Dodaj do ulubionych

Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie?

30.09.05, 13:33
Lekarz poradzil nam szukanie przedszkola z basenem, zeby dzieciaki /3 i
4lata/ , ktore sa slabe ortopedycznie, wiotkie , z tendencjami do skrzywien
kregoslupa mialy tam zajecia jak najczesciej, nawet codziennie, ale zeby sie
jednoczesnie nie przeziebialy, wychodzac na ulice po basenie, nie musialy
dojezdzac i td. Wiec w gre wchodzi tylko basen przy przedszkolu. Szukamy, ale
czy jest sens, co o tym myslicie, bo juz nie wiem , co mam robic? Czy
rzeczywiscie codzienny basen to dobry pomysl? Rzeczywiscie z tymi
zaokraglonymi plecami u dzieci jest ogromny problem, a pajaczek, to mit, wiec
moze w istocie zadbac o to raz a dobrze puszczajac dzieci do takiego
przedszkola z basene, niech sobie od 3 do 6 roku zycie wycwiczy miesnie
wzdluz kregoslupa, potem to kontynuuje, bo przeciez w naszych szkolach sa
zajecia na basenie i moze damy rade skoliozie, lordozie, kifozie, czy jak to
sie tam jeszcze nazywa!!Poradzcie cos. Aha mama dzieciaczkow jest bardzo
zgarbiona, ojcie zreszta tez.
Obserwuj wątek
    • zaba_pelagia Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 30.09.05, 14:14
      ale jakie masz wątpliwości?
      bo nie widze zadnych twoich argumentow przeciw
    • abek2 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 30.09.05, 14:16
      Basen jak najbardziej super,ale nie ma to związku z wadami postawy a już
      zupełnie z plecami okrągłymi.To zupełnie inny temat.Jak Cię to interesuje to
      możemy o tym pogadać po 21.00
      • havlicek Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 30.09.05, 16:28
        Moje watpliwosci zwiazane sa z tym, czy warto szukac takiego miejsca i dowozic
        dzieci na drugi koniec miasta , dajmy na to, przez 3 lata.

Jak to , basen , a dokladniej plywanie i cwiczenia w wodzie nie maja zwiazku z
        prawidlowa postawa, a z czym? Tak zrozumialem, jestem wujem tych dzieci, ze
        pediatra sugeruje takie przedszkole, aby wzmocnic dzieciom miesnie, chodzi mu
        tez zapewne o uspokojenie, relaks i system nerwowy. Chetnie wyslucham po 21.00
        twojej opinii na ten temat, bo mnie zaintrygowales.HH
      • havlicek Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 01.10.05, 10:05
        ABEK2 - znajdziesz 5 minut dla mnie i wyjasnisz???? Dzieki z gory !!!
        • abek2 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 01.10.05, 21:27
          Sorki,że dopiero teraz.Środowisko wodne jest super jeśli mówimy o
          rozlużnieniu,wyciszeniu układu nerwowego i mięśniowego.Ale jak piszesz,że
          dzieciaczki się garbią to mają prawdopodobnie problem z propriocepcją
          tzn.czuciem własnej postawy w przestrzeni.Mące co?Chodzi o to,że mają za mało
          bodżców i informacji do tego,żeby przyjąć prawidłową postawę ciała.W wodzie są
          w odciążeniu a ich aparat ruchu:stawy,mięśnie mają być w obciążeniu.I nie
          chodzi tu o wzmocnienie siły mięśni ale o to,żeby dziecko potrafiło kontrolować
          te mięśnie,które odpowiadają za postawę ciała.U tak małych dzieci należało by
          zacząć od pracy nad stopami,ponieważ informacje ze stóp są przekazywane do pnia
          mózgu,który jest odpowiedzialny za postawę wyprostną.Ale wracając do basenu to
          bardzo dobry pomysł,ale postawą dzieci należy się zająć.Napisz w jakim mieście
          mieszkasz to dam Ci namiary na fizjoterapeutów,którzy się takimi sprawami
          zajmują pozdro!
          • havlicek Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 02.10.05, 11:32
            Nooooooooooooooo..........pieknie to ujelas/es. Nie ma co , przemysle sobie,
            dzieki!! Jestmy z Warszawy. A czy cos mozna jeszcze zrobic z mama dzieciakow,
            dorosla, straszliwie sie garbiaca, acz piekna kobieta!! Nic nie pomaga.
            A z basenem, to chodzi o wzmocnienie miesni wzdluz kregoslupa, zeby trzymaly
            kregi na wlasciwym miejscu, chyba, ze cos myle. A moze jeszcze wiesz cos na
            temat opieki nad malymi dziecmi na basenie, ponoc powinno byc 1:1. Dzieki z
            dolu i z gory!!HH :)
            • abek2 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 02.10.05, 14:38
              Podam Ci na privat nazwiska ludzi,którzy się zajmują tymi sprawami w
              Wawie.Pozdro.
          • snajper55 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 02.10.05, 19:02
            abek2 napisał:

> Sorki,że dopiero teraz.Środowisko wodne jest super jeśli mówimy o
            > rozlużnieniu,wyciszeniu układu nerwowego i mięśniowego.Ale jak piszesz,że
            > dzieciaczki się garbią to mają prawdopodobnie problem z propriocepcją
            > tzn.czuciem własnej postawy w przestrzeni.

Propriocepcja to nie jest żadne poczucie własnej postawy w przestrzeni, tylko
            świadomość wzajemnego położenia różnych części ciała względem siebie. Poczuciem
            położenia ciała w przestrzeni zajmuje się zmysł równowagi.

> Mące co? Chodzi o to,że mają za mało
            > bodżców i informacji do tego,żeby przyjąć prawidłową postawę ciała.

Fakt, mącisz. Nie w zbyt małej ilości informacji chodzi (informacji o
            czym ???), tylko o zbyt łatwo męczące się mięśnie utrzymujące prawidłową
            postawę ciała.

> W wodzie są w odciążeniu a ich aparat ruchu:stawy,mięśnie mają być w obciąże
            > niu.

W czasie pływania właśnie mięśnie decydujące o prawidłowej postawie są
            OBCIĄŻONE. Właśnie dlatego pływanie pomaga w walce z wadami postawy, gdyż
            ćwiczy te mięśnie.

> I nie chodzi tu o wzmocnienie siły mięśni ale o to,żeby dziecko potrafiło
            > kontrolować te mięśnie,które odpowiadają za postawę ciała.

A co, nie potrafią ich kontrolować ? Toż gdy się im powie, aby się
            wyprostowały - prostują się, ale po chwili znów się garbią. Czyli kontrolować
            potrafią, tylko mięśnie są za słabe, aby właściwą postawę dłużej utrzymać.

> U tak małych dzieci należało by zacząć od pracy nad stopami,ponieważ informa
            > cje ze stóp są przekazywane do pnia mózgu,który jest odpowiedzialny za postawę
            > wyprostną.

Nie chodzi o to, że nie zachowują postawy wyprostnej. Wszak nie o przewaracanie
            się chodzi. Nie stopy decydują o garbieniu się dzieci !

> Ale wracając do basenu to bardzo dobry pomysł,ale postawą dzieci należy się .
            > zająć.Napisz w jakim mieście mieszkasz to dam Ci namiary na fizjoterapeutów,
            > którzy się takimi sprawami zajmują pozdro!

Pewnie stopami się zajmują, aby walczyć z garbieniem się dzieci ? Co za
            brednie !

S.
            • abek2 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 02.10.05, 21:22
              Spróbuj a się przekonasz,że tam jest klucz i że mam rację.ajeśli chodzi o
              garbienie się i pływanie to popatrz które mięśnie są aktywne podczas
              pływania.Przeanalizuj co robi m.najszerszy!!!!!!!!!!!!!.Wtedy mi będziesz mógł
              powiedzieć,żebym spieprzał...
              • snajper55 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 02.10.05, 21:43
                abek2 napisał:

> Spróbuj a się przekonasz,że tam jest klucz i że mam rację.ajeśli chodzi o
                > garbienie się i pływanie to popatrz które mięśnie są aktywne podczas
                > pływania.Przeanalizuj co robi m.najszerszy!!!!!!!!!!!!!.

Właśnie mięsnie grzbietowe (tak zwane mięśnie prostownika grzbietu) wzmacniane
                sa dzięki pływaniu.

"Okrągłe plecy. Dobrze podziała również oglądanie filmu z laską przytrzymywaną
                ramionami na plecach (od 20 do 50 minut), a także pływanie na plecach.

Wklęsłe plecy. Doskonała jest jazda na rowerze, pływanie.

Boczne skrzywienia kręgosłupa. Doskonałe jest też pływanie."
                www.rodziceonline.pl/bizz/rodzice/a/tekst.jsp?
                place=bizz_rodzice_main_a&news_cat_id=140&news_id=6999

> Wtedy mi będziesz mógł powiedzieć,żebym spieprzał...

Stopka nie postu nie była skierowana do Ciebie. To jedynie przypomnienie jak
                się wyraża kadydat na prezydenta Lech K., gdy myśli, że mikrofon go nie
                podsłuchuje.

S.
            • abek2 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 02.10.05, 22:08
              Jaka jest różnica między poczuciem własnej postawy w przestrzeni a świadomością
              wzajemnego położenia róznych części ciała względem siebie/bOJA NIE WIDZĘ
              ŻADNEJ.Jeśli o czymś nie wiem to mnie poucz.Uważasz,że za utrzymanie
              prawidłowej postawy ciała jest odpowiedzialny mięsień prostownik
              grzbietu????????Od kiedy!!!!I jeszcze jedno mówię o m.najszerszym grzbietu i o
              grawitacji,która działa na postawę.Gdzie jest w wodzie grawitacja????????
              Podajesz nowości,chętnie o tym poczytam
              • havlicek Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 02.10.05, 22:52
                Ale sie rozgadaliscie, dzieki, dzieki, zaraz to przemysle. A moze jeszcze
                wiecie co z ta opieka na basenie, czy rzeczywiscie ma byc 1:1, tzn. jedna osoba
                dorosla na jedno dziecko, male. Pozdrawiam i bardzo jestem wdzieczny!!HH
              • snajper55 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 03.10.05, 00:46
                abek2 napisał:

> Jaka jest różnica między poczuciem własnej postawy w przestrzeni a świadomoś
                > cią wzajemnego położenia róznych części ciała względem siebie/bOJA NIE WIDZĘ
                > ŻADNEJ.Jeśli o czymś nie wiem to mnie poucz.

Poczucie własnej postawy w przestrzeni to poczucie postawy względem pionu i
                odpowiada za to zmysł równowagi. Nie ma to nic wspólnego z położeniem części
                ciała względem siebie.

> Uważasz,że za utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest odpowiedzialny mię
                > sień prostownik grzbietu????????Od kiedy!!!!

Od zawsze. "Przy plecach okrągłych należy wzmocnić w pozycji zbliżenia
                przyczepów (tj. skorygowanej) mięśnie karku (z cofnięciem głowy), mięsień
                prostownik grzbietu odcinka piersiowego oraz mięśnie ściągające łopatki;
                natomiast rozciągnąć należy mięśnie piersiowe oraz zębate przednie."
                www.profesor.pl/mat/n10/n10_s_walaszczyk_040409_3.php?id_m=11513

"W plecach okrągłych osłabione są mięśnie grzbietu (m. prostownik
                grzbietu odcinka piersiowego) i ściągające łopatki (m. czworoboczny,
                równoległoboczny, najszerszy grzbietu), natomiast nadmiernie napięte i
                przykurczone są mięśnie piersiowe (wielkie i małe) oraz mięśnie zębate
                przednie."
                lo-zywiec.pl/~tenit/publikacje/746.doc

> I jeszcze jedno mówię o m.najszerszym grzbietu i o grawitacji,która działa na
                > postawę.Gdzie jest w wodzie grawitacja????????

Gdzie jest w wodzie grawitacja ? A gdzie jest w powietrzu ? Siła grawitacji
                działa niezaleznie od środowiska.

> Podajesz nowości,chętnie o tym poczytam

Już zauważyłem, że dla Ciebie nowoscia jest fakt, iż to przede wszystkim
                mięśnie odpowiadają za wady postawy i to je trzeba ćwiczyć, aby wady postawy
                skorygować. A jednym z najlepszych ćwiczeń wzmacniających te mięśnie jest
                własnie pływanie.

Radze trzochę pocztyać:

"Zapisz dziecko na basen. Pływanie to najlepsza i najbezpieczniejsza dla
                kręgosłupa forma zajęć sportowych. "
                www.poradnikzdrowie.pl/69_463.htm

"Zajęcia pływackie korygujące wady postawy"
                www.um.warszawa.pl/v_syrenka/sport/main.php?
                dzial=repertuar&strona=lista&rk_id=52&dzien=2005-09-28

"Pływanie jest szczególnie ważne w profilaktyce powstawania wad postawy u
                dzieci, dzieje się tak ponieważ, podczas utrzymywania pozycji poziomej w wodzie
                następuje:
                -wyeliminowanie ciążenia masy ciała znajdującego się powyżej miejsca
                schorzenia, co wpływa na samo korekcję ( w skrzywieniach aktywnych ),
                -dodatkowy wymuszony ruch mięśni oddechowych głównych i pomocniczych biorących
                udział w procesie oddechowym,
                -wzrost pojemności życiowej płuc,
                -zwiększenie wpływu na układ wegetatywny,
                -rozwój gorsetu mięśniowego, a w szczególności wybiórcze aktywizowanie
                określonych partii mięśniowych,
                -korygowanie nieprawidłowego ułożenia poszczególnych segmentów ciała w
                warunkach odciążenia od ucisku osiowego,
                -likwidowanie dystonii mięśniowej przez rozciąganie mięśni przykurczonych i
                wzmacnianie w pozycji skorygowanej mięśni osłabionych,
                -doskonalenie koordynacji ruchowej,
                -wyrabianie silnego gorsetu mięśniowego,
                -zwiększenie ogólnej wydolności organizmu."
                mos.bialystok.pl/korekcja.php

S.
                • malkontent_jeden Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 03.10.05, 01:15
                  Nie zapominajcie prosze, ze KAZDE skrzywienie kregoslupa jest inne, i wszelkie
                  uogolnienia nalezy traktowac z rezerwa. Plywanie- owszem doskonale w
                  profilaktyce, bynajmniej nie zlikwiduje juz istniejacego skrzywienia,
                  paradoksalnie- wzmacniajac wszystkie miesnie rownomiernie moze poglebic wade?
                  Przeciez sam fakt zmniejszenia wplywu grawitacji nie skoryguje niewlasciwego
                  polozenia poszczegolnych segmentow kregoslupa? Moja sugestia- znalezc kogos,
                  kto potraktuje dziecko INDYWIDUALNIE, i opracuje indywidualny zestaw cwiczen,
                  nie wykluczajac oczywiscie plywania.
                  • havlicek Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 03.10.05, 12:06
                    Serdecznie dziekuje za tak powazne potraktowanie moich pytan. Zapisalem,
                    wkleilem, wydrukowalem , co trzeba, mam niezla biblioteszke o wadach postawy.
                    Wychodzi na to, ze w tej chwili w Warszawie nie ma przedszkola z wlasnym
                    basenem, ale ma ponoc byc od wiosny. Oby tylko przeszkoda w jego uruchomieniu
                    nie byla ta ilosc instruktorow majaca, zdaniem forumowiczow, przypadac na
                    jedno dziecko, bo co wtedy byloby z kosztami. Pozdrawiam serdecznie HH
                • abek2 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 04.10.05, 00:01
                  No!Poczytałem!Niepotrzebnie się tak rozpisywałem,myślałem,że jesteś
                  fizjoterapeutą dlatego wdałem się z Tobą w dyskusje.Odesłałeś mnie do
                  poradników,które są już dawno nieaktualne...itp,itd.To co Ci wcześniej
                  napisałem zapamiętaj będziesz się mógł kiedyś pochwalić,że już o tym słyszałeś
                  • snajper55 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 04.10.05, 11:52
                    abek2 napisał:

> No!Poczytałem!Niepotrzebnie się tak rozpisywałem,myślałem,że jesteś
                    > fizjoterapeutą dlatego wdałem się z Tobą w dyskusje.Odesłałeś mnie do
                    > poradników,które są już dawno nieaktualne...itp,itd.

No tak, anatomia cżłowieka zmienia się tak szybko... ;)))))))

S.
                    • abek2 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 04.10.05, 13:08
                      To my mówimy o anatomii?
                      • snajper55 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 04.10.05, 13:22
                        abek2 napisał:

> To my mówimy o anatomii?

Przecież Ty nawet nie wiesz jakie mięśnie odpowiadają za wady postawy. To o
                        czym my mamy rozmawiać ?

S.
                        • abek2 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 04.10.05, 13:33
                          Jeśli czytałeś te artykuły,do których mnie odesłałeś to np.o mięśniu zębatym
                          przednim,który wg autora jest w przykurczu i należy go rozciągać,albo o tym,że
                          przy stopie płaskiej należy chodzić na zewnętrznych krawędziach stóp z
                          podkurczonymi palcami.Niezłe jaja jak ktoś tak dzieci leczy!!!!!!!!!!!!.Mam
                          nadzieję,że są to materiały wewnętrznego użytku i nikt się na nich nie wzoruje
                          • snajper55 Re: Dziecko przedszkolne na basenie-co sadzicie? 04.10.05, 17:39
                            abek2 napisał:

> Jeśli czytałeś te artykuły,do których mnie odesłałeś

Pokazałem Ci jakie znaczenie przy wadach postawy ma prostownik grzbietu, o czym
                            pojęcia nie miałeś. Jak, przy takim braku podstawowej wiedzy, masz czelność
                            wypowiadać się o wadach postawy to ja nie mam pojęcia.

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka