Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Zwolnienie ciążowe potem inne i znów ciążowe???

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.06.12, 12:46
    Witam,
    w lutym 2012 zaszłam w ciążę i od początku z powodu zagrożenia byłam na zwolnieniu ciążowym. Niestety, na koniec marca poroniłam, co spowodowało, że nie byłam w stanie normalnie funkcjonować i musiałam skorzystać z wizyt u psychiatry, kontynuuję zwolnienie (od psychiatry). Obecne zwolnienie kończy mi się 20 czerwca, a 2 tygodnie temu okazało się, że znów jestem w ciąży. Dopiero w tym tygodniu jestem zarejestrowana na 1-sze usg, ale muszę już wiedzieć, jakie są moje prawa w obecnej sytuacji. Moja lekarka powiedziała, że ciąża po poronieniu jest zawsze zwiększonego ryzyka i dlatego chciałabym znowu skorzystać ze zwolnienia i spokojnie przejść przez tą ciąże. Czy jeśli pójdę teraz na zwolnienie ciążowe,to skumuluje mi się ono z tym dotychczasowym i co będzie, gdy 12 sierpnia minie mi 182 dni nieprzerwanego zwolnienia? Przecież nie mogę zostać bez opieki zdrowotnej? Dodam jeszcze, że w kwietniu gdy przebywałam na zwolnieniu, moje miejsce pracy zostało zlikwidowane i dostałam wypowiedzenie zmieniające moje warunki pracy przez przeniesienie mnie do innego oddziału firmy oddalonego od mojego miejsca zamieszkania o ponad 100 km. Jaki to może mieć jeszcze wpływ na moją sytuację?

Bardzo proszę o pomoc w tych zawiłych okolicznościach!!!!!!
    Obserwuj wątek
      • snajper55 Re: Zwolnienie ciążowe potem inne i znów ciążowe? 17.06.12, 22:22
        Gość portalu: Aga napisał(a):

> w lutym 2012 zaszłam w ciążę i od początku z powodu zagrożenia byłam na zwolnie
        > niu ciążowym. Niestety, na koniec marca poroniłam, co spowodowało, że nie byłam
        > w stanie normalnie funkcjonować i musiałam skorzystać z wizyt u psychiatry, ko
        > ntynuuję zwolnienie (od psychiatry). Obecne zwolnienie kończy mi się 20 czerwca
        > , a 2 tygodnie temu okazało się, że znów jestem w ciąży. Dopiero w tym tygodniu
        > jestem zarejestrowana na 1-sze usg, ale muszę już wiedzieć, jakie są moje praw
        > a w obecnej sytuacji. Moja lekarka powiedziała, że ciąża po poronieniu jest zaw
        > sze zwiększonego ryzyka i dlatego chciałabym znowu skorzystać ze zwolnienia i s
        > pokojnie przejść przez tą ciąże. Czy jeśli pójdę teraz na zwolnienie ciążowe,to
        > skumuluje mi się ono z tym dotychczasowym i co będzie, gdy 12 sierpnia minie m
        > i 182 dni nieprzerwanego zwolnienia? Przecież nie mogę zostać bez opieki zdrowo
        > tnej? Dodam jeszcze, że w kwietniu gdy przebywałam na zwolnieniu, moje miejsce
        > pracy zostało zlikwidowane i dostałam wypowiedzenie zmieniające moje warunki pr
        > acy przez przeniesienie mnie do innego oddziału firmy oddalonego od mojego miej
        > sca zamieszkania o ponad 100 km. Jaki to może mieć jeszcze wpływ na moją sytuację?
        >
        > Bardzo proszę o pomoc w tych zawiłych okolicznościach!!!!!!

Byłaś na zwolnieniu z powodu zagrożonej ciąży od lutego do końca marca. Potem byłaś na zwolnieniu z powodu problemów psychicznych. Jeśli teraz pójdziesz na zwolnienie chorobowe z powodu zagrożonej ciąży, to przerwa między nim a zwolnieniem poprzednim będzie większa niż 60 dni, a więc nie będą się one sumować.

Jeśli pójdziesz na zwolnienie od razu po obecnym zwolnieniu, będzie Ci przysługiwał 270 dniowy okres zasiłkowy liczony od początku zwolnienia od psychiatry.

Jeśli będziesz miała dzień przerwy między tymi zwolnieniami (np pójdziesz na urlop), to okres 270 dni będzie się liczył od pierwszego dnia nowego zwolnienia.

Podstawa:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. 1999 Nr 60 poz. 636)

isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990600636

S.
    Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka