Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Polacy robią z edukacji fetysz...

  IP: *.adsl.inetia.pl 06.08.11, 19:53

  śŚwietny artykuł, napisany przez Anglika, pokazujący stosunek polaków do wykształcenia. Niech ci niewolnicy wykształcenia, dyplomów, papierków wezmą go sobie do serca. Choćby te kilka zdań:

  "Brytyjczycy nie ufają wykształconym ludziom, Polacy traktują edukację jak złotą aureolę."

  "W teorii polski sposób myślenia o edukacji ma budować społeczeństwo, w którym najlepiej wykształceni i najbystrzejsi dostają najlepszą pracę i władzę"

  "Wydaje mi się, że Polacy robią z edukacji fetysz. Ciągle słyszę taki argument: „Muszę mieć magistra, inaczej nie znajdę pracy.”


  Artykuł krótki i na temat.

  pozdr,

  Obserwuj wątek
   • agulha Re: Polacy robią z edukacji fetysz... 06.08.11, 20:01
    Mnie się wydaje, że artykuł jest bardzo płytki i złośliwy. Poza tym cytujesz trochę wybiórczo. Ja zrozumiałam, że Brytyjczycy nie ufają praktykom, którzy mają wykształcenie z dziedzin czysto teoretycznych, a nie, że chcieliby, żeby leczył ich kowal zamiast lekarza, a budżet państwa układał cieć, a nie ekonomista.
    • agulha Re: Polacy robią z edukacji fetysz... 06.08.11, 23:12
     Poezję do pracy w kiosku to nie, ale metodykę nauczania języka obcego do uczenia dzieci w szkole angielskiego, anatomię prawidłową człowieka do robienia operacji na osobniku żywym, matematykę do obliczania ryzyka udzielenia kredytu dużej firmie, informatykę do zarządzania systemem komputerowym - to chyba warto postudiować. Mamy za dużo prywatnych uczelni Lansu i Dansu oraz za niskie czesne. Brytyjczycy gardzą edukacją, ale dziwnym trafem podwyższają czesne do niebotycznych rozmiarów i równie dziwnym trafem społeczeństwo się buntuje.
     • Gość: Kate Re: Polacy robią z edukacji fetysz... IP: *.e-wro.net.pl 07.08.11, 00:51
      matematykę do obliczania ryzyka udzielenia kredytu dużej
      > firmie,


      hahaha, może jeszcze napisz makroekonomie aby nie doprowadzić do załamania finansów państwa, a później zobacz jak takie wykształciuchy z najlepszych hamerykańskich uczelni, często wykształciuchy z "prof." przed nazwiskiem prowadzą mocarstwo na skraj przepaści.
      Nauka tylko przez praktykę, którą zdobyć można tylko pracując w zawodzie!

      Masz typowo teoretyczne i szkolne (takie dziecinne) podejście do życia.
      Kiedy wreszcie dorośniesz?
      • agulha Re: Polacy robią z edukacji fetysz... 07.08.11, 01:22
       Uważasz, że matematyka jest niepotrzebna w takich zawodach, czy może, że wystarczy w szkole nauczyć rachunków, a reszty człowiek się w pracy douczy? A może sądzisz, że lekarz w pracy nauczy się leczenia, bez potrzeby uczenia się takich bzdur, jak anatomia, biochemia, histologia, farmakologia, czy np. interna, jak ktoś chce być psychiatrą? A widziałaś kiedyś chorego z napadem padaczkowym, przywiezionego z rozpoznaniem psychozy, albo pacjenta z hipoglikemią, przywiezionego na neurologię? Bo ja widziałam ;-). Być może bez podstaw teoretycznych człowiek po jakimś drugim-trzecim zgonie by się nauczył, żeby podać relanium albo pobrać badania i nie czekając na wynik podać glukozę:-)). Ciebie to chyba nie uczyli LOGIKI i sama też do pewnych rzeczy nie doszłaś. Wykształcenie jest warunkiem koniecznym, ale nie jest warunkiem dostatecznym. Fakt, że osoby z wykształceniem popełniają błędy, nie znaczy, że należy je zastąpić osobami bez wykształcenia.
   • nchyb Re: Polacy robią z edukacji fetysz... 07.08.11, 09:41
    > "Brytyjczycy nie ufają wykształconym ludziom,

    Brytyjczycy, czyli kto? Makler z City, czy też panna w stylu ladette, która po angielsku nie mówi i jej chłopak siedzący na garnuszku opieki od urodzenia do śmierci? No tacy to może i gardzą. U nas też tacy gardzą...

  Inne wątki na temat:

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka