Dodaj do ulubionych

Glikemia przygodna! Czy to już cukrzyca?

28.05.13, 08:36
Witam
Jestem parę lat przed 40-tką. Jestem rodzinnie obciążona cukrzycą typu 2 (w tej chwili oboje rodziców już na insulinie). Będąc w ciąży (5 lat temu) miałam krzywą cukrową jeszcze w granicach normy, ale już zalecono dietę. Stosowałam się do zaleceń, cukry trzymałam w ryzach, dziecko zdrowe (3,45kg).I teraz od jakiegoś roku czuję się źle, wieczne zmęczenie, senność, bóle mięśni, zawroty głowy. Nie mam pragnienia, nie sikam dużo. Zawsze znajdowałam jakieś wytłumaczenie, a to mało ruchu, przemęczenie, a to zima, przesilenie wiosenne, itp. Niestety rzeczywiście mam mało ruchu fizycznego, praca siedząca. Waga w normie ( BMI 21,5).
Ostatnio od 2-3 m-c doszedł straszny apetyt na słodycze, pochłaniałam w dużych ilościach.

Kilka dni temu po baaardzo obfitym obiedzie (placki ziemniaczane) popitym okropnie słodkim kompotem, poczułam się słabo i dziwnie. Zmierzyłam glukometrem cukier i szok - 217! To było jakieś pół godziny po posiłku. Potem zmierzyłam po następnych 30 min. i było 175, po kolejnej godzinie 141.
Wiem, że to glikemia przygodna i cukier powyżej 200 nie powinien się przydarzyć.
Od tamtego czasu mierzę cukier kilka razy dziennie. Na czczo poziom od 89-95. 1 godz. po posiłku do 160, 2 godz. max do 135, najczęściej ok. 110.
Wczoraj byłam u lekarza rodzinnego, skierował mnie na krzywą cukrową oraz hemoglobinę glikowaną, oprócz tego inne podstawowe badania. Zrobię je najwcześniej w piątek.

Aha, od ponad 10 lat przyjmuję Euthyrox, obecnie jestem na dawce 100, mam alergię pokarmowe, leczone dietą bezmleczną, bezjajeczną i bezglutenową.

Czy to już przyszła do mnie cukrzyca? Myślałam że dopadnie mnie nieco później :( Jakie macie doświadczenia w tym temacie?
Pozdrawiam

Obserwuj wątek
      • mamucha-emiluchy Re: Glikemia przygodna! Czy to już cukrzyca? 28.05.13, 13:51
        Masz rację, lekarz rodzinny zlecił też kontrolnie TSH, wiem, że powinnam jeszcze dorobić co najmniej Ft4, bo na skierowaniu tego nie mam. Od 5 m-cu jestem na diecie GB (nietolerancja glutenu i zbóż - nie celiakia!), schudłam od tego czasu 4 kg, więc super. Dawki tyroxyny nie zmieniałam już od ponad 3 lat, może wpadłam w nadczynność. Miewam też duszności i zadyszki, drżą mi ręce przy czym mierzę cukier i jest na poziomie 80-100, jestem jakaś podbuzowana za bardzo właśnie.
        Dopoki nie zrobie kompletu badań i tak sie nieczego nie dowiem, ale i tak baaardzo bym chciała, żeby to była nadczynność (ponoć podwyższa cukry), a nie cukrzyca. Jezu, ale złapałam doła!
    • vkleopard Re: Glikemia przygodna! Czy to już cukrzyca? 28.05.13, 16:30
      Myślę, że czas najwyższy na zmianę trybu życia, począwszy od nawyków żywieniowych (słodycze precz, przestawić się na lekkie posiłki z większą ilością warzyw), kontroli poziomu cukru i dbanie o dietę opartą o indeks glikemiczny.
      Trzeba się ogarnąć, zacznij się coś ruszać, chociażby na spacery. Skoro masz obciążenie genetyczne, to trzeba coś z tym zrobić. Warto też zakupić glukometr i np. Insulan, który pomoże ci zbijać poziom cukru po posiłkach i pomagać go kontrolować. No i trzeba iść koniecznie do lekarza specjalisty.
    • goodman41 Re: Glikemia przygodna! Czy to już cukrzyca? 19.06.13, 12:56
      Cytat:
       Pożegnaj się z cukrzycą. Cukrzyca jest stanem wynikającym z nadmiaru ilościowego zjadanego pożywienia. Po pierwsze należy przede wszystkim zredukować ilość węglowodanów - w przypadku osoby, która dotychczas była na 'diecie dla cukrzyków" - około 10-krotnie. Należy przestawić się na pokarmy pochodzenia zwierzęcego: jaja, nabiał, podroby, mięso, ryby, masło, śmietanę, tłuszcze zwierzęce. To co należy do świata roślin zostawiamy dla trawożernych i parzystokopytnych, pozostawiając sobie w niewielkiej ilości warzywa, owoce jagodowe i mniej słodkie. Przetworzone zboża, czyli mąka, kasze, płatki owsiane, kukurydziane, ryż, są dla nas niejadalne. Wytwory cywilizacji takie jak słodycze, czekoladki, batoniki, wypieki cukiernicze, pieczywo i słodkie bułki, słodkie napoje przestają nas także interesować. Pozostawiamy sobie jedynie dobrej jakości czekoladę deserową, w której składzie znajduje się procentowo duża zawartość kakaowca. Z roślin najlepiej spożywać tylko to, co rośnie ponad ziemią oraz nasiona. Czyli: pomidory, ogórki, brokuły, sałata, kapusta, natka pietruszki, szczypiorek, koperek, brukselka, papryka. Warzywa korzeniowe: burak, ziemniak, marchewka, pietruszka, seler - zawierają sporo skrobi, która jest węglowodanem jak mąka, co oznacza, że ich spożycie musi pozostawać pod ścisłą kontrolą.
      (…)  
      lek. Agata Płowecka

Alergie i astme wywoluje grzybek Candida albicans
              • goodman41 Re: 20.06.13, 13:10
                Nie zmieniaj tematu. W tym watku jest mowa o cukrzycy u doroslych czyli typu 2.
                Na wideo jest mowa o cukrzycy typu 1. A to jest inna para kaloszy, chyba jako aptekarz orientujesz sie w tej sprawie. Poza tym na tym wideo jest reklama glukometru, insuliny i pompy insulinowej. O ograniczeniu weglowodanow i dokladnym ich liczeniu wspomniano mimochodem.
                • majenkir Re: 20.06.13, 14:33
                  Powiedz mi, gdzie w cytacie, ktory przytoczyles jest mowa o rodzaju cukrzycy???
                  Nie jestem zadnym "aptekarzem", jestem matka dziecka z cukrzyca i normalnie kur.wicy dostaje kiedy widze jednym tchem wypowiadane "cukrzyca-obzarstwo-otylosc" i idiotyczne pytania, czemu ma cukrzyce, skoro jest taka chuda.

A cukrzyca typu 2 to tez nie jest tak prosto, jak Ci sie wydaje. Osobiscie znam kobiete (lat 38), byla profesjonalna balerine, obecnie nauczycielke baletu, w ciaglym ruchu, chuda jak patyk, ktora ma stan przedcukrzycowy. Powiedz mi co ona robi zle? (Jej matka i 2 siostry maja typ 2).
                  • goodman41 Re: 22.06.13, 00:02
                    majenkir napisała:
                    " jestem matka dziecka z cukrzyca i normalnie kur .wicy dostaje kiedy widze jednym tchem wypowiadane "cukrzyca-obzarstwo-otylosc""

Jak dostajesz kur.wicy, to szukaj rozwiazania swego problemu. To jest forum zdrowotne a nie reklama kim jestes.
                    A jak chcesz swoje dziecko wyleczyc z cukrzycy, to ogranicz weglowodany jak na wideo, ktore zalinkowalas.

P.S.
                    Mam nadzieje, ze ten post nie zostanie skasowany jak poprzedi.
                    • majenkir Re: 22.06.13, 03:27
                      Przepraszam, czy Ty jestes nienormalny? Z cukrzycy typu 1 nie da sie wyleczyc.
                      I gdzie na video widzisz jakies ograniczenia weglowodanow??
                    • mia_siochi Re: 22.06.13, 14:08
                      goodman41 napisał:

> Jak dostajesz kur.wicy, to szukaj rozwiazania swego problemu. To jest forum zdr
                      > owotne a nie reklama kim jestes.
                      > A jak chcesz swoje dziecko wyleczyc z cukrzycy, to ogranicz weglowodany jak na
                      > wideo, ktore zalinkowalas.
                      >

21 wiek, a niektórzy takie farmazony wypisują...

ale w sumie i tak dobrze, że nikt jeszcze homeopatią nie kazał leczyć dziecko z cukrzycą typu 1 ;)
                      • majenkir Re: 22.06.13, 14:21
                        mia_siochi napisała:
                        > ale w sumie i tak dobrze, że nikt jeszcze homeopatią nie kazał leczyć dziecko z cukrzycą typu 1 ;)

Homeopatia? Mowisz - masz
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka