Dodaj do ulubionych

Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna?

20.10.05, 17:29
Oglądając program kulinarny Roberta Makłowicza, realizowany w Turcji,
zwróciłem uwagę na popularną tam przyprawę - sumak. W Polsce sumaki sadzono
na pewno już w międzywojniu, teraz stał się popularną rośliną ozdobną. Ma
purpurowe, pąsowe kwiatostany, które zostają na drzewku zimą. Przyprawa
demonstrowana przez Makłowicza wyglądała jak pokruszone kwiatostany (a może
nasiona?).
Czy ktoś wie czy to rzeczywiście ta roślina (inna jej nazwa to octowiec
turecki)?
Co jest przyprawą, kwiatostany czy nasiona?
Jak się je przygotowuje by stały się przyprawą (termin zbioru, suszenie,
inne)?
Jaki to ma smak i do czego się ją używa?
Obserwuj wątek
    • kendo Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 17:50
      no i ja niewiem/nie slyszalam o takiej przyprawie,
      a chcetnie bym poglebila swe wiadomosci przyprawowe.
      • kendo Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 18:07
        znalazlam cos takiego:

..Słyszałem o drzewie (lub krzewie acz stoi na jednym pniu), podobnym kształtem
        liści do akacji tyle ze dluzsze( podobne do paproci), wysokosci ok. 4m, ktore
        ma wlasciwosci odstraszajace komary, kolega podal mi nazwe "Szumak" acz nie
        udalo mi sie nic znalez o tej nazwie (byc moze to nazwa lokalna), prosze o
        pomoc w ustaleniu danych o w/w drzewku.
        Pyta: stepniewskisebastian
        odpowiedz:
        Nie jest to nazwa lokalna, ale raczej ulokalniona :-) Prawdopodobnie Pańskiemu
        koledze chodziło o roślinę o nazwie Sumak (może nawet Sumak octowiec, bo ten ma
        liście najbardziej zbliżone do opisu który Pan podaje).
        O odstraszaniu komarów niestety nie słyszałam, ale wiem, że ludzi odstrasza,
        ponieważ zetknięcie z jego gałązkami może spowodować podrażnienie skóry.
        Barbara Teszler

W jaki sposób skutecznie usunąć sumaka octowca z ogrodu?
        Pyta: magdakrawczynska

Sumak octowiec ma bardzo rozległy system korzeniowy, dlatego trudno jest go
        usunąć. Najlepiej wykopać drzewko i wyciągnąć całe korzenie (tworzą one gęstą
        sieć, płytko pod powierzchnią ziemi). Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości,
        lub nie chcemy po prostu zniszczyć innych roślin proponuję zastosować herbicyd
        systemowy z glifosatem (np. Round-Up). Należy opryskać zielone części rośliny.
        Oprysk trzeba wykonać ostrożnie, aby nie zniszczyć innych roślin. Środek ten
        przemieszcze się z sokami aż do korzeni rośliny i powoduje zamieranie rośliny w
        ciągu ok. 3 tygodni. Proszę dokładnie zastosować się do instrukcji. Można także
        wyciąć drzewko, poczekać aż wyrosną odrosty korzeniowe i te popryskać
        glifosatem. Zabieg prawdopodobnie trzeba będzie powtarzać, gdyż odrosty
        korzeniowe będą tworzyć się jeszcze przez wiele tygodni.
        Z poważaniem M.Wilk - studentka V roku ogrodnictwa

*****************************************************************************
        Czym różni się sumak octowiec od sumaka szkarłatnego?
        Pyta: sadu1
        odpowiedz:
        Sumak szkarłatny - Rhus glabra pochodzi z południa USA, natomiast sumak
        octowiec - Rhus typhina rośnie dziko na zachodzie USA. Jeśli idzie o wygląd -
        są do siebie dość podobne. Główną cechą wyróżniająca jest brak owłosienia pędów
        i gałązek u sumaka szkarłatnego.

i nikt tu nie wspomina ze to przyprawa:((

• ania1022 Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 18:04
      U nas tego rosnie na peczki ale nie slyszalam o przyprawie z sumaka.
      Ciekawe hmmm...
      • kendo Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 18:12
        www.krzewy.pl/Rhus%20typhina/sumak.htm
        czy to to??
        sasiadka ma to w ogrodzie.
        ale nigdy nie slyszalam by ladowala do garow:)))))))))))))))
        • dama-kanaliowa Re: ostroznie trucizna 20.10.05, 18:19
          Sa ponoc sumaki bardzo silnie trujace - tak trujace, ze mozna tylko w ogrodach
          zamknietych uprawiac.
          • kendo Re: ostroznie trucizna 20.10.05, 18:21
            to kto chce nas tu potruc??
            Malkakowicz czy framberg???????????????????????
          • ania1022 Re: ostroznie trucizna 20.10.05, 18:24
            Nie to raczej nie jest prawda, ze sa trujace. Jak juz pisalam robilam z nich
            bukiety i trzymalam w domu. Nigdy nie mialam podraznionej skory ani sie nie
            podtrulam.
        • ania1022 Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 18:22
          Tak to jest wlasnie to. Bardzo piekne ma kwiaty. Kiedys zrywalam i dokladalam
          do suszonych bukietow zimowych ale moja kocina wszystko zzera co pachnie
          zielskiem i strasznie smieci. Ktos mi tez powiedzial ze niedobrze mic suszone
          rosliny w domu, to taki przesad ale wszystko razem do kupy zdecydowalo ze juz
          nie mam ani jednego suchego bukietu u mnie w domu
          • dama-kanaliowa Re: Trujaca straaasznie 20.10.05, 18:39
            Prosze bardzo jesli nie wierzycie. Lepsze niz arszennik:-))))

64.233.183.104/search?
            q=cache:gC_FEsKMhYAJ:drzewa.sitenet.pl/pytania/Pozostale/2%3Fsid%
            3D+sumak+przyprawa&hl=pl
            • dama-kanaliowa Re: Trujaca straaasznie 20.10.05, 18:47
              64.233.183.104/search?
              q=cache:gC_FEsKMhYAJ:drzewa.sitenet.pl/pytania/Pozostale/2%3Fsid%
              3D+sumak+przyprawa&hl=pl

moze teraz sie ujawni
              • ania1022 Re: Trujaca straaasznie 20.10.05, 19:44
                Moze sa niektore rodzje ktore sa trujace. Te ktore tutaj rosna nie moga byc
                trujace bo pewnei powycinaliby je. Tego rosnie bardzo duzo i w latwodestepnych
                miejscach :))
          • kendo Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 18:45
            *ania1022
            sluchaj masz kotka,to moze cos doradzisz,
            nieznam kociego jezyka bo mam psiune,
            kotos podrzucil male kocie,chodzi juz od dwoch tygodni miedzy domami,moze miec
            okolo pol roku,
            sasiadka i ja go dokarmiamy,dzis na altanie zrobilam mu podlo z recznikami,by
            mial cieplo spac,
            do domu nie moge wzisc bo psiun by go rozszarpal,
            jak je to az pomialkuje,
            lasi sie bardzo i idzie przy nodze ,jak psiun.
            co znaczy w kocim jezyku,jak sie lasi do nog i ociera pyszczkiem,
            pomialkuje przy tym??
            tak mi go szkoda:((noce mamy juz mrozne:((
            • ania1022 Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 19:38
              Moze zaadoptuj. Psu tez bedzie milo miec towarzystwo. Na poczatku bedzie sie
              boczyl a w koncu sie zaprzyjaznia. A jak nie to moze ktos ze znajomych chcialby
              wziasc. Trudno cos radzic. Sama przez lato mialam dwa obce, ktore dokarmialm
              ale gdzies przepadly. Nawet jestem troche zadowolona z tego bo nie moglabym ich
              wziasc do domu i nie moglabym tez patrzec jak marzna na dworze. Sliczne kociska
              ale nie da sie zaadoptowac wszystkich. A u nas zimy mrozne i sniezne. Mam
              nadzieje ze sa w dobrych rekach...
              • kendo Re: kociak miedzy przyprawa;))))))))))) 20.10.05, 19:46
                aniu,
                nieda rady z miom psiuna,on na drzewo sie za kotem wdrapie by go potarmosci,tak
                ich nielubi,sasiadka ma psa ? kota,duga to samo a inni niecha:((
                taka sliczna kocia z bialymi skarpetkami na przednich lapkach i podkolanowki na
                tylnych
                a caly jest koloru jasnej kawy z mlekiem z zoltymi oczkami.
                brzuszek bialy,ogon jak i tygrysa w prazki
                • ania1022 Re: kociak miedzy przyprawa;))))))))))) 20.10.05, 19:56
                  To dlatego ze to nie jego kot, gdyby to byl jego kot to by sie nim opiekowal,
                  mowie Ci. Szkoda takiego slicznego kota zeby sie zmarnowal.
                  Kiedys przyszedl do mnie znajomy z labradorem i moja kota wcale sie go nie
                  bala, przeciwnie to on sie jej "bal" A tak prawde i brzydko mowiac olewal ja
                  kompletnie.
                  • kendo Re: kociak miedzy przyprawa;))))))))))) 20.10.05, 22:31
                    aniu...moj psiun za szczeniecych lat doslal "lanie od kocura" bo chcial sie z
                    nim pobawic,
                    do dzis ma wielki uraz na wszystkie koty:((((((((
                    szukam juz domu dla niego,a traz spi sobie na altanie w"domku z kartonu",ktory
                    mu wymoscilam.
          • teresa_55 Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 18:48
            Właśnie trzymam przed sobą słoiczek z sumakiem i postaram się opisać Wam tą
            przyprawę. Barwa przyprawy jest brązowawo-bordowa z licznymi pstrocinomi w
            jaśniejszym odcieniu, smak i zapach jest intensywnie kwaskowaty nasilający się
            w czasie trzymania przyprawy w ustach. Sumak otrzymałam w prezencie wraz z
            innymi przyprawami od bratanicy, która przebywała w Damaszku na rocznym
            stypendium i zwiedziła kilka krajów arabskich. Sumak można kupić na bazarach w
            Turcji,Jordanii, Syrii i stosuje się go powszechnie w kuchni arabskiej.Więcej
            szczegółów na temat tej przyprawy mogę podać za kilka dni- zapytam się u
            żródeł.
            • teresa_55 Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 18:57
              Muszę koniecznie dodać, że mimo degustacji sumaku jeszcze żyję. Wyczytałam
              kiedyś,że stosowanie znacznej ilości i różnorodności przypraw w kuchni
              arabskiej ma działanie bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze. Jest to zatem
              antidotum na niski poziom higieny.
              • dama-kanaliowa Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 19:27
                . Sumac berries - owoce Rhus coriaria lub Rhus syriacus, z rodziny
                Nanerczowatych,
                stosowane jako przyprawa. Są to krzewy [drzewa] mające również swojego
                przedstawiciela w florze Polski - sumak octowiec = Rhus typhina. Nie wiem, jak
                z tą przyprawą, ale liczne gatunki sumaka są trujące i niebezpieczne dla
                człowieka, bo drażnią skórę, np. Rhus toxicodendron - bardzo często w ogrodach
                botanicznych rośnie w „klatce”, żeby nie mieć z nim bezpośredniego kontaktu.
                Niestety, nie znam nazw polskich pierwszych trzech roślin, ale wątpię, czy w
                ogóle je posiadają, jako nie nadające się do uprawy w naszych warunkach
                klimatycznych.

Powyzsze wyjasnienie znalazlam w necie
                To podobnie jak z grzybkami. Trzeba wiedziec jakie do koszyka. Poprostu sie
                przerazilam, ze framberg moze przedsiewziac jakis grozny eksperyment.
                • framberg Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 22:08
                  Masa informacji ;-) Dzięki.
                  Właśnie myślę jak tu zaeksperymentować bezpiecznie.
                  Z informacji od Was wnioskuję, że są różne gatunki zarówno z nowego jak i ze
                  starego świata. Skoro istnieje przyprawa w kilku krajach bliskowschodnich to
                  znaczy, że jest charakterystyczna dla kuchni całego regionu. Wskazywało by to
                  użycie gatunku pochodzącego i rosnącego na tym obszarze. We wsi, w której
                  mieszkam sumaki są w większości ogrodów, u mnie też. Nigdy nie słyszałem, żeby
                  komuś szkodziły. Moja znajoma kupiła dwór w miejscowości Skały gdzie w parku
                  rosną olbrzymie, przedwojenne chyba, egzemplarze.
                  Informacja o odmianach trujących nakazuje jednak zachować ostrożność. Myślę, że
                  trzeba dokładnie zidentyfikować trujące i nietrujące odmiany i dowiedzieć się
                  jak przygotowuje się przyprawę (i co się nią doprawia). Cenne są nazwy
                  łacińskie poszczególnych odmian - będę się starał je kolejno identyfikować.
                  Mam ochotę na tę przyprawę. Orginalna, prawda?
                  Te na zdjęciach wyglądają podobnie do moich.
            • framberg Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 22:21
              Wspaniale, dzięki za inf. Czy masz możliwość dopytania się skąd się właściwie
              ta przyprawa bierze (z czego konkretnie i jak ją robią?).
              Może jest na opakowaniu nazwa łacińska rośliny?
        • framberg Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 22:11
          Wygląda jak to co rośnie u mnie. Ale czy z tego właśnie robi się przyprawę?
          • kendo Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 22:28
            framberg,Ty lepiej sam nie experymentuj
            bo przeniesiesz sie w druga dymensje,
            najpewniejsz przyprawa ,to zakupiona w sklepie ot co:-)),
            chyba ze chcesz na kims wyprobowac ,to zmienia postac rzeczy;)))))))))))
            • framberg Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 23:18
              No... paru bym znalazł nadających się na materiał do eksperymentowania.
              Właściwie nie. Na tych, o których pomyślałem to powinienem mieć coś pewnego;-)
              • maria73 Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 23:49
                a mówią że przyroda łagodzi obyczaje!!!!
                a tu chjęć zemsty dostrzegam!
                • framberg Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 21.10.05, 08:43
                  No dobrze. Odpuszczę im (tym razem). Litościwy jestem.
    • imka00 Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 20.10.05, 23:52
      Ja znalazłam coś ciekawego:
      Nazwa botaniczna: SUMAK GARBARSKI ( Rhus coriaria )
      Rodzina: NANERCZOWATE ( Anacardiaceae )
      Ang.sumac; franc.sumac; niem.Sumach; hiszp.zumaque; wł.sommacco
      Rzymianie stosowali jagody sumaka jako czynnik zakwaszający, podobnie jak my
      używamy soku z cytryny czy octu, a Azjaci owoców tamaryndowca. Sumak należy
      kupować wyłącznie w sklepach specjalistycznych, sprzedających produkty
      bliskowschodnie, bowiem niektóre odmiany sumaka (rosnące głównie w USA) mają
      trujące jagody.

Mogę napisać jeszcze więcej:
      - uprawa
      - smak i aromat
      - w kuchni
      - w medycynie

Pisać dalej ?
    • grenka1 Gdy pomór w Swiętokrzyskim 20.10.05, 23:58
      nastąpi, to już będzie wiadomo czyje to
      dzieło.
      • framberg Re: Gdy pomór w Swiętokrzyskim 21.10.05, 09:27
        He, he - to będzie robota czarownic oczywiście. W końcu Łysa Góra o krok. No i
        zakumplowałem z czarownicą (prawdziwą). Sumaka użyjemy jedynie dla wzmocnienia
        wrażeń smakowych i wizualnych ;-)
    • imka00 Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 21.10.05, 00:54
      Oj , dobra, piszę dalej bez zachęty ... :0)
      - uprawa :
      Krzew sumaka dorasta do 3 metrów, a jego liście przebarwiają się jesienią na
      intensywny, rdzawoczerwony kolor. Sumak rośnie dziko i jest uprawiany w
      południowych regionach Włoch, na Sycylii i na całym Bliskim Wschodzie. Podobno
      jakość jagód sumaka polepsza się wraz z wysokością, na której krzew jest
      uprawiany. Z białych kwiatów powstają grona czerwonych jagód, ale zbierane są
      zanim dojrzeją; po wysuszeniu można je dowolnie długo przechowywać .
      - smak i aromat:
      Jagody sumaka mają bardzo słaby zapach, ale za to smak jest wyraźny,
      ściągający i przyjemnie kwaskowaty.
      - w kuchni:
      Sumak jest szeroko stosowany w kuchni libańskiej, syryjskiej, tureckiej i

irańskiej.Jagody sumaka można dodać w całości, można je zmielić lub utłuc
      jednak wtedy powinny być moczone w ciepłej wodzie przez 15-20 minut. Następnie
      należy je wycisnąć, aby uzyskać cierpki sok. Przecedzony sok dodaje się do
      potraw pod koniec procesu gotowania. Zmielone jagody można kupić w sklepach
      sprowadzających towary z Bliskiego Wschodu. Przed gotowaniem lub pieczeniem
      można nimi nacierać mięso i ryby, a także posypywać buraki, ziemniaki czy
      sałatki z fasoli. Sok można dodawać do marynat i sosów do sałatek.
      - w medycynie:
      W tradycji bliskowschodniej sumak służy do wytwarzania napoju, podawanego
      chorym , cierpiącym na zaburzenia pracy żołądka, gorączkę czy zaburzenia wydalania.

Ufff !! Ale się napracowałam !! :0) Mam nadzieję , że wyczerpałam temat !
      • framberg Re: Turecka przyprawa - sumak. Kto ją zna? 21.10.05, 08:47
        Wspaniałe wiadomości. Mam wrażenie, że sumak był przyprawą całkowicie nieznaną
        w Polsce a tu tyle informacji. Wielkie dzięki.
        • dama-kanaliowa Re: sumak literacki znalazlam 21.10.05, 10:13
          Lubilam bajki kaszubskie, znacznie bardziej niz wydane wlasnie - jakiez
          socjalistyczne osiagniecie - basnie Grimmów. Te wydawaly mi sie okrutne i
          nieprzyjazne. I prawie zawsze o jakichs synach i innych chlopcach. Meski swiat.
          Bez ksiezniczek, co najwyzej z siostrami, z których co najmniej dwie zawsze
          byly niedobre i glupie. Mama uwazala, ze dzieci maja zle sny po lekturze basni
          Grimmów. Zabrala mi ksiazke i dala cos jej zdaniem znacznie odpowiedniejszego.
          Na przyklad mitologie grecka.
          Idziemy na cmentarz - Eleonora, Joanna i ja, i zabieramy zawinieta w szalik
          Adolfe. Eleonora przysiadla na smiesznej drewnianej laweczce z zeliwnymi
          nózkami, nam wolno zas biegac dowoli. Na cmentarzu jest cicho i cieniscie,
          rosna tu niezwykle drzewa i krzaki, jakich nigdzie indziej nie widzialam. Wiele
          lat pózniej dowiem sie, ze Niemcy slyneli w calej Europie z upodobania do
          egzotycznych drzew i krzewów, i ze miejsce, w którym stal niegdys niemiecki
          dwór najlatwiej rozpoznac mozna wlasnie po owych niezwyklych roslinach. Sumak
          octowy, którego cien jest niebezpieczny, bo moze dzieciom wyssac krew, szarlat,
          zloty deszcz spadajacy na Danae. Pigwa i rajska jablon na konfitury. Morwa na
          jedwab. Azalie, cedry libanskie, tak piekne, ze na pewno rosly równiez w raju,
          bambusy.

A jak znajde, to bedzie jeszcze o sumaku i czarownicach. I nie ma sie co smiac
          i bagatelizowac.:-))))
          Wykluwa sie z tego watek o zabarwieniu kryminalnym.
          A ja pojde dzisiaj do tureckiego sklepu i podpytam do czego i jak i moze kupie
          ten sumak i cos ugotuje na Halloween, jako ze wlasnie 31 mamy uroczystosci
          urodzinowe w domku.
          • kendo Re: sumak literacki znalazlam 21.10.05, 12:38
            no kot juz zostal podrzucony do watka niechcaco,choc kolorem niespelnia swych
            mocy czarodziejskich,ale nauczy sie,bo jeszcze maly:-))
            • teresa_55 Re: sumak do framberga 21.10.05, 14:50
              Obiecuję,że w najbliższych dniach podam więcej szczegółów na temat
              przyprawowych właściwości sumaka: surowca, sposobu sporządznia przyprawy i
              zastosowań. Gorąca linia z Bliskim Wschodem została uruchomiona. Mam propozycję
              rozpoczęcia konkurencyjnej produkcji tej przyprawy wszędzie tam gdzie jest
              surowiec, ale jeszcze musimy ustalić jaki to gatunek. W końcu biznes zaczynany
              od zera może przynieść fortunę.
              • framberg Re: sumak do framberga 21.10.05, 21:54
                Zerknąłem tylko na drzewko jadąc do pracy, wydaje mi się, że pędy ma włochate.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka