Dodaj do ulubionych

Zum? nie zum? niemowlak

02.06.13, 21:35
Dziewczyny pomóżcie bo zgłupiałam już. mam w domu niemowlaka, 7 tygodni. od półtora tygodnia bniespokojny, ale kładliśmy to na karb wzdęć i kłopotów z brzuszkiem. ponieważ statszy syn miał zum (12 lat obecnie) coś mnie tknęło i zrobiłam mu badanie moczu w zeszłą niedzielę. wyszły nieliczne bakterie i leukocyty w moczu - 25, i leukocyty w osadzie 8-12 wpw. dzień później powtórzyłam badanie i z tej samej próbki ogólny wyszedł idealny a w posiewie wyrosła e.coli 10 do 5. Pediatra zapisał augmentin 2x 1 ml (trochę duża dawka ale nie dyskutowałam). Młode bardzo źle zniosło antybiotyk: miał bardzo silne bóle brzuszka, małą biegunkę i zażółcił się (moim zdaniem zaczęła wracać żółtaczka która kilka dni temu zniknęła dopiero) . Po 2 dawce przerwaliśmy antybiotyk. czekamy na wizytę u znajomego nefrologa (wtorek) a dzisiaj powtórzyliśmy ogólne moczu i jest idealne. młody jest niespokojny, nie śpi dobrze w dzień podsypia tylko po 15 min na rękach. nie ma temp, normalbie sika. ale ma oczka szkliste i widać że mu coś dolega, popłakuje. jest na piersi i apetyt maniejszy od 2 dni. nie wiem co mam o tym myśleć, u starszego zum był klasyczny a tu takie kwiatki. acha, podejrzewam że te bakterie to wynik stulejki dość dużej, usg miał robione zaraz po urodzeniu i z budową ukm ok.
Obserwuj wątek
  • kaimar Re: Zum? nie zum? niemowlak 03.06.13, 10:40
   Miałam podobną sytuację - badanie ogólne moczu wychodziło super, a w posiewie bakteria (powtórzone kilka razy). Dziecko nie miało typowych objawów zum, ale wiedziałam że coś się dzieje. Po przeleczeniu antybiotykiem objawy ustapiły i posiew był czysty. Nefrolog tłumaczyła mi, że taka sytuacja może się zdarzyć, gdyż mocz, który był pobierany do badania to nie był mocz zebrany z całej nocy, gdyż dziecko w nocy siusiało i prawdopodobnie próbka moczu była tak rozcieńczona, że w badaniu ogólnym wszytsko wychodziło dobrze.
  • ewa.z1980 Re: Zum? nie zum? niemowlak 03.06.13, 22:26
   kochana ja tez wlasninie wiem jak to u nas wyglada czy mala ma zum czy nie, poki co czekamy na wynik z posiewu a napisz jak pobieralas mocz do worka czy do kubeczka? bo to ponoc jes t wazne ja wlasnie do kubka po raz pierwszy zlapalam i zobczymy czy sie powtorzy bakteria.;-(( a co do ogolnego to w jakiej porze robilas tzn pobierals ten mocz rano po nkarmieniu czy pozniej???
   • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 04.06.13, 08:25
    Mocz pobieram zawsze do kubeczka ze środkowego strumienia po obmyciu rivanolem. mocz ogólny w środku dnia bo tak akurat wypada nam zawsze. dzisiaj jednak nie idziemy do naszej zaufanej nefrolog bo jest chora i nie przyjmuje a druga kazała zrobić powtórnie mocz ogólny i posiew i dopiero jutro do niej, tak że zabawa zaczyna się na nowo. dodatkowo młode ma od wczoraj katar i mamy sajgon w domu bo śpi tylko na rękach. lekarz wczoraj przez telefon powiedział że jak nie ma i nie było temp to raczej nie nerki a zapalenie w dolnym odcinku um więc mamy się nie martwić ale przeleczyć będzie trzeba bo za małe dziecko.
     • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 13.06.13, 19:14
      Nie ulewa i nie jest to też nietolerancja pokarmowa. sprawdziliśmy już go na wszystkie sposoby i też zaufany nefrolog po wizycie. bakterie są spod napletka bo nie da się jeszcze dokładnie umyć. powoli ściągamy a młode na razie tylko na furaginie. w przyszłym tygodniu kontrolny posiew i mocz ogólny. usg dopiero za kilka miesięcy bo po narodzinach w usg nic nie wyszło.
       • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 14.06.13, 23:00
        Tak teraz wiem że to nie zum. kolki i wzdęcia wyglądają u niego trochę inaczej. skok rozwojowy - hmmm. a jestem ciekawa czy takie małe dziecko może boleć brzuch od pęcherza. posiew miał dodatni wyszła e.coli. zanim się zorientowaliśmy minęło kilka dni a zanim dostał furagin i on zadziałał kolejne kilka. bakterie mogły wejść wyżej do pęcherza? mogło go boleć? Bo ewidentnie bolał go brzuch choć był miękki. no i takie dolegliwości się nie powtórzyły od 2 doby podawania furaginu. pytam bo ciekawi mnie to po prostu.
         • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 20.06.13, 22:43
          Jesteśmy po kontrolnym posiewie. e.coli nie ma ale wyszedł pseudomonas. nasza nefrolog kazała powtórzyć posiew w dwóch niezależnych labolatoriach bo liczy że to była zanieczyszczona próbka. mocz ogólny nadal ok a młody nie ma żadnych objawów. jeśli nie zanieczyszczenie to czeka nas szpital....
          • guderianka Re: Zum? nie zum? niemowlak 21.06.13, 11:05
           a jakie miano tej bakterii ?
           odkażałaś dokładnie?
           u malucha napletek chroni cewkę moczową przed dostaniem się zanieczyszczeniem ale jednak nie ma możliwości.
           czy nim pobrałaś mocz wymyłaś dokładnie syna -okolice intymne, odbyt a potem odkaziłaś ?
           jeśli mocz ogólny jest ok, nie ma ewidentnych objawów zakażenia bakterią-to wg mnie jest ok-ale rozumiem , że się martwisz
           daj znać
           • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 25.06.13, 17:54
            Dwa konrolne posiewy zrobione w dwóch niezależnych labolatoriach. wyszedł pseudomonas a jednym labie było podobno 6 kolonii ok. 10 do 3. A w drugim 3 kolonie, nie wiem jeszcze jakie miano. poprzednio było ponoć 15 kolonii i 10 do 4. Jutro idziemy do lekarza, mamy zaufanego nefrologa to zobaczymy co powie. ogólny mocz ok. ja też myślę że to spod napletka ale myję i odkażam go chyba dobrze. zakrapiamy gentamycyną, smarujemy clotrimazolem, myjemy w nadmanganianie. napletek już ładnie schodzi właściwie do końca i nie ma tam mastki. skąd ta bakteria? No i żeby nie weszła wyżej. martwię się bo młody ma dopiero 2,5 miesiąca i ogólnie jest zdrowiutki choć urodził się z małą wagą. nie chciałabym iść z nim do szpitala bo boję się że tam złapie jakieś inne świństwo. eh...
            • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 21.07.13, 13:37
             Kolejne posiewy wyszły już bez bakterii. to co wychodziło wcxeśniej było spod napletka. teraz mamy skórkę już ściągniętą (rozmiękczyła ją gentamycyna i teraz ładnie schodzi) . Nadal będziemy pod kontrolą nefrologa.
              • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 25.07.13, 22:16
               Dobrze, dobrze. choć do końca to zbyt dużo powiedziane ale prawie. Sama tego nie zrobiłam smile Wszystko działo się pod kontrolą nefrologa (to bliski znajomy rodziny - krzywdy dziecku nie zrobi) Gdybym mogła się z nim skontaktować 2 miesiące temu nie robiła bym alarmu na forum. ale ze wzgl zdrowitnych (był akurat w szpitalu) kontakt nie był możliwy. Podobnie ściągnęliśmy napletek starszemu jak miał 1,5 miesiąca - też duża stulejka była i problem podobny ale starszy miał zum.
               • guderianka Re: Zum? nie zum? niemowlak 26.07.13, 08:58
                A nie pomyślałaś , że zakażenia wynikają właśnie z tego ?
                U tak małych chłopców stulejka jest fizjologiczna, napletek zaczyna odklejać się pod wpływem wytwarzanych hormonów. Nadmiar skóry wcale nie jest głupi, matka natura mądrze to urządziła, bo dzięki temu że cewka stale jest zakryta nie ma do niej dostępu bakteria -np. kałowa. Pierwszy raz spotykam się z taką praktyką, nie słyszałam też by miało to uzasadnienie medyczne
                • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 26.07.13, 10:05
                 U starszego syna zakażenie zaczęło się właśnie od zabrudzenia spod napletka a potem ponieważ nie można go było dokładnie umyć bakterie poszły wyżej do ukm. u niego po przeleczeniu oraz ściągnięciu napletka i możliwości utrzymania w czystości zakażenia się nie powtórzyły mimo tego że syn miał refluks i powiększoną miedniczkę merkową. u młodszego pojawiły się bakterie pod napletkiem (i to pseudomonas) i dzięki szybkiej interwencji nie zdążyły pójść wyżej. wiem że natura stworzyła fizjologiczną stulejkę w jakimś celu ale chyba lepiej ściągnąć napletek i nie dopuścić do zakażenia pseudomonasem całego organizmu niż trzymać się sztywno zasad że niemowlakom nie ściągamy napletka. Nie sprawia mi kłopotu codzienne umycie dziecka podczas kąpieli i nie dopuszczenie do ponownego przyklejenia napletka. z doświadczenia ze starszym synem wynika że nie wpłynęło to żle na jego fizjplogię. większym problemem byłoby dla mnie leczenie jakiejś opornej bakterii bo i jeden i drugi zazwyczaj kupy robili aż po szyję i zabrudzenia były nie do uniknięcia, a swoją drogą gdybym była innego wyznania to obrzezałabym synów smile ale to już inna kwestia.
                  • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 26.07.13, 18:33
                   Nie odbieram. staram się robić dla swoich dzieci to co najlepsze. a do swojego nefrologa mam prawie nieograniczone zaufanie. to lekarz z wieloletnią praktyką, doświadczeniem klinicznym a poza tym z dużą intuicją i umiłowaniem zawodu. to taki lekarz dotknięty "palcem Bożym" w swoim zawodzie. kocha dzieci (sama ma 4 i swoją pracę).
                   • kropkaa17 Re: Zum? nie zum? niemowlak 02.08.13, 14:50
                    Podepnę się bo mam problem.
                    dziewczynka 8 miesięcy,słabo przybieranie niemal od urodzenia.
                    Badania ogólne i posiew kilka razy robione, wyniki zawsze ok.

                    Teraz byłyśmy w szpitalu, leczona na zapalenie płuc (którego nie było bo rtg czysty, ot infekcja wirusowa). Przy przyjęciu zrobili ogólne i posiew, dr powiedziała że wyniki ma dobre. Po czym przy wypisie słyszę że ma ZUM, skierowanie do poradni nefrologicznej i furagin.
                    Nie chce mi się wierzyć. Na wypisie w 1 badaniu moczu leukocyty 5-10, w drugim juz 0-4. Posiew 10'3 oznaczony jako zanieczyszczony (nie dziwne jak pobierały do woreczka).

                    Podawać furagin czy odczekać ten tydzień i powtórzyć badania? Czy mogła tak "nagle" w szpitalu złapać?
                    • anitat Re: Zum? nie zum? niemowlak 02.08.13, 22:13
                     Zrób powtórnie posiew i mocz ogólny. pobieraj do kubeczka ze środkowego strumienia po umyciu córy. 10 do 3 to faktycznie wygląda na zanieczyszczony. poza tym mocz ogólny wyszedł by gorszy.
                    • guderianka Re: Zum? nie zum? niemowlak 05.08.13, 07:57
                     Wyniki nie wskazują na ZUM ale właśnie zanieczyszczenie
                     Jeśli nie ma objawów- nie dawaj furaginu-zwłaszcza że przy ZUM u dziecka daje się antybiotyk a nie furagin (tak małego dziecka)-można wnioskować, że lekarz nie jest pewny że to bakteria spowodowała zł wyniki i na wszelki wypadek daje furagin.
                     Może zrob sama badanie ogólne moczu-według zasad z zachowaniem sterylności

                     Słabo przybiera na wadze- może ma nietolerację lub alergię ? Co je ? Jakie robi kupy ? Jak wygląda jej skóra?

                     Mało przybiera według Ciebie czy lekarza? Ile wazy ?
                     • kropkaa17 Re: Zum? nie zum? niemowlak 11.08.13, 16:50
                      Nie podaję furaginu, za tydzień wizyta u pediatry, wezmę skierowanie na ogólne i posiew. Chociaż jak pisałam, mała miała te badania kilkakrotnie robione i zawsze wyniki były dobre.

                      Co do przybierania.
                      waga urodzeniowa: 3kg, 6 tygodni- 3700, teraz czyli 8,5 miesiąca 5900.
                      Karmiona pepti, objawów alergii brak ( kupy ok, brak wysypki), za radą pediatry nie wprowadziłam glutenu.

                      Pozostaje sprawdzenie od strony endokrynologicznej ale terminy do poradni na rok do przodu więc muszę zrobić badania sama.
                      • guderianka Re: Zum? nie zum? niemowlak 13.08.13, 08:22
                       Wyniki są dobre
                       Dlaczego karmiona jest pepti ?
                       Czym pediatra uzasadnia nie wprowadzanie glutenu ?
                       Ma rozszerzaną dietę, dużo się rusza ?
                       W domu są wychodzące zwierzęta-myślałaś o pasożytach

                       a może po prostu to taki typ-rośnie teraz pomału, może potem zaliczy skok-jeśli wyniki są ok-to może nie warto szukać "dziury w całym"-chyba że coś jeszcze Cię niepokoi. Czy wzrostowo dziecko też wolno przybiera ?
                       • kropkaa17 Re: Zum? nie zum? niemowlak 13.08.13, 10:55
                        Córkę traktują jak alergika na wyrost.
                        Pepti dostała przy pierwszym pobycie w szpitalu, na początku faktycznie przybieranie się poprawiło.
                        Glutenu nie dawać żeby nie obciążać układu pokarmowego.
                        Poza tym je wszystko; zupki, owoce, mięso, ryby, kaszki.
                        Czy się rusza-cały czas, teraz już pełza i chodzi za ręce wink Ona nigdy spokojnie nie uleżała, nóżki i rączki cały czas w ruchu.

                        Dr myślała o pasożytach ale w domu zwierząt nie ma.
                        Wzrostem na początku leciała na 50 centylu, teraz spadła na 3 i niemal stoi w miejscu.

                        Ja bym chętnie odpuściła ale wolałabym żeby w końcu ją porządnie przebadali, tak dla spokoju sumienia smile
                        Starszy też drobny, 2,5 roku i 10kg
                        • guderianka Re: Zum? nie zum? niemowlak 13.08.13, 18:41
                         A dlaczego jak alergika na wyrost-Ty jesteś alergiczką, mąż, starszak
                         Jesteś drobnej budowy, mąż jaką ma budowę ?
                         Może Wy po prostu tacy jesteście-rzadko się zdarza żeby filigranowa matka, z ojcem drobnej kości mieli duże, ciężkie dzieci. To byłoby nudne wink
                         • guderianka Re: Zum? nie zum? niemowlak 13.08.13, 22:08
                          Nie jesteście alergikami dziecko nie jest alergiczne-ale odżywiane jest alergicznie
                          Nie ma objawów, stolce są ok, skóra jest ok- jednak dieta nie jest rozszerzana "na wszelki wypadek"- a tak się sklada, że gluten jest w większości potrzebnych węglowodanów- kasz (jęczmienna, pęczak, kuskus, amarantus, owies, ) chlebie i innym pieczywie, makaronach.
                          Stresujecie i męczycie-bo dziecko nie przybiera tyle ile chcieliście-mimo że żadne z Was nie jest typem ludzi o mocnej budowie i pierwsze dziecko tez jest drobne

                          NIE ROZUMIEM dlaczego szukacie problemu zamiast może zaakceptować fakt, że dziecko rośnie wg własnego harmonogramu i cieszyć się życiem ?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka