Dodaj do ulubionych

więzadło przyśrodkowe MCL kolana

04.06.07, 15:35
Witam
Mam problem. 20 maja(ok 2 tyg temu) doznałem urazu kolana. Poważnie nadwyrężyłem kolano uderzając częścią poniżej kolana w słupek (noga wygięła kolano bocznie na zewnątrz - w tym przypadku prawe kolano mocno w prawą stronę). Podczas uderzenia i wygięcia kolana poczułem 2 chrupnięcia.
Na pogotowiu lekarz zbadał kolano i stwierził zerwanie więzadła przyśrodkowego MCL i gips na 2 tygodnie.
Za kilka dni udałem się do ortopedy, który po obejżeniu prześwietlenia stwierdził, że gips jeszcze 2 tyg dłużej (w sumie 4 tyg), ale ja 16 czerwca idę na wesele i gipsu nie chcialem nosic, więc lekarz się zgodził na zdjęcie gipsu ale pod warunkiem, że kupię odpowiednią ortezę. Tak też zrobiłem.
Po blisko 11 dniach od założenia gipsu lekarz mi go zdjął, zbadał kolano (stwierdził, że nie ma wody, że więzadła krzyżowe są całe, i sporą niestabilność boczną) i założył ortezę (TRAINER GII) na 5 tygodni. Przy czym nakazał ćwiczenia mięsni (napinanie i lekkie ale rzadkie próby chodzenia - oczywiście o kulach).
Teraz siedze w domu, wykonuje zalecenia i szukam jakiejkolwiek pomocy. Nie wiem czy operacja będzie konieczna. Wiem jedynie, że trzeba czasu!!!
Proszę o jakąkolwiek pomovc i rady.
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • tenprezes Re: więzadło przyśrodkowe MCL kolana 04.06.07, 19:25
      Widzę pewną niekonsekwencję w tym co piszesz. 1.Przy wygięciu prawego kolana w
      prawą stronę (czyli w boczną), uszkodzeniu ulega więzadło poboczne boczne
      (LCL). 2. Niestabilność boczna kolana świadczy o uszkodzeniu w.w. więzadła. 3.
      A Ty piszesz o więzadle pobocznym przyśrodkowym (MCL).
      Rozwiej moją wątpliwość i opisz proszę, po której stronie boli lub bolało Cię
      kolano i w którym miejscu poczułeś te 2 chrupnięcia.
      Pytanie dodatkowe: ile masz lat? 24?
      Pozdrawiam.
      • jsosna83 Re: więzadło przyśrodkowe MCL kolana 04.06.07, 20:48
        ok.
        noga wygięła mi się w prawo (patrząc z mojego punktu widzenia) czyli na zewnątrz. to się działo bardzo szybko. ale z tego co odczułem to chrupnęło mi bardziej od wewnętrznej strony kolana. i też wlasnie od wewnątrz kolana czuje teraz taki dyskomfort (mimo ze mam stabilizator). jakby mi się rozchodziło. zewnętrzna strona kolana wydaje mi się ok.
        teraz jako takiego bólu nie czuję (przynajmniej takiego jak na początku, kiedy lekarz na pogotowiu uciskał mi wewnętrzną stronę kolana). teraz czuje ból przy zginaniu (mogę zgiąć na oko około 20 stopni, maksymalnie 30 prz dużym oporze bólu). rehabilitant (jeszcze nie mam rehabilitacji) powiedział, że to zaczep mięśnia czterogłowego. boli jeszcze przy wyproście (nie mogę maksymalnie wyprostować nogi). coś jakby blokowało między rzepką a piszczelem. rehabilitant dodał, że to skutek noszenia gipsu.
        teraz wzmacniam mięśnie bo strasznie mam osłabione, delikatnie z pomocą kul "kuśtykam" na chorej nodze. ale rzadko i ostrożnie to robie. normalnie tylko o kulach się poruszam. staram się napinać często mięśnie żeby jako tako wracały powoli do normy.
        jeszcze jedno...kiedy zdjęli mi gips i założyli orteze w pierwszą noc chyba za mocno ścisnąłem paski bo strasznie mi spuchnęła łącznie z mięśniem łydki który do dzisiaj mnie boli (tak jak mocne zakwasy).
        tak, mam 24 lata.
        co mi grozi i co radzisz??
        jak to może się dalej potoczyc??
        dziękuję za poprzedni odpis:)))
        pozdrawiam:))
        • rezurekcja Re: więzadło przyśrodkowe MCL kolana 04.06.07, 23:03
          ja po urazie kolana odlezalam 4 tygodnie w gipsie. Potem przez bodaj 3 tygodnie
          uczylam sie chodzic. Czyli zginac kolano. Nie bylo latwo i troche to trwalo.
          Teraz zginam kolano w pelni, ale poczatkowo bylo bardzo kiepsko, nie moglam
          usiasc po turecku, nie moglam podciagnac kolana pod brode, nie moglam
          normalnie wejsc po schodach...
          Ty odpusc to wesele, pomysl o tym, ze kolan nie wymieniają i stosuj sie do
          zalecen lekarza. Zebys nie mial jak moj kolega, ktory po wypadku kolana nie
          zgina w ogole.
          Ja nie mialam zadnej ortezy, bylam grzeczna pacjentka. Rehabilitacje mialam
          pradami, cwiczenia na miesien czworogolowy i laser.

Ale to sciegno potrafi jeszcze zabolec... Po kilku miesiacach.
            • jsosna83 Re: więzadło przyśrodkowe MCL kolana 05.06.07, 12:21
              fajnie ze tak latwo ci poszlo, bo czytalem mase historii roznych osob ktore mialy skrecone kolano i im to trudno szlo.
              to fakt ze kazdy przypadek jest inny. ja jeszcze nie wiem do konca na czym stoje. ale na wesele musze isc. pojde o kulach i bede siedzial przy stole. trudno nie pobawie sie ale nie chce tez siedziec w domu, zamulac i uzalac sie nad soba:)) nie bede sie lamal ze jest cieplo. chodze do szkoly i gdzie tylko moge ale na maxa oszczedzam kolano, cala noge.
              czy myslicie ze bedzie zle??
              ile moge dochodzic do siebie??
              prosze o jakies rady i komentowanie tego co napisalem.
              wszystko co moze mnie podniesc na duchu i te zle sprawy tez.
              pozdrawiam:))

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka