Dodaj do ulubionych

skolioza lędżwiowa z rotacją

01.12.07, 15:41
Wczoraj dowiedziałam się ,że moje dziecko/12lat/ jest takie krzywe.
Polecono mi ośrodek w Zakopanem .Czy ktoś miał styczność z lekarzem
profesorem Tesiorowskim lub prof.Zarzyckim .Ile może kosztować
prywatna wizyta. Wiem że przyjmują w Krakowie. A może ktoś zna super
rehabilitanta od skolioz w odcinku lędzwiowym z rotacją.Bardzo
proszę o szybką odpowiedż.
Obserwuj wątek
      • hei22 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 02.12.07, 13:09
        Lekarz u którego byłam powiedział że I ale kazał się skonsultować w
        szpitalu w Zakopanem.Nie wiem czy tam jest rehabilitacja czy tylko
        kroją/na to się nie zdecyduję / Potrzebuję fachowej podpowiedzi jak
        ćwiczyć z dzieckiem żeby się nie pogorszyło, a poprawiło.Niestety
        lekarz nie polecił mi nikogo z Kielc ani z Buska.Dzięki za
        zainteresowanie.. Od 2 dni nie śpię , łzy mam na wierzchu i nie wiem
        co robić.
        • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 02.12.07, 13:58
          > Lekarz u którego byłam powiedział że I

Jesli dopiero pierwszy to bardzo dobrze :)

> ale kazał się skonsultować w
          > szpitalu w Zakopanem.Nie wiem czy tam jest rehabilitacja czy tylko
          > kroją

Słyszałam, że jest, ale nie wiem, na jakim poziomie. Mieszkam dużo dalej. I też mam 12 latkę ze skoliozą(niewielką).

> lekarz nie polecił mi nikogo z Kielc

Jeśli w grę wchodzi leczenie za prywatne pieniądze, to polecam
          mgr Andrzeja M'hango
          www.fits.pl/
          Nie znam go. Ale bardzo dużo dobrego słyszałam o dr Mariannie Białek (także od fizjoterapeutów, którzy u niej się uczyli). Moje dzieci są prowadzone według jej metod. Polecano mi również dr Kotwickiego (Poznań). Niedawno zauważyłam, że zaczęli ściślejszą współpracę.

> Od 2 dni nie śpię , łzy mam na wierzchu i nie wiem
          > co robić.

Dobrze Cię rozumiem... Sama półtora roku temu przez tydzień nie spałam - bardzo się martwiłam o mojego drugiego, wtedy miał 6 lat...
          Ale bardzo mi pomogli ludzie, poznani także za pośrednictwem tego forum :)

Będzie dobrze :)
          Pamiętaj tylko, że nie każdy lekarz zna się na współczesnej rehabilitacji skolioz (opartej zawsze na indywidualnej pracy fizjoterapuety z dzieckiem + praca samodzielna lub z Twoją pomocą w domu). Dodatkowo (ograniczenia finansowe, czasem brak wykształconej kadry, czasem zła organizacja, albo dziwne wymogi NFZ) nie każde dziecko ma możliwość takiej terapii w ramach NFZ.

Nie wiem, skąd jesteś, ale namiar na Kielce już masz :)
          Jak pisałam, nie znam Andrzeja M'hango, ale wykształcenie i kwalifikacje ma naprawdę imponujące i zgodnie z moją wiedzą dające najlepsze szanse na skuces przy skoliozie :) (do tego niestety trzeba dołączyć Waszą pracę, ale można walczyć, gdy jest nadzieja)
          Może potem znajdziesz kogoś bliżej swojego miejsca zamieszkania.

Nie wiem, ile stopni ma Twoje dziecko? (rotacji i Cobba) Ma zalecony gorset? Ostatnio dużo się mówi o gorsetach dynamicznych (które są też dużo wygodniejsze), ale nie wszędzie je jeszcze zakładają. Poza tym czytałam, że i tak trzeba zacząć od korekcji ustawienia miednicy (o ile trzeba) więc bez dobrego fizjoterapeuty się nie obędzie.

Powodzenia i od czasu do czasu napisz, jak Wam się układa (choćby na skrzynkę gazetową)
          Jola
          PS Jak coś namieszałam, to proszę poprawiać, zawsze chętnie się uczę :)
        • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 02.12.07, 13:58
          > Lekarz u którego byłam powiedział że I

Jesli dopiero pierwszy to bardzo dobrze :)

> ale kazał się skonsultować w
          > szpitalu w Zakopanem.Nie wiem czy tam jest rehabilitacja czy tylko
          > kroją

Słyszałam, że jest, ale nie wiem, na jakim poziomie. Mieszkam dużo dalej. I też mam 12 latkę ze skoliozą(niewielką).

> lekarz nie polecił mi nikogo z Kielc

Jeśli w grę wchodzi leczenie za prywatne pieniądze, to polecam
          mgr Andrzeja M'hango
          www.fits.pl/
          Nie znam go. Ale bardzo dużo dobrego słyszałam o dr Mariannie Białek (także od fizjoterapeutów, którzy u niej się uczyli). Moje dzieci są prowadzone według jej metod. Polecano mi również dr Kotwickiego (Poznań). Niedawno zauważyłam, że zaczęli ściślejszą współpracę.

> Od 2 dni nie śpię , łzy mam na wierzchu i nie wiem
          > co robić.

Dobrze Cię rozumiem... Sama półtora roku temu przez tydzień nie spałam - bardzo się martwiłam o mojego drugiego, wtedy miał 6 lat...
          Ale bardzo mi pomogli ludzie, poznani także za pośrednictwem tego forum :)

Będzie dobrze :)
          Pamiętaj tylko, że nie każdy lekarz zna się na współczesnej rehabilitacji skolioz (opartej zawsze na indywidualnej pracy fizjoterapuety z dzieckiem + praca samodzielna lub z Twoją pomocą w domu). Dodatkowo (ograniczenia finansowe, czasem brak wykształconej kadry, czasem zła organizacja, albo dziwne wymogi NFZ) nie każde dziecko ma możliwość takiej terapii w ramach NFZ.

Nie wiem, skąd jesteś, ale namiar na Kielce już masz :)
          Jak pisałam, nie znam Andrzeja M'hango, ale wykształcenie i kwalifikacje ma naprawdę imponujące i zgodnie z moją wiedzą dające najlepsze szanse na skuces przy skoliozie :) (do tego niestety trzeba dołączyć Waszą pracę, ale można walczyć, gdy jest nadzieja)
          Może potem znajdziesz kogoś bliżej swojego miejsca zamieszkania.

Nie wiem, ile stopni ma Twoje dziecko? (rotacji i Cobba) Ma zalecony gorset? Ostatnio dużo się mówi o gorsetach dynamicznych (które są też dużo wygodniejsze), ale nie wszędzie je jeszcze zakładają. Poza tym czytałam, że i tak trzeba zacząć od korekcji ustawienia miednicy (o ile trzeba) więc bez dobrego fizjoterapeuty się nie obędzie.

Powodzenia i od czasu do czasu napisz, jak Wam się układa (choćby na skrzynkę gazetową)
          Jola
          PS Jak coś namieszałam, to proszę poprawiać, zawsze chętnie się uczę :)
          • hei22 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 02.12.07, 22:02
            Dzięki że mi odpisujesz .Dodajesz otuchy.Niestety byłam u M"hange
            jakieś 3 ,4 lata temu bo już coś podejrzewałam/on niestety zajął się
            jej stopami /wyciągnął trochę kasy/ Córka urosła teraz 12 cm /ma aż
            168cm wzrostu i może to spowodowało tą rotację/za słabe
            mięśnie/chociaż ona ćwiczy codziennie brzuszki,rozciąga się.Muszę
            się chyba skonsultować z lekarzami z Zakopanego i poszukać dobrego
            rehabilitanta,bo i tak on będzie najważniejszy,tylko gdzie takiego
            znależć .Mieszkam w Kielcach.Córce mojej koleżanki zamiast polepszyc
            to pogorszyli.Już się dowiedziałam dzwoniąc do szpitala w Zakopanem
            że przyjmują na konsultację ze skierowaniem od lekarza pierwszego
            kontaktu.Mam dzwonić w poniedziałek na izbę przyjęć.Dla
            zainteresowanych/.0182022103/Jeśli wyznaczą mi odległy termin pojadę
            do Krakowa na prywatną wizytę do prof Daniela Zarzyckiego/przyjmuje
            w środy tel 0124226943 lub do dr Tęsiorowskiego tel 0126499874 -
            poniedzałki/ Pytanie tylko jaki to jest koszt? Oby nie 500 zł ,takie
            stawki mają warszawiaki/a ja niestety budżetówka/Lekarz u którego
            byłam powiedział mi ,że ze swoim dzieckiem pojechał by do
            Zakopanego, to chyba wie co mówi. Pozdrawiam Jolę i wszystkich
            którzy się odezwali Agnieszka. A może ktoś zna innych lekarzy z
            Zakopanego/a może rehabilitantów/ niekoniecznie musi być
            profesor.Napiszę Wam jak mi poszło
            • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 03.12.07, 12:27
              > Niestety byłam u M"hange
              > jakieś 3 ,4 lata temu bo już coś podejrzewałam/on niestety zajął się
              > jej stopami /wyciągnął trochę kasy/

Zajęcie się stopami nie jest takie głupie...
              Przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń. Też byłam zdziwiona, gdy pierwsza
              nasza fizjoterapeutka zamiast zająć się skrzywieniem, zajęła się stopami. Nasz
              organizm funkcjonuje jako całość i to, co dzieje się ze stopami w konsekwencji
              wpływa na kręgosłup. Każda następna/następny zwracał uwagę na stopy moich dzieci.

> Córka urosła teraz 12 cm

Niestety, szybki wzrost jest bardzo niebezpieczny jeśli chodzi o skoliozę ...
              Tu skolioza może się pojawić/zwiększyć nawet w ciągu paru miesięcy.

> /za słabe
              > mięśnie/chociaż ona ćwiczy codziennie brzuszki,rozciąga się.

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam. Czy Twoje dziecko było przez ten czas pod
              opieką rehabilitanta? Ustalił, co ma ćwiczyć? Ćwiczyliście? Jak często mieliśmy
              spotkania u rehabilitanta. Piszesz, że byłaś u M'hange - czy to on prowadził
              przez ten czas Twoje dziecko? Odpowiedź może być na skrzynkę. Jest to dla mnie o
              tyle ważne, że ja zaufałam metodom, które on stosuje w swojej pracy (czyli
              wybrałam fizjoterapeutkę, która m.in. ukończyła kurs w BMK - według fits)

> poszukać dobrego
              > rehabilitanta,bo i tak on będzie najważniejszy,tylko gdzie takiego
              > znależć .Mieszkam w Kielcach.

Wynik moich krótkich poszukiwań, nie znam, ale kwalifikacje wydają się sensowne :)
              www.rehabilitacja.kielce.pl/
              > Córce mojej koleżanki zamiast polepszyc
              > to pogorszyli.

Skolioza jest bardzo trudnym problemem :(
              Gdzie była rehabilitowana córka Twojej koleżanki?

> Pytanie tylko jaki to jest koszt? Oby nie 500 zł

Tyle to chyba tylko słynny pan M-ski. żąda. Ale już przy drugiej wizycie jest
              taniej ;)

> że ze swoim dzieckiem pojechał by do
              > Zakopanego, to chyba wie co mówi.

Zakopane jest znanym ośrodkiem, są tam przeprowadzane operacje. Informacji
              spróbuj poszukać tu:
              skolioza.fora.pl/
              skolioza.phorum.pl/
              Choć w większości wypowiadają się osoby, które miały przeprowadzane operacje.

Wydaje mi się, że lekarz może poradzić Ci ośrodek w ramach NFZ. To trochę (a
              nawet bardzo) ogranicza.

Pozdrawiam
              Jola
              • hei22 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 03.12.07, 21:55
                Witam
                Nie wiedziałam ,że w Kielcach jest taki ośrodek. U M"hange byłam
                trzy razy /pomierzył, pokazał ćwiczenia -wydawało mi się że jest
                sensowny/ a potem oddał córkę młokosowi i nie konsultował się ze mną
                ani razu. Młody rehabilitant kazał córce wykonywać ćwiczenia te same
                które wykonywała w domu/zresztą mało skomplikowane/.Po 2 miesiącach
                zrezygnowałam,ale dziecko wykonywało te ćwiczenia w domu przez
                rok.Teraz z perspektywy czasu to myślę że żle zrobiłam. Pewnie nie
                miałaby takich kłopotów.Masz rację stopy też są ważne.Bardzo
                żałuję.Nawet pomyślałam że pójdę do Niego , bo chyba lepszego w
                Kielcach nie ma. Dzisiaj zadzwoniłam do Zakopanego.Na konsultacje
                czeka się 5 miesięcy ,jak zapytałam o rehabilitację to nawet nie
                powiedzała w przybliżeniu tylko ,że czeka się bardzo długo.
                Dodzwoniłam się do prywatnego gabinetu dr.Tęsiorowskiego/Kraków/ .
                Zapisano mnie na 17 grudnia./wizyta kosztuje 150 zł/Po konsultacji
                będę się zastanawiała co dalej-odpiszę Ci co mi zalecił
                Córka mojej przyjaciólki ma w tej chwili 20 lat .Dziesięć lat temu
                to u nas wszystko było w powijakach.Wtedy naprawdę jej współczułam.
                U kogo ona nie była .Jeden naprawił drugi pogorszył .Najgorzej
                wspomina Dobrowolskiego i lekarkę ,która pracuje na Stoku/nie
                pamiętam nazwiska/.Po 8 latach mordęgi/codzienne ćwiczenia-cały czas
                dochodzisz się z dzieckiem/okazało się, że ćwiczenia + masaże
                przykurczonych mięśni ,które trzymały jedną stronę dało efekty/10
                masaży na pół roku/. Czy Ty korzystasz z rehabilitacji na Chopina.
                Jeśli tak to czy widzisz efekty? Pozdrawiam
                • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 04.12.07, 13:19
                  Dziękuję za odpowiedź.
                  Myślę, że nie jest źle i macie dużą szansę.

Z tego co napisałaś niestety wynika, że raczej powinnaś postawić na prawidłową
                  rehabilitację za swoje pieniądze. U M'hange lub w tym drugim ośrodku (lub jak
                  znajdziesz inny).

> Nawet pomyślałam że pójdę do Niego , bo chyba lepszego w
                  > Kielcach nie ma.

Idź :) Może uda się umówić na szybką wizytę?

> Czy Ty korzystasz z rehabilitacji na Chopina.
                  > Jeśli tak to czy widzisz efekty?

Mieszkam w innym mieście. Ale metody pracy są podobne co u M'hange. Moja
                  fizjoterapeutka skończyła studia trzy lata temu - więc też młodziutka ;) Wyniki?
                  Zobaczę na zdjęciach RTG. Wizualnie jest dobrze. Widzę sens w tym co robimy.
                  Dzieciaki są zadowolone. Młodszy już nie jęczy "dlaczego mam skoliozę". Starsza
                  już raczej dużo nie urośnie - więc jestem spokojna. Młodszy jeszcze rośnie. Nic
                  nie mówię, zobaczę, co przyniesie przyszłość. Chciałabym jednak, aby cały czas
                  był pod kontrolą... Na NFZ przestałam liczyć.

Pozdrawiam
                  Jola
                  • kradam Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 04.12.07, 14:26
                    > Dzieciaki są zadowolone. Młodszy już nie jęczy "dlaczego mam
                    > skoliozę".
                    Hehe, może nie na darmo antagoniści medycyny manualnej twierdzą, że pacjenci
                    terapeutów tej maści są przede wszystkim bardziej zadowoleni z obsługi. A poza
                    tym to skuteczność niewiele się różni od tej w podejściu klasycznym :-).
                    • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 04.12.07, 16:31
                      > Hehe, może nie na darmo antagoniści medycyny manualnej twierdzą, że pacjenci
                      > terapeutów tej maści są przede wszystkim bardziej zadowoleni z obsługi. A poza
                      > tym to skuteczność niewiele się różni od tej w podejściu klasycznym :-).

Czekałam, aż się odezwiesz :)
                      Bo ja tu smęcę jako totalny laik i mam nadzieję, że za dużych głupot nie piszę :)

Powiedz, czy się nie zgadzasz z tym, że elementy terapii manulanej są bardzo ważne w skolizie, ale bez wsparcia odpowiednimi ćwiczeniami
                      nie mają sensu? Także ćwiczeniami asymetrycznymi. (dobór metod w zależności od potrzeby).
                      Mi się podoba (przemawia do mnie) podejście prezentowane przez FITS
                      (fits.pl/)

Podejście klasyczne to jakie? Bo chyba nie wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha? Symetryczne?

Poprzestawanie na terapii manulanej jest niewątpliwie bardzo wygodne ;) ale też do mnie nie przemawia.

Mój mały nie jęczy, bo mu się fizjoterapeutka podoba :) - czytaj ma bardzo dobre podejście do dzieciaków. Doskonale wjeżdża mu na ambicję ;) i mały bardzo się stara. W domu dużo nie ma dużo "zadane" i ćwiczy przy fajnych filmach ;)

Pozdrawiam
                      Jola
                      • kradam Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 06.12.07, 20:26
                        Hmmm, terapia manualna to jest praca z mięśniami. Tyle, że tą najbardziej
                        czasochłonność część musi wykonać sam pacjent. A najpierw trzeba go jeszcze
                        nauczyć, co zajmuje sporo czasu. Toteż wielu terapeutów ogranicza się do
                        "chrupania" i "masaży", stąd takie postrzeganie tego.
                        I błagam, nie piszcie o wzmacnianiu mięśni. Istotna jest ich równowaga i
                        koordynacja.
                        • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 06.12.07, 21:10
                          > Hmmm, terapia manualna to jest praca z mięśniami.

Hmmm, ale chyba nie tylko z mięśniami?

> I błagam, nie piszcie o wzmacnianiu mięśni. Istotna jest ich równowaga i
                          > koordynacja.

Postaram się :) O tym, że najlepsze jest wzmacnianie mięśni (symetryczne ćwiczenia) przekonywał mnie ortopeda. I właśnie tak ćwiczą dzieciaki na rehabilitacji (ćwiczenia grupowe) w moim ośrodku leczenia wad postawy...

Ale równowaga i koordynacja dużo bardziej do mnie przemawia :)
                          (trochę się bawię tai chi)

Pozdrawiam
                          Jola
                          • hela83 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 06.12.07, 21:21
                            "O tym, że najlepsze jest wzmacnianie mięśni (symetryczne ćwicze
                            > nia) przekonywał mnie ortopeda"a ja sie z tym stwierdzeniem nie zgodze.Gdyz w
                            skolilozach powinno sie stosowac cwiczenia asymetryczne gdyz cwiczenia
                            symetryczne utrwalaja skrzywienie a wiec pogłebiaj je!!!.Po stronie wypukłej
                            miesnie sa oslabione a wiec nalezy je wzmocnic a po stronie wkleslej sa
                            przykujczona a wiec nalezy je rozciagnac.Obecnie studjuje fizjoterapie,jestem na
                            5 semestrze i to mowiona mi na przedmiocie korekcja postawy -tzn ktory mialam z
                            pania dr ktora dadatkowy prowadzi z dziecmi korekcje postawy od 7lat a wiec
                            siedzi w tym temacie i zajmuje sie nim na codzien.
                            • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 06.12.07, 21:29
                              >a ja sie z tym stwierdzeniem nie zgodze.

Ja też się nie zgadzam :)
                              Na obronę ortopedy mam tyle, że po pierwsze rzecz dotyczyła niewielkiej skoliozy (11 stopni), po drugie co innego można robić na grupowej korekcie? Przecież nie indywidualnie dobrane ćwiczenia? ;)
                              Jedynie dzieci ze skoliozą jednołukową były "oznaczone" i ćwiczyły trochę niesymetrycznie. Co z tego, jak pan ortopeda ździebko się pomylił, stwierdził u mojego młodego dwułukową i tak zapisał na skierowaniu na rehabilitację :/

(ufam, że dla trudniejszych przypadków były ćwiczenia indywidualne)
                              Pozdrawiam
                              Jola
                  • hei22 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 05.12.07, 19:24
                    Cześć
                    Bardzo Ci dziękuję za to, że się odzywasz i pocieszasz.Niestety już
                    przestałam liczyć na darmowe leczenie .Córka ma też alergię i też ją
                    leczę prywatnie ,teraz to zdarzenie utwierdziło mnie tylko że
                    wszędzie rządzi kasa.Sama mam problemy z lewą ręką i mimo że lekarka
                    przepisała mi rehabilitację to muszę iść prywatnie ,rehabilitacja w
                    NFZ w styczniu/końcówka/Chcemy w styczniu jechać na narty ,z bolącą
                    ręką nie mogłabym jeżdzić.Teraz czekam z niecierpliwością na wizytę
                    w Krakowie, a w domu obłożyłam się książkami i próbujemy ćwiczyć
                    wzmacniając mięśnie grzbietu i ćwiczenia rozciągające/wszystkie w
                    leżeniu/ Pozdrawiam i też życzę Ci duużo wytrwałości a dzieciom
                    wszystkiego prostego.Odezwę się po 17 grudnia Agnieszka
        • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 02.12.07, 14:05
          > Poczytałam o skoliozach z rotacją

Co czytałaś? Bo np. dr Michalski - nie ujmując mu nic z jego wiedzy, doświadczenia i talentu w operacji skolioz - na rehabilitacji za bardzo się zna.
          Rotacja chyba niemal zawsze towarzyszy skoliozie - bo skolioza to nie jest po prostu wychylenie kręgosłupa na boki. Piszesz, że ma skoliozę I stopnia. Więc nie o operację się teraz martw i nie czytaj forum Neurochirurgia - bo potrzebujesz przede wszystkim profesjonalnej rehabilitacji. Wzmocnionej być może gorsetem - ale i tak rehabilitacja jest priorytetem.

> i jestem
          > przerażona co się może dalej dziać

Takie przerażenie to dobra motywacja do ciężkiej pracy. Uda się Wam :)

Pozdrawiam
          Jola
          • gogol-3 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 02.12.07, 17:17
            jola_ep napisała:

> Więc nie o operację się teraz martw i nie czytaj forum Neurochirurgia - bo
            potrzebujes
            > z przede wszystkim profesjonalnej rehabilitacji.

Podanie przeze mnie forum "Neurochirurgia" słuzyć miało właśnie przejrzeniu
            opinii o lekarzach i rehabilitantach.
            • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 02.12.07, 19:31
              > Podanie przeze mnie forum "Neurochirurgia" słuzyć miało właśnie przejrzeniu
              > opinii o lekarzach i rehabilitantach.

Domyślam się, bo kiedyś tam zaglądałam :)
              O ile nic się nie zmieniło, to raczej mało się tam o rehabilitacji skoliozy można dowiedzieć.
              Za to lektura zmobilizowała mnie do dbania o swój kręgosłup...
              (w końcu dzieciaki po kimś tę skoliozę mają :/)

Pozdrawiam
              Jola
              • gogol-3 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 02.12.07, 19:56
                >O ile nic się nie zmieniło, to raczej mało się tam o rehabilitacji skoliozy
                można dowiedzieć.
                Za to lektura zmobilizowała mnie do dbania o swój kręgosłup...>

Po prostu przypomnialo mi się, że są tam też opinie o ośrodku w Zakopanem (no i
                o innych lekarzach).
                Jeśli chodzi o rehabilitantów, to po prostu wszedłem w kontakt z ludźmi z forum.
                Szukałem nie dla siebie, a po lekturze również zacząłem dbać o kręgosłup. Pozdrawiam
                • hei22 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 02.12.07, 22:11
                  Z tego co sie dowiedzałam to wykonują tam operację na roszczepienia
                  kręgosłupa, ale lekarz wspominał że mają ośrodek też
                  rehabilitacyjny/chyba że w tych nerwach żle coś zrozumiałam/Nie
                  chciałabym wydać kasy dla samego wydania.Dzięki ,każda rada jest na
                  wagę złota.
    • mir-ek1 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 05.12.07, 20:57
      witam
      medycyna w tym temacie ostatnio zmienia się bardzo jedna nie u nas
      lekarze i tzw.rehabilitanci dalej ,,leczą'' metodami z czasów
      dinozaurów. Zasadę i metody już znasz -ćwiczenia wzmacniające mięśnie
      odpowiednia dieta,dostarczająca wapń organizmowi Niby proste ale nie
      do końca - trzeba dokładnie wiedzieć jak ćwiczyć,ile ćwiczyć i kiedy
      To niestety jest zadanie dla rodzica,od twojej wiedzy i determinacji
      będzie zależny efekt końcowy.Musisz poznać zasady ćwiczeń,ilości
      powtórzeń, cykli itp.wtedy gimnastyka będzie skuteczna,mięśnie będą
      przyrastać i prostować kręgosłup.Wyobraż sobie namiot z lużnymi
      linami naciągowymi - te liny to mięśnie trzymające kręgosłup w pionie
      wiedzę zdobędziesz na forach kulturystycznych lub u mądrego
      rehabilitanta /ale znależć dobrego graniczy z cudem/90% nie ma
      pojęcia o leczeniu-pomagają dorażnie i tym samym pogarszają szanse
      pacjenta na całkowite wyleczenie- a to jest takie proste i za darmo
      zdrowia życzę
      • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 05.12.07, 21:25
        > ćwiczenia wzmacniające mięśnie[...]trzeba dokładnie wiedzieć jak ćwiczyć,ile ćwiczyć i kiedy
        > To niestety jest zadanie dla rodzica,od twojej wiedzy i determinacji [...] wiedzę zdobędziesz na forach kulturystycznych

Bardzo mi przykro, że trafiłeś na aż tak złych rehabilitantów, że lepszą wiedzę odnalazłeś na forach kulturystycznych :(

Samo wzmacnianie mięśni nie jest żadnym remedium. Niestety w skoliozie nie prowadzi do skucesu - owszem, mięśnie przyrastają, ale nic więcej z tego nie wynika. To mogę robić ja - dojrzała osoba ze skoliozą. Ale nie dziecko, które rośnie.

> Wyobraż sobie namiot z lużnymi
        > linami naciągowymi - te liny to mięśnie trzymające kręgosłup w pionie

Niesamowicie upraszczasz... A co np. z więzadłami?
        Wzmacnianie? Jeśli z jednej strony mięśnie są przykurczone, a z drugiej rozciągnięte, co się stanie jak z obu stron wzmocnisz?
        A co z przykurczami?

Pozdrawiam
        Jola
        • mir-ek1 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 06.12.07, 18:12
          do niedawna podzielałem ,,twoje ''poglądy na temat
          ćwiczeń,rehabilitacji i wiary w lekarzy,,, trafiłeś na kiepskich
          rehabilitantów''? 90% jest kiepskich tak jak cała Polska medycyna
          jest kiepska i niedouczona niestety.Od czerwca moje poglądy
          zmieniły się bardzo-otworzyły mi się oczy a raczej otworzyli mi je
          rehabilitanci z Creatora we Wrocławiu.Prowadzą rehabilitację
          kręgosłua na licencji FińskiejDBC-specjalne maszyny i odowiednie
          ćwiczenia.Byłem zdecydowany iść na drugą operację i w ostatniej
          chwili zdecydowałem się/bez wiary i przekonania/ na
          Wrocław.Jeżdziłem 100km żeby odbyć 1 godz ćwiczeń-tylko i wyłącznie
          robiłem to dla żony-teraz ćwiczę w domu -wiem jak i
          funkcjonuję.Jestem wściekły że dałem się zoperować i że żyje w kraju
          gdzie lekarze produkują kaleki seryjnie i bezkarnie.Na forach
          kulturystycznych można wiele się dowiedziec o mięśniach i
          ćwiczeniach-trzeba tylko wiedzieć czego się szuka.Ja jestem pod
          wrażeniem jak łatwo jest wypracować sobie poszczególne partie mięśni.
          Mięśnie skośne,dolne,górne brzucha,pośladków itp.
          Operacja jaką przeszedłem l-4,l-5 jedynie mi zaszkodziła w postaci
          zrostów pooperacyjnych uciskających korzenie nerwowe.
          Jeśli już zdecydujesz o operacji radzę się skonsultować z lekarzem w
          Niemczech lub w innym cywilizowanym kraju-kolega operował córce raka
          mózgu w Berlinie zapłacił 15tys euro, po konsultacjach u naszych
          wybitnych
          specjalistów i niemieckich nie miał wątpliwości czy zdecydować się
          na Berlin
          pozdrawiam
          • jola_ep Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 06.12.07, 19:54
            > do niedawna podzielałem ,,twoje ''poglądy na temat
            > ćwiczeń,rehabilitacji i wiary w lekarzy,,,

Moja wiara trwała jakieś dwa miesiące - do momentu, aż zaczęłam przeglądać Internet. Staram się chodzić do tych 10% dobrych :)

>Na forach
            > kulturystycznych można wiele się dowiedziec o mięśniach

Cóż, jakieś półtora roku temu pewnie przyznałabym Ci rację :)
            Ale trochę się od tego czasu nauczyłam.

> wrażeniem jak łatwo jest wypracować sobie poszczególne partie mięśni.
            > Mięśnie skośne,dolne,górne brzucha,pośladków itp.

Rozmiem co chcesz powiedzieć i rozumiem Twoje dobre intencje. Ale DBC - sądząc z celu tej terapii - nie może być podstawą terapii skoliozy (na pewno nie jedynym elementem terapii). Tu nie chodzi o eliminację bólu (przynajmniej na etapie, na którym są nasze dzieci), nie chodzi tylko o przyrost siły, ani nawet tylko o przyrost ruchomości.

Skolioza jest o tyle trudna, że nadal w większości wypadków nie znamy jej przyczyny. Wobec tego leczenie jest trochę "w ślepo". W zasadzie po efektach się poznaje, czy jest dobre czy nie...
            Uwierz mi, samo wzmacnianie mięśni nic nie da. W dodatku ćwiczenia symetryczne mogą nawet pogłębiać skolizę.

Wiąże się teraz skrzywienie kręgosłupa z zaburzeniami w centralnym układzie nerwowym. Skolioza powoduje zaburzenie czucia głębokiego z więzadeł, mięsni i stawów – co powoduje utrwalenie nawyku wadliwej postawy. Układ nerwowy traktuje pozycję nieprawidłową jako właściwą.
            W tej chwili próbuje się pracować nie tylko z mięśniami i stawami (np. zwiększanie ruchomości), ale też stymulować układ nerwowy, zmieniać nawyku ruchowe, wprowadza się trening pripercepcji.
            Pracuje się z układem więzadłowo-mięśniowo-powięziowym.
            Tak z grubsza, bo to temat rzeka... (a ja nadal jestem tylko laikiem)

Pozdrawiam
            Jola
      • hei22 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 05.12.07, 23:09
        Na forach kulturysty raczej takich informacji nie zdobędę .To nie
        jest taka prosta sprawa.Skolioza z rotacją- dziecko które
        nieprawidłowo jest rehabilitowane może zostać kaleką, przy dużym
        stopniu skoliozy następują deformacje narządów
        wewnętrznych/obumarcie płuca ,deformacja serca, garb/Sama nigdy bym
        się nie zdecydowała na ćwiczenia bez konsultacji, to trzeba wiedzieć
        w którą stronę ćwiczyć i jakich ćwiczeń nie wolno Ci wykonywać . to
        co Ty piszesz ma zastosowanie u osób dorosłych i to raczej ze
        zdrowym kręgosłupem. W jednym punkcie masz rację ,znależć dobrego
        rehabilitanta graniczy z cudem.Ale mam nadzieję że go znajdę np.
        Mhange spróbuję jeszcze raz i będę mu patrzeć na ręce.Powodzenie
        leczenia i tak zależy od rodzica i dziecka/musi codziennie ćwiczyć ,
        bo inaczej nie przynosi to żadnego efektu./Muszę Ci powiedzięć że
        przy III stopniu skoliozy rotacyjnej to już tylko operacja. Napewno
        od mojej determinacji będzie zależeć efekt końcowy. Pozdrawiam i
        życzę Ci , żebyś nigdy nie miał takich problemów ze swoimi bliskimi.
        W kieleckim NFZ umyli ręce i nie ptrafili mi pomóc ..Mogę tylko
        podziękować dr Wąsacz /Zagnańksa/za trafną diagnozę /super lekarz/
        • mir-ek1 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 06.12.07, 18:32
          www.creator.wroc.pl/strona.php?id=13 podsyłam adres strony
          www.sklepfitness.pl/apollo-kettler-cat-32-id-115.aspx
          nie wiem czy ten przyrząd byłby odpowiedni przy skoliozie ale moim
          zdaniem - bardzo -ja taki kupiłem na allegro za 350zł-wspaniale
          rozlużnia i rozciąga mięśnie-pełna regulacja i kontrola nachylenia
          składa się i stoi przy ścianie w pokoju
          pozdrawiam
          • mir-ek1 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 06.12.07, 18:47
            www.creator.wroc.pl/strona.php?id=19
            tak dla uproszczenia
            czy leczą tam skoliozę nie wiem ale szyjne,piersiowe i lędżwiowe
            odcinki lecza - ja bym polecił podciąganie na drążku i rozciąganie
            na przyrządzie-po konsultacji z lekarzem oczywiście
            pozdrawiam
            • hei22 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 06.12.07, 22:56
              Dzięki za adresy.Ławeczka ruchoma super.Może mi się przyda ponieważ
              w domu nie mogę zamontować drabinek/karton gips-w środku pusto,tylko
              stelaż metalowy/Ze wszystkimi decyzjami muszę poczekać- konsultacja
              lekarska,a pózniej poszukanie rehabilitanta. Do Wrocławia niestety
              mam 350 km.Pozdrawiam
            • spector1 Re: skolioza lędżwiowa z rotacją 07.12.07, 22:57
              mir-ek1 napisał:

> www.creator.wroc.pl/strona.php?id=19
              > tak dla uproszczenia
              > czy leczą tam skoliozę nie wiem ale szyjne,piersiowe i lędżwiowe
              > odcinki lecza - ja bym polecił podciąganie na drążku i rozciąganie
              > na przyrządzie-po konsultacji z lekarzem oczywiście
              > pozdrawiam

Po przeczytaniu strony creator.wroc.pl doszedłem do wniosku,
              że nie zwiera ona b.istotnych informacji i jest zwykłą autoreklamą.

Np. nie wspomniano o b.istotnym elemencie: kto przeprowadzi
              ewaluację pacjenta i ustali program leczenia.
              Polski ortopeda wyszkolony w Polsce, bez praktyki w zagranicznych,
              dobrych ośrodkach nie jest tutaj kompetentny.

Kto będzie nadzorował pracę fizjoterapeutów?
              W tym ośrodku zatrudniani są przecież fizjoterapeuci po szkole
              średniej.
              Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia przez pacjenta mogą zaszkodzić
              zamiast pomóc.
              Dlaczego w ośrodku jak ten, który chce uchodzić za nowoczesny,
              nie ma kinezjologa.

Poza tym specjaliści creatora powinni wiedzieć, że nigdy nie wolno
              zaczynać cwiczeń z obciążeniem , nawet gdy jest ono b.małe.
              Creator bez żenady o tym pisze w autoreklamie.

Przydałoby się też trochę uczciwości.
              Po prostu w pewnych przypadkach nawet najlepsza fizjoterapia i
              program ćwiczeń z egzotycznymi nazwami nie poprawi stanu
              pacjenta o czym powinien on być poinformowany podczas badań
              ewaluacyjnych.

Oczywiście wielu osobom creator mógł pomóc.
              Jednak do metod leczenia creatora należy podchodzić z wielką rezerwą.

Spector

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka