Dodaj do ulubionych

Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodzą?

04.06.11, 13:37
Mniej żreć, więcej się ruszać i już nie trzeba zastępować cukru słodzikiem.
Obserwuj wątek
    • adam2239 Re: Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodz 04.06.11, 16:28
      WHO - czyli twór mianujący się Światową Organizacją Zdrowia - uznał, że witamina B17 jest niebezpieczna, toteż dlatego nie znajdziemy jej w aptekach. Oczywiście - jest to wierutne kłamstwo, gdyż owy pierwiastek był nie w smak kartelom farmakologicznym. Zostało potwierdzone naukowo, że witamina B17 zawiera związki antyrakowe. Jej największe stężenie możemy znaleźć w pestkach taki owoców, jak: jabłko, morela.

Ten sam unijny twór dopuszcza do obrotu aspartam - rakotwórczą substancję, której spożywanie wywołuje szereg ubocznych skutków, m.in: bóle głowy, depresje, niepokój, nadpobudliwość, symptomy jak w stwardnieniu rozsianym, ślepotę, agresję, migrenę, bezsenność, zawroty głowy, utratę pamięci. apopleksję, jest teratogenny. Pomimo szeregu badań, organizacja nie kiwnęła nawet palcem, by szkodliwą substancję usunąć z obrotu.

Nasze zdrowie jest w rękach firm (BASF, Bayer), które w czasach drugiej wojny światowej testowały w obozach koncentracyjnych rozmaite trucizny, a testerami byli ówcześni więźniowie.

WHO w zeszłych latach wciskało na siłę szczepionki z dodatkiem szkodliwej rtęci, które miały być panaceum na wyhodowanego w laboratoriach wirusa świńskiej grypy.

Ta sama organizacja mocno lobbuje za przyjęciem przez kraje członkowskie żywności genetycznie modyfikowanej. Nie muszę wspominać, że potentatem, a zarazem monopolistą w tej dziedzinie jest firma M_o_n_s_a_n_t_o.

Czasy nastały nieciekawe, dlatego też apeluję do ludzi: czytajcie etykietki, kupujcie droższe, ale mniej nafaszerowane chemikaliami jedzenie. Lepiej zjeść mniej, ale czegoś bardziej wartościowego, niż nafaszerować się plastikowym jedzeniem.

Na deser, coś dla czytelników:
      YouTube: Aspartam zabił moją żonę, Świat według Monsantoo, Świński patent monsantoo.
      • gm114 Całkowita zgoda a ponadto... 05.06.11, 01:01
        Aspartam, jak stwierdziłem po sobie, wywołuje chroniczne zmęczenie. Kiedyś spożywałem dużo tabletek musujących by się dowitaminizować i wpadłem w taki stan.
        Odtruwanie organizmu trwało gdzieś około roku czasu, biegałem uporczywie i ćwiczyłem marszobiegi, wypocałem swiństwo na ile potrafiłem i w końcu się udało, ale nikomu nie życzę tego, w co wpadłem.

Do słodzenia można używać brązowego cukru albo cukru z fruktozy.

Jak ktoś woli słodzik, to jest taki znakomity słodzik, nazywa się ksylitol. Jest drogi, ale zdrowy, przy okazji dba o stan uzębienia, bo wybija skutecznie bakterie w zębach. Można spożywać w dowolnych ilościach cukierki, ciastka, witaminy, itp. artukuły w których używa się ksylitolu.

Jak chodzi o aspartam, to nie są już plotki ciotki dewotki, już szkodliwość jest udowodniona, każde ilości niestety są szkodliwe, bo organizm je kumuluje a oczyszczanie organizmu wymaga dużej dawki energii ruchu, lewatyw, głodówek i długo trwa.

Stosunkowo bezpiecznie można go używać jak się jest piłkarzem drużyny w niemieckiej bundeslidze, w której treningi drużyn w lwiej części polegają na uporczywym codziennym przebieganiu dziesiątek kilometrów. Tak wytrenowany organizm pozbawiony tkanki tłuszczowej rzeczywiście w minimalnym stopniu kumuluje truciznę, ale nawet wówczas są lepsze rzeczy do słodzenia niż niebezpieczny aspartam. Polskim leniwym sportowcom absolutnie odradzam napoje na aspartamie, bo wpadną w apatię sportową. Stracą energię i będą stale zmęczeni.

Nie jestem też pewien, ale wydaje mi się, że aspartam wychodzi zupełnie z mody w Stanach a być może jest już tam nawet zakazany.
          • snajper55 Re: Całkowita zgoda a ponadto... 05.06.11, 10:23
            olek_01 napisał:

> Aspatram to wielkie gó... - unikam tanich napojów bo przez to gó... są tanie a
            > są niesmaczne ,wolę kupić cole original/cocacole/pepsi niż tanie napoje z tym g
            > ó...anym aspartamem

Oryginalne cole czy pepsi też są z aspartamem.

S.
    • fan.ortografii Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodzą? 04.06.11, 21:12
      Mam cukrzycę, odstawiłem wszystko, co słodkie. Cola bez cukru to moja jedyna cola. Piłem, piję i będę pił. Może posłużę jako obiekt kolejnych badań. Niestety, jakiś bandyta zlikwidował piwo L. Lite, produkowane przez duży browar z Wielkopolski. Piwa się nie wyrzeknę i pewnie w końcu mnie zabije. Dlaczego oferta dla diabetyków jest tak przeraźliwie uboga? Są ludzie gotowi płacić naprawdę spore pieniądze, żeby bezpiecznie sobie zjeść czy wypić coś przyjemnego.
    • lingus Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodzą? 05.06.11, 00:08
      Czy to ważne, czy jest szkodliwy, czy nie? Jest po prostu potwornie niesmaczny, i zostawia w ustach nieprzyjemny posmak utrzymujący się jeszcze długo po wypiciu "dietetycznego" napoju. Najciekawsze, że po cichu wprowadza go wielu producentów, i to nie tylko tych oznaczonych jako dietetyczne czy dla cukrzyków - zapewne z powodu ceny. A na liście składników jest utajniony gdzieś na dalszej pozycji, konsument ma być spokojny, bo skład otwiera woda, cukier i koncentrat soku. Po szczegółowej lekturze drobnego druku okazuje się, że koncentratu jest 1%, cukru równie symboliczna ilość, napój tak naprawdę słodzony jest aspartamem i doprawiany aromatem "identycznym z naturalnym"...
    • wj_2000 Ludzie - opamiętajcie się. 05.06.11, 09:27
      Aspartam to dwa aminokwasy (dwa spośród 22 stanowiących podstawę życia jako cegiełki do budowy wszelkich białek. Każde białko po zjedzeniu rozkładane jest na aminokwasy i dopiero pod tą postancią przenika do krwi).
      Z czego musiał uwalniać się ten idiota co podobno przez rok się detoksynował????

Aminokwas "niepotrzebny" do budowy własnego białka będzie spalony tego samego dnia i wydalony pod postacią mocznika.

Pozostaje metanol. Jeśli jednak każda możliwa ilość aspartamu daje metanolu w organizmie tyle co zjedzone jabłko, to ja się pytam. Jakiemu IDIOCIE to szkodzi??????????????????
      Metanol też sie nie kumuluje, a przekształca w aldehyd mrówkowy i po jednym dniu nie ma (owej mikroskopijnej liości bez znaczenia).

Mówią że norma jest 40mg/kilogram żywej wagi, czyli 3 gramy dla mnie (75kg). Jest to 120 tabletek słodzika!!!!!!!!!!
      Ja do kawy (dwa razy dziennie) używam 5 tabletek łącznie i do jogurtu ze świeżymi owocami drugie 5 na kolację.
      Mógłbym 12 razy więcej! Na to konto wypijam jeszcze ok 1/2 litra Coli ZERO i mam z tego wszystkiego sporo radości.
      Trawestując klasyka: "Odpieprzcie się od aspartamu!".
      • wj_2000 Re: Ludzie - opamiętajcie się. 05.06.11, 09:31
        "Lepiej jednak ograniczyć się do szklanki 1-2 razy w tygodniu, a nie butelki dziennie."

Wniosek Autora ma się do treści jego artykułu jak dupa do wazonu.
        Dlaczego 2 szklanki na tydzień? Dlaczego lepiej? A w pozostałe dni sok 40kcal/100g? By się upaść jak świnia?
    • 10x10 Aspartam i napoje light - na pewno szkodzą? 05.06.11, 09:29
      Przyczyna, dla której wiele osób nie słyszy o poważnych reakcjach na aspartam jest dwojaka: 1°) Brak świadomości w społeczeństwie. O wywołanych przez aspartam chorobach nie donosi się w prasie. Dzieje się tak, ponieważ przypadki te pojawiają się stopniowo, jeden za drugim, w tysiącach różnych miejsc w Stanach Zjednoczonych. 2°) Większość ludzi nie wiąże doznawanych symptomów z długotrwałym używaniem aspartamu. Dla ludzi, którzy zabili istotny procent komórek swojego mózgu, nabawiając się w ten sposób choroby chronicznej nie ma drogi by w naturalny sposób powiązać taką chorobę z konsumowaniem aspartamu. To, jak aspartam został dopuszczony jest lekcją tego, jak firmy chemiczne i farmaceutyczne mogą manipulować agencjami rządowymi takimi jak, FDA, przekupywać organizacje takie, jak American Dietetic Association (Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne) i zalewać społeczność naukową kiepskimi i oszukańczymi, sponsorowanymi przez przemysł, badaniami finansowanymi przez producentów aspartamu. Erik Millstone, badacz Oddziału Badań Nauk Politycznych Sussex University zebrał tysiące stron dowodów, z których pewne zostały zdobyte przy wykorzystaniu 23 Ustawy o Wolności Informacji, pokazujących: 1)° Badania laboratoryjne były sfałszowane a zagrożenia nieujawnione. 2)° Usuwano nowotwory zwierzętom a zwierzęta, które zmarły były „przywracane do życia” w protokołach laboratoryjnych. 3)° Przed FDA złożono fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia. 4)° Dwóch pełnomocników rządu USA, którzy mieli za zadanie wnieść oskarżenie o oszustwo przeciw producentowi aspartamu otrzymało posady w firmie prawniczej producenta, pozwalając przeterminować się ustawie ograniczającej (stosowanie apartamu do czasu zakończenia przez nich procedury rewizyjnej). 5)° Komisarz (FDA) odrzucił obiekcje własnej rady naukowej FDA prowadzącej dochodzenie. Wkrótce po tej decyzji otrzymał posadę w Burson-Marsteller, firmie odpowiedzialnej za Public Relations G.D. Searle. W 1980 powołano Publiczną Radę Dochodzeniową (PBOI). Składała się ona z trzech naukowców, którzy recenzowali obiekcje Olney’a i Turner’a co do dopuszczenia aspartamu. Jednogłośnie głosowali oni przeciwko dopuszczeniu aspartamu. Komisarz FDA, Dr Arthur Hull Hayes, Jr. stworzył wówczas pięcioosobową Komisję Naukową dla recenzji wyników prac PBOI. Kiedy stało się jasne, że ta Komisja podtrzymałaby decyzją CBOI stosunkiem głosów 3 do 2, dodano do Komisji nową osobę tworząc impas w głosowaniu. To pozwoliło Komisarzowi FDA przełamać ten impas i dopuścić aspartam do produktów suchych w 1981. Dr Jacqueline Verrett, Starszy Naukowiec w Biurze Żywności FDA, która dokonała przeglądu zespołu powołanego do w sierpniu 1977 dla oceny Raportu Bresslera (raportu, który wyliczał nadużycia w czasie badań przed dopuszczeniowych) powiedziała: „Oczywistym było, że coś po drodze zostało przez funkcjonariuszy biura wyczyszczone”. W 1987, Verrett zeznawała przed Senatem USA stwierdzając, że eksperymenty prowadzone przez G.D. Searle były „katastrofą”. Stwierdziła, że jej zespół został poinstruowany by nie komentować lub nie martwić się prawdziwością tych badań. Kontynuowała swoje zeznanie dyskutując fakt, że wykazano, iż DKP zwiększała ilość polipów macicy i zmieniała poziom cholesterolu we krwi i że zwiększanie temperatury produktów prowadzi do wytwarzania w nich DKP.(13)
      FDA i producent aspartamu posiadają wspólne wahadłowe drzwi zatrudnienia. Obok Komisarza FDA i dwóch Pełnomocników rządu USA opuszczających swoje stanowiska by przyjąć posady w firmach związanych z G.D. Searle, czterech innych funkcjonariuszy FDA związanych z dopuszczeniem aspartamu otrzymało posady w NutraSweet Company w latach 1979 i 1982, byli to z zastępcą Komisarza FDA, Specjalny Asystent Komisarza FDA i Zastępca Dyrektora Biura Żywności i Toksykologii i Pełnomocnik związany z Publiczną Komisją Dochodzeniową.(24) Należy zdać sobie sprawę, że działalność tego rodzaju drzwi wahadłowych ciągnie się od dziesięcioleci. „Townsend Letter for Doctors” (11/92) opublikował badania ujawniające, że 37 spośród najwyższych funkcjonariuszy FDA opuściło FDA i przyjęło posady w firmach, na działalnością których sprawowali pieczę. Donosiły one również, że ponad 150 funkcjonariuszy miało udziały w firmach farmaceutycznych, do współpracy z którymi byli skierowani. Wiele organizacji i uniwersytetów otrzymało olbrzymie sumy pieniędzy od firm powiązanych z NutraSweet Association, grupy firm promujących używanie aspartamu. W styczniu 1993, Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne otrzymało dar od NutraSweet Company w wysokości 75.000$. Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne stwierdziło, że NutraSweet Company pisze jego biuletyny „Facts”.(25) Wiele innych „niezależnych” organizacji i badaczy otrzymuje wielkie sumy pieniędzy od producenta aspartamu. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne otrzymało wielkie sumy pieniędzy od NutraSweet, włączając w to pieniądze na prowadzenie szkoły gotowania w Chicago (przypuszczalnie mającej uczyć cukrzyków, jak używać aspartam w gotowaniu). Badacz z New England, który w przeszłości zwrócił uwagę na zagrożenia ze strony aspartamu, teraz jest konsultantem Monsanto. Inny badacz z Południowo-Wschodnich Stanów poświadczał zagrożenie za strony aspartamu dla płodu. Reporter dokumentalista odkrył, że powiedziano mu by zamilkł, aby nie stracić darów od producenta dietetycznej coli z NutraSweet Association.
      Najprawdopodobniej istnieje cała masa badań, które wykazują, że aspartam to ... najbezpieczniejszy syntetyczny środek słodzący na świecie (tak przynajmniej twierdziło Monsanto kupując w 1985 firmę G.D.Searle i kontrakt na wyłączność na stosowanie w Diet Coke aspartamu.). Gdyby pominąć informacje zawarte w tym artykule, aspartam bije na głowę wszystkie cyklamaty, sachyryny i tym podobne. Czy jednak w ogóle można pominąć takie informacje. Myślę, że Monsanto z łatwością wznieciłoby podejrzenie, że ci przeciwnicy to opłacani przez producentów cukru agenci. To już miało miejsce w przeszłości i stanowi jeden ze stałych elementów tej gry.

• wj_2000 Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodzą? 05.06.11, 09:34
      Przemysł cukrowy w Ameryce to POTĘGA. Dopadli i Ciebie!!!!!!!!

Gdybyś rozumiał elementy chemii i biologi i wiedział, że aspartam to (po dostaniu się do żołądka) trzy ELEMENTARNE związki chemiczne, o działaniu których wiadomo jest WSZYSTKO, to byś się nie dał manipulować.
      • lingus Re: Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodz 05.06.11, 10:37
        No to odpowiedz na kilka prostych pytań: dlaczego producenci napojów tak bardzo starają się ukryć obecność aspartamu w swoich wyrobach, skoro jest taki zdrowy, a przynajmniej nieszkodliwy? Dlaczego - jeśli napój słodzony jest aspartamem - na początku składu widnieje cukier, a aspartam jest wymieniony gdzieś na końcu, często tylko jako skrót? Czy przypadkiem nie dlatego, żeby konsument się uspokoił i nie czytał dalej? Dlaczego listy składników są zawsze zapodane takim drobnym drukiem? Gdyby nie obowiązkowe ostrzeżenie dla chorych na fenyloketonurię o obecności "źródła fenyloalaniny", zresztą również zapodane maczkiem, często nie zorientowałbym się, że producent uparł się zepsuć smak tego soku czy napoju...
        • wj_2000 Re: Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodz 05.06.11, 13:19
          Po pierwsze, to (jako uważny czytelnik wszelkich napisów na produktach żywnościowych) nie zauważyłem by zawartość aspartamu była jakoś ukrywana.
          ALE NAWET GDYBY, to wytłumaczenie było by proste. PONIEWAŻ wraże koncerny przekonały część konsumentów o (rzekomej) szkodliwości aspartamu, to chcąc dotrzeć i do takiego oszukanego, zamiast go próbować bezskutecznie przekonać (jak bezskuteczne są moje argumenty wobec Ciebie), próbuje się go zmylić. Może to i nieetyczne (o ile, powiadam, jest to realne zjawisko), ale GWAŁT NIECH SIĘ GWAŁTEM odciska! No bo jak się zaasekurować przed kłamliwą propagandą producentów CUKRU (a zwłaszcza syropu kukurydzianego)?
          • lingus Re: Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodz 06.06.11, 10:05
            Ależ ja wcale nie usiłuję nikogo przekonać, że aspartam jest szkodliwy. Twierdzę tylko, że jest niesmaczny, przynajmniej dla mnie, i dlatego usiłuję go na wszelkie możliwe sposoby wyrugować z diety. Przy okazji przekonuję się, jak często się nam tę substancję "wciska" bocznymi drzwiami, i wcale nie zamierzam formułować żadnych spiskowych teorii - zapewne przyczyna jest taka, że aspartam jest tańszy od cukrów i syropów, czy to z buraków, czy z klonu, trzciny czy kukurydzy. Ja jestem gotów zapłacić więcej za luksus dobrego smaku, ale muszę o tym wiedzieć wcześniej, a nie być zaskakiwanym przez nieprzyjemny, trwale utrzymujący się posmak w ustach - zwłaszcza kiedy otwieram pierwszą butelkę lub karton z całej zgrzewki soku...
            • wj_2000 Re: Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodz 06.06.11, 21:08
              Sądziłem, że na tym forum wypowiadają się (w ogóle wchodzą tutaj) osoby mające mniejsze czy większe problemy z nadwagą.
              Ktoś, kto ma szczęście, że niezależnie od spożywanych kalorii zachowuje szczupłą sylwetkę i jedynym jego problemem jest by jedzenie było bardzo smaczne, nie ma szans wczuć się w sposób myślenia ludzi, którzy są często dobrowolnie głodni i NIE jest im wszystko jedno ile jest w soku kalorii, byle było smacznie.
              Cena cukru w soku, to są sprawy TAK GROSZOWE, że nikt przy zdrowych zmysłach nie zamieni cukru na aspartam dla klienta który nie musi się odchudzać.
              • lingus Re: Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodz 07.06.11, 17:36
                A ja sądziłem, że słodki smak nie jest niezbędny przy zaspokajaniu pragnienia... Przecież można pić zieloną herbatę zimą i wodę mineralną latem. Będzie i smacznie, i dietetycznie. Skoro jednak komuś niezbędny jest słodki smak, to jakość tej słodyczy też chyba jest istotna... PS. Mój sposób na zdrowie i szczupłą sylwetkę jest prosty: zamiast liczyć kalorie, liczę kilometry przejechane rowerem, lub przynajmniej czas spożytkowany na tę formę rekreacji. Sprawdzone, działa - już od godziny dziennie...
    • wernersen Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodzą? 28.11.11, 22:23
      Aspartam jest szkodliwy dla zdrowia i powoduje raka. Aspartam składa się z 3 substancji które nie są całkiem zdrowe dla człowieka: Kwas asparaginowy (40%), Fenyloalanina (50%) i Ester metylowy (10%)
      Ten sztuczny słodzik jest szczególnie niebezpieczny dla osób chorych na fenylokotenurię

Ester metylowy natychmiast po spożyciu przemienia się w organizmie w metanol a potem w formaldehyd który jest trujący

Badania dowiodły że po wprowadzeniu Aspartamu w roku 1983 zachorowanie na raka mózgu wzrosło o 10%. Zachorowania na cukrzycę o 30% a zachorowanie na Chłonniaka wzrosło o 60%. Aspartam może jeszcze inne choroby spowodować np.: stwardnienie rozsiane

Aspartam to neurotoksyna która zaburza syntezę białek i przewodzenie impulsów w synapsach. Aspartam może zmieniać strukturę DNA.

Aspartam może wywołać wiele symptomów:
      Ból głowy, odurzenie, zmiany nastroju, wymioty, bule brzucha, skurcze, zaburzenia widzenia, biegunkę, napady, zanik pamięci, uczucie wyczerpania, inne neurologiczne symptomy, wysypkę, zaburzenia snu, zmiana rytmu serca, świąd, brak czucia, opuchliznę, spadek wydajności, problemy z oddychaniem, zmianę smaku, problemy menstruacyjne, problemy ze słuchem, dezorientację, halucynacje, epilepsję, problemy z koncentracją, zaburzenia ruchu, hiperaktywność, zaburzenia równowagi, chodzenie we śnie, Tinnitus, zaburzenia mowy, odklejenie się siatkówki, krwawienie oka.

Duża dawka Aspartamu w połączeniu z Węglowodorami zmniejsza produkcję L-Tryptofanu który jest budulcem Serotoniny. Serotonina jest ważnym neuro-przekaźnikiem w naszym organizmie.

Aspartam rozpada się po pewnym czasie na diketopiperazynę która może powodować raka

Niestety można spotkać Aspartam w wielu produktach i medykamentach. Nawet w tych które zawierają cukier. Niektóre medykamenty zawierają bez powodu Aspartam bo i tak są do połknięcia. Aspartam jest często dodawany bez powodu do produktów spożywczych i medykamentów mimo że te zawierają cukier. To nie jest dopuszczalne by niektórzy ludzie musieli dokładnie studiować każdą etykietę by sprawdzić czy produkt spożywczy czy medykament nie zawiera Aspartamu.

W związku z tym że Aspartam jest szkodliwy dla zdrowia i powoduje raka powinno się go przestać stosować.
      • japanunieprzerywalempanieposle Re: Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodz 01.12.11, 07:02
        Dlaczego - jeśli napój słodzony jest aspartamem - na początku składu widnieje cukier, a aspartam jest wymieniony gdzieś na końcu, często tylko jako skrót? Czy przypadkiem nie dlatego, żeby konsument się uspokoił i nie czytał dalej? Dlaczego listy składników są zawsze zapodane takim drobnym drukiem?:

o matko jaki ty masz tragiczny poziom elementarnej wiedzy w temacie zywnosci. sklad zawiera skladniki uporzadkowane od tego w najwiekszej ilosci do tego w najmniejszej. aspartamu uzywa sie w wyjatkowo malych olosciach nic wiec dziwnego ze jest na koncu.
        • a8ie Re: Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodz 02.12.11, 15:03
          Jak ktoś się zastanawia czy aspartam jest, czy też nie to wystarczy poszukać na etykiecie zwrotu 'Zawiera źródło fenyloalaniny.' lub 'Przeciwskazania dla osób chorych na fenyloketonurię.". Zdanie 'Zawiera substancje słodzące" moze swiadczyć o aspartamie, ale jest to niezgodne z prawem, bowiem musi istnieć jeszcze jedno z powyższych dwóch zdań ostrzegawczych o zawartości fenyloalaniny.
          :) Albo jak kto zapamięta to E951
    • al.1 Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodzą? 13.12.11, 21:02
      Pozwolilem sobie wrócic do tematu, bo w pracy rozpetala sie dyskusja o aspartamie. Anglicy uzywaja olbrzymie ilosci tego gówna zwlaszcza w ich sztandarowych napojach zwanych squashami. Cos obrzydliwego (przez ta falszywa slodycz). Jakby ktos chcial poczytac o tym jeszcze (niestety material po angielsku) to polecam www.321recipes.com/aspartame.html . W razie czego mozna sobie wlaczyc tlumaczenie strony, które rzecz jasna bedzie znaczaco odbiegac od konwencjonalnego, ale na pewno da sie duzo zrozumiec. Przy okazji pytanie: czy zna ktos gumy do zucia bedace w sprzedazy, które nie zawieraja aspartamu? Z moich obserwacji wynika, ze gumy do zucia sa nierozerwalnie zwiazany z tym slodzikiem.

• jadzianatanek Aspartam i napoje light - czy na pewno szkodzą? 15.09.15, 23:15
      Oczywiście, że nie szkodzą, aspartam nie jest szkodliwy :) Ja jako cukrzyk nie wyobrażam sobie nie stosowania słodzika, ewentualnie stewii, bez napojów typu light nie mogłabym funkcjonować. Nawet kupując sok 100% nigdy nie wiadomo, czy nie dodano tam cukru :( Oferta dla diabetyków w naszym kraju jest uboga, choć widać progres, ostatnio widzę coraz więcej dedykowanych produktów i napoi, jak funlight czy ciastka bez cukru :)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka