Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Wykonywanie grafiki dla kogos, aspekt prawny?

IP: 91.150.139.* 18.10.09, 22:38
    Witam, pracuje jako grafik. Powiedzmy ze chcialbym popracowac roche jako wolny
    strzelec, wykonujac pare zlecen znalezionych przez internet. Zapewne
    osoby/firmy ktore zlecilyby mi wykonanie jakiejs grafiki, potrzebowalyby sobie
    to odliczyc od kosztow, a wiec ja musze moc wystawiac fakture. Czy wobec tego
    potrzebuje zalozyc swoja firme? Oplacac sobie co miesiac siedem czy ilestam
    stow zusu? Jesli chcialbym w ten sposob tylko troche dorobic, nie wiem na jaka
    skale - wykonujac to jako umowa-zlecenie, jaka jest najprostsza droga do tego
    zeby moc tak pracowac?
    Obserwuj wątek
      • snajper55 Re: Wykonywanie grafiki dla kogos, aspekt prawny? 19.10.09, 00:03
        Gość portalu: Tomasz79 napisał(a):

> Witam, pracuje jako grafik. Powiedzmy ze chcialbym popracowac roche jako wolny
        > strzelec, wykonujac pare zlecen znalezionych przez internet. Zapewne
        > osoby/firmy ktore zlecilyby mi wykonanie jakiejs grafiki, potrzebowalyby sobie
        > to odliczyc od kosztow, a wiec ja musze moc wystawiac fakture. Czy wobec tego
        > potrzebuje zalozyc swoja firme? Oplacac sobie co miesiac siedem czy ilestam
        > stow zusu? Jesli chcialbym w ten sposob tylko troche dorobic, nie wiem na jaka
        > skale - wykonujac to jako umowa-zlecenie, jaka jest najprostsza droga do tego
        > zeby moc tak pracowac?

Możesz podpisywać umowy o dzieło. Wystawiasz wtedy rachunek i tyle.

S.
          • snajper55 Re: Wykonywanie grafiki dla kogos, aspekt prawny? 19.10.09, 02:06
            Gość portalu: Tomasz79 napisał(a):

> Dzieki. I nie musze rejestrowac dzialalnosci? Skoro bede zarabiac, to bedzie
            > podatek....

Obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy od
            przychodów z umowy-zlecenia i o dzieło należy do zleceniodawcy (dlatego
            wygodniej dla zleceniodawcy, gdy wykonawca ma DG, bo wtedy cała księgowość jest
            po jego stronie.)

Więcej:
            www.rp.pl/artykul/82240,82106_Mniejsze_obciazenia_przy_umowie_zleceniu_i_o_dzielo_.html

Zwróć uwagę na możliwość 50% kosztów uzysku:

"Jeśli jednak mamy do czynienia głównie z umową o dzieło, która dotyczy
            przeniesienia praw autorskich do utworów wytworzonych przez daną osobę,
            zryczałtowane koszty wynoszą 50 proc. przychodu."

W Twoim przypadku pewnie właśnie tak by było.

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka