Dodaj do ulubionych

brak ubezpieczenia a Nowotwór

07.11.11, 15:30
witam. jestem po biopsji. czekam na jej wyniki.
nie pracuje, nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna.

prawdopodobnie czeka mnie operacja w najblizszym miesiacu lub dwoch.
czy rejestrujac sie jako bezrobotna lub oplacajac dobrowolna skladke NFZ ta operacja bedzie pokryta? czy jest jakis okres karencji po wykupieniu ubezpieczenia?
Z gory dziekuje za odp.
Obserwuj wątek
        • jadwiga_r Re: brak ubezpieczenia a Nowotwór 08.11.11, 19:57
          Przy końcu września dzwoniłam do NFZ w Łodzi z zapytaniem, czy można dobrowolnie zawrzeć ubezpieczenie chorobowe, aby w przyszłości nie płacić za leczenie i mieć leki ze zniżką.
          Otrzymałam pozytywną odowiedź. Miesięczna opłata wynosi 321,50 zł, o ile nie było przerwy w ubezpieczeniu/opłacaniu składek.
          Jeżeli była przerwa w niepłaceniu składek powyżej dwóch lat należy dodatkowo uiścić opłatę w kwocie 3.500,00 zł, przerwa w niepłaceniu składek do dwóch lat dodatkowa opłata wynosi 1.780,00 zł.
          Najkorzystniej jednak zarejestrować sie w Biurze Pracy jako poszukująca pracy i zdolna do jej wykonywania.
          Inny wariant /ale nie jestem pewna na 100% i nie znam Twojej sytuacji rodznnej/ , aby mąż, rodzice czy dorosłe pracujące dzieci zgłosiły Cię do ubezpieczenia zdrowotnego w swoim zakładzie pracy.
          • snajper55 Re: brak ubezpieczenia a Nowotwór 08.11.11, 22:45
            jadwiga_r napisała:

> Przy końcu września dzwoniłam do NFZ w Łodzi z zapytaniem, czy można dobrowolni
            > e zawrzeć ubezpieczenie chorobowe, aby w przyszłości nie płacić za leczenie i m
            > ieć leki ze zniżką.
            > Otrzymałam pozytywną odowiedź. Miesięczna opłata wynosi 321,50 zł, o ile nie b
            > yło przerwy w ubezpieczeniu/opłacaniu składek.

Do końca roku 323,41 PLN miesięcznie.

> Jeżeli była przerwa w niepłaceniu składek powyżej dwóch lat należy dodatkowo ui
            > ścić opłatę w kwocie 3.500,00 zł, przerwa w niepłaceniu składek do dwóch lat do
            > datkowa opłata wynosi 1.780,00 zł.

Jest więcej progów:

"Narodowy Fundusz Zdrowia uzależnia objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym osoby, które nie były ubezpieczone:

* w okresie od 3 miesięcy do roku od wniesienia opłaty dodatkowej w wysokości 718, 68 zł
            * w okresie powyżej 1 roku do 2 lat w wysokości 1 796, 71 zł
            * w okresie powyżej 2 lat do 5 lat w wysokości 3 593, 42 zł
            * w okresie powyżej 5 lat do 10 lat w wysokości 5 390, 13 zł
            * w okresie powyżej 10 lat w wysokości 7 186, 84 zł"

www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=2&dzialnr=1&artnr=1443

> Najkorzystniej jednak zarejestrować sie w Biurze Pracy jako poszukująca pracy i
            > zdolna do jej wykonywania.

Tylko trzeba być zdolnym do tej pracy, czyli zdrowym. Jeśli będzie w szpitalu i nie stawi się na spotkanie, to ją wykreślą i koniec ubezpieczenia. To jest metoda w jej przypadku bardzo ryzykowna.

> Inny wariant /ale nie jestem pewna na 100% i nie znam Twojej sytuacji rodznnej
            > / , aby mąż, rodzice czy dorosłe pracujące dzieci zgłosiły Cię do ubezpieczenia
            > zdrowotnego w swoim zakładzie pracy.

Ubezpieczony mąż może zgłosić oraz ubezpieczone dzieci/wnuki (rodzice nie, jeśli się nie uczy lub ma ponad 26 lat i nie ma znacznego stopnia niepełnosprawności) ale tylko jeśli prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Plus parę wyjątków. Więcej:

e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp?id_profilu=2&id_sprawy=228&menu=3&pomoc=3

S.
            • 3mu Re: brak ubezpieczenia a Nowotwór 08.11.11, 23:29
              Ewentualnie jak doznasz poważnego uszczerbku na zdrowiu bo nie stać Cię było na leczenie lub nawet umrzesz to Ty albo twoja rodzina możecie się odwołać do Strasburga zaskarżając Państwo Polskie gdzie jasno w jej konstytucji widnieje zapis o ochronie zdrowia każdego obywatela ;0 heh też na początku w to nie wierzyłem, ale po rozmowie z zaprzyjaźnionym prawnikiem to to jest do wygrania bez łaski, tylko nie znalazł się jeszcze dobry wariat żeby się szarpnąć na takie coś :)
              • snajper55 Re: brak ubezpieczenia a Nowotwór 09.11.11, 07:39
                3mu napisał:

> Ewentualnie jak doznasz poważnego uszczerbku na zdrowiu bo nie stać Cię było na
                > leczenie lub nawet umrzesz to Ty albo twoja rodzina możecie się odwołać do Str
                > asburga zaskarżając Państwo Polskie gdzie jasno w jej konstytucji widnieje zapi
                > s o ochronie zdrowia każdego obywatela

Jest napisane o prawie do ochrony zdrowia, a nie o prawie do bezpłatnej ochrony zdrowia. Jeśli będzie ubezpieczona, to będzie mogła się leczyć w ramach ubezpieczenia. Jeśli nie będzie - za leczenie będzie musiała zapłacić.

> ;0 heh też na początku w to nie wierzyłe
                > m, ale po rozmowie z zaprzyjaźnionym prawnikiem to to jest do wygrania bez łask
                > i, tylko nie znalazł się jeszcze dobry wariat żeby się szarpnąć na takie coś :)

Jeśli będziesz w kłopotach, to nie pytaj tego prawnika o radę. Bo to d... a nie prawnik. Dobrze Ci radzę.

S.
            • glas_3 Re: brak ubezpieczenia a Nowotwór 09.11.11, 19:09
              Napisałeś,że jak nie stawi się w UP bo będzie w szpitalu to ją wykreślą..Kiedy byłam zarejestrowana i nie mogłam się zgłosić do tzw.podpisu wystarczało przedstawić zaświadczenie od lekarza,że jest się chorym.Bez problemu dostawało się kolejny termin.Z tego co piszesz wynika,że będąc zarejestrowanym w UP nie można chorować.Troche to absurdalne mi się wydaje..
    • chvvilovva Re: brak ubezpieczenia a Nowotwór 10.11.11, 09:35
      Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Dosc ryzykowna wydaje sie byc opcja zarejestrowania sie jako bezrobotna.

Moj znajomy wyrazil chec zatrudnienia mnie u siebie w firmie abym byla ubezpieczona. Ja wtedy oplacalabym wszystkie naleznosci zwiazane z zatrudnieniem mnie jako pracownika.
      Czy 1/4 etatu to opcja przy ktorej placilabym najmniej, pryz najnizszej krajowej?

Jak moge obliczyc ile bym jemu placila?

Z gory dziekuje za sugestie. Pozdrawiam

• slav_ Re: brak ubezpieczenia a Nowotwór 24.11.11, 11:46
        > Moj znajomy wyrazil chec zatrudnienia mnie u siebie w firmie abym byla ubezpiec
        > zona

To miło ze strony znajomego ale chyba nie zdaje sobie spawy z tego co ryzykuje(cie).

Jeśli ZUS to skontroluje (nie daj Boże pójdziesz "na L4") to z łatwością wykryje fikcyjność zatrudnienia a konsekwencją jest oskarżenie o oszustwo w celu wyłudzenia świadczeń. Chyba że faktycznie podejmiesz pracę i pracodawca będzie mógł fakt świadczenia pracy udowodnić.

Tak ZUS kwestionował nawet zatrudnianie kobiet w ciąży (zwolnienia lekarskie w okresie przedporodowym i świadczenia poporodowe).

Nie mówiąc już o płaceniu przez Ciebie kosztów ZUS-u, dla pracodawcy to kryminał (a musi Cie zatrudnić na umowie o pracę z wszystkimi tego prawnymi wymogami).
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka