Dodaj do ulubionych

Ptasia grypa - tzw. Faq

08.03.06, 17:34
Szukam takiego miejsca gdzie byłyby zgrupowane Faq czyli najczęściej zadawane
pytania. Nie mogę znaleźć.
Chciałam zebrać praktyczne rady, co wolno, a czego należy unikać.
1. czy można jeść jajka na miękko? (słyszałam, że raczej nie)
2. czy zwierzęta domowe mogą się zarazić (jak?) i następnie zarazić ludzi?
Nie oglądam tv i jedyne wiadomości mam z prasy lub internetu. Proszę o
odpowiedzi, opinie i następne pytania.
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: Ptasia grypa - tzw. Faq 08.03.06, 17:43
      morzepolnocne1 napisała:

> 1. czy można jeść jajka na miękko? (słyszałam, że raczej nie)

Mówili, że lepiej nie jeść. Kogla mogla tez oczywiści enie.

> 2. czy zwierzęta domowe mogą się zarazić (jak?) i następnie zarazić ludzi?

Mogą. Choćby koty. Poprzez kontakt (zjedzenie) odchodów chorego ptaka. Człowiek
      może zarazić się w ten sam sposób od każdej chorej istoty.

> Nie oglądam tv i jedyne wiadomości mam z prasy lub internetu. Proszę o
      > odpowiedzi, opinie i następne pytania.

O ile wiem, to w internecie żadnej info nie ma. Rozdawano w szkołąch w Toruniu
      jakieś ulotki. Do internetu waaadza jeszcze nie dorosła. :(

S.
    • artur737 Re: Ptasia grypa - tzw. Faq 08.03.06, 17:48
      Jajko na miekko jest niejako surowe miejscami wiec potencjalnie wirus moze przezyc krotkie gotowanie. Obecnie wirus nie potrafi latwo zakazac innych zwierzat i ludzi. Wymgany jest bliski kontakt i zwykle jest to droga pokarmowa.

Ale zabawa sie zacznie na calego jak wirus nauczy sie zakazac droga kropelkowa. Wowczas choroba moze wykonczyc miliony ludzi. Do tego czasu ryzyko jest bardzo niewielkie. Tzn na dzisiaj jest znacznie wieksza szansa , ze cie przejedzie samochod, niz ze dostaniesz ptasiej grypy i umrzesz.
      • snajper55 Re: Ptasia grypa - tzw. Faq 08.03.06, 18:09
        artur737 napisał:

> Ale zabawa sie zacznie na calego jak wirus nauczy sie zakazac droga kropelkowa
        > Wowczas choroba moze wykonczyc miliony ludzi.

Śmiertelność wśród ludzi jest zdaje się wyższa niż 50%. Całkiem niezły rezultat.

S.
        • artur737 Re: Ptasia grypa - tzw. Faq 08.03.06, 18:17
          Dokladnie nie wiadomo jaki procent ludzkosci umarl w czasie epiedemii hiszpanki w latach 1917-19. Ale chyba bylo to 1-2%. Teraz moze byc tyle samo, ale moze byc tez duzo wiecej np 10-20%. Nikt tego nie wie. Na wszelki wypadek podaje sie nizsze liczby by nikogo nie denerwowac.
          • snajper55 Re: Ptasia grypa - tzw. Faq 08.03.06, 18:33
            artur737 napisał:

> Teraz moze byc tyle samo, ale moze byc tez duzo wiecej np 10-20%. Nikt tego
            > nie wie. Na wszelki wypadek podaje sie nizsze liczby by nikogo nie denerwowac

Z tych, co do tej pory zachorowali, umarło ponad 50%.

S.
            • artur737 Re: Ptasia grypa - tzw. Faq 08.03.06, 19:24
              > Z tych, co do tej pory zachorowali, umarło ponad 50%.

To jest pewnie nie do konca prawda. Ci zachorowali, ale wyzdrowieli mieli mniejsza szanse by trafic do gazet lub byc zauwazonymi przez lekarzy.
          • ja.jaszczur Re: Ptasia grypa - tzw. Faq 08.03.06, 18:34
            Ja dzisiaj w pracy jakąś ulotkę czytałam.

Co prawda na razie łabądki padły tylko, drobiu to nie dotyczy ale wyczytałam,
            że należy myć detergentami naczynia, noże, deski po kontakcie z mięsem
            drobiowym. Nie dopuszczac do kontaktu surowego mięsa drobiowego z innymi
            artykułami spożywczymi. Oczywiście myć ręce po kontakcie z drobiem żywym i
            martwym. Najlepiej szerokim łukiem omijac fermy drobiu. Nie bawić się
            ptaszkami :)
            No i chyba zachować zdrowy rozsądek bo na razie to ponoć szanse na zachorowanie
            są takie same jak wygrana w totka. No ale jeśli ten wirus kiedyś zmutuje to
            będziemy mieli kłopoty

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka