Dodaj do ulubionych

Czy można przedawkować otręby owsiane?

29.02.12, 20:15
Mam ostatnio niepohamowany apetyt na otręby owsiane i potrafię zjeść na raz 150 g,czyli 1 całą paczkę. Czy to niebezpieczne? Wiem, że z otrębami pszennymi nie wolno przesadzać ze względu na kwas fitynowy ale jak jest z owsianymi? Czy czymś to grozi?
Obserwuj wątek
    • anna.kalarus Re: Czy można przedawkować otręby owsiane? 06.03.12, 13:59
      Witam
      Otręby stanowią wartościowy element diety i stosowane w umiarkowanych ilościach m.in. regulują pracę przewodu pokarmowego, zmniejszają wartość energetyczna diety, dają uczucie sytości.
      Są przede wszystkim bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Zgodnie z zaleceniami jego zawartość w codziennym jadłospisie powinna wynosić 27-40g.
      Spożywając codziennie paczkę otrąb, przekroczona zostaje dwukrotnie norma, ponieważ otręby zawierają około 40g błonnika /100g produktu.
      Nadmierne spożycie błonnika może mieć niekorzystny wpływ na przyswajanie niektórych witamin, składników mineralnych czy leków. Także w otrębach owsianych znajduje się kwas fitynowy, który zmniejsza wchłanianie wapnia, żelaza i cynku. Ponadto błonnik może podrażniać jelita i powodować biegunkę.
      Powinna Pani zmniejszyć spożycie otrąb, pamietajac, że błonnik znajduje się również w innych produktach (m.in. pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, warzywach i owocach).
      Tak jak w przypadku każdego składnika pokarmowego,także w przypadku błonnika należy zachować w jego spożywaniu umiar.

Pozdrawiam
      Anna Kalarus
      • kinga.slimitim Re: Czy można przedawkować otręby owsiane? 29.03.12, 22:41
        Zgadzam się z wypowiedzią zamieszczoną powyżej. Długotrwałe spożywanie nadmiernej ilości błonnika może miec negatywne skutki- skurcze jelitowe, wzdęcia a nawet rozstrój i stany zapalne jelit. Natomiast nie warto rezygnowac z błonnika zupełnie, zwłaszcza że wspomaga pracę jelit i pomaga w odchudzaniu.

Kinga,
        Doradca on-line marki Slimitin Aqua
        w ww.slimitin.p l
      • real-whitee Re: Czy można przedawkować otręby owsiane? 13.06.12, 15:25
        Nie zgodzę się ze stwierdzeniem że 40g błonnika dziennie to 2 krotnie przekroczona dawka - skoro zaleca się od 27 do 40 to 40 jest ok! Ważne jest by jedząc dużo błonnika - dużo pić - ponieważ pęcznieje w żołądku - i jeśli jest za mało płynów - wówczas mogą wystąpić zaparcia - czyli efekt odwrotny od zamierzonego. Przeciętna dieta polaka to jakieś 15g - góra 20. Tak naprawdę 27g dziennie jest ciężko zrealizować - bo błonnik jest tylko w owocach, warzywach i w ziarnach. Można łatwo sprawdzić na licznikblonnika.pl
        Więc nie ma co straszyć ludzi - bo nadmierne spożycie przy którym mogą być problemy - to jakieś 60g a jabłko zjedzone ze skórką ma jakieś 2g - więc..... Bardziej bym straszyła tym, że ludzie którzy mają go za mało cierpią na zaparcia, nadwagę, cukrzycę itd że o raku jelita nie wspomnę.....

anna.kalarus napisała:

> Witam
        > Otręby stanowią wartościowy element diety i stosowane w umiarkowanych ilościach
        > m.in. regulują pracę przewodu pokarmowego, zmniejszają wartość energetyczna di
        > ety, dają uczucie sytości.
        > Są przede wszystkim bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Zgodnie z zaleceniami
        > jego zawartość w codziennym jadłospisie powinna wynosić 27-40g.
        > Spożywając codziennie paczkę otrąb, przekroczona zostaje dwukrotnie norma, poni

• montecarla Re: Czy można przedawkować otręby owsiane? 10.06.12, 18:21
      Każdy nadmiar jest szkodliwy.
      Najlepszym sprawdzianem czy pzesadziłaś z otrębami jest posób wypróżniania. Jezeli zauważyłaś ,że wyprózniasz się częściej lub rzadziej niż normalnie , że zmieniła się konsystencja stolca to będą sygnały od jelita ,że już nie życzy sobie więcej błonnika. Takim sygnałem będą rownież wzdęcia , gazy i bóle.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka