Dodaj do ulubionych

zaniki pamięci z dnia na dzień

07.11.21, 11:30
Witam. Moja mama ma 65 lat, ale jest w świetnej kondycji fizycznej i psychicznej. Zawsze miała wyśmienitą pamięć. Ale wczoraj zauważyłam że powtarza mi tę samą historię kilka razy, zapomina imion, szuka czegoś czego od dawna nie ma w domu. Od rana mówiła że czuje się bardzo zmęczona, rozbita, niewyspana, odczuwa niepokój, ma sekundowe wspomnienia rzeczy które nigdy się nie wydarzyły. Byłam bardzo zaniepokojona. Dziś powiedziała że czuje się o niebo lepiej, ale znów dwa razy powtórzyła tę samą historię i zapomniała imię znajomego. Sama się "usprawiedliwia" że to stres, niewyspanie. Dodam że 6 miesięcy temu zmarł jej mąż (mój tata), z którym była bardzo związana, który chorował 3 lata i przez ten czas bardzo się poświęcała (zarwane noce, morze łez itd). Dzień przed zanikami pamięci dowiedziała się o śmierci dalekiej koleżanki i płakała. Zmieniła też stale przyjmowaną wit. D3 na D3 innej firmy. Nie wiem czy te rzeczy maja związek, wolę wspomnieć o wszystkim.
Obserwuj wątek
  • horpyna4 Re: zaniki pamięci z dnia na dzień 07.11.21, 13:48
   To może być choroba Alzheimera. Z moich obserwacji wynika, że "skokowe" pogorszenia następują zwykle wskutek wiadomości o czyjejś śmierci, bo z otoczenia ubywa człowiek, z którym miało się kontakt.

   Zwróć uwagę na to, czy mamie nie skraca się przeszłość. Chodzi mi o to, że wskutek pojawiających się luk w pamięci wydarzenia będące wcześniej, niż ta luka, wydają się być niedawne. Na przykład o osobie zmarłej 20 lat wcześniej chory potrafi mówić, że zmarła tydzień temu. Ale to już wtedy, jak choroba jest zaawansowana.

   Stan fizyczny bywa na ogół bardzo dobry, co może stanowić dodatkową trudność. Po prostu trzeba chorego pilnować, żeby nie wybrał się samotnie na długi spacer, albo nie wziął pożyczki w parabanku.

   Załatw mamie jak najszybciej tomografię komputerową mózgu. Jeżeli badanie potwierdzi, to trzeba podawać leki spowalniające zmiany. Jeżeli wykluczy, to należy bardzo się cieszyć.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka