Dodaj do ulubionych

Krzywy kręgosłup- sport

06.09.06, 18:24
Jakie dyscypliny sportu byłyby najlepsze dla mojej 15-letniej córki, która ma
skrzywienie kręgosłupa(poza gimn. korekcyjną)??? Jakich ćwiczeń i sportów
powinna unikać?
Obserwuj wątek
    • panpepe Re: Krzywy kręgosłup- sport 06.09.06, 19:42
      A jak duże ma to skrzywienie?polecam osobiście np.pływanie, cz tez jazde konną,
      które fajnie budują gorset mięśniowy. Niechaj unika ćwiczeń asymetrycznych,
      stosowanych jeszcze(o zgrozo!)przez niektórych fizjoterapeutów.Poproś swego
      fiajo, aby ci wytłumaczył na czym one polegają.Pamiętaj, że w okresie
      pokwitania obserwuje się często nagłe pogłębiebie skoliozy.Warto o tym
      wiedzieć...
      pozdrawiam
      panpepe
      • jola_ep Re: Krzywy kręgosłup- sport 06.09.06, 20:46
        > Niechaj unika ćwiczeń asymetrycznych,
        > stosowanych jeszcze(o zgrozo!)przez niektórych fizjoterapeutów.

Dlaczego?
        Mam wrażenie, że fizjoterapeutka moich dzieci stosuje takie ćwiczenia (w każdym razie jedno - na piłce reh) - reszta symetryczne. Czy mam prześwietlić jej kompetencje?
        Czy ta metoda ma związek z metodami prof. Karskiego? (wiem, że to nazwisko przewijało się w poradni, do której należą moje dzieci i raczej nie w kontekście negatywnym - coś w stylu: nasze ćwiczenia opierają się na metodzie prof Karskiego).

Pozdrawiam
        Jola
      • scept89 jazda konna??? 06.09.06, 21:17
        panpepe napisał:
        > jazde konną, która fajnie budują gorset mięśniowy.

1) widzac otylych jezdzcow co to poruszajac sie na leniwie poruszajacym sie
        stepa koniach ciezko mi uwierzyc w wyrabianie miesniowego gorsetu (aka core
        muscles -> brzuszne i okolokregoslupowe). Moze jakies linki na potwierdzenie
        owej smialej tezy?

2) nawet jesli jazda konna to super-rozwijacz owych miesni (w co jednak watpie)
        to jaki ma sens polecanie super-drogiego sportu (jakies stadniny w srodku
        miasta?) kiedy zakup dwoch pilek (duza dymana i mniejsza lekarska) + cwiczenia w
        domu da jesli nie lepsze to podobne efekty?

Pozdr.
        • panpepe do scept89 06.09.06, 21:40
          jazdę konną podałem tylko jak przykład i nikogo nie namawiam na uprawianie tej
          drogiej dyscypliny.Masz rację z piłkami - to jest świetne rozwiązanie, ale nie
          mów że jazda konna nie wyrabia tak waznego przy skoliozach nawyku postawy, że
          te twoje score muscles nie pracują chociażby izotonicznie???!!spróbuj wsiąść na
          konia albo zapytaj jeźdzców konnych lub osób prowadz acych hipoterapie. a
          otyłych jeżdzcom juz nic nie pomoże:)
        • jola_ep Re: jazda konna??? 06.09.06, 22:06
          > 1) widzac otylych jezdzcow co to poruszajac sie na leniwie poruszajacym sie
          > stepa koniach ciezko mi uwierzyc w wyrabianie miesniowego gorsetu

Ja co prawda nie jeździłam konno, ale chyba trudno siedzieć krzywo na koniu? ;) Balansuje się więc i utrzymuje równowagę. To świetnie działa na mięśnie i na postawę. Kiedyś w dzieciństwie bawiłam się w taki fajny sport: chodzenie po płocie (cementowym) - mieszkałam w szkole i palc był duuuży. Polecam, tylko gdzie w mieście taki fajny płot znaleźć ;)

Myślę, że to coś podobnego i nie chodzi tyle o siłę mieśni, ile o ich zrównoważony rozwój.

Ćwiczenia z równowagą (jest taka forma z taiji) bardzo dobrze wpływają na moją postawę komputerowego maniaka z lekką skoliozą. Jak ćwiczę, nie muszę prawie zwracać uwagi na to, jak siedzę/chodzę. Po prostu wychodzi mi to automatycznie.

> 2) to jaki ma sens polecanie super-drogiego sportu (jakies stadniny w srodku
          > miasta?) kiedy zakup dwoch pilek (duza dymana i mniejsza lekarska) + cwiczenia
          > w
          > domu da jesli nie lepsze to podobne efekty?

Można obok, nie zamiast. Najważniejszy jednak powód: jazda na koniu jest fajna :))) A trochę radości należy się dzieciakom.

Nasz ortopeda przy lekkiej skoliozie polecał sztuki walki (taijiquan, karate). Ale teraz nie wiem, czy mu wierzyć... W każdym razie dobrze prowadzone taiji raczej nie powinno zaszkodzić.

Pozdrawiam
          Jola
    • scept89 www.scoliosis.org 06.09.06, 21:01
      Niestety o ile strony owe sa na czasie to cwiczenia maja umiarkowany wplyw na
      sama skolioze:
      "In general, little scientific evidence exists about the effectiveness of
      exercise programs for preventing progression of scoliosis curves, or for
      reversing curves to any clinically or cosmetically significant degree.

By scientific evidence we refer to carefully designed clinical studies where a
      true effect of exercise has been demonstrated. Some short-term reduction of
      curve angles (by several degrees), and minor improvement in breathing volumes
      have been observed for small groups of people with scoliosis who have undergone
      exercise programs."

Mozna probowac:

yoga
      www.scoliosis.org/resources/medicalupdates/yoga.php
      inne cwiczenia
      www.scoliosis.org/resources/medicalupdates/exerciseadults.php
    • panprezes1982 Re: Krzywy kręgosłup- sport 06.09.06, 21:12
      Potwierdzam - zdecydowanie pływanie - rozwija wszystkie grupy mięśniowe oraz
      zapewnia równowagę napięć i utrzymuje świetną kondycję. Ale oprócz sportów
      należy dużą uwagę zwrócić na nawyki postawy, na to, jak pana córka siedzi, jak
      długo, czy siedzi długo przy biurku lub komputerze. Ćwiczenia i sporty to jest
      niewielki wycinek dnia - góra kilkadziesiąt minut, a nawyki siedzenia i stania
      pozostają te same. Należy je skorygować i utrwalić. Życzę zdrowia.
    • panprezes1982 Re:A do Pani Joli... 06.09.06, 21:17
      Metoda profesora Karskiego jest kontrowersyjną i bardzo wątpliwą metodą
      leczenia. Jest coraz więcej niezadowolonych pacjentów i coraz więcej pozwów do
      sądu. Profesor Karski nie przedstawił wyników skuteczności swej metody mimo
      wielu próśb. Moja rada - proszę zmienić miejsce leczenia dzieci na takie, gdzie
      nie pracują jego metodą. Życzę zdrowia pani dzieciom.
      • jola_ep Re:A do Pani Joli... 06.09.06, 21:59
        > Metoda profesora Karskiego jest kontrowersyjną i bardzo wątpliwą metodą
        > leczenia.

Też mam takie podjerzenia (pod wpływem lektury Internetu).

> Moja rada - proszę zmienić miejsce leczenia dzieci na takie, gdzie
        > nie pracują jego metodą.

Zmieniłam miejsce leczenia - choć raczej moim motywem był brak indywidualnego doboru ćwiczeń. No i właśnie ta nowa pani fizjoterapeutka stosuje m.in. ćwiczenia asymetryczne. Zaniepokoiło więc mnie to, co wyczytałam w tym wątku. Jak będę miała możliwość, porozmawiam z nią. Ale trochę trudno oceniać czyjeś kompetencje, jak się nie jest specjalistą i wie się mało. A po drugie czasem moje pytania są chyba zbyt obcesowe, bo niektórzy wyręcają się, jak się da :( (np. gdy chciałam porozmawiać o metodach w innej przychodni z umową z NFZ).

Pozdrawiam
        Jola
        • panpepe o asymetrycznych 06.09.06, 22:24
          pani Jolu!
          ja nie chce podważać również niczyich kompetencji.Każdy pracuję według własnych
          metod, ale chciałbym aby znała Pani moje zdanie.Cwiczeń asymetrycznych nie
          powinno się stosować w leczeniu skolioz, i na dzień dzisiejszy odchodzi sie już
          od nich...Dlaczego? Każde boczne skrzywienie kręgosłupa ma ma część wklęsłą i
          wypukłą. Po stronie wklęsłej mięsień prostownik kręgosłupa jest przykurczony,
          bardzo napięty,natomiast po stronie wypukłej - rozciągnięty.I pomijając
          wszystkie inne zmiany towarzyszące skoliozie, jak np rotacja kręgów, sztuką
          jest doprowadzenie do równowagi tych dwóch stron, mówiąc najprościej.
          Wzmocnienie mięśnia rozciągnietego i rozciągnięcie przykurczonego.Cwiczenia
          asymetryczne działają tylko na jeden z tych elementów, powodując pogłebienie
          wady, symetryczne - przeciwnie.Nie wiem czy w miarę najprostszy sposób
          zobrazowałem to Pani..jeśli nie to niech Pani pyta:)
          pozdrawiam
          • jola_ep Re: o asymetrycznych 06.09.06, 22:54
            Dziękuję za odpowiedź :)

> ale chciałbym aby znała Pani moje zdanie

Właśnie na tym mi zależało :)

O ile zrozumiałam. To pomysł ćwiczeń asymetrycznych może i był dobry, ale jest niemożliwy do zrealizowania w praktyce?

> Wzmocnienie mięśnia rozciągnietego i rozciągnięcie przykurczonego.Cwiczenia
            > asymetryczne działają tylko na jeden z tych elementów

Czyli np. tylko wzmacniają rozciągniety? Bo tak nie do końca rozumiem.

> powodując pogłebienie
            > wady, symetryczne - przeciwnie.

Czy jest tak, że symetryczne wmacniają symetrycznie i rozciągają symetrycznie, tym samym zachowując stan obecny i ich głównym celem będzie zastopowanie postępowania wady?

Te pytania może lamerskie, ale trochę nie zrozumiałam i ośmieliłam się dopytać :))) (może jutro będę lepiej myśleć ; - a na pewno jeszcze raz sobie wszystko przeczytam )

Pozdrawiam
            Jola
            • panpepe od panpepe 06.09.06, 23:10
              niech Pani sobie wyobrazi, że ze skoliozą to jest jak z łukiem!(trywialne może
              porównanie, przepraszam, ale staram sie to Pani zobrazować)..to kwestia
              przyłożenia siły z odpowiedniej strony aby ten łuk wyprostować.Cwiczenia
              symetryczne zadziałają na dwa końce tego łuku i wyprostują go. Cwiczenia
              asymetryczne nie przynoszą efektu leczenia, a nawet pogłebiają wadę, moim
              zdaniem.Przyczym warto wspomniec ze to wszystko tyczy się skoliozy
              jednołukowej, inaczej jest przy dwułukowych...
              pozdrawiam
    • abek2 Re: Krzywy kręgosłup- sport 07.09.06, 12:11
      Przeczytałam to co Ci doradzają.Niestety,ale są to błędne sposoby
      myślenia.Pomijając temat ćwiczeń symetrycznych( kompletna bzdura )więc na ten
      temat nie będę pisał,bo dawno się ich nie stosuje,chyba,że ktoś nie zna
      problemu wad postawy.Pływanie wcale nie jest dobrą metodą leczenia w przypadku
      skoliozy,ponieważ pływanie powoduje lordozowanie kręgosłupa w odc.lędźwiowym,a
      lordozowanie powoduje dobre warunki do pogłębiania skoliozy.Każdą skoliozę
      należy bardzo dokładnie zdiagnozować i przeanalizować,dopiero wtedy można
      decydować jak na nią działać.Jeśli chcesz wiedzieć więcej to poGGadajmy 2303167
      • panpepe Re: Krzywy kręgosłup- sport 07.09.06, 12:45
        OOOOO!
        to sie nowych rzeczy dowiedziałem!
        Ale każdy widać ma inne podejście do wad postawy!i wiedze...Najważniejsza jest
        rzeczywiście diagnostyka i pózniejsze dostosowanie terapii do pojedynczego
        przypadku, ale znając realia polskiej fizjoterpii w leczeniu wad postawy, to
        gratuluje złotej różdżki;)Dlatego, moim zdaniem, warto włączyć jakieś sport w
        leczenie skoliozy....A precyzująć, tylko style klasyczne lordozują, grzbietowe -
        kifotyzują;)
        pozdrawiam
        • blueone Re: Krzywy kręgosłup- sport 07.09.06, 14:01
          Dołożę swoje trzy grosze.
          Według mojej wiedzy od ćwiczeć symetrycznych się odchodzi ( a na pewno od
          większości z nich). Zdecydowanie bardziej wskazane są asymetryczne.
          jazda konna - zupełnie niewskazana przy skoliozie,
          basen- jak najbardziej, ale lepiej pływać więcej na grzbiecie, chociaż moja
          córka pływa różnymi stylami i Jej nie szkodzi. Z tego co słyszałam to tylko
          delfin jest definitywnie niewskazany.
          A tak wogóle, jeśli skrzywienie jest nieduże ( rzędu 15 stopni Cobba) to nie ma
          powodów do ograniczeń i dziecko może uprawiać różne sporty.
        • abek2 Re: Krzywy kręgosłup- sport 07.09.06, 14:02
          książkowo to kyfotyzują,ale popatrz jak wygląda pływanie grzbietem w
          praktyce.Poza tym przeanalizuj funkcję mięśnia najszerszego grzbietu i mięśni
          piersiowych...i co z kyfozowaniem?
          • panpepe do abek2 07.09.06, 14:22
            jedni piszą "kifotyzują", inni "kyfotyzują", chyba że bazujesz na łacinie, to
            zwracam honor:) nie ma sensu żebysmy się spierali i poprawiali się nawzajem,
            nie o to chodzi. Każdy z nas ma inne zdanie na temat wad postawy, wynikające z
            doświadczenia, wiedzy i technik, jakimi pracujemy. Kazdy z nas inaczej widzi
            zastosowanie sportów w tym temacie i dostrzega korzyści z tego płynące. Jeśli
            fizjo jest dobry to ładnie zdiagnazuje wade i dostosuje do niej adekwatną
            terapię, i tyle!
            pozdrawiam Cię serdecznie
            panpepe
      • jola_ep Re: Krzywy kręgosłup- sport 07.09.06, 14:19
        > Przeczytałam to co Ci doradzają.Niestety,ale są to błędne sposoby
        > myślenia.

No i o to mniej więcej chodzi... każdy twierdzi co innego. Tylko w sprawie
        pewnego prof. z Lublina wszyscy się zgadzają...
        Sama mam skoliozę. Widzę, jak bardzo zmieniło się podejście do jej
        rehabilitacji, a to, co kazali mi kiedyś ćwiczyć ... dobrze, że nie
        zaszkodziło.

> Każdą skoliozę
        > należy bardzo dokładnie zdiagnozować i przeanalizować

Pytanie laika.
        Co to znaczy zdiagnozować? Co wchodzi w skład badania? Oglądanie pacjenta?
        Zdjęcie RTG - w poradni robią tylko takie z przodu, wystarczy? Czy tzw. badania
        komputerowe mają sens?
        Moje dziecko widziało dwóch ortopedów i jedna (polecana) rehabilitantka. Każdy
        widział inny kąt skrzywienia (to ze zdjęcia), a rehabilitantka w ogóle nie
        stwierdziła skoliozy. Już nie wspominam, że w sprawie koślawości nóg każdy też
        ma inne zdanie ;)

> Jeśli chcesz wiedzieć więcej

Ja zawsze chcę wiedzieć więcej ;)))

Pozdrawiam
        Jola
        • abek2 Re: Krzywy kręgosłup- sport 07.09.06, 14:39
          badanie przy skoliozie jest bardzo szczegółowe,obejmuje stopę,miednicę(statyka
          i ułożenie przestrzenne,skręcenie,zablokowanie ruchomości...)kręgosłup
          (kształt,odchylenie od osi pionowej,rotacje,ułożenie w płaszczyźnie przód-
          tył...),łopatki-ustawienia względem kręgosłupa,względem siebie,kręgosłup
          szyjny,długość kończyn,stan mięśni-skrócenie,osłabienie,odchylenie osi ciała od
          pionu...itd.Tak w skrócie można opisać co należy u dziecka zbadać
          • jola_ep Re: Krzywy kręgosłup- sport 07.09.06, 15:09
            > badanie przy skoliozie jest bardzo szczegółowe

Dzięki :)
            Rozumiem więc, że luknięcie w pozycji pionowej i pochylonej to za mało? ;)

> obejmuje stopę

I jeszcze ostatnie nurtujące mnie pytanie :)
            Czy ew. koślawość nóg/stóp (pochylenie kostek do środka - wiem, to niefachowy
            opis) ma wpływ na skoliozę? Czy należy na to zwracać uwagę - ćwiczyć, wkładki -
            nawet, gdy teoretycznie mieści się fizjologicznej normie (ale fizjologiczna
            koślawość w wieku 7 lat?)

Pozdrawiam
            Jola
              • jola_ep Re: Krzywy kręgosłup- sport 08.09.06, 15:59
                > koślawość w wieku 7 lat oczywiście nie jest normą. Koślawość pięt powoduje
                > zwiększenie skoliozy w odcinku lędźwiowym,więc ma bardzo duże znaczenie

Dzięki. Teraz mniej więcej wiem, komu za bardzo nie ufać.

Pozdrawiam
                Jola

• panpepe Re: Krzywy kręgosłup- sport 07.09.06, 15:25
          można pstryknąć zdjęcie RTG: a-p(czyli przód-tył) i boczne;są też RTG
          czynnościowe, ale to już wedle uznania lekarza.Tak, koślawość stóp ma pośredni
          wpływ na skolizę, może przyczynić się do koslawości kolan, dysfynkcjach w
          stawach biodrowych i wpływa, co najwazniejsze na na statyke miednicy i dalej
          kregosłupa...
          pozdrawiam
            • blueone Re: Krzywy kręgosłup- sport 08.09.06, 12:10
              > jazda konna - zupełnie niewskazana przy skoliozie,

Czy chodzi o wstrząsy/mikrowstrząsy, czy o coś innego?

Dokładnie, poza tym częsta jazda konna, podobnie jak bieganie i skoki może
              powodować " osiadanie" kręgosłupa. Krótka jazda od czasu do czasu nie powinna
              od razu zaszkodzić, chodzi o to aby nie robić tego bardzo często i intensywnie.
              Oczywiście wszystko zależy od wielkości skrzywienia oraz stopnia skostnienia
              kręgosłupa. Im mniej krzywy kręgosłup i bardziej skostniały tym ograniczenia
              mniejsze.
              • panpepe do blueone 08.09.06, 19:45
                "osiadanie" kręgosłupa???!!!! co to kurde jest???
                "...stopnia skostnienia kręgosłupa"???!!!w skoliozach??!!!w wieku 7 lat??!!
                coś Ci się chyba z Becheterewem pomyliło??!!
                  • panpepe Re: od panpepe 08.09.06, 21:34
                    no właśnie ja o tej ogólnej rozmowie o jeździe konnej i skoliozie mówie!:)
                    osadzanie kręgosłupa...skostnienia kręgosłupa...nie, to mnie przerasta!
                    • blueone Re: od panpepe 11.09.06, 13:51
                      Jak zapewne nie zauważyłeś "osiadanie" napisane było w cudzysłowie.
                      Jeśli pojęcie skostnienia kręgosłupa Cię przerasta to po co zabierasz głos na
                      temat skoliozy?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka