Dodaj do ulubionych

Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza

07.03.13, 11:24
Witam wszystkich forumowiczów!

Pracuję nad projektem przestrzeni publicznej naszego miasta, który będzie moją pracą dyplomową. Projekt obejmuje teren przeznaczony pod przyszły ratusz miejski (boisko KSŁ, bazarek, Marcpol, gmach PKO), teren zieleni wzdłuż Warszawskiej na odcinku Wiślana - Baczyńskiego, teren bloków Spółdzielni Mieszkaniowej i część zabudowy jednorodzinnej, ale to akurat mało istotne.
Projekt będzie oczywiście założeniem teoretycznym, chciałbym jednak aby rozwiązywał konkretne, realne problemy tego terenu.
Dlatego też założyłem ten wątek prosząc forumowiczów o opinię w kilku zagadnieniach związanych z naszą przestrzenią publiczną:
- sprawa Ratusza miejskiego - czy w Łomiankach powinno się dążyć do stworzenia centrum z ratuszem i placem miejskim? Jeśli tak, to jakich usług powinniśmy jeszcze oczekiwać od tego miejsca?
- Supermarket Carrefour - czy w sytuacji, gdy wyrosło nam tyle sklepów wielkopowierzchniowych, nie korzystniejsze byłoby inne zagospodarowanie tego terenu?
- zieleń przy Warszawskiej - prośba o opinie ogólne (co się podoba, co się nie podoba, czego brakuje)

Z góry dziękuję za opinie, będą mi bardzo pomocne :) Jestem mieszkańcem Łomianek i użytkownikiem tej przestrzeni, ale im więcej spostrzeżeń, tym większa szansa, że projekt nie będzie jedynie pracą "na półkę".
Nie biorę czynnego udziału w dyskusjach na forum, ale często tu zaglądam i widzę jak przebiegają dyskusje, dlatego mam wielką prośbę o wstrzymanie się od opinii dotyczących lokalnej polityki. Zwracam się do Was jako właśnie użytkowników danej przestrzeni Łomianek.
W miarę możliwości, prosiłbym o opiekę moderatora :)

Pozdrowienia!
Obserwuj wątek
    • drabbu Re: Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza 07.03.13, 11:38
      Jeżeli idzie o sprawy ratusza miejskiego i zagospodarowania terenu bazarku - opinii na forum
      było już naprawdę wiele. To była sprawa często i żywo dyskutowana. Także wokół sklepów toczyły się żywe dyskusje. Najłatwiej będzie dotrzeć do nich przez forumową wyszukiwarkę, wpisując np.
      "ratusz" albo "bazarek", po czym powinno się pokazać bardzo dużo postów, różnych osób - będzie cały przekrój zmian opinii publicznej "w tym temacie" w ciągu lat.
          • majajkel Re: Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza 08.03.13, 14:35
            return1980 napisała:
            > Nie narzekaj.Już pisałem gdzie jest plan i tam szukaj
            Jeśli masz na myśli projekt koncepcyjny to widziałem go już dawno. Między innymi dlatego powstaje moja praca - z częścią zmian, które wprowadza się nie zgadzam. Jeśli natomiast chodzi Ci o projekt centrum usługowo-handlowego na Prochowni (które nawiasem mówiąc ma się nijak do mojego obszaru) to zdążyłem się zapoznać.

Zawrzyjmy zatem układ - ja nie narzekam - Ty czytasz ze zrozumieniem. Deal? :]
      • samly Re: I tak bezradni blokują rozwój Łomianek 09.03.13, 09:48
        return1980 napisała: > Tu jest słuszna i godna poparcia koncepcja rozwoju Łomianek Burmistrza Dąbrowskiego rel="nofollow">www.lomianki.pl/lomianki2/index.php?dc=1275

To nie jest wizja burmistrza Dąbrowskiego. To jest pomysł i projekt firmy Ghelamco, która kupiła ten teren i chciałaby budować następne centrum handlowe. Mieszkańcy z domów obok nie byli nim zachwyceni. A przede wszystkim, to jest na innym terenie, a nie tym, o który zapytał Majajkel.
    • miu4 Re: Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza 07.03.13, 20:53
      W Łomiankach mieszkańcy narzekają na usytuowanie urzędu miejskiego w kilku (chyba już 4) miejscach, taka lokalizacja jest męcząca dla petentów. Więc jak najbardziej urząd w jednym miejscu byłby wygodny. Mam nadzieję, że tworząc swój projekt nie musisz odwoływać się do finansowych możliwości gminy i priorytetów inwestycyjnych :) Jeśli nie musisz to projektuj ratusz :) Miejsca dużo, więc znajdzie się na ratusz i kawałek zieleni. Mnie osobiście nie podoba się koncepcja z ratuszem + centrum usługowym. Raczej widziałabym w tym miejscu działalność typu księgowe, radcy prawni, geodeci - powiedzmy że tak bardziej urzędowo niż fryzjer i kebab ;)
      Mnie osobiście w Łomiankach brakuje czegoś na kształt parku miejskiego, takiego miejsca z zielenią, gdzie na ławeczkach można przysiąść i odpocząć, buzię do słonka wystawić, książkę poczytać, ale i bezpiecznego terenu, gdzie dzieciak na rowerku pojeździ, na bujawce się pobuja. Czegoś takiego właśnie w 'centrum', by po drodze ze szkoły się zatrzymać, wracając z zakupów na huśtawki zajść. Może jakaś fontanka, krzaczki, kwiatki, drzewka i kosze na psie kupki ;)
      Ale, mimo tego, to jednak za MarcPolem mi tęskno :)

Trzymam kciuki za pracę!
      • karawaka Re: Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza 07.03.13, 21:04
        Zdecydowanie ratusz z placem a la rynek bylby wskazany. Zamkniety dla ruchu samochodow, najlpepiej. Do tego jednak uslugi wokol, ale tez gastronomia, jakies knajpki, kawiarnie, zeby bylo gdzie przysiasc, pogadac, spotkac sie. Koncepcje parku z placem zabaw goraco popieram, bardzo tego brakuje, choc pewnie moje dzieci na studia pojda zanim sie doczekam. I cos na ksztalt deptaka byloby mile. Powodzenia!
      • sen.sindaco Re: Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza 07.03.13, 22:21
        Uważam że powinien być przynajmniej czteropietrowy ratusz, na miejscu po bazarku. Na parterze powinna być informacja, przynajmniej z 10 pokoi z informatorkami z nadania sindy.
        Na 1 piętrze sekretariaty, na 2 piętrze biura urzedu, na 3 pokoje relaksacyjne,a na 4 piętrze , no właśnie?
        Pracuj młody Architekcie, przy sindy"m garb ci sam wyrośnie, jak Mitek,sowi po kadencji Sokoła i jego wice/wersa/.
        Miłośnicy małomiasteczkowych budowli, nic tylko ratusz , obok park miejski , zupełnie jak w jakim Grójcu, czy innym Garwolinie, a co?
        A może tak trochę modernistycznej koncepcji rozwoju miasta?
        Kurczę, zapomniałbym o szaletach miejskich, może coś na dachu , pod chmurką?
        • siemasz.1 Re: Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza 07.03.13, 23:43
          sen.sindaco napisał(a): > > Na 1 piętrze sekretariaty, na 2 piętrze biura urzedu, na 3 pokoje r
          > elaksacyjne,a na 4 piętrze , no właśnie?

Nie podoba mi się. Burmistrzowie mają pracować, a nie się relaksować.

>A może tak trochę modernistycznej koncepcji rozwoju miasta?

I to jest dobra myśl. Najlepiej Łomianki wybudować całkiem od początku w innym miejscu,
          tak jak Brasilię. Tylko że modernizm strasznie kosztuje. Podobno na kanalizę mamy zbierać?

• na-turni Gotowe opracowanie na www.lomianki.info 08.03.13, 13:43
      Na łomiankowskim portalu www.lomianki.info jest opracowanie i wizualizacja rynku w Łomianakch. lomianki.info/document.php?did=969
      Dlaczego nikt nie pociągnął dalej tego pomysłu. To mogłoby moim zdaniem zmienić Łomianki w miasteczko. Rynek jest miejscem, którego brakuje w Łomiankach.
      W Łomiankach brakuje integracji. Nie wszyscy pragną spotkań w kościele czy na imprezach martyrologicznych.
      Szkoda, że projekt ten nie stał się rzeczywistością.

Niepokojące są dla mnie obecne ruchy władzy zmierzające do zmiany Łomianek w centrum handlu wielkopowierzchniowego, w centrum handlowe przy drodze krajowej. Wspiera się obcy biznes, obce kapitały a nie małe lokalne firmy, sklepy, które faktycznie dają zatrudnienie mieszkańcom Łomianek.
      Widać to najlepiej na spotkaniu z inwestorami: lomianki.info/document.php?did=2617

Zdumiewająca lekkomyślność, krótkowzroczność i brak rozsądnej wizji Łomianek obecnych władz i Pana Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego jest zaskakująca.

• sen.sindaco Re: Gotowe opracowanie na www.lomianki.info 08.03.13, 16:11
        Ciekawa koncepcja, ratusz i rynek jednoczący mieszańców?
        jaja jak berety.
        Wielokroć jeździłem przez Płońsk, Grójec, Błonie etc.
        Jakoś nie widać integracji.Wymyśl coś innego, bardziej jednoczącego. Ja tam uważam że trzeba najpierw chodzić po chodnikach, póżniej swobodnie się opróżniać ,następnie jeździć dobrymi drogami jeszcze edukacja, opieka nad najmłodszymi, i najstarszymi , dopiero na samiutkim końcu można myśleć o ratuszu i skwerze przed nim.
      • darek1919 Re: Gotowe opracowanie na www.lomianki.info 08.03.13, 16:44
        Ratusza nie będzie na terenie bazarku bo ten teren nie jest gminy.... A poza tym Biedronka ma podpisaną umowę na 10 lat. Więc znajdźcie inne miejsce dla Ratusza.
        Ratusz powinien być tam gdzie jest ( warszawska / szpitalna) po co ten mini park wywalić 3 piętrowy budynek i będzie ratusz. A poza tym niech wezmą się za wały bo niedługo znów będzie strach przed wielką wodą....
        • prochownia2 Król lul znów bredzi 08.03.13, 16:59
          Bezradniacy z królem lulem na czele w podlaskim stylu jak zwykle manipulują i kłamią. Zwłaszcza król lul powinien w swoim łebku zakumać, że dokumentacja wałów jest zrobiona przez UM, tylko kasy z łaskawie nam panującego PO-landu niet, bo to jest ich obowiązek, a nie gminy. Zdaje się jednak, że planowane na 2020 kolejne walenie w gałę odsuwa takie nieistotne rzeczy jak wały.
    • lomek2 Re: Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza 09.03.13, 01:37
      Rozumiem, że nie przeszkadza Ci, że ten projekt ma ZERO szans na realizację, choćby w małej części, i skończy jako praca dyplomowa?
      Na takie zabawy od odstaw, trzeba mieć kasy jak lodu a my jej mamy niedomiar i musimy żebrać o fundusze unijne, żeby choćby część kanalizacji zrobić.
      Poza tym takie projekty już były, a projekt finalny powstaje (powinien powstawać) na drodze ewolucji a nie jest wyjmowany z kapelusza. W dyskusji powinni brać udział wszyscy zainteresowani, ale głos decydujący powinny mieć osoby o szerszych horyzontach, na zasadzie wyłączności. Czyli superinteligentni zawodowcy.
      Tak więc potraktuj to jako zabawę i wprawkę do przyszłej (być może) pracy zawodowej, nie angażując zanadto forumowiczów, z których nie wszyscy potrafią odróżnić realia od marzeń.
      • esscort Re: Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza 09.03.13, 11:03
        No i należałoby dodać, że zmiany następują wtedy, gdy jest społeczna potrzeba zmian przestrzeni publicznej. W Łomiankach takiej nie ma (abstrahuję od możliwości finansowych). Niestety wzorem są takie urocze miasteczka jak Płońsk, Grójec, Błonie :)
        • lomek2 Re: Marcpol, bazarek a sprawa Ratusza 09.03.13, 12:07
          Można jeszcze dodać kilka innych, nawet bliższych. Owszem. Tamte miejscowości to bardzo stare miasta. Maja rozplanowanie sprzed stuleci, wytyczone przez założyciela zazwyczaj ze wsparciem architektów z tamtego okresu albo przez podpatrzenie. Tymczasem Łomianki to zwykła wiocha powstała wokół folwarku i garbarni, rozrośnięta dzięki bliskości Warszawy i zapotrzebowaniu na późnosocjalistyczną tandetę w okresie gospodarczej posuchy, wokół asfaltowej osi jaka jest dojazd do Warszawy. Podobnie jak Marki - najdłuższa wieś na Mazowszu. Przekształcić urzędowo w miasto wszystko można co ma iluś tam mieszkańców, ale prawdziwym miastem to nigdy nie będzie. Chyba żeby rozjechać buldożerami centrum w promieniu co najmniej 200m i zbudować od nowa. Organizacyjnie i finansowo nie do zrobienia.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka