Dodaj do ulubionych

boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!!

28.10.06, 13:50
Witam
Mój szkrab ma 8 miesięcy i już w 32 tyg ciąży stwierdzone poszerzenie UKM
nerki lewej. Od 6 tygodnia życia na furaginie.USG robione w 6 miesiącu
wykazało poszerzenie miedniczki na 14mm a dwa miesiące wcześniej wynosiło 8mm
i niewiem czy to bardzo żle bo nasz nefrolog się tym szczególnie nie
przejmuje?!Cystografia mikcyjna robiona 27.10 /wczoraj/ wyszła ok - żadnych
odpływów pęczerzowo moczowodowych. I zalecili mu zrobić urografie!!!Okropnie
się tego boję, bo kontrast podany dożylnio może wywołać ...wszystko o czym
nawet nie chcę myśleć. Nie wiem czy się na to zgadzać! Pomóżcie mamy termin
na 20 listopada więc to niedługo.
Pozdrawiam wszystkich.
Sylwia i Emilek
Obserwuj wątek
    • ms32 Re: boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!! 28.10.06, 18:17
      Sylwia, nie ma powodów do wielkiego strachu. Kontrasty używane w tej chwili nie są takie "zjadliwe". Jest on poza tym podawany dziecku w obecności specjalisty anestezjologa, który nad wszystkim czuwa. Nasza Zuzia miała urografię w wieku 5 mcy i wszystko poszło bez zakłóceń. Najgorsze jest to, że dziecko powinno być na czczo ok. 3-4 godziny przed badaniem - u nas z tym był największy problem (pusty brzuch właśnie po to, żeby nie doszło do ew. reakcji uczuleniowej). Generalnie - głowa do góry, grunt, że nie macie refluksu!
      • phantomka Re: boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!! 28.10.06, 20:31
        Dowiedz sie na pewno, jaki rodzaj kontrastu beda podawac. Mysle, ze dzieciom
        podaja te "lepsze" kontrasty, ale warto sie zorientowac. Pisze o tym, bo
        ostatnio rozmawialam z moim nefrologiem na temat kontrastow - zreszta sama
        kilka lat temu mialam TK nerek i musialam po znajomosci zalatwiac sobie do
        picia ten lepszy kontrast...wiem, ze bedziesz sie denerwowac mimo wszystko, bo
        to silniejsze od nas, ale naprawde bedziecie mieli opieke lekarska - tez mialam
        jako dziecko urografie i bardzo sie wtedy opiekowali mna.
        Powodzenia zyczymy!
      • sylwia19795 Re: boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!! 28.10.06, 20:51
        Bardzo wam dziękuję za wsparcie i że wogóle można z kimś o tym pogadać.
        Powiedzieli mi że mam Emilka nie karmić minimum 6h i to żeczywiście może być
        problem bo karmiony jest piersią więc je kilka razy w nocy.
        A mam jeszcze pytanie czy podawaliście Zuzi jakiś środek na wzdęcia i czopki
        glicerynowe wcześniej przed badaniem bo lekarz nic takiego nie mówił a
        wyczytałam że to konieczne?I czy wykonanie tylu zdjęć rentgenowskich w
        przeciągu 1 miesiąca jest grożne - bo cystografie mieliśmy wczoraj???
        Sylwia
    • twin2003 Re: boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!! 06.11.06, 18:15
      Dwa lata temu znalazłam się w podobnej sytucji jak ty. U mojego synka USG
      wykazało poszerzenie miedniczki nerkowej do 10 mm. Lekarz zalecił cystografię -
      nie ma odpływów, nie bardzo wiedząc co zrobić z nami dalej zalecił (podobnie
      jak u ciebie też w bardzo krótkim odstępie czasu) urografię, która pokazała
      niewielkie wodonercze spowodowane zwężeniem moczowodu. I dalej nic kolejne USG
      pokazywały takie samo poszerzenie, więc lekarz stwierdził że może by tak
      renoscyntygrafię zrobić. Ale dzięki BOgu, natchnęło mnie coś i poszłam
      skonsultować potrzebę podania izotopu dziecku u innego specjalisty. Usłyszałm
      tylko pytanie po co?. Dlatego nie poddawaj dziecka każdemu badaniu jake
      proponuje ci lekarz, zawsze skonsultuj diagnozę z innym specjalistą. Wiem wiele
      osób ci powie że teraz jest lepszy sprzęt, mniej szkodzi, rentgen to rentgen,
      bez względu na wielkość dawki. Poszerzenie u twojego dziecka jest niewielkie,
      ja proponuję ci jeszcze raz skonsultuj to z innym lekarzem.
    • ms32 Re: boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!! 06.11.06, 18:52
      Zuzia wieczorem dzień przed urografią dostała espumisan w kroplach, maksymalną zalecaną dawkę. Dodam, że zdjęcia wyszły dobrze i nie trzeba było ich powtarzać (sporo zależy właśnie od przygotowania dziecka).
      Co do głosów sceptycznych - z pewnością te badania nie są neutralne dla organizmu. Ale z kolei dzieci dostają naprawdę możliwie najmniejszą dawkę promieniowania. Z pewnością jest to mniejsze zło niż zaniechać badań, bo być może wada/choroba układu moczowego jest na tyle poważna, że nie elczona będzie zagarżać zdrowiu dziecka. U nas usg też pokazało bardzo nieznaczne poszerzenie UKM (2-3 mm ponad normę), a kolejne badania wykazały refluks V stopnia, który nie leczony operacją na pewno uszkodziłby trwale nerkę, być może w 100 procentach!
      • kwinta5 Re: boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!! 07.11.06, 14:34
        kochanie,moja córa miała 10 dni i pierwszą cystografię,potem milion innych
        syfów teraz ma 5,5 roku wygląda jak okaz zdrowia i mam nadzieję,że ten cały syf
        ją zakonserwował i nic nie popsuł-jak narazie nic na to nie wskazuje,ale
        oczywiście pytaj,dowiaduj się o najlepsze środki chemiczne,po co używać byle
        czego?
    • martini100 Re: boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!! 07.11.06, 22:15
      A scyntygrafia to coś innego? Wiem, ze tam też podają kontrast. Czy to
      niebezpieczne? I nic nie mówili o niejedzeniu. Napiszcie coś. Dopiero zaczynam
      moją drogę z refluksem II stopnia mojej dwuniesięcznej Kai i mam mętlik w
      głowie. Narazie była cysto uretrografia mikcyjna. Dalej mamy 22 XI scyntygrafię
      a 13 XII cystoskopię. Lekarze powiedzieli, ze te badania są potrzebne do
      stwierdzenia jak leczyć małą Kaję. Czy waszym zdaniem konieczność któregoś z
      tych badań powinnam jeszcze skonsultować? Pomóżcie. Strasznie się boję.
      • a.p5 Re: boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!! 08.11.06, 09:46
        Martini, dziwna sprawa.Mi lekarz z CZD powiedzial, po badaniu urodynamicznym i
        cystografii , która wykazała refluksy, że gdyby maly mial po obu stronach tylko
        II st, to juz by nas wypuścił do domu i bysmy czekali, bo bardzo często u
        takich maluszków II st sam mija po ok roku. Oczywiscie leczenie z furagina.
        Może coś na usg wyszlo nie tak, ze tak szybko robia scyntografię. My będziemy
        miec te badanie w styczniu a maly teraz ma 5 miesięcy a refluks wykryto jak
        miał 6 dni.Ja bym skonsultowala.
        • martini100 Re: boję się urografii u synka 8 miesięcznego!!! 08.11.06, 10:17
          Jejku, zjadło mi jedną kreseczkę. To refluks obustronny III stopnia. A termin
          badania scyntygraficznego był wyznaczony jeszcze przed wykryciem refluksu na
          cystografii. Nie miała Kajka usg robionego nerek. Było jeszcze w szpitalu ?(jak
          miała 7 dni) profilaktyczne usg brzuszka i główki i wyszło OK, ale może tam się
          nie przyglądają dokładnie nerkom - nie wiem. Nie wspomniała że Kaja urodziła
          się z zakażeniem wewnątrzmacicznym i nie wiem ile we mnie już była zarażona
          paciorkowcem który umieścił się w układzie moczowym i po urodzeniu miała ZUM, -
          inkubator te sprawy. Wtedy powiedziano mi że to dziecko podwyższonego ryzyka i
          że trzeba zrobić pełną diagnostykę.
          Napiszcie proszę na czym polega w tyakim razie urogafia i badanie dynamiczne.
          Jestem ze Szczecina i nie wiem gdzie mogłabym skonsultować stan Kai. Najlepsi
          lekarze są z ul.Wojciecha, np dr Jachimiak ale nie mogę się nigdzie dowiedzieć
          czy przyjmuje gdzieś prywatnie, albo dr Jarmoliński. Jeżeli ktoś jest ze
          szczecina proszę o szybką odpowiedź. Badanie tuż tuż.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka