Dodaj do ulubionych

krew w stolcu przy wypróżnianiu

08.11.06, 12:51
Witam,
Oboje z mężem mamy chorobę wrzodową, jednak niepokoją mnie pewne objawy u
męża. Mianowicie przy niemal każdym wypróżnianiu na papierze zostają ślady
krwi. Namawiam go na wizytę u lekarza, gdyż wydaje mi się, że niezbędne jest
badanie per rectum, ale bez skutku, zaparł się i nie pójdzie. Tłumaczę, że
mogą to okazać się tylko hemoroidy, ale że i poważniejsze choroby mogą dawać
takie objawy, tym bardziej, że jego mama zmarła bardzo młodo na raka jelita
grubego. Tłumaczę, że badanie to tylko chwila dyskomfortu, a przynajmniej
będzie wiadomo, co się dzieje. Może ktoś z Was wie, jak można przetłumaczyć
człowiekowi, że to dla jego dobra?
Obserwuj wątek
      • ewa345 Re: krew w stolcu przy wypróżnianiu 08.11.06, 13:20
        No właśnie, i to jest najgorsze.:( Nie wiem, może na jakieś dwa tygodnie sobie
        odpuszczę prośby, i potem spróbuję jeszcze raz. Wiem sama po sobie, co to
        znaczy zwlekanie z wizytą u lekarza, i teraz wiem, że lepiej robić badania,
        leczyć, niż żyć w niepewności. Zresztą to właśnie o dziwo mój mąż przekonał
        mnie w końcu do wizyty u lekarza.
        • tigerness.74 Re: krew w stolcu przy wypróżnianiu 08.11.06, 14:05
          Może lektura tego artykułu:
          www.pkk.pl/?go=Kons_3
          skłoni męża do głębszych przemyśleń na temat stanu swojego zdrowia, a zwłaszcza
          poniższy fragment:
          "Grupa umiarkowanego ryzyka

Do grupy umiarkowanego ryzyka wystąpienia raka jelita grubego zaliczamy te
          osoby, u których jeden lub większa liczba krewnych pierwszego stopnia
          zachorowała na raka jelita grubego (22) lub też one same w przeszłości
          chorowały na raka jelita grubego (20-30 procent populacji).

Nowotwór jelita grubego u bliskich krewnych

Osobom, u których bliskich krewnych (u rodzeństwa, rodziców lub dzieci) wykryto
          raka jelita grubego lub polipa gruczolakowatego powinno się zaoferować te same
          możliwości diagnostyczne, jak osobom z grupy niskiego ryzyka, ale z kilkoma
          ważnymi zastrzeżeniami. TE OSOBY, KTÓRYCH DWOJE LUB WIĘCEJ BLISKICH KREWNYCH
          ZAPADŁO NA RAKA JELITA GRUBEGO LUB Z POJEDYNCZYM KREWNYM CHORYM PRZED 55 ROKIEM
          ŻYCIA, SĄ W GRUPIE JESZCZE BARDZIEJ PODWYŻSZONEGO RYZYKA, (24) A ICH OBSERWACJA
          POWINNA ROZPOCZĄĆ SIĘ W WIEKU 40 LAT LUB 10 LAT PONIŻEJ WIEKU, W KTÓRYM WYKRYTO
          RAKA U NAJMŁODSZEGO Z CHORYCH W RODZINIE, W ZALEŻNOŚCI OD TEGO, W KTÓRYM
          PRZYPADKU WIEK BĘDZIE NIŻSZY.

Badaniem z wyboru zalecanym w takiej sytuacji jest kolonoskopia. Jeśli rak
          jelita grubego jest wykrywany u bliskiego chorego powyżej 55 roku życia, wtedy
          badania przesiewowe powinny rozpocząć się od kolonoskopii w wieku lat 50 lub 10
          lat poniżej granicy wieku wykrycia raka u tegoż krewnego, w zależności od tego,
          w której opcji wiek będzie niższy."

• ewa345 Re: krew w stolcu przy wypróżnianiu 08.11.06, 14:12
            Dziękuję Tigerness, może się uda. Jego mama umarła w wieku 51 lat, więc
            chorować zaczęła na pewno dużo wcześniej,ale też nie chodziła do lekarzy. W
            każdym razie ja już wiem, że nie warto się bać, i teraz grzecznie przy
            jakichkolwiek objawach będę zgłaszała to lekarzowi. Zresztą już rozmawiałyśmy o
            mnie przed moją gastroskopią. Troszkę nie na temat, ale zostały mi jeszcze dwie
            dawki antybiotyku, no i potem ipp. Ale czuję się duzo lepiej:)
            Pozdrawiam
                • blaszka7 Re: krew w stolcu przy wypróżnianiu 08.11.06, 17:29
                  Ja też cholernie wstydziłam się pójść do lekarza z hemoroidami, nie badania
                  mnie przerażały, tylko to jak pokazę tyłek lekarzowi, tym bardziej ,ze rzadko
                  zdarza się chirurg prokotlog kobieta, w moim miescie nie było pani.
                  Ale jak juz tak bardzo dało mi to schrzenie w kość, postanowiłam pójść - NIC
                  STRASZNEGO - a i porady i leki,ktore dostalam od lekarza szybko zlagodziły
                  dolegliwość.

Pokaż męzowi te wszytkie posty, moze w końcu się przekona, bo nieleczone jelita
                  po prostu mogą prowadzić do raka jelita grubego!!
                  powodzenia
                    • dr-divlo Re: krew w stolcu przy wypróżnianiu 10.11.06, 00:09
                      Koniecznie męża namów na wizytę ! Skoro jego mama umarła młodo na raka j.grubego
                      to niewykluczone że to może być FAB- czyli zespół rodzinnej polipowatosci
                      jelita grubego, ryzyko zachorowania na raka j.grubego wynosi wtedy 100% lub
                      HNPCC- ryzyko 60%. Oczywiście nie chce straszyć, ale co szkodzi badanie
                      kolokoskopowe, przynajmniej zyska się pewność! A dobry tego bdania wynik daje
                      taką pewnośc na 5-10 lat!
                      • ewa345 Re: krew w stolcu przy wypróżnianiu 10.11.06, 10:42
                        Witam, dziękuję za informacje, ale już wiem, że nic nie osiągnę. Wczoraj
                        dobitnie usłyszałam, że on nie ma zamiaru, i jak coś mu będzie dolegało
                        poważnego, to sobie umrze, a ja mam się nie wtrącać w jego zdrowie. No cóż:
                        (.......
                        • smolkowicz_a Re: krew w stolcu przy wypróżnianiu 10.11.06, 13:30
                          Przepraszm za ostre słowa, ale to samolubny idiota! W ogóle nie myśli o
                          rodzinie, nie mówiąc już o sobie... Mój tato zmarł w zeszłym roku na raka
                          jelita i była to najgorsza śmierć jakiej największemu wrogowi bym nie życzyła.
                          Ból cierpienie i jeszcze raz ból...
                        • snajper55 Re: krew w stolcu przy wypróżnianiu 10.11.06, 14:10
                          ewa345 napisała:

> Witam, dziękuję za informacje, ale już wiem, że nic nie osiągnę. Wczoraj
                          > dobitnie usłyszałam, że on nie ma zamiaru, i jak coś mu będzie dolegało
                          > poważnego, to sobie umrze, a ja mam się nie wtrącać w jego zdrowie. No cóż:

Jeśli tak to zostawisz, to będziesz współwinna temu, co się może zdarzyć.

S.
                          • ewa345 Re: krew w stolcu przy wypróżnianiu 13.11.06, 08:40
                            Wiem, wiem, że nie mogę tego tak zostawić.Muszę coś mądrego wymysleć, spróbować
                            jakoś do niego dotrzeć. W środę idzie do swojego gastrologa, co prawda ten
                            lekarz na mnie działa jak płachta na byka, bo co to za lekarz, jak mówi tylko,
                            jak pan chce, to niech bierze proszki, a jak nie to na razie nie. Szkoda gadać.
                            Zresztą za dużo opisywania na forum. Może uda mi sie namówić go na wizytę
                            gdzie indziej. Na razie zaparcia i problemy z krwawieniem ustały, kupiłam mu
                            błonnik, i troszkę się unormowało. Ale i tak będę się upierała, że trzeba to
                            skontrolować.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka