Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Czy w tej sytuacji należy się odprawa?

    22.02.10, 13:22
    Od 12 lat pracuję w firmie, która obecnie jest w stanie upadłości.
    Do firmy wkroczył syndyk, który zaproponował wprawdzie pracownikom
    kontynuowanie pracy, ale za dużo niższe stawki.
    Jeśli nie podpiszę umowy na nowych warunkach, syndyk rozwiąże ze mną
    umowę, otrzymam wypowiedzenie. I stąd pytanie: czy w tej sytuacji
    należy mi się odprawa?
    Obserwuj wątek
      • stokrootka1 Re: Czy w tej sytuacji należy się odprawa? 22.02.10, 14:34
        Dziękuję bardzo.

        Też tak myślę na mój chłopski rozum, ale są tacy, którzy twierdzą,
        że odprawa mi się nie należy, bo tracę pracę ze swojej winy, nie z
        winy pracodawcy - on gwarantuje mi pracę, a ja nie chcę jej przyjąć.
        Stąd pojawił się pewien mętlik w mojej głowie. Ale przecież ja
        jestem gotowa do pracy, z tym, że nie na proponowanych warunkach.
        • Gość: emilla111 Re: Czy w tej sytuacji należy się odprawa? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.02.10, 15:35
          Stokrotko, ja otrzymałam od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające dotychczasowe
          warunki zatrudnienia. Pracodawca zaproponował mi zamianę całego etatu na
          połówkę. Nie zgodziłam się i moja umowa została rozwiązana.
          Wcale nie czuję, że to moja wina bo to pracodawca dał pismo i postanowił o
          zmniejszeniu etatu.
          Otrzymałam od pracodawcy pismo informujące o otrzymaniu odprawy w wysokości
          jednej pensji.

          Dlatego uważam że tobie też należy się odprawa.
          Dla pewności poczytaj ustawę dotyczącą zwolnień grupowych lub pogoogluj artykuły
          na ten temat.
        • truten.zenobi Re: Czy w tej sytuacji należy się odprawa? 22.02.10, 15:37
          ale są tacy, którzy twierdzą,
          > że odprawa mi się nie należy, bo tracę pracę ze swojej winy, nie z
          > winy pracodawcy - on gwarantuje mi pracę,

          bzdury klepią i tyle

          Art. 42.

          § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio
          do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

          § 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane,
          jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

          § 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych
          warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem
          okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem
          połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie
          przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na
          te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy
          powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego
          pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć
          oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

          § 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest
          wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach
          uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w
          umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku
          kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i
          odpowiada kwalifikacjom pracownika.

          Art. 43.

          Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi, o
          którym mowa w art. 39, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze
          względu na:

          1) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu
          pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do
          której pracownik należy,

          2) stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania
          dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę
          uprawnień koniecznych do jej wykonywania.


          Art. 36.

          § 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na
          czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub
          likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących
          pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania
          umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia,
          najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi
          przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą
          część okresu wypowiedzenia.


          --
          "znów zabijają w nas młodość
          znów zabierają nam wolność..."
            • truten.zenobi Re: Czy w tej sytuacji należy się odprawa? 22.02.10, 16:25
              przecież "wina" pracodawcy jest ewidentna! to on chce zmienić
              warunki umowy, a w zasadzie Ci je wypowiada Ty możesz przystać na
              nowe bądź nie, ale to nie zmienia faktu że to on Ci je
              wypowiedział...

              zresztą wrazie jakis większych watypliwości lepiej udać się do pipy
              i pytac prawdziwych fachowców a nie gamoni na forum.
              --
              "znów zabijają w nas młodość
              znów zabierają nam wolność..."
                • Gość: oleg Re: Czy w tej sytuacji należy się odprawa? IP: 87.204.35.* 03.05.10, 16:22
                  jestem w sytuacji że też jestem zwolniony - ale w sumie jest nas zwolnionych
                  tylko 4 osoby, z winy pracodawcy i nie wiem czy mi się należy odprawa, bo ludzi
                  jest zatrudnionych ok 60 ale podobno czesc to na zlecenia - jak i gdzie to
                  sprawdzić jakie mają umowy - bo szefostwo nie udzieli mi takiej informacji a
                  raczej ankiety wśród innych pracowników nie wyobrażam sobie, nie musze świadczyć
                  pracy
                  • truten.zenobi Re: Czy w tej sytuacji należy się odprawa? 03.05.10, 22:37
                    proponuje Ci nie pytaj gamoni na forum tylko udaj się do pipy tam mają darmowe
                    porady prawne.

                    wydaje mi się że jeśli ma zatrudniona odpowiednią ilość ludzi to musi Ci
                    wypłacić to odszkodowanie nie musisz pisać żadnego podania czy prowadzić
                    śledztwa. a co do odprawy to pewnie należy ci się ona niezależnie od ilości
                    zatrudnionych.

                    jeśli zaś czujesz że pracodawca Cię oszukuje to pewnie śledztwo łatwiej
                    przeprowadzić pipie niż Tobie osobiście...
                    --
                    Imagine there's no countries
                    It isn't hard to do
                    Nothing to kill or die for
                    And no religion too

    Popularne wątki

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka