Dodaj do ulubionych

Podwyższone ciśnienie płucne...

13.05.04, 00:02
co jest jego przyczyną i o czym świadczy?
Czy ktoś może mi odpowiedzieć?
Lili
Obserwuj wątek
    • connie1 Re: Podwyższone ciśnienie płucne... 13.05.04, 14:32
      Najogolniej rzecz biorąc może byc spowodowane np. wada zastawkowa
      (niekoniecznie zastawki trojdzielnej) , niewydolnościa krążenia , zatorowością
      płucna i innymi wszelkiej maści chorobami płuc prowadzącymi do tzw. serca
      płucnego
          • lilimarlene1 Re: Podwyższone ciśnienie płucne... 13.05.04, 18:22
            Ile powinno wynosić ciśnienie płucne(w jakich granicach)?
            Dlaczego żaden z lekarzy tym się nie interesuje?
            Ten pomiar podwyższonego ciśnienia poznałam po wykonanym usg serca,które
            wykazało powiększenie lewej komory.Jako przyczynę podano nieleczone,skaczące
            ciśnienie krwi.Często mam bóle w okolicy serca i trudności w oddychaniu(mój
            oddech przypomina często westchnienie).W nocy mam często,suchy kaszel.
            Myślałam jednak,że te dolegliwości są przyczyną stresu sytuacyjnego.
            Do lekarza chodzę dość często,dlaczego on się nie interesuje moim
            chronicznym,wieloletnim katarem i nie wyśle mnie do alergologa,może mam astmę.
            Nie chcę narzucać mu stylu leczenia,wydaje mi się,że zgłaszając od lat te same
            objawy lekarz powinien podjąć jakąś decyzję odnośnie badań-testów.
            Inni lekarze,którzy operowali mój pęcherzyk żółciowy pytali mnie oglądając
            wynik badań usg serca czy mam astmę,czy jestem alergikiem.A ja nie wiem.Bo
            wprawdzie mam podpuchnięte oczy i mam wodnisty wyciek z nosa,ale nie wiem.
            • Gość: Doki Re: Podwyższone ciśnienie płucne... IP: *.246-200-80.adsl-fix.skynet.be 13.05.04, 19:29
              > Ile powinno wynosić ciśnienie płucne(w jakich granicach)?

Skurczowe: zwykle 25-35 mmHg Rozkurczowe: 10-15 mmHg.

> Ten pomiar podwyższonego ciśnienia poznałam po wykonanym usg serca,które
              > wykazało powiększenie lewej komory.Jako przyczynę podano nieleczone,skaczące
              > ciśnienie krwi.

To sie zgadza. Nadcisnienie tetnicze zawsze prowadzi do przerostu lewej komory.
              Jednak zeby przerost lewej kmory spowodowal wzrost cisnienia plucnego, trzeba by
              przerostu monstrualnych rozmiarow, albo kardiomiopatii przerostowej.

> Często mam bóle w okolicy serca i trudności w oddychaniu

To z kolei wskazuje na chorobe niedokrwienna serca (i pasuje do nadcisnienia i
              przerostu lewej komory). Co to znaczy "w okolicy serca"? Gdzie konkretnie? I w
              jakich okolicznosciach zdarzaja sie te bole?

Z ta astma to nie wiem. Katar nie jest objawem astmy, choc moze byc pochodzenia
              alergicznego. Nie kazda jednak alergia w drogach oddechowych to zaraz astma.

> Inni lekarze,którzy operowali mój pęcherzyk żółciowy pytali mnie oglądając
              > wynik badań usg serca czy mam astmę,czy jestem alergikiem.

Na podstawie echokardiogramu powzieli podejrzenie astmy? Ciekawym jak do tego
              doszli, moze ktos tu napisze.
              • lilimarlene1 Re: Podwyższone ciśnienie płucne... 13.05.04, 20:23
                Witaj Doki!
                Cieszę się ,że jednak czasami jesteś na forum.

Jeżeli wykluczono choroby płuc to dlaczego to ciśnienie płucne jest nadal
                podwyższone?
                Na ustabilizowanie ciśnienia krwi biorę aktualnie leki.

Czy w wyniku nie leczonej,a trwającej wiele lat alergi(również na słońce)można
                nabawić się astmy?

Inni lekarze,którzy operowali mój pęcherzyk żółciowy pytali mnie oglądając
                > > wynik badań usg serca czy mam astmę,czy jestem alergikiem.

Żle to ujęłam...może oglądając wszystkie moje wyniki i widząc mnie
                zakatarzoną ,kichającą,kaszlącą,z obrzękniętymi powiekami zadali to pytanie
                przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego.

Nie wiem czy przypominasz sobie mnie,a właściwie moje rozterki jakie miałam
                przed zabiegiem.Otóż jestem już prawie trzy miesiące po laparaskopowej
                cholecystektomi i drenażu jamy otrzewnowej(to z karty szpitalnej)z rozpoznaniem
                histopatologicznym:cholecystitis chronica fibrosa,partim xanthomatosa.

Chciałabym teraz kiedy uporałam się z jedną dolegliwością,podleczyć inne,aby
                nie dopuścić do sytuacji ostatecznych.

Pozdrawiam
                Lili

• connie1 Re: Podwyższone ciśnienie płucne... 13.05.04, 20:27
                  Czemu poszesz o podwyższonym ciśnieniu plucnym?Nie mierzy się je "na
                  mankiecie" , tylko albo pomiarem bezposredmin np. cewnikiem Swan-Ganza , albo
                  szacuje pośrednio w badaniu echo...
                  Rozumiem ,że masz podwyższone ciśnienie sytemowe , a to zupelnie co innego
                  Co do astmy , jest to choroba mogąca wystapić w każdym wieku , a diagnostykę
                  zaczęłabym od .. spirometrii..
                  Pozdrawiam
                  Conka
                  • lilimarlene1 Re: Podwyższone ciśnienie płucne... 13.05.04, 20:35
                    connie1 napisała:

> Czemu poszesz o podwyższonym ciśnieniu plucnym?Nie mierzy się je "na
                    > mankiecie" ,

o tym wiem i nie pytałam o ogólne ciśnienie krwi tzw.systemowe

tylko albo pomiarem bezposredmin np. cewnikiem Swan-Ganza , albo
                    > szacuje pośrednio w badaniu echo...

właśnie w takim badaniu zostało ono ustalone,ja nawet nie wiedziałam,że coś
                    takiego istnieje

> Rozumiem ,że masz podwyższone ciśnienie sytemowe , a to zupelnie co innego
                    >
                    pozdrawiam i dziękuję za odpowiedż
                    Lili
                • Gość: Doki Re: Podwyższone ciśnienie płucne... IP: *.246-200-80.adsl-fix.skynet.be 13.05.04, 20:40
                  > Jeżeli wykluczono choroby płuc to dlaczego to ciśnienie płucne jest nadal
                  > podwyższone?

A kto twierdzi, ze wykluczono choroby pluc?

> Czy w wyniku nie leczonej,a trwającej wiele lat alergii (również na
                  słońce)można nabawić się astmy?

Astma zaczyna sie zwykle u osob mlodych. Ale przewlekle zapalenie oskrzeli jak
                  najbardziej jest mozliwe i nawet bez zwiazku z alergia.
                  Hej, co masz na mysli mowiac o "alergii na slonce"? Jak mozna miec alergie na
                  cos, co jest 149000000 km od nas?

> zakatarzoną ,kichającą,kaszlącą,z obrzękniętymi powiekami zadali to pytanie
                  > przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego.

No tak, to logiczne. Ale nie musi miec nic wspolnego z astma. Allergic rhinitis
                  na ten przyklad wlasnie tak wyglada.

• lilimarlene1 Re: Podwyższone ciśnienie płucne... 13.05.04, 21:35
                    Doki,nie spotkałeś się z alergią na słońce?
                    Nie wierzę?
                    Poczytaj na forum co pisze "plamiasta".

Kilka lat temu,po ekspozycji na pięknych plażach Kołobrzegu,Dąbek trafiłam do
                    szpitala ze swędzącym rumieniem na odkrytych częściach ciała.
                    Ramiona miałam pokryte pęcherzykami wypełnionymi wysiękiem.Leczenie to nakaz
                    noszenia odzieży z długim rękawem,zapiętej pod szyją,osłanianie twarzy
                    kapeluszem,noszenie spodni i leki,takie jak min.Zyrtec itd.
                    Lekarz,który mnie przyjął w szpitalu stwierdził,że osób z podobnymi objawami
                    zgłasza się co raz więcej.I dlaczego koniecznie chcę mieć suchą
                    skórę ,rozszerzone pory,uaktywnione znamiona bo do tego prowadzą nieumiarkowane
                    kąpiele słoneczne.
                    Zalecił mi unikanie słońca,kąpieli morskich, spacery w cieniu,po
                    południu,stosowanie kremów o wysokim faktorze(które notabene zaostrzają objawy
                    skórne) itp.
                    Objawy te czyli zaczerwienienie skóry,pęcherzyki,silny świąd w lżejszym stopniu
                    zdarzały mi się na urlopie w górach.Dlatego,że tam słońce tak mocno nie operuje
                    jak nad morzem.
                    Kiedy więc wyjechałam do Włoch odpowiednio się zabezpieczyłam;wziełam potrzebne
                    leki,zażywałam systematycznie wapno i...objawów alergii nie miałam.
                    Jedna ze wspóluczestniczek urlopu,która również miała takie objawy na słońce
                    nad polskim morzem jak ja ,również pokrzywki i świądu we Włoszech nie
                    miała.Może przyczyną było coś innego,skażona woda lub piasek.

Hej, co masz na mysli mowiac o "alergii na slonce"? Jak mozna miec alergie na
                    > cos, co jest 149000000 km od nas?

Doki co mam zrobić jeśli kardiolog znowu stwierdzi,że to nieszczęsne ciśnienie
                    płucne jest podwyższone.Przecież rtg płuc niczego nie wykazał.Jakie badania
                    ewentualnie wykonać?
                    • Gość: Doki Re: Podwyższone ciśnienie płucne... IP: *.246-200-80.adsl-fix.skynet.be 13.05.04, 22:08
                      > Doki,nie spotkałeś się z alergią na słońce?
                      > Nie wierzę?
                      > Poczytaj na forum co pisze "plamiasta".

Bo nazwa jest mylaca. To nie jest sensu stricte alergia, bo nie ma alergenu.
                      Jest reaktywan degranulacja i pokrzywka w odpowiedzi na swiatlo, zreszta
                      niekoniecznie sloneczne. To, ze wystepuje po wystawieniu na slonce to dlatego,
                      ze slonce jest najsilniejszym dostepnym zrodlem ciaglego swiatla.

> Doki co mam zrobić jeśli kardiolog znowu stwierdzi,że to nieszczęsne ciśnienie
                      > płucne jest podwyższone.Przecież rtg płuc niczego nie wykazał.Jakie badania
                      > ewentualnie wykonać?

Connie podala bardzo dobra sugestie: spirometrie, ewentualnie z testami
                      prowokacyjnymi i pomiarem dyfuzji. To pomoze raz na zawsze wyjasnic sprawe astmy.

A o ile to cisnienie plucne jest podwyzszone? Bo jeszeli to jest jakies 40-45
                      skurczowo, to nie przejmowalbym sie zbytnio.
                      • lilimarlene1 Re: Podwyższone ciśnienie płucne... 13.05.04, 22:53
                        Doki!
                        pozostaję z wielkim szacunkiem dla Twojej wiedzy i dziękuję za uspakające
                        wyjaśnienia.
                        Szkoda,że nieotrzymuje się odpowiedzi na pytania w gabinecie lekarza,niektórzy
                        z nich zachowują się tak jakby się bali pytań ze strony pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie
                        Lili

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka