Dodaj do ulubionych

BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie

IP: 62.111.156.* 06.01.05, 18:16
Witam serdecznie !
Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na pytanie, czy u osoby po przebytej operacji
wszczepienia by-passów możma wykonać badanie densytometryczne (diagnostyka
osteoporozy). Problem dotyczy mojej mamy i polega na tym, że ma ona po
operacji szwy metalowe na mostku. Czy w związku z tym nie ma jakiś
przeciwskazań i czy badanie będzie wiarygodne ?
Ponieważ nie udało mi się dotrzeć do jednoznacznej odpowiedzi będę bardzo
wdzięczna za konkretne informacje.
Z góry ogromnie dziękuję i serdecznie pozdrawiam !
M.
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie 06.01.05, 18:51
      Gość portalu: Małgorzata napisał(a):

> Witam serdecznie !
      > Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na pytanie, czy u osoby po przebytej operacji
      > wszczepienia by-passów możma wykonać badanie densytometryczne (diagnostyka
      > osteoporozy). Problem dotyczy mojej mamy i polega na tym, że ma ona po
      > operacji szwy metalowe na mostku. Czy w związku z tym nie ma jakiś
      > przeciwskazań i czy badanie będzie wiarygodne ?
      > Ponieważ nie udało mi się dotrzeć do jednoznacznej odpowiedzi będę bardzo
      > wdzięczna za konkretne informacje.
      > Z góry ogromnie dziękuję i serdecznie pozdrawiam !

Nie ma przeciwswskazań. Wyniki będą wiarygodne.

S.
      • Gość: Aga Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 06.01.05, 19:22
        Trzeba popytac tam gdzie robia badanie jaka metoda to robia czy z ręki,stopy czy
        z kręgosłupa.Jeśli to trzecie to byc może sa przeciwskazania w innym przypadku
        smiało mozna zrobic.Najwiarygodniejsze jest z kręgosłupa.
        • Gość: Małgorzata Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: 62.111.156.* 06.01.05, 22:48
          Dzięki za informacje. U mamy potrzebne byłoby badanie kręgosłupa. Dzwoniłam do
          Centrum Osteoporozy, ale pani rejestratorka nie byla zorientowana, kilkakrotnie
          chodziła kogoś pytać, w końcu odpowiedziała, że "raczej" można zrobić.
          Nie jestem przewrażliwiona, ale mama jest osobą bardzo schorowaną m.in. po
          wylewie i kilkunastu (!)operacjach, ma 69 lat i nie chciałabym jeszcze jej
          stanu pogorszyć. Stąd moje pytanie.
          Raz jeszcze pozdrawiam !
          M.
    • Gość: Małgorzata Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: 62.111.156.* 07.01.05, 15:38
      Witam ponownie z nadzieją, że ktoś jeszcze może ma dla mnie jakieś informacje.
      Mamę bardzo boli okolica kręgosłupa lęźwiowo-krzyżowego, ból promieniuje do
      prawej nogi. Rtg poza osteoporozą wykazało wyrostki kolczyste tworzące tzw.
      stawy rzekome. Nie chciałabym jednak narażać tak schorowanej osoby na badanie,
      nie tyle zbyteczne, co mogące zaszkodzić.
      Czy ktoś mógłby mi coś doradzić w tej sprawie ?
      Pozdrawiam !
      M.
      • Gość: Mariusz Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.01.05, 16:43
        Dawno nie zaglądałem na to forum ale widzę, że jesteś zdenerwowana więc złamię
        się i odpowiem. Nie ma p/wskazań do wykonania densytometrii. Natomiast jeśli są
        duże zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, na co wskazuje Twój lakoniczny opis
        rtg to należy wykonać desytometrię szyjki kości udowej bo w takiej sytuacji
        wynik będzie niemiarodajny. Sama osteoporoza nie boli (mogą boleć złamania,
        które są jej powikłaniem). Z opisu dolegliwości wynika, że pewnie chodzi o tzw
        rwę kulszową- wskazana wizyta u internisty lub neurologa i odpowiednie leczenie.
        Pozdrawiam.
    • Gość: Doki Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: *.5-200-80.adsl.skynet.be 08.01.05, 17:51
      Badanie densytometryczne z pewnoscia mozna wykonac u osoby po by- passach i
      wynik bedzie wiarygodny, bez obaw. Nie jest to badanie obciazajace pacjenta- w
      koncu to po prostu zdjecie rentgenowskie, tylko wykalibrowane i tyle.

Pytanie tylko: czy warto wydawac pieniadze na takie badanie. Piszesz: "Rtg poza
      osteoporozą wykazało wyrostki kolczyste tworzące tzw. stawy rzekome.", czyli
      mowiac krocej wiemy juz, ze Twoja mama ma zaawansowana osteoporoze. Co nowego
      wniesie densytometria? Okresli przyblizony procent ubytku wapnia? Najwyzej to.
      Jak wynik badania wplynie na dalsze postepowanie? Prawdopodobnie wcale.

Tak wiec: stanu mamy nie pogorszysz, ale tez zadne badanie diagnostyczne jej
      stanu nie poprawi.
      • Gość: Mariusz Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.01.05, 19:35
        Wpłynie, bo służy m.in. do oceny skuteczności leczenia. Pozdrawiam i znikam.
        • Gość: Doki Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: *.5-200-80.adsl.skynet.be 08.01.05, 20:11
          Gość portalu: Mariusz napisał(a):

> Wpłynie, bo służy m.in. do oceny skuteczności leczenia. Pozdrawiam i znikam.

Aha. A konkretnie? Przeciez chodzi tylko o powstrzymanie dalszego rozwoju
          choroby, nie bardzo udaje sie odwrocic przebieg osteoporozy.
          Poza tym: po co ci ocena skutecznosci? Od razu wdrazasz maksymalne leczenie. A
          jesli ono okaze sie nieskuteczne, to co? Zlamania Ci to powiedza, no i zadnej
          alternatywy nie ma.
    • Gość: Małgorzata Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: 62.111.156.* 08.01.05, 20:33
      Wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi !!!
      W zależności od stanu mamy w przyszłym tygodniu podejmę jakieś działania.
      Może wezwę ortopedę ? Internistka nie zaleciła nic poza środkami
      przeciwbólowymi i stwierdziła, że u tak schorowanej pacjentki nic innego nie
      można zrobić.
      Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam !
      M.
      • Gość: Doki Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: *.5-200-80.adsl.skynet.be 08.01.05, 20:35
        > Internistka nie zaleciła nic poza środkami
        > przeciwbólowymi i stwierdziła, że u tak schorowanej pacjentki nic innego nie
        > można zrobić.

Oczywiscie, internistka stwierdzila tak po wlaczeniu calego standardowego
        leczenia (kalcytonina, bifosfoniany, kontrola nefrologiczna i endokrynologiczna...).

Nie?
        • Gość: Małgorzata Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie IP: 62.111.156.* 08.01.05, 20:46
          W związku z kręgosłupem nie było do tej pory żadnego leczenia. Mama bierze duże
          ilości leków nasercowych, na nadciśnienie, gastrologicznych. Jest też po
          wylewie podpajęczynówkowym ze zmianami w ct głowy.
          Lekarze chyba "boją się" pacjentki obciążonej tyloma chorobami.
          W każdym razie internistka nie podjęła właściwie żadnego działania i pozostało
          mi czekać na rozwój sytuacji.
          Pozdrawiam !
          M.
          • pia.ed Re: BY-PASSY, A DENSYTOMETRIA - pytanie 09.01.05, 18:11
            Czy Twoja mama porusza sie, czy siedzi na wozku inwalidzkim?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka