Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Czy można pracować bez wynagrodzenia?

    IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.02.11, 19:28
    Witajcie:)

    Mam takie nieco dziwne pytanie.. Czy mogę pracować bez wynagrodzenia? Chodzi mi o to że chcę zaproponować kilku firmom by przyjęły mnie do pracy bez wynagrodzenia. Chcę zdobyć doświadczenie i pomyślałam że mogłabym takie coś zaproponować potencjalnemu pracodawcy. . Mam nadzieję, ze jasno wyraziłam swoje zamiary:) Taka firma będzie miała pracownika "za darmo", a ja będę zdobywać doświadczenie.

    Czy istnieje taka możliwość, żeby było to zgodne z prawem? Nie chcę wyskakiwać z takim pomysłem w jakiejś firmie jeśli jest to całkiem niezgodne z prawem.
    Obserwuj wątek
        • Gość: Ewa Re: Czy można pracować bez wynagrodzenia? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.11, 09:56
          Można, jesli ukonczyłaś co najmniej gimnazjium, a nie masz 30 lat , to jest coś takiego jak umowa absolwencka.Mozesz prcowac u jednego pracodawcy w ten sposób przez 3 miesiące.To może być płatne lub bezpłatne.Znajdz to rozporządzenie i poczytaj.
          Poniżej link do tematu.
          www.firma.egospodarka.pl/44338,Praktyki-absolwenckie-nowe-przepisy,1,47,1.html
          Dnia 28 sierpnia br. weszły w życie przepisy ustawy o praktykach absolwenckich. Ustawa określa zasady odbywania takich praktyk. W myśl ustawy praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.
      • Gość: gość Re: Czy można pracować bez wynagrodzenia? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.11, 11:52
        Tak. Osoba taka może być zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, która nie przewiduje wypłaty wynagrodzenia za wykonywane czynności, jeżeli osoba ta zgodzi się na takie warunki.
        WYJAŚNIENIE
        Odpłatność nie należy bowiem do podstawowych cech umowy zlecenia (w przeciwieństwie do stosunku pracy). W przypadku umów zlecenia dopuszczalne jest więc postanowienie, że za wykonywane czynności strona otrzyma wynagrodzenie niższe niż minimalne obowiązujące pracowników lub w ogóle nie otrzyma żadnego wynagrodzenia. Jeśli zatem obie strony umowy zlecenia godzą się na takie warunki świadczenia usług i dodatkowo dokonają odpowiednich zapisów w treści umowy, jest to prawnie dopuszczalne. Wynagrodzenie za wykonanie usług należy się w przypadku, gdy ani z treści umowy, ani z okoliczności nie wynika, że zatrudniony zobowiązał się wykonać czynności objęte umową bez wynagrodzenia.
        Odpłatność za wykonywaną pracę jest jedną z podstawowych cech stosunku pracy. Zawarcie umowy o pracę, która nie przewidywałaby wypłaty wynagrodzenia dla pracownika, byłoby sprzeczne z przepisami prawa pracy i w tym zakresie umowa byłaby nieważna, a pracodawca byłby zobowiązany do wypłaty pracownikowi minimalnego wynagrodzenia za pracę.

        art. 735 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka