Dodaj do ulubionych

czy mogę rozpocząć staż?

07.07.05, 15:49
Od września będę uczyć w gimnazjum fizyki. Nie mam jeszcze uprawnień
pedagogicznych. Czy mogę rozpocząć staż?
Spotkałam się z odmiennymi zdaniami dyrektorek 2 szkół (w których starałam się
o pracę). Według jednej nie mogę, właśnie z tego powodu, że nie mam pełnych
uprawnień. Pani dyrektor szkoły w której będę pracować, mówi że automatycznie
otwiera mi się staż.
Czy wpływ na możiwość odbywania stażu ma wymiar godzinowy pracy?

Obserwuj wątek
      • cytryna76 Re: czy mogę rozpocząć staż? 08.07.05, 14:41
        Wedle mojej wiedzy możesz rozpocząć staż, pod warunkiem że w dniu jego
        ukończenia będziesz juz mieć pełne kwalifikacje. Czyli na przykład, jesli
        pójdziesz na kurs pedagogiczny, musisz ukończyc go do 31.05.2006 (najdalej taka
        data musi być na swiadectwie), inaczej nie możesz podejść do egzaminu i musisz
        powtarzać staż. Taki ukłAD jest praktykowany w wielu szkołach, a więc na pewno
        wolno (przynjamniej wolno było do tej pory). Być może wymaga to przychylnosci
        dyrekcji, nie wiem dokładnie.
      • luka80 Re: czy mogę rozpocząć staż? 08.07.05, 15:37
        Tak, tak, wiem o tym. Już podpisałam umowę z jedną szkołą na pół etatu, na rok i
        o ile ruszy kurs, to ma się on zakończyc właśnie w maju :-).Pani dyrektor
        zapewniała mnie że mogę rozpocząć staż.

Pytam, bo wczoraj rozmawiałam z dyrektorką innej szkoły( która nie ma jeszcze
        fizyka) i ta mówiła, że gdyby mnie zatrudniła nie mogłabym rozpocząć stażu. Ale
        nie dyskutowałam z nią na ten temat, bo jeszcze się na mnie nie zdecydowała-
        wiec po co.

A nawet jesli zatrudniona bym była w 2 szkołach, to chyba staż w jednej szkole
        wtedy przeprowadzam prawda?
        • rita78 Re: czy mogę rozpocząć staż? 08.07.05, 16:55
          a ja dzwonilam do kuratorium i uzyskalam taka odpowiedz " staz mozna rozpoczac
          w momencie posiadania pełnych kwalifikacji". oczywiscie dyrekcja o tym decyduje
          tylko ze w pewnym momencie kiedy dojdziesz do egzaminu na n. mianowanego moga
          tego stazu nie uznac...wielu nauczycieli wlasnie tak dalo sie zalatwic, ze
          dyrekcja wpisala ich na staz a nagle po kilku latach obudzili sie z reka w
          nocniku...
              • cytryna76 Re: czy mogę rozpocząć staż? 08.07.05, 21:13
                Racja, takie szopki w postaci niezaliczania stazu mogą zdarzać się podczas
                egzamniu na mianowanie i dyplomowanie. Staż na kontraktowego jest dużo
                bezpieczniejszy, bo egzamin odbywa się wewnątrz szkoly i w zasadzie jest
                formalnością.
                • rita78 Re: czy mogę rozpocząć staż? 08.07.05, 21:23
                  dokładnie o to mi chodzi. egzamin na kontraktowego zdajesz w swojej szkole wiec
                  i staz jest zaliczony bo dyrekcja cie na niego przyjela. jednak kiedy ludzie
                  dochodza do kolejnych stopni awansu gdzie egzamin przeprowadza komisja
                  zewnetrzna moze sie zdazyc ze nie zalicza stazu jesli okaze sie ze w dniu jego
                  rozpoczecia nie mialo sie pelnych kwalifikacji. Slyszalam o takich przypadkach
                  kiedy ludzie po latach pracy zostali zdegradowani do poziomu stazysty. jeszcze
                  raz powtarzam : pani z kuratorium powiedziala ze staz moga rozpoczac osoby
                  majace pelne kwalifikacje. jest jednak najlepsze wyjscie z tej sytuacji ( aby
                  uniknac niepotrzebnych nerwow w przyszlosci). Nalezy wziac swoje papiery i udac
                  sie do kuratorium a oni dokladnie powiedza co i jak.
                  www.sugarfree.republika.pl
    • venilia Re: czy mogę rozpocząć staż? 10.07.05, 22:11
      W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której
      mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz
      nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie
      stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania
      pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu
      pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z
      przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę
      na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień
      nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania
      pedagogicznego.

Z Karty Nauczyciela:)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka