Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Staż pracy i działalność gosp.-pytanie

    IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.04.04, 12:03
    Witam!
    Mam pytanie.

    4-go maja mam podpisać umowę o pracę na zastępstwo. Od 1.września 2003 do
    dziś prowadziłem działalność (od 1.maja ją zawieszam). Czy ten czas (8-
    miesięcy) wlicza sie w staż pracy? Jak naliczany będzie urlop?

    pozdr i dziękuję za pomoc
    Obserwuj wątek
      • altu Re: Staż pracy i działalność gosp.-pytanie 30.04.04, 12:10
        z kodeksu pracy:
        Art. 152. § 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego,
        płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej "urlopem".
        § 2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
        Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku
        kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem
        każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po
        przepracowaniu roku.
        § 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku
        kalendarzowym.
        Art. 154. § 1. Wymiar urlopu wynosi:
        1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
        2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
        § 2. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu
        pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc
        za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się
        w górę do pełnego dnia.
        § 3. Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony na podstawie § 1 i 2,
        nie może przekroczyć wymiaru określonego w § 1.
        Art. 1541. § 1. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i
        wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na
        przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
        § 2. W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy
        wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w
        części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.
        Art. 1542. § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy,
        zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym,
        odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z
        zastrzeżeniem § 4.
        § 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8
        godzinom pracy.
        § 3. Przepis § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa
        norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.
        § 4. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym
        odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w
        przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny
        dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
        Art. 155. § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z
        tytułu ukończenia:
        1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem
        nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
        2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania
        nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
        3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół
        zawodowych - 5 lat,
        4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
        5) szkoły policealnej - 6 lat,
        6) szkoły wyższej - 8 lat.
        Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.
        § 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od
        którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była
        pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla
        pracownika.

        ***
        oznacza to, ze te 8 miesięcy nie powoduje zwiększenia naliczania wymiaru
        urlopu...
        liczy sie tylko ores zatrudnienia u pracodawcy (praca na podstawie umowy o
        prace)
        do ustalenia podstawy wymiaru urlopu nie wlicza się:
        umowy zlecenia
        umowy o dzielo
        umowy agencyjnej
        czasu prowadzenia dzialalnosci gospodarczej

        okres, w jakim prowadzilas dzialalnosc gospodarcza wliczyc mozna do
        doświadczenia zawodowego i umieszcza sie to na cv
      • zaq28 Re: Staż pracy i działalność gosp.-pytanie 30.04.04, 12:11
        Tak, ten czas wlicza sie do stazu pracy uprawniajacego Pana do urlopu.

        KODEKS PRACY
        DZIAŁ SIÓDMY
        URLOPY PRACOWNICZE
        Rozdział I
        Urlopy wypoczynkowe
        Art. 152. § 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego,
        nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej "urlopem".
        § 2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
        Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku
        kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z
        upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu
        przysługującego mu po przepracowaniu roku.
        § 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym
        następnym roku kalendarzowym.
        Art. 154. § 1. Wymiar urlopu wynosi:
        1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
        2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
        § 2. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym
        wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu
        pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w
        § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
        § 3. Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony na
        podstawie § 1 i 2, nie może przekroczyć wymiaru określonego w § 1.
        Art. 1541. § 1. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do
        urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia,
        bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku
        pracy.
        § 2. W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej
        stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego
        niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed
        nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.
        Art. 1542. § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami
        pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w
        wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu
        pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.
        § 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu
        odpowiada 8 godzinom pracy.
        § 3. Przepis § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego
        dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest
        niższa niż 8 godzin.
        § 4. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze
        godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy
        jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do
        wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy
        pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
        Art. 155. § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z
        tytułu ukończenia:
        1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany
        programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
        2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas
        trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
        3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych
        (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
        4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
        5) szkoły policealnej - 6 lat,
        6) szkoły wyższej - 8 lat.
        Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.
        § 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od
        którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym
        była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest
        korzystniejsze dla pracownika.
            • Gość: t-72 Zaq28 i altu! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.04.04, 12:30
              Zaq28 i altu! No to jak to w końcu jest. Cytujecie w sumie te same przepisy, a
              całkowicie rozbierzne wnioski...

              Czyli co? Prowadzącemu działalność urlop nie przysługuje??

              Dodam, dla ułatwienie (?), że skończyłem w czerwcu 2003 studia wyższe, a potem
              korzystając ze zwonienia z części składek założyłem działalność).
              • zaq28 Re: Zaq28 i altu! 30.04.04, 13:12
                T-72 dzis ze mna nie najlepiej, wiem, ze mnie nic nie usprawiedliwia, ale musze
                sie sam przed soba usprawiedliwic, bede czul sie lepiej, to wszystko przez brak
                snu i ogrom pracy. Ufff czuje sie lepiej. Faktycznie altu ma racje.

                Okres, w którym prowadzona była działalność gospodarcza, nie zalicza się do
                stażu pracy, ponieważ uprawnienia urlopowe są uzależnione od stażu pracy w
                charakterze pracownika.

                Wyjątkowo do okresu, od którego zależy wymiar urlopu, zalicza się m.in.



                okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim (Ustawa z dnia 20 lipca
                1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do
                pracowniczego stażu pracy);

                okresy działalności kombatanckiej i równorzędnej (Ustawa z dnia 24 stycznia
                1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji
                wojennych i okresu powojennego oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki
                Socjalnej z dnia 27 czerwca 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu
                zaliczania okresów działalności kombatanckiej i okresów działalności
                równorzędnej z działalnością kombatancką do okresów zatrudnienia);

                okresy czynnej służby wojskowej oraz okresy służby w Policji, Urzędzie Ochrony
                Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w
                zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami.

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka