Dodaj do ulubionych

Kompleksowe badania przesiewowe?

29.08.05, 22:17
Czy osoba, która nie ma jakiś okreslonych objawów , bóli itp. może zrobić
kompleksowe badania przesiweowe wszystkich narządów , by wykluczyć obecność
komórek rakowych ? By mieć pewność , że jest całkiem zdrowa i nie dowie się
nagle , że jej nowotor jest już w zawawansowanym stadium i szanse na
wyleczenie jest znikome ?
Obserwuj wątek
    • medimarqot Re: Kompleksowe badania przesiewowe? 30.08.05, 10:26
      a jak sobie wyobrażasz takie badanie przesiewowe? Nie ma bad.kompleksowych
      wszytskich narządów, które wykluczyłyby obecnośc komórek nowotworowych. Jeśli
      masz jakieś objawy, wtedy po prostu trzeba udać się do lekarza. Jesli w Twojej
      rodzinie występują z większą częstością niż w populacji jakies konkretne
      nowotwory, to powiedz o tym swojemu lekarzowi 1-ego kontaktu. właściwie tylko w
      3 "rodzajach" nowotworów stosuje się skrining..

• v.ci Re: Kompleksowe badania przesiewowe? 30.08.05, 20:38
        Nie wiem , nie jestem lekarzem . Dlatego pytam . A czy np. częste bóle głowy to
        wystarczający powód do niepokoju ?

W mojej rodzinie był conajmniej jeden przypadek nowotworu . U ciotki ( siostry
        mojego ojca ) . Czy to wystarczy , by dostać skierowanie ?
        • do.ki Re: Kompleksowe badania przesiewowe? 31.08.05, 05:09
          > A czy np. częste bóle głowy to wystarczający powód do niepokoju ?

Chodzi Ci o to, czy czeste bole glowy moga sugerowac ryzyko nowotworu? Nie.
          Przyczyn bolow glowy jest cale mnostwo, a nowotwory sa na odleglych miejscach
          tej listy.

> W mojej rodzinie był conajmniej jeden przypadek nowotworu . U ciotki ( siostry
          > mojego ojca ) . Czy to wystarczy , by dostać skierowanie ?

Bledne rozumowanie. Jeden przypadek nowotworu w rodzinie to raczej malo, chyba
          nalezy sie cieszyc? Poza tym nie musisz "dostawac skierowania", bo i na co? Jak
          juz napisano, nie ma zadnych cudownych badan. Dalej: nowotwory to bardzo
          roznorodne choroby, nie jest tak, ze wystapienie jednego zwieksza od razu ryzyko
          wszystkich.
          O wiele sensowniejsze od prob uchwycenia choroby nowotworowej na etapie kilku
          komorek jest po prostu zapobieganie nowotworom. Jak? Ano, jak ze wszystkim,
          "zdrowy tryb zycia".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka