Dodaj do ulubionych

Zmiany bliznowate - skąd wiadomo czy dziecko je ma

13.01.07, 22:49
Tak pytam, bo meczy mnie to czasem - jestem ciekawska smile.
Czy trzeba zrobic jakies szczegolne badania, jakie sa wskazania i co sie
dzieje jesli takie zmiany wystepuja?
Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • aagulek Re: Zmiany bliznowate - skąd wiadomo czy dziecko 14.01.07, 00:25
      scyntygrafia; my bez szczegolnego wskazania sie uparlismy ze chcemy zrobic
      Malej, po roku refluksu, gdzie cystografia wyszla bez zmian; w koncu i tak za
      to badanie placilismy prywatnie;wg tego co wiem blizny sa nieodwracalne, wiec
      typowe postepowanie-unikanie zakazen, zeby nie powstawaly
      • sylwiagornicka Re: Zmiany bliznowate - skąd wiadomo czy dziecko 19.01.07, 14:39
        Cystografia nie pokazuje zmian bliznowatych? nam powiedziano po cystografii ze
        zmian nie ma...
        • aagulek Re: Zmiany bliznowate - skąd wiadomo czy dziecko 19.01.07, 18:03
          zmiany w budowie ale nie blizny, ale podkreslam wg mojej wiedzy,
          • sylwiagornicka Re: Zmiany bliznowate - skąd wiadomo czy dziecko 22.01.07, 10:00
            spoko, kurcze juz czasami nie wiem co robic, i czy on na pewno nie ma zmian
            bliznowatych, 5 luitego ide na wizyte do nefrologa zbaczymy co mi powie
            dzieki
            pozdr.
            Sylwia
    • maniakow :) 22.01.07, 11:09
      Dziękuje za odpowiedzi.
      Moja córka miała robioną tylko cystografie, która nic nie wykazała. Nikt nic o
      bliznach nigdy nie wspominał - ja się tylko zastanawiam: co moze sie dziac
      jesli dziecko je ma? Córcia jak do tej pory powazniejszych zakazen nie miala.
      Meczy mnie troszke smile- bo jak sie spojrzy w teczówkę jej oka to widać
      zaciemnienie właśnie na lini nerek (przed zapaleniem nerek tego nie
      zauważylam). Mozna w to wierzyc lub nie smile.
      Pozdrawiam
      • zuzka771 Re: :) 25.01.07, 22:14
        U nas są zbliznowacenia po przebytych zumach z wysoką gorączką, gdzie bakterie
        w moczu były bardzo liczne.
        • maniakow Re: :) 28.01.07, 00:45
          Córcia miała 2 zumy w tym ostre odmieniczkowe zapalenie nerek - nie wiem czy ma
          blizny, miala robiona tylko cystografie (nikt o nich nie wspomnial). A tak na
          chlopski rozum, do czego te zmiany moga pozniej doprowadzic, o ile dziecko je
          ma?
          • zuzka771 Re: :) 28.01.07, 18:41
            Do mnie nefrolog mówił, że takie zmiany mogą powodować nadciśnienie, nerka może
            przestać rosnąć, moze robić się marska i w konsekwencji obumrzeć.
    • madziulec troche wiadomosci 28.01.07, 21:08
      W skrocie:
      Czynniki redysponujace: zakazenia ukladu moczowego, mlody wiek dziecka, stopien refluksu oraz uwarunkowania genetyczne.
      Sam refluks nei powoduje zmian bliznowatych w miazszu nerki. Ale blizny moga rozwijac sie w nastepstwie ostrego dmiedniczkowego zapalenie nerek, mimo prawidlowego moczowodu odprowadzajacego mocz z nerki.
      Prawdopodobienstwo rozwoju zmian bliznowatych jest najwieksze w pierwszym roku zycia i maleje wraz z wiekiem (po ukonczeniu 4 lat jest bliskie zeru).

Badania: uretocystografia, urografia, renoscyntygrafia oraz USG.
      • elios1 Re: troche wiadomosci 06.02.07, 23:27
        Hmmm do konca nie wiem jak jest z tym prawdopodobnienstwem, bo ja lat mam 21. Pierwszy raz doznalem problemow z nerkami w wieku 16 lat. Z powodu nietypowych objawow i braku goraczki byly trudnosci w diagnozie. Ostatecznie okazalo sie, ze bylo to ostre odmiedniczkowe zapalenie, ktore calkowicie nieleczone przez ponad 2 miesiace przeszlo w stan przewlekly. Od tamtego czasu jak to bywa przy przewleklym odmiedniczkowym zapaleniu nerek miewam ze dwa, trzy razy do roku nawroty zapalen. Przy okazji tworza sie wlasnie zmiany bliznowate na powierzchni oraz tzw: "blizny w postaci okraglych wrgreblen na obrzezach nerek" i rozne inne dodatkowe atrakcje w postaci ogniskowych przerostow miazszu.

Z tego co wiem to blizny takie w pierwszej kolejnosci moga prowadzic do nadcisnienia. W przypadku przewleklych zaplaen, jak moj lekarz mnie juz zdazyl poinformowac, po kilku do kilkunastu lat konczy sie to niewydolnoscia nerek.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka