Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

macierzyński, url.wypoczynkowy, wypowiedzenie, L4?

14.09.10, 10:59
    Witam
    Obecnie jestem na macierzyńskim. Niestety zachorowałam, ale nie wziełam od lekarza L4. Za niedługo zaczne korzystać z urlopu wypoczynkowego zeszłorocznego i bieżącego. Podejrzewam że w tym czasie dostane wypowiedzenie umowy o prace z powodu likwidacji mojego miejsca pracy. Czy na wypowiedzeniu mogę pracodawcy dostarczyć L4? Lub czy pracodowca może nie dać mi urlopu wychowawczego? A jezeli nie dostane wychowawczego to automatycznie jestem bezrobotna i dostane zasiłek?Bo tak jak mówie nie mam pewności co do tego wypowiedzenia. A chciałabym dostac urlop wychowawczy i spokojnie sobie chorowac. Umowe o prace mam do przyszłego roku do czerwca.
    Obserwuj wątek
      • snajper55 Re: macierzyński, url.wypoczynkowy, wypowiedzenie 14.09.10, 11:53
        bella120 napisała:

> Obecnie jestem na macierzyńskim. Niestety zachorowałam, ale nie wziełam od leka
        > rza L4. Za niedługo zaczne korzystać z urlopu wypoczynkowego zeszłorocznego i b
        > ieżącego. Podejrzewam że w tym czasie dostane wypowiedzenie umowy o prace z pow
        > odu likwidacji mojego miejsca pracy. Czy na wypowiedzeniu mogę pracodawcy dosta
        > rczyć L4?

Tak, okres wypowiedzenia jest (prawie) normalnym okresem pracy.

> Lub czy pracodowca może nie dać mi urlopu wychowawczego?

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy nie chroni Cię przed otrzymaniem wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska pracy.

> A jezeli nie dostane wychowawczego to automatycznie jestem bezrobotna i dostane zasiłek?

Zasiłek dla bezrobotnych ? Dostaniesz, jeśli zarejestrujesz się w UP i będziesz spełniać określone warunki (np. wystarczający staż pracy, czy gotowość do podjęcia pracy).

S.
        • snajper55 Re: macierzyński, url.wypoczynkowy, wypowiedzenie 14.09.10, 13:10
          Gość portalu: agnes napisał(a):

> Jeszcze jeżeli chodzi o zasiłek dla bezrobotnych, to musisz mieć okres pracy co
          > najmniej rok,

Dokładnie to nie staż roczny tylko przepracowane co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

> pełny etat.

Nie musi być pełny etat, tylko odpowiedniej wysokości zarobki (niekoniecznie na etacie, może być np umowa zlecenie).

Trzeba jeszcze parę innych warunków spełnić.

S.
          • bella120 Re: macierzyński, url.wypoczynkowy, wypowiedzenie 14.09.10, 14:17
            Pracowałam w tym zakładzie pracy dwa lata na pełnym etacie i wczesniej w innej firmie trzy lata prace zmieniłam z dnia na dzien. Vhodziło mi raczej czy od razu jak sie zarejestruje dostane zasiłek czy po trzech m-cach, bo przeciez to z winy pracodawcy trace prace (likwidacja stanowiska pracy) I drugie pytanie czy jezeli w czerwcu skonczy ni sie umowa a pracodawcza ze mna jej nie przedłuzy to czy wtedy ten zasiłek dla bezrobotnych tez przysługuje mi od razu czy po 3 m-cach.
            Wogóle strasznie dziwne i niesprawiedliwe jest zeby pracodawca nie dal mi urlopu wychowawczego przeciez wtedy składek mi nie odprowadza? czy sie mylę? I najwazniejsze mogłabym sobie chorowac i nikt o tym by nie mósiał wiedziec!
            • snajper55 Re: macierzyński, url.wypoczynkowy, wypowiedzenie 14.09.10, 14:59
              bella120 napisała:

> Pracowałam w tym zakładzie pracy dwa lata na pełnym etacie i wczesniej w innej
              > firmie trzy lata prace zmieniłam z dnia na dzien. Vhodziło mi raczej czy od raz
              > u jak sie zarejestruje dostane zasiłek czy po trzech m-cach, bo przeciez to z w
              > iny pracodawcy trace prace (likwidacja stanowiska pracy)

Jeśli to pracodawca wypowiada umowę o pracę, to zasiłek dla bezrobotnych przysługuje od razu. Po 3 miesiącach przysługuje wtedy, gdy to pracownik składa wypowiedzenie lub zawarte zostaje porozumienie stron.

> I drugie pytanie czy jezeli w czerwcu skonczy ni sie umowa a pracodawcza ze mna jej nie przedłuzy
              > to czy wtedy ten zasiłek dla bezrobotnych tez przysługuje mi od razu czy po 3 m-cach.

Wtedy też od razu zasiłek dla bezrobotnych Ci przysługuje.

> Wogóle strasznie dziwne i niesprawiedliwe jest zeby pracodawca nie dal mi urlop
              > u wychowawczego przeciez wtedy składek mi nie odprowadza? czy sie mylę? I najwa
              > zniejsze mogłabym sobie chorowac i nikt o tym by nie mósiał wiedziec!

Żadnych składek nie odprowadza, dlatego zwykle nie ma problemu z urlopami wychowawczymi. Pracodawca może też (ale nie musi) dać Ci urlop wychowawczy na okres dłuższy niż okres na jaki jest podpisana umowa o pracę.

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka