Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  wypowiedzenie

  04.06.11, 04:46
  Witam wszystkich może mi ktos doradzic?pracuje w mojej firmie od 3 lat chce złozyc wypowiedzenie umowy,nie wiem jak to zrobic zeby nie musiec odpracowac 14 dni bo tyle mam w okresie wypowiedzenia,mam urlop takze 14 dni czy jesli złoze wypowiedzenie moge isc na zwolnienie lekarskie?czy wtedy okres wypowiedzenia mi sie przesunie?czy sa jakies dni w miesiacu kiedy mozna skladac wypowiedzenie?na w połowie miesiaca lub na koniec?
  Obserwuj wątek
   • Gość: . Re: wypowiedzenie IP: *.dynamic.chello.pl 04.06.11, 08:35
    Wypowiedzenie liczy się od piątku, od tego dnia liczą się dwa tygodnie, jeśli je złożysz, dajmy na to w poniedziałek to będziesz pracować jeszcze trzy tygodnie, urlop możesz dostać ale zależy to od pracodawcy ale nic nie stoi na przeszkodzie aby iść na L4, termin wypowiedzenia się nie przesunie i otrzymasz wynagrodzenie za okres choroby i ekwiwalent za zaległy urlop
   • nchyb Re: wypowiedzenie 04.06.11, 09:22
    Okres wypowiedzenia kończy się w ostatni dzień miesiąca lub tygodnia, musi bowiem wynosić wielokrotność miesiąca lub tygodnia .
    W okresie wypowiedzenia jak najbardziej możesz wykorzystać urlop, wręcz pracodawca może w tym okresie skierować cię na urlop. Zwolnienie lekarskie w trakcie okresu wypowiedzenia - nie wydłuży, ani nie przesunie okresu wypowiedzenia.

    Natomiast co do okresu wypowiedzenia - jesteś pewna tych 14 dni? Masz umowę na czas określony? Bo tylko wtedy dotyczy cię 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Inaczej albo 1 alby 3 miesiące, w zależności od tego czy pracujesz niecałe 3 lata, czy ponad 3 lata u tego pracodawcy.
   • Gość: magfil5692 Re: wypowiedzenie IP: *.adsl.inetia.pl 04.06.11, 10:18
    Mi tez te 14 dni podpadaja, w zaleznosci od umowy mozesz miec 1 lub 3 miesiace (nawet jak masz na umowie napisane 14 dni to moze sie zmienic jesli pracujesz dluzej niz 3 lata), na l4 nie mozesz isc, poniewaz nie jestes chora i byloby to zwykle oszustwo - a skoro rozchorowalas sie dziwnei od razu po zlozeni wypowiedzenia, to moze podpadac tez pracodawcy i naslac na Ciebei kontrole - czego Ci szczerze zycze, bo jesli tak kazdy bedzie oszukiwal to nigdy nic sie w tym kraju nie zmieni.
    • Gość: edyta.55 Re: wypowiedzenie IP: *.play-internet.pl 04.06.11, 16:09
     w tym czasie chciała bym isc na zwolnienie poniewaz powinnam isc na operacje 3 mies temu a nie oszustwo do 2017 mam umowe o prace na cały etat nie wiem czy umowa zlecenie też sie wlicza bo mam ją od 09.2008 u tego samego pracodawcy do 31.03.2009 potem dostałam umowe juz do 2017
     • nchyb Re: wypowiedzenie 05.06.11, 06:08
      jak do 2017 masz umowę to na czas określony, czyli wypowiedzenie faktycznie 2 tygodnie. Jeżeli potrzebujesz operacji, to jednak chyba korzystniej nie składać wypowiedzenia, lecz iść na nią w trakcie zatrudnienia, bo nie wiadomo, jak długo będziesz potem potrzebować zwolnienia na rekonwalescencję.
      • edyta.55 Re: wypowiedzenie 07.06.11, 23:16
       dziekuje za podpowiedzi,pozdrawiam
       • bzyk077 Wypowiedzenie umowy o pracę czas nieokreślony 02.02.23, 20:03
        Witam,

        Mam problem z pracodawcą.
        Pracuje u tego pracodawcy ponad 3 lata, według kodeksu pracy mam 3 miesiące wypowiedzenia, a w umowie napisane że 1 miesiąc. Nie ukrywam że mi bardziej zależy na tym 1 miesiącu i to ja wypowiadam umowę. Co jest ważniejsze? To co w umowie o pracę czy kodeks pracy?
        • profes79 Re: Wypowiedzenie umowy o pracę czas nieokreślony 02.02.23, 23:39
         Kodeks - postanowienia umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że w momencie podpisania umowy ten okres wypowiedzenia wynosił miesiąc a ktoś w kadrach dał ciała nie myśląc, że to się może zmienić. Natomiast technicznie rzecz biorąc - aczkolwiek to już do konsultacji z prawnikiem - jak złożysz wypowiedzenie zgodnie z umową i pracodawca nie dojdzie do tego, że ten okres powinien być dłuższy to według mnie umowa zostanie skutecznie wypowiedziana i zakończona.
         • snajper55 Re: Wypowiedzenie umowy o pracę czas nieokreślony 04.02.23, 03:44
          profes79 napisał:

          > Kodeks - postanowienia umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika.

          Ale mogą być korzystniejsze, tak jak jest w tym przypadku (gdyż pracownik woli miesięczny okres wypowiedzenia). Czyli pracownik może skorzystać z okresu wypowiedzenia zapisanego w umowie.

          e-prawnik.pl/pytania/umowa-korzystniejsza-niz-kodeks.html
          S.
          • profes79 Re: Wypowiedzenie umowy o pracę czas nieokreślony 04.02.23, 09:21
           Jeden rabin powie tak a drugi nie. Tą metodą możnaby w umowie zapisać wszystko i za każdym razem argumentować, że jest to w danych okolicznościach korzystniejsze dla pracownika.
           • snajper55 Re: Wypowiedzenie umowy o pracę czas nieokreślony 04.02.23, 11:33
            profes79 napisał:

            > Jeden rabin powie tak a drugi nie. Tą metodą możnaby w umowie zapisać wszystko
            > i za każdym razem argumentować, że jest to w danych okolicznościach korzystniej
            > sze dla pracownika.

            Można w umowie zapisać co się chce i jeśli w jakiejs sytuacji jest to korzystniejsze dla pracownika, to jest to obowiazujacy zapis. Kodeks pracy to jest jedynie pewne minimum, które pracownik musi dostać, natomiast strony umowy o pracę mogą się umówić na więcej. To jest podobne do płacy minimalnej, tylko dotyczy warunków pracy.

            S.
            • profes79 Re: Wypowiedzenie umowy o pracę czas nieokreślony 04.02.23, 11:47
             Ok, tylko pytanie czy sąd uzna, że skrócenie okresu wypowiedzenia w umowie jest korzystne czy też nie zwłaszcza, że w podanym przykładzie rozumiem, że ma ono zastosowanie do obu stron. Nie mam już dostępu do orzecznictwa niestety bo z czystej ciekawości sprawdziłbym, czy taki problem się już gdzieś nie przewinął.
             • snajper55 Re: Wypowiedzenie umowy o pracę czas nieokreślony 04.02.23, 11:55
              profes79 napisał:

              > Ok, tylko pytanie czy sąd uzna, że skrócenie okresu wypowiedzenia w umowie jest
              > korzystne czy też nie zwłaszcza, że w podanym przykładzie rozumiem, że ma ono
              > zastosowanie do obu stron.

              Nie. Ważny jest ten zapis, który jest korzystniejszy dla pracownika. A o tym, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla pracownika, decyduje pracownik.

              > Nie mam już dostępu do orzecznictwa niestety bo z cz
              > ystej ciekawości sprawdziłbym, czy taki problem się już gdzieś nie przewinął.

              Może coś znajdę.

              S.
             • snajper55 Re: Wypowiedzenie umowy o pracę czas nieokreślony 04.02.23, 17:26
              profes79 napisał:

              > Ok, tylko pytanie czy sąd uzna, że skrócenie okresu wypowiedzenia w umowie jest
              > korzystne czy też nie zwłaszcza, że w podanym przykładzie rozumiem, że ma ono
              > zastosowanie do obu stron. Nie mam już dostępu do orzecznictwa niestety bo z cz
              > ystej ciekawości sprawdziłbym, czy taki problem się już gdzieś nie przewinął.

              Tu masz wyrok o okresie wypowiedzenia innym niż w Kodeksie pracy:

              file:///C:/Users/User/Downloads/19.+Rutkowska_371-382.pdf
              A tu kolejny wyrok w podobnej sprawie

              "Okres wypowiedzenia umowy o pracę uregulowany jest w art. 36 kp i ust 3 tegoż przepisu przewiduje maksymalny okres wypowiedzenia umowy o pracę wynoszący 3 miesiące, gdy umowa o pracę trwa dłużej niż 3 lata. Jednakże przepisy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, obowiązującego w pozwanym Instytucie, a konkretnie jego art. 8 ust 5 w sposób korzystniejszy niż przepisy kodeksu pracy reguluje sprawę długości okresu wypowiedzenia, a więc to przepisy ZUZP, zgodnie z art. 18 kp , mają tu zastosowanie."

              orzeczenia.pulawy.sr.gov.pl/content/$N/153005400002015_IV_P_000207_2016_Uz_2017-05-23_001
              S.

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka