Dodaj do ulubionych

Czy burmistrz jest kompetentny?

23.08.11, 16:15
za lomiankami.info

Burmistrz długo mi nie odpowiadał, ale po miesiącu, na początku czerwca, wpadła mi w ręce „Gazeta Łomiankowska”, a w niej przeczytałem odpowiedź na mój list. Zacytowano go w całości, a burmistrz napisał: „Szanowny Panie, Informacje na temat szczegółowego harmonogramu prac związanych z budową sieci wodno-kanalizacyjnej może Pan uzyskać w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Rolniczej 248 w Kiełpinie”.
a dalej
Oczywiście od razu wylałem e-maila do ZWiK. Powołałem się na informację od burmistrza i porosiłem o dane na temat przybliżonego terminu skanalizowania mojej ulicy. Tym razem na odpowiedź czekałem krótko. Tylko dwa dni. Brzmiała ona: „W odpowiedzi na Pana pytanie informuję że ZWiK nie dysponuje harmonogramem prac związanych z budową sieci wod-kan na terenie Gminy Łomianki”.

Radni nie zgadzajcie się na te 15 baniek w obligacjach dla burmistrza, nie wiadomo co z nimi zrobi :)))

Obserwuj wątek
      • stefanprawo Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 23.08.11, 16:49
        Mam pytanie ile pensji pobiera z Pan Burmistrz Dąbrowski?
        Bo Pani Gronkiewicz-Waltz 12450zł brutto z tą różnicą,że Ona jest Prezydentem Stolicy Polski,a Łomianki liczą zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców..
        MOże tak w dobie kryzysu urzędnicy obniżyliby sobie pensje lub niech przeznaczają np: 1/3 pensji płaconej z naszych podatków na cele społeczne w naszej gminie? Co o tym sądzicie
        • jwc3 Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 23.08.11, 18:14
          Stefanie,
          zapewniam Cię, że władza nasza kochana w tej sprawie nie odezwie się ! Pozostaje jedynie zwrócic się do Pana Burmistrza z zapytaniem w trybie informacji publicznej. Wtedy musi bardzo dokładnie odpowiedziec. Może zrobi to któryś z radnych? Wynagrodzenia burmistrza i jego zastępców nie są tajne. Jest w tej kwestii wyrok sądu. 18 sierpnia założyłem nowy wątek, gdzie podałem numer wyroku. Został on jednak szybko zdołowany przez pracowników Urzędu Miejskiego w Łomiankach monitorujących na bieżąco to forum.
          POzdrowienia.
        • romek_dachy Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 23.08.11, 18:22
          stefanprawo napisał:

> Mam pytanie ile pensji pobiera z Pan Burmistrz Dąbrowski?
          > Bo Pani Gronkiewicz-Waltz 12450zł brutto z tą różnicą,że Ona jest Prezydentem S
          > tolicy Polski,a Łomianki liczą zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców..
          > MOże tak w dobie kryzysu urzędnicy obniżyliby sobie pensje lub niech przeznacza
          > ją np: 1/3 pensji płaconej z naszych podatków na cele społeczne w naszej gminie
          > ? Co o tym sądzicie

Poszukaj a nie się głupio dopytujesz. Teraz nic nie ma tajnego w naszym Urzędzie a na Info Łomianki są obrady do obejrzenia. Takiego mądrego Stefanie udajesz a wychodzi na to że głupi jesteś jak kalosz z filcem.

III sesja RM w Łomiankach IV. Podjęcie uchwał w sprawie
          4. ustalenie wynagrodzenia miesięcznego dla Burmistrza Łomianek Tomasza Henryka Dąbrowskiego
          Proponowano wynagrodzenie na wysokości 10666 zł brutto. Rada na wniosek Jana Grądzkiego rada ustaliła wynagrodzenie 11500 zł brutto.
          www.lomianki.info/document.php?did=2021
      • neptun6666 Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 23.08.11, 20:34
        tfoje_lom napisał:

> Co ty o tym zwiku chrzanisz. Nie masz większych problemów?
        > Chodzi do kościoła? - Chodzi.
        > Księgę pięknie wyrychtował? - Wyrychtował.
        > Encyklikę o pracy zana? - Zna i stosuje.
        > Kompetentny znaczysie!!!!!!!!

Ale zdaje się że upodobania macie podobne. Więc w czym problem?

• behemot.1 Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 08:43
      A na czym ta kompetencja ma polegać?

Moim zdaniem, osoba zarządzająca, i to niezależnie od tego, czym zarządza, musi przede wszystkim...umieć zarządzać:-) Czyli wiedzieć, jaki ma zakres obowiązków, i delegować je na innych, a potem skutecznie wymagać. Dlatego można zarządzać szpitalem, a potem gminą. Bo nie trzeba być merytorycznie przygotowanym, ale trzeba wiedzieć, czego się wymaga, i być w tym konsekwetnym.

Niestety, Dąbek zarządzać nie potrafi, i to jest problem.
      • drabbu Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 09:33
        Behemot, chyba nie do końca tak jest. Sprawne zarządzanie oprócz umiejętności (znajomości ogólnych reguł) zarządzania, wymaga koniecznie merytorycznej znajomości rzeczy - organizacji, zakładu, instytucji, gminy, którą się prowadzi. Znajomości ich specyfiki, tego co się w nich dzieje, uprawia, wykonuje i na czym to polega. Wymaga znajomości branży. Inaczej, skąd zarządzający ma wiedzieć, jaki ma zakres obowiązków i które z nich może delegować na innych. Podobnie dla skutecznego wymagania - zarządzający musi wiedzieć "jak to pracuje". Dlatego ktoś, kto kierował szpitalem zapewne może z powodzeniem kierować następnym, ale już nie fabryką telewizorów. Ktoś, kto kierował np. bankiem zapewne nie sprawdzi się w zarządzaniu dużego przedsiębiorstwa komunikacyjnego, choć obaj, każdy w swoim zakresie, mogą być znakomitymi menedżerami.

Pan burmistrz Dąbrowski nie kierował przedtem szpitalem, tylko podupadającym zakładem ceramiki budowlanej. Jak wynika z własnoręcznie przezeń napisanego życiorysu, nie kierował nigdy żadnymi miejskimi sprawami, nie miał kiedy ani jak z nimi się zapoznać, nabyć wiedzy
        o ich rozwiązywaniu. Sądzę, że sprawy wynikające w mieście są o wiele, wiele bardziej złożone
        i o wiele bardziej różnorodne, bardziej zróżnicowane i rozmaite niż te, z którymi miał styk dotychczas. Od kwiatków na ulicy po wodociągi i kanalizację.
        I owszem, tu jest problem, ale nie zamyka się tylko w tym, że "Dąbek zarządzać nie potrafi".
        Polega na braku przygotowania, który może uda mu się pokonać, a może nie.

Zresztą, to samo, tylko w trochę innym sensie, dotyczy również wiceburmistrzów. Byli oni radnymi poprzedniej kadencji, tak więc można założyć, że mają pewną znajomość spraw i specyfiki Łomianek. Ale być radnym, a być urzędnikiem - lokalnie stosunkowo wysokiego szczebla - to dwie różne rzeczy. Tu wchodzi już w grę wyśmienita znajomość procedur, prawa, przepisów, całej machiny administracyjnej. Dla sprawnego zarządzania już nie da się być amatorem.
        • stefanprawo Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 10:27
          Czyli Burmistrz kilkunastotysięcznych Łomianek pogrążonych w kryzysie pobiera tylko o około 1000zł mniej pensji od Prezydenta największego miasta w Polsce i do tego dobrze prosperującego jakim jest Warszawa? Przecież to skandal niezależnie od tego kto uchwalił i kto pobiera takie wielkie kwoty...płacone z NASZYCH PODATKÓW? takie jest moje osobiste zdanie a Wasze? Czy tak wysoka w moim mniemaniu pensja Burmistrza jest adekwatna do osiągnięć i stanu finansów Łomianek oraz adekwatna do pensji innych Burmistrzów i Prezydentów jako przykład podałem zarobki Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz..jednak porównanie zarządzania Warszawą do zarządzania Łomiankami po prostu nie ma sensu SKALA jest inna...
          • esscort Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 10:54
            Jak to? Przecież Łomianki to "najtrudniejszy odcinek". To tu od ponad 20 lat najtęższe głowy zastanawiają się, jak się robi kanalizację i podobno są blisko odkrycia, że trzeba rurę do ziemi wkopywać. To w Łomiankach jeden z burmistrzów przez 4 lata zajmował się niemal wyłącznie ustalaniem przebiegu dróg ekspresowych w Polsce. To w Łomiankach krawężniki i asfalt lub kostkę na jednej ulicy robi się średnio kilka lat. To w Łomiankach najprostsze sprawy trzeba tak skomplikować, żeby były nie do załatwienia. To w łomiankach urzędnicy w czasie pracy muszą składać podziękowania Benedyktowi XVI. To Łomianki mające proporcjonalnie do liczby mieszkańców bardzo wysoki budżet nie są w stanie wygospodarować pieniędzy na zapewnienie dzieciom dostępu do szkół, więc dzieci uczą się w kościołach itp.
            Na kierowanie łomiankami trzeba tęgiej głowy. Najlepiej kogoś, kto nigdy w życiu nie miał nic wspólnego z samorządem i nie ma jeszcze żadnych osiągnięć - żeby miał świeże spojrzenie i ciekawe pomysły, no i oczywiście, żeby ci, którzy go wymyślili mogli po jakims czasie powiedzieć, że sie nie nadaje.
            • neptun666 Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 11:14

esscort ty zawsze musisz wszystko skomplikować:)
              piszesz tak: To tu od ponad 20 lat na
              > jtęższe głowy zastanawiają się, jak się robi kanalizację i podobno są blisko od
              > krycia, że trzeba rurę do ziemi wkopywać.
              Wszak ZWiK wie że pionowo:)
              dalej:
              To w Łomiankach jeden z burmistrzów p
              > rzez 4 lata zajmował się niemal wyłącznie ustalaniem przebiegu dróg ekspresowyc
              > h w Polsce. To w Łomiankach krawężniki

Teraz w nagrodę za te cztery lata został mianowany ( bez konkursu ) przez swojego największego wroga wicka Rusieckiego Dyrektorem Domu Kultury.
              dalej piszesz:
              To Łomianki mające proporcjonalnie do
              > liczby mieszkańców bardzo wysoki budżet nie są w stanie wygospodarować pienięd
              > zy na zapewnienie dzieciom dostępu do szkół, więc dzieci uczą się w kościołach
              > itp.

A gdzie mają się uczyć? w kościele jak znalazł przynajmniej nie będą protestować przeciwko jakimś tam złotym księgom wystawianym w urzędzie, bo przecież miłościwie nam panujący
              najchętniej wszystkie szkoły i urząd miejski przeniósł by do kościoła.
              • esscort Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 11:23
                Nie chciałem się czepiać obecnego burmistrza, bo co on winien - posadzili go w gabinecie to na wszelki wypadek milczy i robi dobrą minę. To w sumie miły człowiek. I chyba naprawdę wierzy, że zmienia świat. Nic nie mam do TD. Myślę, że w ogóle Łomianki nie są w stanie się same gospodarzyć. To widać gołym okiem. Nie sądziłem że kiedykolwiek tak będę myślał i że to napiszę, ale uwazam, że mieszkańcy łomianek jeśli chcą mieć jakiekolwiek perspektywy na mieszkanie w normalnym mieście, powinni czym prędzej zorganizować się i przeprowadzić referendum w sprawie przyłączenia Łomianek do Warszawy. To może jest jakaś szansa.
                • drabbu Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 11:45
                  esscort napisał:>To może jest jakaś szansa.

Chyba słaba :( bylibyśmy pewnie podłączeni pod Bielany, które także nie olśniewają i mają mnóstwo swoich problemów. Nie sądzę też, żeby nasi radni mieli liczący się głos w radzie Bielan i byli w stanie przeforsować rozwiązania dla Łomianek jako pilne. Nie wydaje mi się,
                  żeby wiele nam to dało. Ja myślę, że pomimo wszystko Łomianki są w stanie same się gospodarzyć.
                  • esscort Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 12:05
                    drabbu napisał: Ja myślę, że pomimo wszystko Łomianki są w stanie same
                    > się gospodarzyć.

Ale na jakiej racjonalnej podstawie tak sądzisz?
                    Można by było negocjować, żeby Łomianki były odrębną dzielnicą, jak np. Wawer czy Wilanów. Co byśmy zyskali? Szansę na wodociąg i kanalizację, w przyszłości lepszą komunikację z warszawą (może przedłużenie metra, bo przecież poza swój administracyjny teren warszawa metra nie będzie NIGDY robić), szansę na poprawę standardu szkół, bo teraz jesteśmy pod tym względem w III świecie. Może byłoby z kogo wybierać władze, bo większe zainteresowanie by było objęciem stanowiska burmistrza w dzielnicy warszawy niż w Łomiankach. Może jakieś warszawskie standardy zostałyby wprowadzone - w zarządzaniu, dzieleniu budżetu itp.
                    Oczywiście nie wiem, czy Warszawa byłaby czymś takim zainteresowana. Może raczej pokazałby nam gest kozakiewicza, bo to trochę jakby wziąć do domu jakiegoś dalekiego krewnego, który jest ułomny i ciężko chory, a uważa się za zdrowego młodzieńca.
                    Nie odrzucałbym tak łatwo tej warszawy. Są ludzie i organizmy, które nie są w stanie się rozwijać tak jak większość osobników z ich gatunku. Boję się, że z łomiankami tak jest. Przepaść między łomiankami a światem zewnętrznym pogłębia się, a nie zmniejsza. Po co w to brnąć?
                    • drabbu Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 12:46

Esscorcie, ja nie odrzucam Warszawy i chciałbym, żeby Łomianki miały wszelkie szanse.
                      Tyle, że nie całkiem jestem przekonany do takiej fuzji.
                      Zachowanie Łomianek jako odrębnej dzielnicy - poza zmianą adresu - wewnętrznie w samych Łomiankach może nie przynieść za wiele - bo przecież nadal my sami (mieszkańcy) będziemy wybierali radnych i burmistrza.
                      A jeżeli znowu pojawi się taki, który na wszelki wypadek milczy i robi dobrą minę, bo nie dysponuje żadnymi innymi umiejętnościami? W dodatku, burmistrzowie poszczególnych dzielnic warszawskich mają mniejsze uprawnienia od burmistrzów samodzielnych miast, są bardziej zależni od prezydenta miasta. Wydaje mi się, że główną szansą, jaką moglibyśmy otrzymać, byłaby szansa "organizacyjna" - na lepszą, sprawniejszą i bardziej kompetentną administrację. Zastanówmy się, pomyślmy, czy jednak naprawdę nie mamy własnych możliwości, żeby zapewnić ją bez ucieczki do Warszawy?
                      Rozumiem Cię, ale - pomimo obecnego ponurego stanu rzeczy - jednak nie sądzę, żeby Łomianki cierpiały na jakąś genetyczną wadę, iż nie są w stanie się rozwijać tak jak większość osobników z ich gatunku, a sądzę tak, bo widziałem, jak intensywnie rozwijały się po przełomie 1989 r., kiedy sami mieszkańcy mogli wreszcie wykazać się swoją inicjatywą. Jednak gdyby nawet, to czy nie warto przedtem poszukać na to innego lekarstwa? Jest ich przecież spory wybór. Łącznie ze złożeniem dymisji przez obecne władze.
                      • esscort Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 13:00
                        Mnie nie chodzi o akurat tego burmistrza. Spójrz z dłuższej perspektywy - jest tzw. "kicha". I ja nie widzę żadnej przesłanki, by mogło sie to zmienić. Kto będzie następnym burmistrzem? Jakiś nasz "polityk", który nie jest w stanie nawet wieczorowych studiów skończyć, ale oczywiście ma znakomita recepte na przyszłość?
                        Owszem, zaraz po 1989 wszystko się ruszyło, powstał komitet telefonów, gazu, wod.-kan., wydawało się, że jest ok. Ale nagle siadło. Mysle, że kluczowe (w negatywnym sensie) było tych 8 lat burmistrza Sokołowskiego/Grądzkiego. To wtedy świat nam uciekł i niestety nie mamy pomysłu, by go dogonić. Nie widać na horyzoncie osoby, która by była w stanie jakiś impuls dac. Raczej koncentrujemy się na fajerwerkach i uroczystościach pod pomnikami
                        • drabbu Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 13:18
                          Ess, przecież ja się w pełni zgadzam.
                          Jest kicha i jeszcze potrwa. Tylko tyle nas różni, że możliwości wyjścia z kichy raczej nie upatrywałbym w fuzji z Warszawą - o ile wiem, byłaby to dość długotrwała procedura, opierająca się na koniec o wysokie szczeble ministerialne. Wobec tego - nie szybko. Dlatego raczej wolałbym poszukać jakichś rozwiązań bardziej "wewnętrznych", bliższych w czasie. Myślę, że taka fuzja tak czy inaczej kiedyś nastąpi, ale raczej będzie wywołana przez Warszawę niż Łomianki.
                          • brycezion Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 16:48
                            Inne "rozwiązania wewnętrzne" są możliwe, jeśli pilnuje się "priorytetów", a nie słucha opinii "podpowiadaczy" i "komentatorów".
                            Było opracowanie GIG-u, analiza strategii SGH, przykład jak zlikwidowano szamba w Mszczonowie. I co ?
                            Ważne, jak może to wpłynąć na słupki popularności. Więc każdemu po trochu...
                            • stefanprawo Łomianki jako dzielnica W-wy? 24.08.11, 17:25
                              To oczywiście jest nieuniknione tak samo jak Wesoła i Wesoła-Stare Miłosna, Łomianki czy tego chcemy czy nie w końcu zostaną wchłonięte przez Warszawę to tylko kwestia czasu czy to będzie za 5,10 czy 15 lat,ale przewiduję takie rozwiązanie jako realne i niemal pewne patrząc przez pryzmat rozwoju W-wy...tak jak W-wa wchłonęła Młociny( przypominam,że Łomianki należały kiedyż do gminy Młociny) tak i Łomianki co jest naturalne za ileś tam lat zostaną wchłonięte przez W-wę....to samo było z Aninem,Wawrem,Ursusem,Chrzanowem itp itd nie zależnie od zalet takiego wchłonięcia lub od negatywnych reperkusji...Łomianki z biegiem lat staną się dzielnicą W-wy lub połączą się z Młocinami tworząc oddzielną dzielnicę od Bielan...takie jest moje zdanie a wy co myślicie?
                            • drabbu Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 24.08.11, 22:19
                              brycezion napisał: > Ważne, jak może to wpłynąć na słupki popularności. Więc każdemu po trochu...

Zgoda, tak, każdemu po trochu. Ale jest i pytanie, którego nie unikniemy:
                              do kogo ma należeć ustalanie i wypełnianie własnych priorytetów? Wielokrotnie i mocno podkreślano, że dla obecnej kadencji priorytetem będzie budowa sieci. To miał być priorytet najbardziej priorytetowy, priorytet przez welkie P. A tu "aż" 121 mb. kanalizy. Nie podnosi słupków :(

Ach, powiem Panu szczerze, że właściwie już nawet nie bardzo chce mi się pisać (w kółko to samo), żeby wreszcie zaczęło coś konkretnego dziać się w tej naszej miejscowości. Jeśli poprzednicy popełniali błędy, tym bardziej. Przecież Pan wie, że mandat wyborczy obecnych władz był słaby (119 głosów przewagi nad konkurentem). Ten mandat można by wyraźnie poprawić, umocnić (i zdobyć parę kresek w słupku popularności), wykazując, że potrafi się dynamicznie załatwiać czy to zaległe sprawy czy rozmaite bieżące kłopoty (no, choćby te dziury). I niech Pan, proszę, powie, czemu nowy komplet burmistrzowski tego nie widzi.
                              Naprawdę, witki opadają.
                              • brycezion Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 25.08.11, 00:18
                                1. 121 mb kanalizy położonej przez ZWiK ? - i bardzo dobrze, że przestali się tym zajmować. Tyle razy pisałem, że powinno się to zlecać firmom zewnętrznym. Koniec pracy na "dniówkę", w dodatku dzierżawionym sprzętem.
                                Zdaje się, że na przetargi do końca roku będzie wykonane ponad 4 km. Mniej więcej tyle przewidziano w poprawionym budżecie. Bo na początku Pszczółkowski zaproponował jedynie ok. 2 mln tj. ok. 2 km.
                                2. Miarą będzie dopiero budżet na 2012 rok.
                                • drabbu Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 25.08.11, 08:24
                                  Ciągle wracamy do burmistrza Pszczółkowskiego. Daruje Pan, ale nie uwierzę, że obecna ślamazarność (nie tylko w wod.kanie) ma być jego winą. Pszczółkowski to, Pszczółkowski tamto... a pytanie brzmi:
                                  co podejmują nowe władze, czym mogą się wykazać?
                                  Dwa kilometry sieci to jednak więcej niż 121 mb. ZWiK w swym dawnym kształcie - nawet
                                  na dniówki, nawet dzierżawionym sprzętem - mimo wszystko wkopał więcej rury. Ano, zobaczymy, jak będzie wyglądała nowa miara :(
                                  • swojak_net Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 25.08.11, 09:17
                                    drabbu napisał:

> Ciągle wracamy do burmistrza Pszczółkowskiego. Daruje Pan, ale nie uwierzę, że
                                    > obecna ślamazarność (nie tylko w wod.kanie) ma być jego winą. Pszczółkowski to,
                                    > Pszczółkowski tamto... a pytanie brzmi:
                                    > co podejmują nowe władze, czym mogą się wykazać?
                                    > Dwa kilometry sieci to jednak więcej niż 121 mb. ZWiK w swym dawnym kształcie -
                                    > nawet
                                    > na dniówki, nawet dzierżawionym sprzętem - mimo wszystko wkopał więcej rury. An
                                    > o, zobaczymy, jak będzie wyglądała nowa miara :(

Masz rację, urzędnicy pozostali ci sami w 90 proc.
                                    Mitem jest,że firmy zewnętrzne zrobią to lepiej i taniej.
                                    Pszczółkowski przeznaczył w budżecie 2 mln, by nie blokować od razu dużych funduszy na wiele miesięcy, zawsze moża robić w ciągu roku poprawki w budżecie i przesuwać środki.
                                    Po obecnej władzy widać, że jaki pan taki kram. Niekompetencja i nieporadność bije po oczach na każdym kroku. Ale najgorsze jest to , że oni nie uczą się, nie ma postępu.
                                    • stefanprawo Re: Czy burmistrz jest kompetentny? 25.08.11, 11:54
                                      a ja uważam, akurat w tej materii Gmina powinna zlecać prace prywatnym firmom wtedy będzie taniej... rozdmuchane ZWiK jest moim zdaniem nie wydajne i pochłania dużo kasy a tak prywatna firma ma mniej kosztów i spokojnie może wykonywać zlecenia gminy.....przy minimalizacji kosztów własnych gminy...przecież wystarczy jeden referat kontrolujący zlecenia lub robienie tego ramach już istniejącego referatu inwestycji...to znacznie obniży koszty...uważam,że rozdmuchanie ZWiK za czasów P.Pszczółkowskiego było nie potrzebne jak to pokazał czas....
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka