Dodaj do ulubionych

Lordoza-co to jest?

IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 22.05.02, 21:51
Miałam robione rtg. kręgosłupa w odcinku szyjnym. Wynik: "Zniesienie lordozy w
kręg. C."
co to znaczy?
Obserwuj wątek
    • Gość: szaser Re: Lordoza-co to jest? IP: 213.77.38.* 23.05.02, 07:38
      Lordozy i kyfozy (kifozy-kiphosis-z greckiego), są to fizjologiczne skrzywienia
      (wygięcia) kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej. Po prostu: kręgosłup szyjny
      jest wygięty do przodu, piersiowy do tyłu, lędźwiowy znowu do przodu i krzyżowy
      znowu do tyłu. W ten sposób zdrowy kręgosłup powinien mieć dwie lordozy i dwie
      kyfozy.
        • Gość: taka tam Re: Lordoza-co to jest? IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 25.05.02, 21:23
          Gość portalu: Alice napisał(a):

> Mam to samo. Kilka miesięcy temu stwierdzono u mnie "wyrównanie fizjologicznej
          > lordozy kręgosłupa szyjnego". Ja miałam zawroty głowy, ale raczej nie związane
          > z tym. Ciekawa jestem: czy Ty masz jakieś objawy???

Ja tez mam zawroty głowy i potworne bóle głowy w części potylicznej, a od ponad
          roku leczę się na depresję z napadami lęku, więc psychiatrzy traktują te bóle
          jako dodatek do tejże choroby. Ja jednak nie dawałam za wygraną i udałam się do
          neurologa i dostałam skierowanie na to właśnie badanie i na EEG (którego jeszcze
          nie miałam-terminy!). No i właśnie wyszło mi "Zniesienie lordozy".
          Czy jest tu jakiś lekarz? Powiedzcie mi czy to może mieć jakiś wpływ na stan
          mojej psychiki (zaznaczam że nie mialam żadnego poważnego powodu żeby zapaść na
          depresję, tym bardziej napady paniki, wcześniej było mi to obce)
          Nie wiem już co o tym myśleć zwłaszcza że jeszcze4 dwa tygodnie do wizyty u
          neurologa. Skąd się bierze takie zniesienie?
          Dzięki za odpowiedzi.
      • Gość: Alice Re: Lordoza-co to jest? IP: 217.96.36.* 27.05.02, 12:48
        Oprócz RTG miałam też tomografię komputerową głowy. Nie wykazała niczego
        niepokojącego. Neurolog nie kojarzyła moich zawrotów głowy z wyrównaniem
        lordozy. One pojawiły się tak po prostu, pewnego ranka i męczyły mnie, gdy
        patrzyłam wyżej niż poziom własnego nosa lub np. zmieniałam pozycję na leżącą
        lub kładłam się z boku na wznak. Za 2 miesiące same zniknęły, równie nagle.
        Chwała Bogu, bo byłam już bliska załamania. Według lekarza były to
        objawy "niediagnozowalne".

Nie wierzę jednak własnym oczom, czytając Wasze posty. Ja również mam problemy
        nerwicowo-depresyjne! Czyżby to był przypadek???
    • Gość: toto_99 Re: Lordoza-co to jest? IP: *.macedonska.wro.cxt.pl 14.06.02, 23:17
      "Klubowicze"! Czy aby nie macie pracy np. siedzącej, ktora wymaga od Was
      pochylenia głowy (nauczyciel, urzędnik itp.)? Zawroty głowy i towarzyszące
      im "niediagnozowalne" objawy bardzo często są wynikiem zniesienia lordozy
      szyjnej. Aby ich nie było należy "odbudować" fizjologiczną(!!!) krzywiznę
      kręgosłupa. "Noś głowę na karku a nie przed karkiem"!
      Pozdrawiam.
    • Gość: fermi Re: Lordoza-co to jest? IP: *.e3.pl / 192.168.20.* / *.e3.pl 15.06.02, 01:10
      Po urodzeniu, kiedy stajemy na nogi, kręgosłup tworzy fizjologiczne wygięcia w
      płaszczyźnie pośrodkowej (czyli takiej, która jest prostopadła do przedniej lub
      tylnej powierzchni naszego ciała i dzieli je na 2 połowy). Lordozy są to
      wygięcia w kierunku przednim - lordoza szyjna (lordosis cervicalis - stąd C) i
      obejmują odcinek szyjny i lędźwiowy - osobniczo zmienne, ale powinny
      występować, więc brak lordozy szyjnej oznacza, że ten odcinek kręgosłupa jest
      nieprawidłowo prosty.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka