Dodaj do ulubionych

Kamienie w moczowodach? - rtg czy urografia

28.05.13, 21:31
Czesc!

Od 2.5 roku mam dziwne pobolewania w prawym boku. Czasem wysoko tuz pod zebrami, czasem nizej, a czasem bardzo nisko ponizej wyrostka robaczkowego.

Niestety jakos do tej pory nie doczekalem sie dobrej diagnostyki i jestem juz na tyle zdesperowany, ze sam chce zrobic badania. Co prawda wykryto u mnie wrzod zoladka, ale po 1.5 mc leczenia jest gorzej niz lepiej, wiec jak przypuszczam to nie wrzod jest winny tym bolom.

Tym bardziej, ze w ostatnim okresie pojawily sie takie rwace bole. Mnie sie to kojarzy z okresleniem kolka nerkowa. Co ciekawe usg wychodzi dobrze (choc pojawila sie ostatnio dosc duza torbiel w nerce 2x3 cm, skad?), rowniez badania moczu sa ok.

Ale jako dziecko mialem juz kiedys piasek w nerkach, wiele wiele lat temu. Moze to znow wrocilo.

Niestety od zadnego lekarza nie dostalem skierowania na zadne dokladniejsze badanie pod katem nerek. Kazdy twierdzi - wyniki moczu dobre, usg ok, to nic nie ma.

Podsumowujac przypuszczam, ze moge miec kamienie nie w nerce a w moczowodach (moze cos sie na dobre zaklinowalo). Pytanie: czy do wstepnego stwierdzenia czy cos jest w moczowodach wystarczy zwykle przegladowe rtg jamy brzusznej czy konieczna jest urografia? Czy urografia pozwala stwierdzic dokladniej jakiego typu kamienie i jak nerki pracuja, a do samego ich wykrycia wystarczy zwykly rtg?

Nie chcialbym sie niepotrzebnie dodatkowo naswietlac (urografia to jednak 4 zdjecia) i dodatkowo pic kontrastu (mowia, ze nie jest korzystny dla nerek). Ze juz nie wspomne, ze po 2.5 latach wydalem fortune, glownie za wizyty lekarskie, a zdiagnozowany wciaz nie jestem. Stad wybor zaplacic 70 zl za rtg czy 260 zl za urografie jednak ma znaczenie.

(zastanawiam sie jeszcze, czy to nie od jelit i rozwazam kolonoskopie....)

Poradźcie prosze!
Obserwuj wątek
    • blackone777 Re: Kamienie w moczowodach? - rtg czy urografia 28.05.13, 21:37
      i jeszcze jedno, czy ktos moze sie orientuje czy urografie i kolonoskopie mozna zrobic tego samego dnia (np. jedno rano, drugie popoludniu)?

nie pytam o sama wykonalnosc w sensie umowienia terminow, tylko, czy nie ma jakis przeciwskazan medycznych

do urografii z tego co czytam warto wziasc saszetke fortransu, do kolonoskopi 3-4, wiec skoro mam sie juz przeczyszczac, to moze byloby dobrze zrobic to w jeden dzien

pytanie, czy w sytuacji otrzymania tego konrasty przy urografii, nie byloby dobrze jednak odczekac kilka dni przed kolonoskopia (ze wzgledow medycznych)?
    • horpyna4 Re: Kamienie w moczowodach? - rtg czy urografia 29.05.13, 09:50
      Na początek to zacznij pić w dużej ilości wodę Jana, brać No-Spa i debelizynę zgodnie z zaleceniami na ulotkach. Jeżeli po kilku dniach poczujesz ulgę, to piasek w moczowodach na bank.

Kamienie nerkowe mogą mieć różny skład. Jeżeli masz szczawiany (wychodzą kryształy w analizie moczu), to bierz również Nefro Protect. Bardzo pomaga, tylko trudno go dostać.

Tak, czy owak, te środki na pewno nie zaszkodzą.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka