skierowanie na kolonoskopię

24.03.11, 19:56
Witam,
Widziałam już, że wątek kolonoskopii pojawiał się już, ale moje pytanie dotyczy samego faktu skierowania na badanie. Otóż zdecydowałam się badanie wykonać prywatnie. Dlaczego? Otóż mam skończone 31 lat, żadnych dolegliwości ze strony jelit ( nie licząc rozwolnień na tle nerwowym). A postanowiłam je wykonać ze względu na śmierć mojej mamy w wieku 43 lat (a więc młodym) na raka jelita grubego.
Zastanawiam się czy sam fakt śmierci mojej mamy pozwoliłby mi uzyskać skierowanie od lekarza. Wiem, że badania przesiewowe robi się po 40 roku życia. Poza tym u mnie w grę wchodzi wyłącznie znieczulenie ogólne. Wiem, że za opisane "luksusy" przy ograniczonych środkach NFZ trzeba płacić, ale może przysługuje mi skierowanie ze względu na śmierć matki? Czy ma ktoś jakieś doświadczenia? Dziękuję, jeśli komuś chce się odpowiedzieć...
    • iwona402 Re: skierowanie na kolonoskopię 24.03.11, 23:08
      Wydanie skierowania zależy raczej od lekarza, nawet nie wiem czy lekarz pierwszego kontaktu ma prawo je wystawić. Możliwe, że skierowanie daje lekarz specjalista (np.gastroenterolog). Co do kolonoskopii ze znieczuleniem ogólnym to bym raczej nie liczyła na NFZ. Najlepiej i bezinwazyjnie a do tego tanio ( ok. 20zł) można samodzielnie kupić w aptece test na krew utajoną w kale. Jesteś w grupie zwiększonego ryzyka, więc powinnaś raz do roku wykonać ten test. Kolonoskopię jako metodę inwazyjną i niezbyt przyjemną stosuje się w przypadku naprawdę poważnych objawów.
      • sp9tcu Re: skierowanie na kolonoskopię 25.03.11, 00:08
        Dpdam tylko ze jest nie bezpieczna mogą być komplikacje
        • cccykoria Re: skierowanie na kolonoskopię 25.03.11, 08:28
          Rodzinna może dać skierowanie na kolono... nawet na "cito" wtedy termin oczekiwania jest krótszy, oczywiście jeżeli są do tego wskazania.Skoro nie masz dolegliwości a jesteś w grupie ryzyka poproś rodzinną i możesz czekać spokojnie na termin.Wszystko zależy od dr który wykonuje badanie i wierzcie mi naprawdę ból jest mały, miałam wczoraj. Dr b. miły delikatny wszystko tłumaczył, wszystko widziałam w monitorze mogę polecić Opole , jeżeli ktoś jest z tych okolic dam namiary..
      • psychcio Re: skierowanie na kolonoskopię 25.03.11, 08:29
        iwona402 napisała:
        > ... Kolonoskopię jako metodę inwazyjną i niezbyt przyjemną stosuje się w przypadku naprawdę poważnych objawów.

        Przez kilka lat miałem regularnie lekko podwyższone markery [>4] i i rodzinny dał mi skierowanie na kolonoskopię.
        • beatkaa32 Re: skierowanie na kolonoskopię 25.03.11, 12:49
          skoro Twoja mama zmarła na ten typ raka, to każdy specjalista bez problemu powinien wystawić skierowanie na zabieg. jesteś krewną pierwszego stopnia. podczas zabiegu lekarz usunie ewentualne polipy z jelita, sprawdzi ogólną kondycję tego narządu. nie martw się . na pewno będzie dobrze. pozdrawiam .
          • issia3107 Re: skierowanie na kolonoskopię 01.04.11, 20:29
            Idz do lekarza i powiedz ze krwawisz przy robieniu kupki, ja tez chcialam sobie to badanie zrobic i tak wlasnie zrobilam. Dostalam skierowanie na to badanie. Mialam robione pod narkoza, nic nie czulam, moglabym to robisz raz w roku. Tylko to przygotowanie jest upierdliwe, trzeba wypic litr plynu na oczyszczenie i litr herbaty lub wody, na drugi dzien przed badaniem jeszcze raz to powtorzyc. Nie ma sie czego bac.
      • osmanthus Re: skierowanie na kolonoskopię 03.04.11, 00:18
        Kolonoskopię j
        > ako metodę inwazyjną i niezbyt przyjemną stosuje się w przypadku naprawdę poważ
        > nych objawów.

        Jak bedziesz czekala z kolonoskopia do "naprawde powaznych objawow" majac obciazenie rodzinne to mozesz sie obudzic z reka w nocniku. Mam taki przypadek we wlasnej rodzinie, niestety.
        Kolonoskopia wykonana w glebokiej sedacji (dozylnej) przez dobrego fachowca umozliwi dokladne obejrzenie calego jelita grubego do wyrostka robaczkowego wlacznie. Oraz ewentualne usuniecie polipow, jezeli takowe sa. Podstawa oczywiscie jest dobre przygotowanie pacjenta (w Polsce, o ile wiem stosuje sie ciagle brutalna metode Fortransu).

        Badania na krew utajona w kale (FOBT), o ktorych wspominasz to badania typu przesiewowego, dla pacjentow bezobjawowych. U mnie w tej chwili panstwo finansuje takowe dla pewnych grup ludnosci by sprawdzic czy warto FOBT wprowadzic na stale w ramach programu narodowego (podobnie jak cytologie czy mammografie).
Pełna wersja