Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Czy Pracodawca może żądać aktu zgonu?

  IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.06.12, 13:24
  Witam. W sobotę zmarł mój dziadek. Zadzwoniłam w poniedziałek do mojej szefowej żeby poinformować ją, że nie przyjdę do pracy. Na następny dzień miałam się zjawić. Jednak moja mama jest bardzo chorą kobietą i musiałam jeszcze we wtorek pomóc jej pozałatwiać parę spraw. Zadzwoniłam do szefowej, że potrzebuję jeszcze jeden dzień wolny. Ona zażądała ode mnie aktu zgonu dziadka, żeby potwierdzić że to prawda że mój dziadek faktycznie zmarł :O Wydaje mi się, że nie ma prawa prosić mnie o takie coś. Orientujecie się może jak to jest ? z góry dziękuję i pozdrawiam.
  Obserwuj wątek
   • zaq28 Re: Czy Pracodawca może żądać aktu zgonu? 12.06.12, 14:39
    Oczywiście, że może.

    Pracodawca jest zobowiązany udzielić podwładnemu dnia wolnego w celu wzięcia udziału w uroczystościach rodzinnych czy osobistych, np. pogrzebu członka rodziny.

    Takie dni wolne, mimo nazywania ich urlopami okolicznościowymi, zgodnie z prawem nie są urlopami, a jedynie usprawiedliwionymi nieobecnościami w pracy. Przypadki, kiedy jest to możliwe, określa par. 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281 z późn. zm.).

    W razie zaistnienia przewidzianej w tym przepisie sytuacji firma nie może odmówić podwładnemu skorzystania z dnia wolnego. Jednak wskazany tam katalog zdarzeń jest ściśle określony i nie może być rozszerzany. O udzielenie takiego zwolnienia od pracy pracownik powinien wystąpić odpowiednio wcześniej, w szczególności gdy data danego zdarzenia jest mu znana, np. ślubu jego dziecka. W przypadkach nagłych, np. śmierci członka najbliższej rodziny, powinien o tym poinformować pracodawcę, a wniosek może złożyć później. Dowodami uzasadniającymi skorzystanie z takich wolnych dni są np. odpisy aktów stanu cywilnego małżeństwa bądź zgonu. Należy też zauważyć, iż firma nie może odmówić udzielenia pracownikowi takiego zwolnienia, nawet gdyby w danym roku kalendarzowym miał on skorzystać z nich kilkakrotnie (np. gdy miał kilka pogrzebów i ślub własnego dziecka). Za dni wolne we wskazanych w par. 15 rozporządzenia przypadkach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (par. 16 ust. 1).

    ● 2 dni – w związku z własnym ślubem lub urodzeniem się jego dziecka, w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

    ● 1 dzień – w razie ślubu jego dziecka albo zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

    Źródło: Gazeta Prawna
   • snajper55 Re: Czy Pracodawca może żądać aktu zgonu? 12.06.12, 14:39
    Gość portalu: Gość napisał(a):

    > Witam. W sobotę zmarł mój dziadek. Zadzwoniłam w poniedziałek do mojej szefowej
    > żeby poinformować ją, że nie przyjdę do pracy. Na następny dzień miałam się zj
    > awić. Jednak moja mama jest bardzo chorą kobietą i musiałam jeszcze we wtorek p
    > omóc jej pozałatwiać parę spraw. Zadzwoniłam do szefowej, że potrzebuję jeszcze
    > jeden dzień wolny. Ona zażądała ode mnie aktu zgonu dziadka, żeby potwierdzić
    > że to prawda że mój dziadek faktycznie zmarł :O Wydaje mi się, że nie ma prawa
    > prosić mnie o takie coś. Orientujecie się może jak to jest ? z góry dziękuję i
    > pozdrawiam.

    To Regulamin pracy obowiązujący w firmie określa, w jaki sposób pracownik musi udokumentować przysługujący mu urlop okolicznościowy.

    KP Art. 104(1).

    §1. Regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności:
    (...)
    9. przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

    S.
   • nchyb Re: Czy Pracodawca może żądać aktu zgonu? 12.06.12, 15:00
    jeżeli chcesz zwykły urlop wypoczynkowy na żądanie - nie musisz okazywać świadectwa zgonu. Jeżeli zaś codzi o dodatkowy dzień urlopu - urlop okolicznościowy z tytułu śmierci bliskiej osoby (w przypadku dziadka 1 dzień dodatkowowego urlopu się należy), to pracodawca ma prawo zażądać potwierdzenia tego faktu. A potwierdzeniem będzie właśnie akt zgonu.


    Twój wybór, aktu nie dajesz, dzień z urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni) z puli tych na żądanie - o ile jeszcze je masz, natomiast gdy akt zgonu pokazujesz, dzień dodatkowy oprócz tych 20 lub 26 dni...
  Inne wątki na temat:

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka