Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego - jak?

10.11.09, 12:44
    Jestem mamą 3 latka i pracuję na cały etat w prywatnej firmie. Chciałabym
    skorzystać z prawa do przejścia na 7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego.
    Wiem, że pracodawca nie może odmówić gdy pracownik złoży takie podanie. W tym
    okresie także pracodawca nie może zwolnić pracownika.

I teraz moje dwa pytania:

Jak złożyć to podanie, żeby pracodawca się nie wywinął? Żeby np. nie udał, że
    sprawy nie było i za chwilę nie wręczył mi wypowiedzenia. Wysłać pocztą
    poleconym za potwierdzeniem odbioru? Czy będzie miało wtedy moc? Może wysłać
    pocztą a po dwóch dniach przyjść i wręczyć mu pismo do ręki?

Drugie pytanie – jeżeli w tym czasie zajdę w ciążę to czy mogę zakończyć ten
    tryb 7/8 etatu i wrócić na tryb cały etat?

Z góry dziękuję za odpowiedzi osobom, które mają wiedzę w tym temacie.
    Obserwuj wątek
      • pola260 Re: 7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego - jak 10.11.09, 15:01
        Coś mi się jeszcze kojarzy, że można takie podanie złożyć z wyprzedzeniem - w
        listopadzie podanie o zmniejszenie wymiaru pracy na 7/8 etatu w ramach urlopu
        wychowawczego od np. lutego kolejnego roku i od momentu złożenia podania jest
        się już chronionym przed zwolneiniem, czy tak jest faktycznie?
      • snajper55 Re: 7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego - jak 10.11.09, 17:10
        pola260 napisała:

> Jestem mamą 3 latka i pracuję na cały etat w prywatnej firmie. Chciałabym
        > skorzystać z prawa do przejścia na 7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego.
        > Wiem, że pracodawca nie może odmówić gdy pracownik złoży takie podanie. W tym
        > okresie także pracodawca nie może zwolnić pracownika.

Może zwolnić.

S.
      • zolzatoja Re: 7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego - jak 10.11.09, 22:11
        Widzę, że podanie podstawy prawnej nie wystarczy, więc wklejam treść:

Art. 186*7. [Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy]
        Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy
        wniosek o obniżenie
        jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego
        wymiaru czasu pracy
        w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca
        jest obowiązany uwzględnić
        wniosek pracownika.
        Art. 186*8. [Zakaz wypowiadania umowy]
        § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w
        okresie od dnia
        złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego
        wniosku o obniżenie wymiaru
        czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy,
        nie dłużej jednak
        niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę
        umowy w tym czasie jest dopuszczalne
        tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a
        także gdy zachodzą
        przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
        z winy pracownika.
        § 2. Przepis art. 186*1 § 2 stosuje się odpowiednio.
        • snajper55 Re: 7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego - jak 10.11.09, 22:41
          Według KP pracodawca nie może zwolnić osobty przebywającej na urlopie
          wychowawczym. Jednak mamy orzeczenie SN stwierdzające, iż taki pracownik może
          być zwolniony z powodów leżących po stronie pracodawcy. W tym przypadku mamy
          analogiczną sytuację.

"Wątpliwości co do możliwości zwolnienia pracownika w okresie urlopu
          wychowawczego w związku ze zwolnieniami grupowymi rozwiał Sąd Najwyższy. Uznał
          bowiem, że przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o
          szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn
          niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę
          rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w
          sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1 zdaniu
          drugim K.p. (por. uchwała SN z 15 lutego 2006 r., II PZP 13/05, OSNP 2006, Nr
          21-22, poz. 315). "

http://www.prawo.egospodarka.pl/37553,Urlop-wychowawczy-a-wypowiedzenie-umowy-o-prace,1,34,3.html

S.
          • pola260 Re: 7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego - jak 11.11.09, 12:46
            Czyli rozumiem, że jeżeli złożę podanie o zmniejszenie wymiaru pracy na 7/8
            etatu dziś ale z datą od np. stycznia 2010 to od momentu złożenia wniosku jestem
            chroniona? Poza zwolnieniami grupowymi oczywiście? Tak rozumiem ten fragment
            artykułu i tak słyszałam gdzieś także wcześniej:

"...1 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w
            okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu
            wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu..."

Czy jeżeli zrobię tak jak piszę wyżej, czyli złożę podanie dziś z datą od
            stycznia a w grudniu np. okaże się, że jestem w ciąży - mogę to podanie wycofać?
            • snajper55 Re: 7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego - jak 11.11.09, 13:49
              pola260 napisała:

> Czyli rozumiem, że jeżeli złożę podanie o zmniejszenie wymiaru pracy na 7/8
              > etatu dziś ale z datą od np. stycznia 2010 to od momentu złożenia wniosku jestem
              > chroniona? Poza zwolnieniami grupowymi oczywiście?

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest chroniona poza zwolnieniami z powodów leżących po stronie pracodawcy. Czyli na przykład z powodu likwidacji stanowiska.

"Pracownik [przebywający na urlopie wychowawczym] może być również zwolniony w sytuacjach wskazanych w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. O ile pracownik przebywa na urlopie wychowawczym trwającym ponad trzy miesiące, zwolnienie może być oparte na przyczynach określonych w tej ustawie (przyczyny niedotyczące pracownika). Wypowiedzenia można dokonać zarówno w ramach zwolnień grupowych, jak i w razie zwolnienia indywidualnego.".
              praca.gazetaprawna.pl/artykuly/101893,kiedy_mozna_zwolnic_pracownika_na_urlopie_wychowawczym.html

Czy przez analogię ma to zastosowanie także do pracy w zmniejszonym wymiarze. Na to pytanie będzie pewnie musiał odpowiedzieć SN. Mnie się wydaje zę tak, ale...

S.
                • snajper55 Re: 7/8 etatu w ramach urlopu wychowawczego - jak 11.11.09, 19:34
                  pola260 napisała:

> Dalej w tym artykule piszą, że ma to także zastosowanie do podania o obniżenia
                  > wymiaru pracy do 7/8 etatu więc już wszystko jasne. Dzięki!

"W świetle przepisów tej ustawy pracownikowi, który korzysta z uprawnienia do
                  obniżenia wymiaru czasu pracy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę

(lub zmienić warunki płacy i pracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego) w
                  ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych (w tym ostatnim przypadku pod
                  warunkiem niezgłoszenia sprzeciwu przez zakładową organizację związkową
                  reprezentującą interesy pracownika). W takiej sytuacji nie stosuje się bowiem
                  przepisów odrębnych, dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed
                  wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.".
                  www.prawo.egospodarka.pl/45594,Urlop-wychowawczy-a-wypowiedzenie-zmieniajace,1,34,3.html

"Ochrona przed zwolnieniem przyznana podwładnym, którzy rezygnują z urlopu
                  wychowawczego w celu kontynuowania pracy w mniejszym wymiarze, nie na wiele się
                  zdaje. Możemy bowiem rozstać się z nimi w trakcie redukcji grupowych. ".
                  praca.wp.pl/kat,102634,title,Obnizenie-etatu-nie-zapewnia-posady-w-dobie-kryzysu,wid,10890693,wiadomosc.html?ticaid=19164

Bez komentarza.

S.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka