Dodaj do ulubionych

Skręciłam kostkę! Jak to opatrzyć?

07.06.05, 17:09
Upadłam w autobusie i skręciłam chyba nogę w kostce. Nie mam pojęcia jak to
opatrzyć. Zimny okład czy może ciepły? Mam tę kostkę spuchniętą i boli mnie
cała stopa, zwłaszcza śródstopie. Boli najmocniej jak próbuję stanąć na całej
stopie.
Obserwuj wątek
      • gadziun Re: Skręciłam kostkę! Jak to opatrzyć? 07.06.05, 21:13
        niinon napisała:

> zimny okład i natychmiast do ortopedy! albo pogotowie
        - moja odp: przede wszystkim bez paniki !
        jezeli jest skręcenie ,naderwanie więzadeł, co zdarza się wraz ze skręceniem
        należy najpierw stosować okłady z altacetu które zmniejszają obrzęk i
        wystąpienie krwiaka po ewentualnym wylewie do tkanek(polecam żel altacet ,łatwy
        w użyciu) ,na przemian można stosować żel p/bólowy .
        Nogę odciążyć ułożyć wyżej ,nie stawać chodzenie do minimum ograniczyć ,po
        kilku dniach kiedy obrzęk się zmniejszy można stosowac dalej żel p/bólowy i
        założyć opaskę elastyczną na skręcony staw aby go ustabilizowac ,dalej nie
        chodzić, odciążać nogę ,średnio torebki stawowe regeneruja się około 2-4
        tyg.osoby młode i zdrowe,
        Dolegliwości powinny usyapić po około 2-4 tyg.
        Zdrowia zyczę :)
        dziun
        • niinon Re: do gadziuna 07.06.05, 21:19
          nie panikować, ale ortopeda jest konieczny!
          inaczej takie samodzielne "nastwianie" może byc pocżatkiem serii powtarzających
          się skręceń i kalectwo gotowe. samodzielnie cokolwiek sobie nastwic może tylko
          ten, kto się na tym zna.
          • gadziun Re: do niinin 07.06.05, 22:28
            przepraszam za falstart
            a w przypadku skręcenia w st .skokowym nie ma mowy o żadnym nastawianiu
            -skręcenie dotyczy tk.miekkich i chrzęstnych jedynie można nastawiać zwichniety
            staw kiedy nastąpi przemieszczenie się kości,tak więc to co doradził lek.u
            którego zreszta była jak pisze jest prawidłowym zaleceniem w danym przypadku .
            A początkiem częstych zwichnięc jest zbyt wczesne uruchamianie skręconego stawu
            przez stawanie i kiedy tkanki się jeszcze nie zrosły i nastepuje wtórne
            skręcenie już nawet nie urazowe a np,przy złym postawieniu stopy.
            Piszę to bo skręcone u mnie były oba st, kolanowe z zerwaniem całkowitym
            więzadeł i staw skokowy równiez zerwane więzadła , wiele wizyt u ortopedy i to
            do róznych bo mam znajomych ,leczenie moje trwało 1,5 r dopiero po tym czsie
            mogę swobodnie klęknąć czy przykucnąć ,właśnie dlatego że przy zerwanych
            więzadłach chodzę -do pracy bo niestety takie czasy,
            Przy naderwanych lub naciągniętych więzadłach wytarczy opaska elastyczna jako
            unieruchomienie a gips zakłada się kiedy nastąpiło zerwanie całkowite lub
            naderwanie śr.na dwa tygodnie.
            Ale jak kto chce wiedzieć dokładnie to wizyta w por.ortopedycznej
            dziun
            • doomicella Re: do gadziun 07.06.05, 23:27
              Ale czy bez wykonania zdjęcia rtg można stwierdzić co ja tam w tej stopie mam?
              Przecież może być zerwane czy naderwane więzadło czy torebka stawowa.. To jest
              lewa stopa i spuchnięta była zewnętrzna kostka. Teraz mam też spuchnietą kostkę
              wewnętrzną i boli koszmarnie przy najmniejszym poruszeniu. Nie wiem jak ja
              przyszłam z przychodni, ale teraz nie jestem w stanie zrobić ani jednego kroku
              opierając się na tej nodze.
              Nie wiem czy to typowe, że ból narasta czy ja pogorszyłam sobie tym, że szłam z
              przychodni.
              • gadziun Re: odpowiadam 08.06.05, 09:44
                dobry ortopeda, ale naprawdę dobry samym badaniem i z wywiadu potrafi ocenić czy
                nastąpiło zerwanie czy tylko naciągnmięcie w tym stawie ,ale najczęściej aby
                wykluczyć złamanie wykonuje rtg ,w zdjęciu nie zobaczy się stanu więzadeł a
                tylko części kośtne dlatego dopiero kilkudniowa obserwacja i nie ustepowanie
                dolegliwości może potwierdzić że w tym stawie dzieje się coś złego .
                Lekarze najczęściej decydują się na rtg aby potwierdzić swoją diagnozę bo nigdy
                nie mozna niczego wykluczyć.
                Nie wiem gdzie ty byłaś u lekarza ale jeżeli to nie był specjalistyczny oddział
                w szpitalu (ortopedia) to idź do lek.podstawowego który cie skieruje na rtg i z
                opisem radiologa pójdź do chirurga(najlepiej specjalista ortopeda) a on zbada
                cię ponownie .
                Najważniejsze nie stawać na stopie nie obciążać nogi okłady i nie powinno się
                stać juz nicgorszego ,pęknięciu torebek stawowych najczęściej towazyszy krwawy
                wylew i na stopie pojawia się siniak , a jeżeli chodzi o ból to boli bardzo to
                wiem ale tak po tygodniu już było lepiej ,weź jakieś leki p/bólowe jużeli to nie
                daje spać i dolegliwości są w spoczynku .
                Piszę że bez paniki bo nam pacjentom się wydaje że jak popedzimy natychmiast to
                tam po cudownym rtg i badaniu wszystko ustąpi a tu jak bolało tat boli i
                poprostu trzeba trochę cierpliwości ,wszystko się musi powoli zagoić.
                dziun
                • doomicella Re: odpowiadam 08.06.05, 12:05
                  Byłam u lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz nie wspomniał słowem o rtg, ale
                  uczciwie muszę powiedzieć, że było już po 19 i być może rentgen był nieczynny.
                  Dostałam skierowanie do ortopedy, ale też mam problem przewlekły z drugą stopą
                  i to skierowanie bardziej z tamtego powodu, gdyż do ortopedy są bardzo odległe
                  terminy.
                  A tak na marginesie zapytam czy może ktoś z Forumowiczów mógłby polecić mi
                  ortopedę we Wrocławiu, specjalizującego się (?) w chorobach stóp.

Ja krwiaka ani siniaka żadnego nie mam. Pójdę do lekarza POZ za 2-3 dni.
                  Dziekuję za porady!
    • doomicella Re: Skręciłam kostkę! Jak to opatrzyć? 07.06.05, 20:48
      Lekarz stwierdził skręcenie w śródstopiu, ograniczenie ruchomości w stawie
      skokowym i obrzęk w okolicy kostki. Mam smarować żelem Fastum (przeciwzapalny i
      przeciwbólowy). Trochę mam kłopoty z układem trwiennym i nie zalecił mi żadnych
      przeciwbólowych środków.
      Nie miałam prześwietlenia.
      Wracając do domu przeszłam kawałek z przystanku MPK i teraz to dopiero boli:-((
      Chyba jednak zastosuję ten Altacet.
    • doomicella Co to jest "gips powietrzny"? 09.06.05, 19:59
      Dziś miałam zdjęcie rtg. Złamania nie ma. Lekarz potwierdził skręcenie
      śródstopia, przodostopia. Znajomi ze stanów polecają mi "gips powietrzny".
      Macie jakieś doświadczenia z takim gipsem? Pytam bo to dość drogi opatrunek i
      nie chciałabym wywalić pieniędzy w błoto. A nie znam nikogo kto stosowałby taki
      gips.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka