Dodaj do ulubionych

Duspatalin retard-kapsułki

22.08.18, 00:07
Czy kapsułki o przedłużonym uwalnianiu mogę " rozpuszczac " ? Tzn wysypać z nich proszek i popić wodą? Mam uraz do połykania tabletek jakich kolwiek. Od dziecka nie połykam po tym jak zraziłam się połykając kapsułkę. Nie wiem czy dam sobie radę aby to połknąć, raczej marne szanse, już kiedyś próbowałam. Czy wypicie samego proszku z kapsułki może zaszkodzić ? Czytałam co nie co na ten temat i nie wolno ich wysypywać ale może jednak jest to możliwe ? Może ktoś próbował ?
Obserwuj wątek
    • koziorozka Re: Duspatalin retard-kapsułki 22.08.18, 08:27
      Możesz, ale wtedy nie będą "o przedłużonym uwalnianiu". Wchłoną się w górnym odcinku przewodu pokarmowego, co jest dla niego niekorzystne.
      Należy je połykać w całości (nie rozgryzać), popijając wodą (przynajmniej 100 ml) właśnie dlatego, żeby mebeweryna (substancja czynna) w jak największej ilości dostała się jak najszybciej jak najniżej.
      • maga221 Re: Duspatalin retard-kapsułki 22.08.18, 09:11
        Czyli mogą zaszkodzić i nie zadziałać jeśli je wysypie ? Jest może jakiś podobny lek do tych kapsułek które mam przepisane ale żebym mogła go rozkruszyć ?
        • koziorozka Re: Duspatalin retard 22.08.18, 09:35
          Chyba masz jakąś dolegliwość związaną z układem pokarmowym.

Postaraj się zrozumieć, jak to działa.
          Im wyżej (żołądek, jelito cienkie) mebeweryna się uwalnia, tym dla układu pokarmowego niekorzystniej. Tabletki dojelitowe (o spowolnionym działaniu) mają otoczkę właśnie po to, żeby oszczędzić żołądek, opóźnić wchłanianie, "przenieść" je do dolnych odcinków układu pokarmowego.
          Duspatalin jest też "zwykły", nie dojelitowy, ale dużo słabszy.
          W twoim (Duspatalin Retard) jest 200 mg mebeweryny, w Duspatalin tylko 135 mg.
          • maga221 Re: Duspatalin retard 22.08.18, 10:05
            Mam prawdopodobnie zespół jelita drażliwego i dostałam duspatalin ze względu na te jelita. Tylko problem jest z tym połykaniem ... Nie jestem w stanie przełknąć zwykłej małej tabletki a co dopiero kapsułki...
            • maga221 Re: Duspatalin retard 22.08.18, 10:25
              A co do tabletek Duspatalin , mogłabym je rozkruszyć ?
              • koziorozka Re: Duspatalin retard 22.08.18, 10:36
                Każdą możesz rozkruszyć, nikt ci nie zabroni.
                Czy lek zadziała? Nie wiem.
                Czy sobie zaszkodzisz? Może tak, może nie.
            • wadera3 Re: Duspatalin retard 22.08.18, 10:36
              maga221 napisał(a):

> Mam prawdopodobnie zespół jelita drażliwego i dostałam duspatalin ze względu na
              > te jelita. Tylko problem jest z tym połykaniem ... Nie jestem w stanie przełkn
              > ąć zwykłej małej tabletki a co dopiero kapsułki...

Muszę Cię zmartwić, to zwykła histeria(w kwestii niemożności połknięcia tabletki). Leżąc kiedyś w szpitalu miałam współpacjentkę, kóra taż wszem i wobec opowiadała, że "nie dam rady połknąć...", a czasy dawne były. Pewnej nocy mocno bolała ją kontuzjowana poważnie noga, ale "limit" leków w zastrzykach miała już wyczerpany i pielęgniarki nie zgadzały się na podanie czegoś doraźnego w zastrzyku. Wówczas ja, nieco złośliwie poinformowałam panią, iż "załatwię" jej lek skuteczny, ale nie dość, że do połknięcia, to dodatku w opłatku. I pani łyknęła tzw. "proszek poczwórny", jak młody pelikan. Wielkość tego cuda, to mniej więcej wielkość dzisiejszej 50-cio groszówki...Ból przeszedł, a pani od tego czasu łykała tabletki bez oporów.
    • xanonymous Re: Duspatalin retard-kapsułki 25.08.18, 13:59
      W kapsułkach o przedłuzonym uwalnioniu są tzw. peletki - drobne kupeczki które uwalniają substancję czynną przez wiele godzin. Kapsułka to zwykła żelatynowa otoczka która momentalnie rozpuszcza się w ustach czy wodzie. Nie ma znaczenia czy łykasz kapsułke czy wysypujesz z niej kuleczki. Tam są kuleczki - peletki a nie proszek.

Leki o przedluzonym uwalnianiu które są w tabletkach także zawierają te kuleczki tylko zatopione w tabletce - wyjątek to pewien lek antydepresyjny o przedluzonym uwalnianiu Anafranil - rozpuścilem tabletkę 75mg SR i ku mojemu zdziwieniu nie było tam tych kuleczek - ale jakiś żel który stopniowo uwalnia lek
      • xanonymous Re: Duspatalin retard-kapsułki 25.08.18, 14:02
        Także ludzie jak nie macie zielonego pojęcia o czym piszecie to się nie wypowiadajcie i nie wprowadzajcie w bład innych. Reasumując - jak wysypiesz kuleczki z Duspatalinu retard to lek nadal JEST o przedłuzonym uwalnianiu - ja tak robiłem i np. brałem tylko pół kapsułki, bo połowa tych kuleczek mi pomagała więc po co brać całą?
        • koziorozka nie wiem, ale się wypowiem 27.08.18, 11:45
          xanonymous napisał:
          > jak nie macie zielonego pojęcia o czym piszecie to się nie wypowiadajcie i nie wprowadzajcie w bład innych.
          -----------------------
          Świetnie powiedziane, nic dodać, nic ująć :)
      • snajper55 Re: Duspatalin retard-kapsułki 25.08.18, 15:13
        xanonymous napisał:

> W kapsułkach o przedłuzonym uwalnioniu są tzw. peletki - drobne kupeczki które
        > uwalniają substancję czynną przez wiele godzin.

Są też inne leki, na przykład takie, które działają dopiero w jelitach. Nie wolno ich dzielić, rozkruszać, trzeba je połykać w całości.

S.
      • snajper55 Re: Duspatalin retard-kapsułki 26.08.18, 02:01
        xanonymous napisał:

> W kapsułkach o przedłuzonym uwalnioniu są tzw. peletki - drobne kupeczki które
        > uwalniają substancję czynną przez wiele godzin. Kapsułka to zwykła żelatynowa o
        > toczka która momentalnie rozpuszcza się w ustach czy wodzie. Nie ma znaczenia c
        > zy łykasz kapsułke czy wysypujesz z niej kuleczki. Tam są kuleczki - peletki a
        > nie proszek.

Tu też nie masz racji. Kapsułki o spowalnianym uwalnianiu mają różną budowę, jednak jest ona taka. iż powoduje powolne uwalnianie się substancji czynnej. Rozkruszenie takiej tabletki powoduje nagłe uwolnienie praktycznie całej substancji czynnej i może być groźne dla zdrowia chorego.

Proponuję, aby ignoranci nie mający pojęcia o temacie nie wypowiadali się, ponieważ może być to groźne dla zdrowia czytających.

Dla ciekawych tematu polecam artykuł:

ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/10-2009/12%20%20Wybrane%20aspekty.pdf

I jeszcze fragment z tegoż artykułu:

"Należy także uprzedzić pacjenta, że leki o modyfikowanym uwalnianiu nie mogą być kruszone lub dzielone, chyba że producent leku w ulotce zaznaczył, że jest to dopuszczalne wzdłuż specjalnej podziałki. Dzielenie w innym miejscu lub kruszenie tabletki powoduje naruszenie jej konstrukcji i zmianę powierzchni uwalniania/rozpuszczania substancji leczniczej, co prowadzi do nieprzewidywalnych zmian kinetyki uwalniania i może być przyczyną przedawkowania (np. przy rozkruszeniu tabletek powlekanych) "

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka