Dodaj do ulubionych

Apteki i tanie środki medyczne – Wasze opinie

07.03.11, 14:32
Siema,

patrzyłem ostatnio na ofertę leków w promocji jakie mają apteki medyczne i z ciekawości przeszedłem do nich po bodajże jakiś tam sok aloesowy dla swojej dziewczyny a, że miałem do wykupienia antybiotyk, to od razu zapytałem farmaceutę o opinie na temat tego leku i facet powiedział mi, że owszem, lek mają ale jest też jego tańszy odpowiednik.
I teraz moje pytanie; Kupowaliście kiedyś takie zamienniki? Czy to się w ogóle różni od tego lekarstwa, które przepisuje lekarz?
Obserwuj wątek
    • green_land Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 07.03.11, 18:52
      Tak. Często sami lekarze przepisują od razu tańsze zamienniki, np. za antybiotyk dałam niecałe 3 zł, gdy jego droższy odpowiednik kosztował ponad 10 razy tyle. Ale uważaj, nie każdy farmaceuta... zna się na tym, co zamienia:/ Serio. Mi zamiast zwykłego wapna dali kiedyś wapno dla chorych na osteoporozę:D Omijam teraz tą aptekę z daleka, bo za każdym niemal razem, gdy tam kupowałam mieli jakąś wpadkę.
      • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 10.03.11, 12:21
        No to faktycznie trafiłaś do jakiejś nieciekawej apteki... Co prawda nie wiem czym różni się normalne wapno od tego, które Ci przepisali ale nie brzmi to jak zamiennik tylko zupełnie coś innego. Może warto o takich rzeczach pisac na forum, bo nie kazdy patrzy na to, co aptekarz daje w zamian.
      • qwas12 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 10.04.11, 20:45
        wapno niczym nie rozni sie od wapna.
        Aptekarka miala racje.

z niewielkimi wyjatkami- ktore tez z reguly sa do ominiecia- nie ma roznicy w dzialaniu drogich lekow i ich tanich odowiednikow.
        wiecej- z reguly- nie ma wiekszej roznicy wsrod lekow z danej grupy - prze uwzglednieniu ich farnakokinetyki itp. np bloker ACE (tzn nie mozna ich wymieniac 1:1!).
        np- lekarze w polsce przepisuja z reguly drogie prestarium, podczas gdy tani jak barszcz enalapril (np enarenal bodajze 5 zl za miesiac) dziala tak samo dobrze.
        Dlatego- meczyc lekarza, jak przepisuje drogi lek. w 90 % istnieje jego tani odpowiednik- nawet jesli inny chemicznie.
        • jasiek-34 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 17.04.11, 18:42
          ja jestem świeżo upieczonym ojcem dwojki malych dzieci i ostatnio syn zlapal jakies przeziebienie. Kupilem zaniennik tego leku z recepty, ale z tego co widze to cos srednio to dziecku pomaga. Glupio mi teraz pojsc do lekarza i poprosic o nowa recepte, bo polaszczylem sie na pare groszy a przeciez nie powiem mu ze z praca i pieniedzmi teraz mamy w domu ciezko... Myslicie, ze to naprawde moze byc wina tego, ze nie kupielem oryginalnego lekarstwa tylko jego zamiennik?
          • hanka_1978 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 20.04.11, 11:27
            Janek, jeśli nadal nie pomaga idź do lekarza i lepiej przedstaw mu swój problem. A co to za wstyd, że kupiłeś lek trochę taniej? Przecież skoro skład jest ten sam, to powinien tak samo na dziecko zadziałać jak niby ten oryginalny specyfik. Mnie się wydamje, że problem polega raczej na tym, że to lekarz mógł przepisać Twojemu synowi niewłaściwe lekarstwa no i tyle.
              • jasiek-34 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 27.04.11, 09:31
                Dzięki za odpowiedzi, trochę się potem dzieciakom stan pogorszył i musieliśmy wezwać lekarza do domu, pokazałem mu te leki, które kupiłem i on powiedział, że to jest dokładnie to samo i to nie moja wina, tylko, że to jest jakieś zapalenie gardła jeszcze i trzeba zmienić leki na inne. Także znowu musiałem iść do apteki...
                • werterss Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 28.04.11, 10:29
                  Ale to jest chyba niemożliwe, albo przynajmniej dziwne... to tak jakby sama nazwa handlowa leku miała wpływ na jego działanie... Prawidłowy zamiennik to substancja dokładnie identyczna, jak oryginał... Nie wiem, może coś się komuś właśnie pomyliło... złe leki trafiły do apteki, albo źle ktoś do pudełka włożył... A może właśnie praca tej substancji wywołała takie skutki i normlanie w przypadku oryginalnego leku było by tak samo...
                  • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 28.04.11, 12:17
                    To może taki mały apel do zgromadzonych tutaj państwa: jeżeli ktoś zna się na stronach/blogach itp. To może by taki portal założyć i na nim podawać nazwy leków i ich tańsze zamienniki, to byłoby dobre. Jeszcze np. Informacje, które apteki to udostępniają... to dobry pomysł jest, jakbym się znał to bym sam takie forum założył. A może coś takiego już istnieje??
                    • robertt101 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 29.04.11, 10:02
                      Jeżeli chodzi o tanie leki, czy środki medyczne, to teraz jest tak, że różne apteki mają je w różnych cenach, bo np. promocja, czy jakaś akcja jest, albo po prostu ceny mają niższe. Ale już niedługo może być tak, że wszędzie będą miały te same ceny. Czytałem gdzieś ostatnio, że resort zdrowia ma złą opinie o aptekach, które robią promocje i że będzie wprowadzona regulacja, która ujednolici ceny leków, przynajmniej tcyh na receptę.
                            • hanka_1978 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 10.05.11, 11:18
                              Stasznie nie lubię jak mnie ktoś odsyła do Google, także zachowajcie sobie takie uwagi dla siebie. Czasami wpisujesz taką kwestię w wyszukiwarkę i znajdujesz post, który Cię odsyła znowu do wyszukiwarki i koło się zamyka... Ale wracając do tematu forum: może ktoś powiedzieć kiedy apteki medyczne zrównają ceny leków?
                          • j.ronski Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 11.05.11, 09:19
                            W obecnej chwili panuje mała samowolka, jeżeli chodzi o ceny leków i środków medycznych w aptekach. Niektóre firmy (zwłaszcza duże sieci) mogą pozwolić sobie na obniżenie cen leków, żeby zgromadzić klientów, którzy jak wiadomo nie przychodzą tylko po jeden specyfik, tylko najczęściej po kilka i tym o o to sposobem za jedno płacisz mniej, a za drugie więcej... ta ustawa zrównująca może pomóc małym, familijnym aptekom, które nie mogą pozwolić sobie na takie zabiegi marketingowe jak duże sieci.
                            • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 11.05.11, 10:41
                              j.ronski napisał:

> W obecnej chwili panuje mała samowolka, jeżeli chodzi o ceny leków i środków me
                              > dycznych w aptekach. Niektóre firmy (zwłaszcza duże sieci) mogą pozwolić sobie
                              > na obniżenie cen leków, żeby zgromadzić klientów, którzy jak wiadomo nie przych
                              > odzą tylko po jeden specyfik, tylko najczęściej po kilka i tym o o to sposobem
                              > za jedno płacisz mniej, a za drugie więcej... ta ustawa zrównująca może pomóc m
                              > ałym, familijnym aptekom, które nie mogą pozwolić sobie na takie zabiegi market
                              > ingowe jak duże sieci.

Tak samo powinno być w spożywczych. Dlaczego duże sieci mają kusić klientów niskimi cenami? Wszędzie chleb, kiełbasa, mleko i wszystkie inne produkty powinny kosztować tyle samo. Tak samo powinno być ze wszystkim. Państwo powinno ustalać wszystkie ceny i wtedy będzie sprawiedliwie. Jak za Gierka.

S.
                              • jasiek-34 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 11.05.11, 12:48
                                Ja może też trochę odbiję od tematu: leki i apteki, ale chciałbym przytoczyć kwestię pieluch – jestem ojcem dwójki dzieciaków i my strasznie dużo pieniędzy wydajemy na te produkty a gdybyśmy chcieli kupować tylko markowe, najpopularniejsze, to chyba byśmy nie mogli sobie na to pozwolić, dlatego kupujemy tańsze, niefirmowe i sprawują się równie dobrze... w poście powyżej wyczuwam ironię a uważam, że zrównanie cen nie byłoby takie złe.
                                • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 11.05.11, 14:48
                                  jasiek-34 napisał:

> Ja może też trochę odbiję od tematu: leki i apteki, ale chciałbym przytoczyć kw
                                  > estię pieluch – jestem ojcem dwójki dzieciaków i my strasznie dużo pienię
                                  > dzy wydajemy na te produkty a gdybyśmy chcieli kupować tylko markowe, najpopula
                                  > rniejsze, to chyba byśmy nie mogli sobie na to pozwolić, dlatego kupujemy tańsz
                                  > e, niefirmowe i sprawują się równie dobrze... w poście powyżej wyczuwam ironię
                                  > a uważam, że zrównanie cen nie byłoby takie złe.

Nie byłoby złe? Chcesz płacić drożej? Już teraz przecież możesz.
                                  Bo to promocje mają kasować, a nie ceny obniżać.

S.
                                  • jasiek-34 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 19.05.11, 14:35
                                    Snajper, oczywiście, że nie chcę płacić drożej, jest na forum w ogóle taki ktoś kto by chciał płacić więcej? I jak najbardziej rozumiem, że to chcą promocje kasować, ale to doprowadzi do wyrównania sytuacji na rynku... Bo teraz rządzi marketingowa globalizacja...
                                    • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 19.05.11, 20:48
                                      jasiek-34 napisał:

> Snajper, oczywiście, że nie chcę płacić drożej, jest na forum w ogóle taki ktoś
                                      > kto by chciał płacić więcej? I jak najbardziej rozumiem, że to chcą promocje k
                                      > asować, ale to doprowadzi do wyrównania sytuacji na rynku... Bo teraz rządzi ma
                                      > rketingowa globalizacja...

To nie porządek, tylko urawniłowka, która już była. Chyba młody jesteś i nie pamiętasz. Państwo ustalało ceny z sufitu (no bo skąd?) i albo produkcja była nieopłacalna, albo ceny były zbyt wysokie i ludzie się buntowali, że zwyczajna jest po 44 zł. Ceny musi ustalać producent, bo to jego towar, jego koszty, on t musi sprzedać i mieć zysk. A każdy ma inne koszty.

S.
                                      • green.afryka Re: Apteki i tanie środki medyczne–opinie 20.05.11, 12:18
                                        Jeżeli wszystkie promocje zlikwidują, jak tak dalej pojdzie kupowanie leków bedzie sie odbywalo na czarnym rynku i będziemy na bazarek po antybiotyki chodzić... a do tego chyba nikt nie chce doprowadzić. Niech się te całe apteki i hurtownie medyczne opanują, bo w końcu zbankrutują
                                      • jasiek-34 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 20.05.11, 13:59
                                        No może stary nie jestem, ale też nie lubię jakiegoś mityzowania – jakoś nie chce mi się wierzyć, że ceny brali z sufitu. Z kolei na innym forum przeczytałem wypowiedź, o Iwabradynie, która ponoć odkąd przestała być dofinansowana przez NFZ potaniała trzykrotnie... Ale nie wiem ile w tym wszystkim prawdy.
                                        • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 20.05.11, 16:46
                                          jasiek-34 napisał:

> No może stary nie jestem, ale też nie lubię jakiegoś mityzowania – jakoś
                                          > nie chce mi się wierzyć, że ceny brali z sufitu.

A skąd?
                                          No nie, pisano bardzo mądre teoretyczne opracowania ile taka cena powinna wynosić i dlaczego. A potem ją uaktualniano o różne współczynniki wyliczane na podstawie innych bardzo mądrych opracowań. Jak to się miało do rzeczywistości, do rzeczywistych kosztów które u każdego producenta są inne? Nijak.

> Z kolei na innym forum przeczytałem wypowiedź, o Iwabradynie, która ponoć odkąd
                                          > przestała być dofinansowana przez NFZ potaniała trzykrotnie... Ale nie wiem ile w tym
                                          > wszystkim prawdy.

Całkiem możliwe. NFZ dofinansowywał, czyli cena byłą sztucznie ustalona. Producent mógł ją ustalać na dowolnym poziomie, bo chory i tak płacił grosze. Po likwidacji dofinansowania producent musi ceną walczyć o klienta.

S.
                                • inga.6 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 16.05.11, 21:22
                                  Również jestem rodzicem i doskonale wiem, ile się wydaje na pieluchy, jednak nie podzielam opinii. Jasiek34 - mówisz, że te tańsze są tej samej jakości... może trafiłeś jakieś rzeczywiście dobre pieluchy i są porządne, ale wiesz, większość tych tańszych jest jednak słabsza gatunkowo...
                      • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 04.05.11, 09:38
                        Też o tym czytałem, jakieś dwa tygodnie temu dziennik (ten ogólnopolski) pisał, że praca nad tą regulacją już dobiega końca i tylko czekać, aż wprowadzą ją do apteki. ale to może tylko wzburzyć opinie publiczną... przecież wtedy ceny znacznie skoczą do góry!
                        • twoj_znajomy Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 05.05.11, 09:34
                          a ja bym się chciał zapytać o inne środki medyczne, czy ktoś reguluje ile powinny one kosztować? albo czy można dostać np. receptę żeby bandaże były tansze? Bo niektórym sie wydaje, że jeden bandaż na kilka lat starcza, a ja pamiętam jak moja babcia co chwilę latała do apteki po bandaże i opatrunki.
                          • robertt101 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 10.05.11, 11:46
                            myślę, że na środki medyczne nie można dostać recepty, ani zniżki, jedyne, co można zrobić żeby kupić je taniej, to postarać się zrobić zakupy w hurtowni, nie w aptece. A jeżeli chodzi o tę ustawę, to ostatnio też to słyszałem, ale konkretów nie przytoczę.
          • closterr Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 28.04.11, 15:59
            Zamiennik to jest tak jakby pwoeidzieć nazwę leku w innym języku :P Chodzi Ci o to samo, ale używasz innych słów. Tylko nie idź przypadkiem do apteki i nie zacznij im teraz po innemu szprechać, bo cie nie zrozumieją. :P Ale poważnie, zamiennik to to samo.
    • j.ronski Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 09.03.11, 10:59
      Zamiennik to tańszy odpowiednik leku zapisanego przez lekarza, który posiada tę samą substancję aktywną, dawkę i postać, a co za tym idzie – tę samą skuteczność działania. Decydując się na zamiennik, otrzymujesz lek o tym samym składzie, a różniący się nazwą i opakowaniem. Farmaceuta ma obowiązek poinformowania Cię o tańszych odpowiednikach leku przepisanego przez lekarza, a decydując się na zamiennik nie musisz obawiać się, że otrzymasz inny lek, niż ten który zalecił lekarz. Zamienniki są bezpieczne i skuteczne, a co najważniejsze tańsze.
      • inga.6 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 09.03.11, 21:24
        A ja Wam powiem, że po raz pierwszy to mi zamiennik leku za bodajże 180zł poleciła pani farmecutka z apteki i wtedy zapłaciłam za niego chyba 135zł z kawałkiem. Moja Ninka miała wtedy coś tam z jelitami, nawet nie pamiętam dokładnie co ale jakieś podrażnienie chyba. No to kurczę, jak dla mnie to 40zł to jest bardzo dużo bo jak ja za moja praca dostaje miesięcznie 1300 i mam dwójke dzieci na utrzymaniu to każdą złotówkę liczę...
        • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 10.03.11, 12:08
          No cześć, poszedłem jeszcze raz do apteki, zapytałem o te całe środki medyczne i faktycznie, farmaceutka powjedziała mi, że właśnie na cenę wpływa praca jaką laboratorium włożyło w powstanie danego leku. Ale później, kiedy lek znajduje się już na rynku to i tak liczą się przede wszystkim opinie na jego temat, bo jak są złe to ponoć ani jego, ani odpowiednika już nikt nie kupi.
          • robertt101 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 14.03.11, 09:20
            Hej, ale tez bez sensu piszecie. Przeciez to, czy lek się sprzedaje czy nie, wcale nie zalezy od tego jaka ma opinie wsrod pacjentow, tylko od tego, czy dane leki są przez lekarza przepisywane. To w koncu jego praca, chyba logiczne, ze same apteki i farmaceuci niewiele maja z tym wspolnego... Wezcie pomyslcie tak na logike. Ja na przykład jestem sprzedawca w sklepie z rzeczami sportowymi i to, na jaki rower się klient zdecyduje nijak ma się do mojej opinii. Owszem, czasem ktos mnei tam spyta o rade, ale z reguły to przychodzi i sam już dovbrze wie, co chce kupic.
            • hanka_1978 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 16.03.11, 10:03
              Niewiele wspólnego powiadasz? To bardzo ciekawe, czyli według tego co mówisz, to Twoje opinie zakładają, że na przykład praca jaką wykonuje przedstawiciel medyczny i to, że odwiedza zarówno lekarzy jak i apteki, nie bardzo się przekłada na konkretną sprzedaż? Bo jak dla mnei to to ma bardzo dużo wspólnego. Sama pracowałam kiedyś właśnie jako przedstawiciel i doskonale wiem jak taka sprzedaż wygląda.
              • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 17.03.11, 11:06
                Wszystko ok i fajnie, ale czy może mi ktoś w końcu powiedzieć, dlaczego te lekasrtwa są jeszcze dodatkowo w róznych miejscach w innych cenach dostępne? Lukałem na ceny w necie i na przykład w DOZie te tabletki są po 28zł, w i-apteki po 25, a Apteki Medyczne mają je po 22,50zł.O co w końcu chodzi z tymi zamiennikami? Naprawdę chodzi o to, jaka praca została włożona w jego stworzenie tabletki i już o nic więcej? Może one mają jakieś działania uboczne, zna ktoś jakieś konkretne opinie na ten temat?
                  • iwona402 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 22.03.11, 23:54
                    Koszt wyprodukowanie opakowanie jakiegokolwiek leku z reguły nie przekracza kilku złotych. Pozostałe koszty to cena badań którą musiał wyłożyć producent. Cena leku najczęściej zależy od tego czy firmy konkurencyjne nie produkują podobnego preparatu. Do wygaśnięcie ochrony patentowej firma farmaceutyczna stara się narzucić maksymalną cenę za jaką rynek jest skłonny zapłacić. Po tym czasie inne firmy produkują leki generyczne ( o tym samym składzie chem.) i cena gwałtownie spada, ale pierwotny producent ma szerokie grono przyzwyczajonych pacjentów i lekarzy. Jeszcze w czasie ochrony patentowej inni producenci starają się nieznacznie zmienić pierwotną cząsteczkę leku, aby uzyskać nowy lek i go opatentować. Tak powstałe leki odtwórcze nie zawsze są lepsze od poprzednich, ale każdy swój towar chwali. Różnica cen leków wynika bardzo często z faktu, że cena wytworzenia jest niska, wtedy producent proponuje nielicznej grupie aptek cenę zakupu o 50% niższą niż dla pozostałych. Wtedy pozostałe apteki chcąc dorównać do tych wybrańców zupełnie rezygnują z
                    marży, a i tak mają wyższą cenę. W konsekwencji te najmniejsze apteki popadają w tarapaty, a klienci postrzegają je jako drogie apteki. Tak w wielkim uproszczenie wygląda sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym.To jest po prostu chore.
                    • biedroneczka_11 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 07.04.11, 10:37
                      iwona402 a skąd wiesz, że to dokładnie tak wygląda? Twoja praca to branża farmaceutyczna czy jak? ;P Moja siostra jest farmeceutką i ona co prawda też twierdzi, że jest tam ta kwestia z ochroną patentową i w ogóle, ale sama cena produkcji też jest niemała. Weź sama pomyśl, po pierwsze laboratoria, wyposażenie, ludzie w nich pracujący... przecież to są ogromne pieniądze i one muszą się po prostu jakoś zwrócić. Więc to raczej normalne, że – dokładając do tego surowca – wyprodukowanie takiego leku wcale do najtańszych należałoo nie będzie, no nei? ;pP
                    • j.ronski Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 08.04.11, 09:24
                      Wprowadzenie leku do obiegu aptecznego wymaga wielu czynności, z których każda musi być poparta nakładem finansowym - koszty włożone w „produkcję” medykamentu przekladają sie na jego cenę w aptece. Sam proces technicznego wytworzenia farmaceutyku pochłania stosunkowo niewiele - jest to około 10% ostatecznej wartości pieniężnej leku. Następnie do tej sumy trzeba doliczyć koszty badań i rejestracji medykamentu oraz utrzymanie firmy i jej pracowników (do 20%). Kolejne czynniki, które znajdują swoje odzwierciedlenie w cenie leku to siedmioprocentowy podatek zależny od leku, marża hurtowa i marża apteczna (łacznie około 27%). Stosunkowo najwiecej pochłaniaja działania promcyjne i marketingowe – bywa, że ta kwota przekracza nawet 25% wartości specyfiku. Wysoki potrafi być jest również ostateczny zysk przedsiębiorstwa farmaceutycznego, który może osiągnąć nawet 30% ostatecznej ceny – w dużej mierze zależy on od założeń wytwórcy i momentu od opatentowania leku – w fazie ochrony patentowej firma sprzedaje lek po maksymalnej cenie jaka jest gotowy zapłacić pacjent (brak konkurencji), natomiast po upływie czasu ochronnego cena znacznie spada gdyż na rynek wchodzą generyczne preparaty konkurencyjne (tańsze zamienniki).
                    • ja_hanka_1978 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 14.04.11, 17:01
                      iwona402 a ja mam do Ciebie tylko jedno pytanie. Skąd Ty czerpiesz tego rodzaju informacje? Praca w jakiejś aptece ci daje takie informacje czy jak? Bo mnie się wydaje, że to co piszesz jest grubo przesadzone. Przecież gdyby tak było, to małe apteki już dawno wyzionęłyby przysłowiowego ducha i na rynku utrzymałyby się wyłącznie te duże firmy. Więc już sama logika mówi, że Twoje infoprmacje muszą po prostu być przesadzone albo wyolbrzymione. Tyle z mojej str.
                  • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 23.03.11, 11:33
                    biedroneczka_11 napisała:

> Tak, ja mam opinie – kup sobie takie lekarstwa, żeby zadziałały ;P A tak
                    > na serio, to zapytaj o to jak odwiedzisz apteki. No na logikę; kto Ci lepiej do
                    > radzzi niż farmaceuta? Przecież na tym właśnie polega jego praca ;PP

Rola farmaceuty pracującego w aptece polega na sprzedawaniu lekarstw. Ordynowanie lekarstw to rola lekarza. Nie mylmy tych dwóch różnych zawodów.

S.
                    • kamilw-67 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 23.03.11, 23:24
                      O zamienniki najlepiej pytać będąc jeszcze u lekarza, a nie po fakcie, choć to wygląda różnie. Ale lepiej spróbować niż płacić za droższy lek w cenie którego zawiera się reklama, reklama i jeszcze raz reklama, bo koszt wyprodukowania tabletek jest śmiesznie niski.

Poza tym wracając do wcześniejszego wątku o różnorodności cen leków, to wydaje się to być dobrym rozwiązaniem. W aptece obowiązuje ta sama zasada wolnego rynku co w każdym innym sklepie. Zyski ma ten kto przyciągnie klienta, a to chyba dobrze, że apteki biją się o klienta przez to dają nam czasem zaoszczędzić. :)
                    • biedroneczka_11 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 24.03.11, 10:30
                      No jasne, już to widzę „przepraszam, a jaką ma pan opinie o tym leku”, „super lek, polecam”, i to by było na tyle, czego się dowiem od lekarza ;/ Przecież to normalne, że skoro mi dane leki medyczne przepisał, to uważa, że one są najlepsze i, że mam je kupić jak już zajrzę do apteki...
                        • inga.6 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 10.04.11, 19:01
                          JA pamiętam jak kiedyś mnie strszanie bolały nerki i poszlam z tym do lekarza i mi przepisał jakiś lek który też właśnei był na receptę. No to poszłam do apteki żeby sobie te lekarstwa normalnie wykupić, a tak się okazał że chyba za jedno opakowanie tabletek miałabym zapłacić ze 200zł. Kurde jak ja to usłyszałam, to normalnie się prawie rozpłakałam w tej aptece. Farmeceutka zaczęła mnie trochę nawet pocieszać, ale o odpowiedniku nic mi nie powiedziała więc w końcu jedyne co tam kupiłam to były jakieś silniejsze lekarstwa przeciwbólowe, bo na normalne tabletki które mnie wyleczą mnie po prostu nie było wtedy stać... W końcu ból sam przeszedł, poza tym poczytalam na forum zeby sobie robić takie okłady gorącve, ale męczyłam sie chyba ze dwa tygodnie i to tak, że samodzielnie nie byłam w stanie podnieść się z łóżka tylko mi teściowa musiała pomagać i to nawet w tych najprostszych czynnościach domowych...
                          • robertt101 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 14.04.11, 09:40
                            inga.6, a Ty wiedziałaś o tym, że są tańsze zamienniki już wtedy czy się dopiero później dowiedziałaś? Bo na przykład moja własna żona to czasem nie wykupi spobie leków bo są za drogie (przynajmneij ona ma taką opinie na ten temat, a potem ja muszę stać w kolejkach i jej je kupować), ale o tańszy zamiennik to sama, z własnej woli nijak się nie zapyta ;/
                        • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 12.04.11, 13:53
                          Dobra, dzięki Wam za rady. Kupiłem w końcu najtańsze tabletki jaie znalazłem porównałem sobie ceny i padło mi na Apteki Medyczne. Dodatkowo babka która mi je sprzedała fajnie wytłumaczyła, że one nie będą miały skutków ubocznych to znaczy żadnych innych, niż te które są wymienione w ulotce. Dzięki Wam raz jeszcze. Pzdr!
        • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 21.07.11, 01:51
          afrykka napisała:

> a czy zamienniki mają na pewno ten sam skład czy tylko to samo działanie? Bo je
          > śli skład inny to ktos może być np. uczulony na składnik zamiennika i wcale nie
          > będzie tak różowo.

Mają identyczną chemicznie substancję czynną, co nie znaczy, że mają identyczne działanie. Dlatego w wielu państwach przed dopuszczeniem generyka robi się badani kliniczne sprawdzając jego działanie. W Polsce się tego nie robi. U nas wystarczy identyczność chemiczna substancji czynnej.

S.
    • agulha Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 24.04.11, 00:07
      Moja opinia jako lekarza z wykształcenia, pacjentki i osoby związanej (choć pośrednio) z przemysłem farmaceutycznym jest taka, że zawsze staram się wyszukać najtańszy spośród tańszych zamienników i nigdy nie zauważyłam różnicy w działaniu (oczywiście, efekt można wiarygodnie oceniać raczej tylko w przypadku leków powodujących efekt natychmiastowy, jak przeciwbólowe czy przeciwalergiczne). I wiem, że nie jest łatwo wyszukać informacje o tych zamiennikach, a tym bardziej o ich cenach w poszczególnych aptekach i sieciach aptek. Przykład: Imigran, czyli oryginalny preparat sumatryptanu - 245 zł za 6 tbl; ceny tańszych zamienników różne (niektóre nie są produkowane w opakowaniach po 6, a wyłącznie po 2), wahają się od ok. 55 do 90 zł za 6 tbl (w aptekach internetowych). Jest to lek przeciwmigrenowy, którego efekt pacjent może łatwo sam ocenić. Różnicy w działaniach niepożądanych nie zauważyłam.
      Skąd się biorą wysokie ceny leków oryginalnych w okresie ochrony patentowej, dobrze wiem. To są ogromne nakłady finansowe i ogromne ryzyko niepowodzenia, które musi być wkalkulowane.
      • inga.6 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 06.05.11, 07:26
        Myślę, że w obecnej chwili problemem jest to, że nie wszyscy chcą podawać, że istnieją jakieś zamienniki leków... nie wiem, czy apteki mają od tego większy zysk, ale niektórzy rzeczywiście są pod tym względem niemrawi, a przecież sami powinni zaproponować tańsze rozwiązanie... przynajmniej według mojej opinii...ludzie naprawdę nie mają pieniędzy na to wszystko
      • closterr Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 06.05.11, 10:56
        Fajnie, że się ktoś z doświadczeniem wypowiedział dzięki agulha! poza tym też jestem zdania, że zamienniki to dokładnie to samo tylko z inną nazwą handlową i mniejszym nakładem finansowym na promocję i ugruntowanie sobie pozycji – czysty marketing jednym słowem, jedna firmy farmaceutyczne mogą sobie na to pozwolić, inne nie. Ważne, że apteki mają w ofercie oba leki.
        • biedroneczka_11 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 09.05.11, 14:10
          Dobre sobie... może i zamienniki prostych środków medycznych mają takie samo działanie, ale czy podjęlibyście się kupienia zamiennika, jeżeli od tego zależałoby wasze życie? Jakie macie opinie? Ja pamiętam, jak mi koleżanka opowiadała, że potrzebowała leku na jakąś dolegliwość przysadki mózgowej... brała najpierw oryginalny lek, a potem dowiedziała się, że jest tańszy zamiennik – niby skład ten sam (w dokładności do kilku miejsc po przecinku), a po tym tańszym czuła się otumaniona i słabo kontaktowała wręcz... także ok, jeżeli znajdziecie coś tańszego na jakieś proste dolegliwości, ale bym się 3 razy zastanowiła przed takim zakupem i przede wszystkim zapytała lekarza o opinie.
          • closterr Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 19.05.11, 16:49
            Biedroneczko może to działanie uboczne i otępienie u Twojej koleżanki było skutkiem jakiegoś innego czynnika Ja obstaje przy swoim zdaniu, ze oryginal i zamiennik to to samo i że nie ma co wzbogacać apteki , tylko trzeba kupować tańsze.. Ale przekonanie was o tym, to raczej syzyfowa praca.
        • hanka_1978 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 19.05.11, 14:28
          A czy istnienie zamienników nie wpływa przypadkiem na ceny leków oryginalnych? Przecież im większa konkurencja, tym niższe ceny lekarstw i na odwrót. Tak się dzieje w innych sektorach, np. kosmetykach. Nie wiem, czy tak samo postępują apteki medyczne i firmy farmaceutyczne...
          • inga.6 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 05.06.11, 23:04
            Widzę, że tutaj skupiliśmy na się na zamiennikach leków, a temat naszej dyskusji to po prostu: apteki i tanie środki medyczne, także nie tylko opcjonalnych wersjach farmaceutyków możemy rozmawiać, ale też o innych kwestiach. I tu proponuję żebyśmy trochę skoczyli w stronę – aptek internetowych
              • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 09.06.11, 15:12
                No faktycznie Inga :) a przecież ten temat zakładałem ja. Tak jakoś cała dyskusja jednym torem poszła i można by wiele innych opcji omówić. Jeżeli chodzi o apteki internetowe to ja szczególnie nie korzystam z tej opcji, ale jeżeli ktoś może polecić jakąś tanią, a sprawdzoną, to z chęcią skorzystam.
                • closterr Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 10.06.11, 15:06
                  Ja to trochę takiemu systemowi nie ufam – leki to kupuję raczej w stacjonarnych placówkach. U mnie to działa machinalnie niemal: idę do lekarza, odbieram receptę, od razu realizuję ją w osiedlowej aptece (mam w miarę tanią lub proszę o zamiennik) i zaraz zaczynam zażywać. Inaczej to bym ją od razu zgubił, albo zapomniał.
                  • robertt101 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 16.06.11, 16:01
                    Apteki internetowe to jeszcze godne zaufania są, pomyślcie o tych ludziach, co to leki przez allegro, czy przez inne aukcje kupują. Poczyta taki fałszywe opinie pod aukcją i bach, zamawia. Ile to było takich przypadków, że ktoś chciał lek a dostał pigułkę zcukru, albo gorzej: z cementu... najczęściej tak się na Viagry łapali.
                      • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 30.06.11, 11:26
                        hanka_1978 napisała:

> Ja to w ogóle tego trochę nie rozumiem – czy takie apteki realizują recep
                        > ty, czy można tam kupować tylko leki bez recepty?

Realizują recepty. Oczywiście tylko apteki a nie jakieś internetowe drogerie czy inne sklepiki. Ja kupuję leki przez internet - szybko, wygodnie i taniej. Można też zamówić dostawę do domu, ale z tego nie korzystam.

S.
                        • biedroneczka_11 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 30.06.11, 12:12
                          A to nie jest tak jak z lekami zamawianymi bezpośrednio u famraceuty? Skladasz zamówienie przez internet, a potem musisz iść do placówki stacjonarnej, tam pokazać receptę i dopiero Ci wtedy wydadzą zamówienie. Skąd niby takie apteki mają wiedzieć czy recepta przesłana przez internet jest prawdziwa?
                          • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 30.06.11, 13:12
                            biedroneczka_11 napisała:

> A to nie jest tak jak z lekami zamawianymi bezpośrednio u famraceuty? Skladasz
                            > zamówienie przez internet, a potem musisz iść do placówki stacjonarnej, tam pok
                            > azać receptę i dopiero Ci wtedy wydadzą zamówienie. Skąd niby takie apteki mają
                            > wiedzieć czy recepta przesłana przez internet jest prawdziwa?

Oczywiście przy odbiorze trzeba receptę przedstawić. Ja wybieram sobie aptekę i tam odbieram zamówienie.

S.
                              • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 05.07.11, 11:15
                                qba_822 napisał:

> Z tego co kojarzę, to chyba sprzedaż leków na receptę jest niedozwolona przez i
                                > nternet, chyba, że to jest właśnie takie rozwiązanie o którym mówiła biedronecz
                                > ka. Ale jakoś nie każda apteka oferuje takie rozwiązanie,ciekawe dlaczego?

Ponieważ wymaga to inwestycji. Trzeba praktycznie zorganizować sklep internetowy. Tylko sieci aptek to się opłaca.

S.
                                • zgredeq Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 07.07.11, 14:23
                                  Leki na receptę nie są dostępne za pośrednictwem internetu. Z tego co wiem apteki by miały za wiele pracy, żeby zweryfikować autentyczność zamówienia. Były projekty, żeby do takiego zamówienia dołączać skan recepty, ale dzisiaj poziom grafiki komputerowej jest tak wysoki, że nie byłoby problemu, żeby to podrobić...nie wiem więc jakim sposobem kupujecie niby leki na receptę przez internet...
                                  • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 07.07.11, 17:54
                                    zgredeq napisał:

> Leki na receptę nie są dostępne za pośrednictwem internetu.

Jak nie są, skoro od lat tak je kupuję???

> Z tego co wiem apteki by miały za wiele pracy, żeby zweryfikować autentyczność
                                    > zamówienia. Były projekty, żeby do takiego zamówienia dołączać skan recepty, ale dzisiaj
                                    > poziom grafiki komputerowej jest tak wysoki, że nie byłoby problemu, żeby to podrobić...
                                    > nie wiem więc jakim sposobem kupujecie niby leki na receptę przez internet...

Zamawiam wpisując dane z recepty takie jak numer oddziału NFZ, uprawnienia i czy to choroba przewlekła. Tak to wygląda:

www.doz.pl/apteka/p11604-Bisocard_tabletki_powlekane_5_mg_30_szt

Przy odbiorze w wybranej aptece daję receptę i zamówione leki są na jej podstawie wydawane.

S.
                                    • inga.6 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 07.07.11, 20:01
                                      Ja też preferuje zakupy przez internet, bo nie lubię tych tradycyjnych. Tak, tak, kobieta, a łażenia po sklepach nie lubi... Zaczęłam też kupować w aptekach internetowych. Na razie zamawiam tak kosmetyki i niektóre podstawowe. Ja mam taką opinie, że nie ma co się bać tego typu aptek, bo leki, które nam dostarczają pochodzą przecież z asortymentu zwykłej apteki. I w Internecie masz szansę na znalezienie tańszych leków,bo mozesz sobie porównać.
                                      • afrykka Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 12.07.11, 09:45
                                        Tak się zastanawiam nad tymi cenami, czy faktycznie są niższe. Apteki sieciowe zawsze mają dużo zniżek i promocji, ale trzeba mimo wszystko tam pójść, odstać swoje w kolejce itp. Internetowa apteka to przede wszystkim wygoda. Szkoda, że nie można zamawiać leków na receptę z rabatem,bo takowe promocje raczej tych leków nie obejmują...
                                    • robertt101 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 12.07.11, 14:32
                                      Też zamawiam leki w aptekach on line. Te na receptę raczej mi nie są potrzebne, ale za to praktycznie całą resztę zamawiam w sieci. Tanio, wygodnie, szybko. Zawsze też zwracam uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa i firmę i nie kupuję w jakiś podejrzanych punktach, raczej w tych sieciowych, które mają dobre opinie.
                                      • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 14.07.11, 10:43
                                        Widzę, że internetowe apteki maja całkiem dobre opinie. Mnie tam trochę niepokoi kwestia czekania na dostawę, ale skoro paczka idzie 2-3 dni to nie jest tak źle. Moja dziewczyna zamówiła kiedyś kosmetyki przez allegro i niestety trafiła na jakiegoś oszusta i paczka do nas w ogóle nie doszła, a innym razem dostała najprawdopodobniej podróbkę, bo pojemnik różnił się od oryginału z apteki.
                                        • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 14.07.11, 14:04
                                          qba_822 napisał:

> Widzę, że internetowe apteki maja całkiem dobre opinie. Mnie tam trochę niepoko
                                          > i kwestia czekania na dostawę, ale skoro paczka idzie 2-3 dni to nie jest tak ź
                                          > le. Moja dziewczyna zamówiła kiedyś kosmetyki przez allegro i niestety trafiła
                                          > na jakiegoś oszusta i paczka do nas w ogóle nie doszła, a innym razem dostała n
                                          > ajprawdopodobniej podróbkę, bo pojemnik różnił się od oryginału z apteki.

Do internetowych aptek można mieć takie zaufanie, jak do aptek zwykłych. Nie należy tylko mylić aptek internetowych z internetowymi ofertami cudownych środków, tak zwanych suplementów, odżywek i innych świństw. Te drugie nie realizują recept a jedynie oferują "chemię spożywczą".

S.
                                      • inga.6 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 20.07.11, 21:12
                                        A tak a propos zamawiania leków na receptę, to niektóre apteki tak robią, że wysyłasz zamówienie i idziesz do placówki tylko po odbiór, ale musisz okazać receptę. Sytuacja, w której można wysłać zeskanowaną receptę czy inną formę potwierdzenia drogą elektroniczną narobi aptekarzom tylko więcej pracy. Weryfikowania autentyczności takiej recepty to raczej nie prosta kwestia.
                                        • snajper55 Re: Apteki i tanie środki medyczne – opinie 21.07.11, 01:48
                                          inga.6 napisała:

> Sytuacja, w której można wysłać zeskanowaną receptę czy inną formę potwier
                                          > dzenia drogą elektroniczną narobi aptekarzom tylko więcej pracy. Weryfikowania
                                          > autentyczności takiej recepty to raczej nie prosta kwestia.

Skan recepty nie ma żadnej wartości, dlatego nie ma i nigdy nie będzie systemu opartego na przesyłaniu skanów recept.

Poza tym (przede wszystkim?) recepta i tak musi p weryfikacji zostać u wydającego lekarstwo, a więc nie ma potrzeby wysyłania skanów recept.

S.
      • werterss Re: Uważać trzeba 20.05.11, 15:23
        No tak, z taniochą trzeba uważać, ale chyba takim instytucjom jak apteki, lekarze, czy punkty medyczne, to można zaufać, to w koncu leki, czyli substancje, których praca w organizmie ma nas chronić, leczyć i ratować, a nie adidasy czy kouszlki made in china.
    • krys_krys Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 26.06.11, 16:04
      nie stosuje zamienników.....wiem,że sa tańszcze...ale coś za coś
      Jesli lek ma mi nieszkodzic ma to byc ....dobry lek... ostatnio uzywałam
      Orsalit to doustny płyn nawadniający, do stosowania w stanach odwodnienia organizmu, a zwłaszcza podczas biegunki i/lub wymiotów, oraz w sytuacjach, w których może wystąpić ryzyko odwodnienia.
      Lek mam spawdzony i bardzo dobry......polecam do Twojej apteczki
      • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 12.07.11, 10:02
        krys_krys napisała:

> nie stosuje zamienników.....wiem,że sa tańszcze...ale coś za coś
        > Jesli lek ma mi nieszkodzic ma to byc ....dobry lek... ostatnio uzywałam
        > Orsalit to doustny płyn nawadniający, do stosowania w stanach odwodnieni
        > a organizmu, a zwłaszcza podczas biegunki i/lub wymiotów, oraz w sytuacjach, w
        > których może wystąpić ryzyko odwodnienia.
        > Lek mam spawdzony i bardzo dobry......polecam do Twojej apteczki

Ale skoro mówią tu na forum nawet lekarze, że jedyna różnica polega na cenie i opakowaniu a skład jest ten tam to gdzie tu mowa o gorszej jakości czy szkodliwości? Zamiennik też może być sprawdzony :)
    • evee1 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 08.07.11, 05:12
      Od wielu lat kupuje wlasciwie tylko genryki, poza jednym lekarstwem, ktorego roznica w cenie miedzy generykiem, a oryginalem wynosi 2 zl. To sobie postanowilam zaszalec ;-).
      Roznicy w dzialaniu nie widze. Kiedys unikalam konkretnego generyku pewnego lekarstwa, ale to ze wzgledu na trudnosci w podziale tabletki (teraz lykam cale, to mi juz wszystko jedno).
        • hello20 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 12.09.11, 10:00
          Witam, nie wiem na ile ten wątek jest jeszcze aktualny ale jestem farmaceutką i chciałabym wyjaśnić parę rzeczy. Przede wszystkim tak jak tu wcześniej ktoś zauważył każdy lek ma wiele swoich tańszych zamienników, które posiadają identyczny skład, dawkę substancji leczniczej oraz tak samo zachowują się w naszym organizmie po podaniu czyli w takiej samej ilości się wchłaniają. Czyli ich działanie w organizmie będzie identyczne. Problem natomiast zaczyna się gdy substancje pomocnicze znajdujące się w tabletce, które spajają tabletkę, ułatwiają jej rozpad w organizmie itd. nie są takie same i to one mogą powodować różne działania niepożądane, które w przypadku podania oryginalnego leku nie wystepują. Może się też zdarzyć odwrotnie, że to po leku oryginalnym pacjent będzie się gorzej czuł. Gwarancji nie ma nigdy a takie sytuacje zdarzają się rzadko i naprawdę opłaca sie prosić farmaceutę o wydanie tańszego zamiennika. A propos różnych cen w aptekach to myślę że powinniśmy cieszyć się z tego jak jest teraz. Ustawa, która ma zostać wprowadzona spowoduje że ceny leków wszędzie będą takie same i jednocześnie dużo droższe niż są teraz. Do tej pory każdy kierownik apteki starał się obniżyć ceny jak to tylko możliwe bo przecież konkurencja jest dosyć duża i walka o pacjentów trwa. A tak jak politycy się dossają i zaczną kombinować to będzie jeszcze gorzej. Ceny w aptekach zawsze będą się różnić zależy to od tego gdzie sie kupi dany lek. Prosto od producenta zawsze będą tańsze a każdy kolejny hurtownik nalicza sobie odpowiednio za pośrednictwo. I każda hurtownia ma inne marże, tak jak każda apteka. W sytuacji różnych promocji, kiedy jedna apteka lub sieć aptek zamawia większą ilość to producent daje większą zniżkę i lek może zostać sprzedany taniej, dlatego często sieci aptek mają najtańsze ceny na leki często przepisywane ale za to mają droższe na te pisane rzadziej a także na różne suplementy oraz kosmetyki (czymś trzeba nadrobić straty). Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania proszę pisać.
            • inga.6 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 09.10.11, 09:43
              Z tego co ja słyszałam z kolei, nie wolno zamieniać leków hormonalnych, bo tam ważna jest precyzyjna praca specyfiku. Czy ktoś na forum wie coś więcej na ten temat? Bo akurat tańsze antykoncepcyjne to by się przyadły, bo coś za dużo pieniędzy zanoszę do apteki.
              • qba_822 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 10.10.11, 15:48
                Nie wolno zamieniać ogólnie tych, przy których ważne jest precyzyjne działanie, tak jak ma to miejsce w przypadku leków obniżających ciśnienie, leków na cukrzyce, nasercowe czy leków przeciwpadaczkowych. Przy tych specyfikach nawet minimalne odchylenie od dotychczasowej kuracji może zaszkodzić.
              • justy1 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 10.10.11, 21:36
                jeśli pisząc hormony, masz na myśli w pigułki antykoncepcyjne, to "precyzja specyfiku" jest ściemą.

natomiast są np. leki o tzw. wąskim oknie terapeutycznym czy choroby w których stałe stężenie leku we krwi jest bardzo ważne (np. padaczka) i tu może być różnie z odpowiednikami, bo żeby zarejestrowano lek jako odpowiednik/generyk, dopuszcza się różnicę parametrów dostępności biologicznej w stosunku do produktu referencyjnego zawierającego tę samą substancję czynną w granicach 80-125%. W takich przypadkach trzymałabym sie jednego produktu (może byc tani generyk, ale stale ten sam).
                Zwykle magister farmacji w aptece nie ma problemu z oceną, czy w przypadku danego leku zmiana na odpowiednik nie jest ryzykowna. Zawsze zresztą można najpierw spytać lekarza o opinię.
    • jaszczomb_1 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 17.11.11, 13:11
      Witajcie! Widzę, że prowadzicie tutaj dyskusję o zamiennikach leków, a że jest całkiem rozbudowana, to też postanowiłem dodać coś od siebie na ten temat, bo może to was zainteresuje. Ostatnio wyczytałem, że sprzedaż zamienników leków i środków medycznych możliwa jest dopiero po 10 latach od rejestracji oryginału, a nie 6 tak jak to miało miejsce do tej pory.
      • micrea Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 07.03.12, 15:28
        Ale tu chyba nie chodzi o to gdzie są tanie leki ale czy korzystamy z zamienników leków. Teraz w związku ze zmianą ustawy o lekach refundowanych chyba wiele osób się tym tematem zainteresuje. Nie zawsze istnieją zamienniki leków, ale czasem chyba tak i teraz w szczególności warto je poznać. Mnie ceny oryginalnych leków lekko przerażają.
    • anathe0 Re: Apteki i tanie środki medyczne – Wasze 06.03.12, 18:48
      ja często sprawdzam zamienniki, bo rzeczywiście niektóre są tańsze a mają ten sam skład - ale tutaj bardziej o leki chodzi niż suplementy, bo jak suplementy są za tanie, to podejrzane. np. wolę kupić witaminy Olimpu niż jakieś podejrzane o połowę tańsze. no nie wiem. ale np. zamiast essentiale kupuję esseliv który jest tańszy a ma taki sam skład ;)
      gorzej z probiotykami, bo łykam lacibios femina i tutaj nie ma zamiennika jeśli chodzi o skład
      ale ostatnio lekarka przepisała mi duphaston to się zapytałam, czy luteiny bym nie mogła zamiast tego, bo tańsza ;)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka