Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej zar...

  22.01.13, 17:27
  ciekawe ile jezykow zna pracodawca???? skoro wymaga od tych ktorych zatrudnia to chyba logiczne ze sam musi tez je znac, niech mi ktos odpowie prosze i dziekuje
  Obserwuj wątek
   • Gość: bvgfrte562781iqwjd Re: Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej z IP: *.68.76.238.brzesko76.tnp.pl 22.01.13, 18:05
    Pracodawca nie musi znać języka czy też "znać się na robocie". Można być szefem firmy budowlanej czy transportowej a nie mieć prawa jazdy/licencji na dźwig, ciężarówkę czy spychacz. Inna kwestia, że często pracodawcy sztucznie zawyżają oczekiwania co do pracowników, robiąc niejako wstępną selekcję, wymagając znajomości kilku języków na stanowisku np. magazyniera w polskiej hurtowni. To kwestia nieumiejętności prowadzenia naboru/rekrutacji. Wiadomo, że do prostej pracy fizycznej w rejonie z dużym bezrobociem na jeden czy dwa wakaty może przyjść nawet kilkaset podań lub "nie daj Boże" (dla biednego pracodawcy) - fizycznie zjawi się tylu kandydatów. Jak wybrać? Kto pierwszy ten lepszy? Po urodzie? No to dajmy kosmiczne wymagania i już nam się skurczy grupka chętnych... Inna sprawa, gdy się taki domorosły pracodawca naczyta zachodnich pop-przewodników po rynku pracy i zasadach rekrutacji. Będzie urządzał pseudo psychologiczne testy i stosował abstrakcyjne, alternatywne metody rekrutacji których sam nie rozumie na zasadzie - pierdnę sobie podczas rozmowy. Co zrobi pracownik? Wyjdzie zdegustowany? Zachowa zimną krewi będzie udawał że nie usłyszał/nie poczuł? O czym to świadczy? Że jest zdyscyplinowany i dyskretny? Nie - to świadczy o tym, że potencjalny szef jest kretynem i chamem. A co z kwestią przejrzystości? Pracownik w CV wywnętrza się całkowicie - podaje wszelkie dane osobowe, informacje, bardzo szczegółowe, o wykształceniu oraz umiejętnościach, nazwy ukończonych szkół, kursów, stopień znajomości języków itp. Pracodawca otrzymuje to na starcie, za darmo... a pracownik do końca procesu rekrutacji często nie wie "za ile" będzie pracował. Bo to tajne przez poufne by nie rzec głupie przez żenujące.
    • kosmiczny_swir Dyrektor kazdej duzej firmy musi znac jezyki 23.01.13, 11:02
     Dyrektor kazdej duzej firmy musi znac jezyki. To jest wymaganie na stanowisko dyrektora. Czemu? Zeby latwiej mu bylo zdobywac informacje. Nawet jesli dziala tylko na rynku polskim, to i tak swiadmosc swiatowtych trendow i technologii pozwoli mu byc na czasie.

     Umiejetnosc zdobywania informacji jest jedna z nawjazniejszych (ale nie jedyna) umiejetnosci ktora jest potrzebnych w zarzadzaniu firma. Bez znajomosci jezykow, mozliwosci zdobywania infromacji sa powaznie zawezone.
    • Gość: lolek Re: Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej z IP: *.dynamic.chello.pl 23.01.13, 11:36
     Nie, oczywiście, że nie ale nasi 'bysnemany' wymagają, żeby elektryk znał się na hydraulice, gazownictwie i mówił w pięciu językach, 'rektur' prowincjonalnej prywatnej uczelni wymaga, żeby psycholog uczył metodyki nauczania chińskiego, więc nie dziwcie się jeśli kiedyś pójdziecie do dentysty a przyjmie Was dermatolog. W końcu i to i to lekarz, i jeden i drugi zaczyna się na d.
     Komusze zasady biznesowe.
    • jagger2009 Re: Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej z 22.01.13, 18:45
     nareszcie sensowny komentarz brawo!!!! tak wlasnie myslalam przeciez Polska jestjednojezycznym krajem i takie cos nie powinno miec miejsca, mieszkam w Kandzie i tylko w prowincji Quebec gdzie sa dwa jezyki Angielskii Fracuski wymaga sie znajomosci Francuskiego tylko w przypadkach gdzie ma sie do czynienia z klientami
     • kosmiczny_swir Polska jest w Europie 23.01.13, 12:42
      Polska jest w Europie i ma za sasiadow kraje mowiace innymi jezykami. To po pierwsze. Po drugie, wiekszosc informacji o znaczeniu miedzynarodowym, zwlaszcza jesli chodzi o technologie i nauke jest publikowane w jezyku angielskim. Jezyk angielski jest lingua franca w nauce i biznesie. Wy w Kanadzie akurat macie szczescie, ze mowicie po angliesku a nie po francusku, bo wtedy tez musielibyscie znac dwa jezyki.

      Dwa, w wiekszosci krajow skandynawskich wszyscy znaja jezyk angielski, a w Finladii wiekszosc ludzi oprocz angielskiego jest w stanie porozumiewac sie po szwedzku.

      Przyklad krajow skadynawskich dowodzi, ze w Europie moglby by jeden wspolny jezyk roboczy, uzywany w biznesie i nauce, wspolistniejacy z jezykami narodowymi. Na uczelniach wyzszych w skandywanii na czwartym i piatym roku wyklady sa po angielsku i problemow z tym zadnych nie ma.
      • jagger2009 Re: Polska jest w Europie 23.01.13, 15:57
       kosmiczny_swir napisał:

       > Polska jest w Europie i ma za sasiadow kraje mowiace innymi jezykami. To po pie
       > rwsze. Po drugie, wiekszosc informacji o znaczeniu miedzynarodowym, zwlaszcza j
       > esli chodzi o technologie i nauke jest publikowane w jezyku angielskim. Jezyk a
       > ngielski jest lingua franca w nauce i biznesie. Wy w Kanadzie akurat macie szcz
       > escie, ze mowicie po angliesku a nie po francusku, bo wtedy tez musielibyscie z
       > nac dwa jezyki.
       >
       > Dwa, w wiekszosci krajow skandynawskich wszyscy znaja jezyk angielski, a w Finl
       > adii wiekszosc ludzi oprocz angielskiego jest w stanie porozumiewac sie po szwe
       > dzku.
       >
       > Przyklad krajow skadynawskich dowodzi, ze w Europie moglby by jeden wspolny jez
       > yk roboczy, uzywany w biznesie i nauce, wspolistniejacy z jezykami narodowymi.
       > Na uczelniach wyzszych w skandywanii na czwartym i piatym roku wyklady sa po an
       > gielsku i problemow z tym zadnych nie ma.
       no to mozna tylko wspolczuc ale z drugie strony jest troche smieszne abonuje TVN i czasami ogladam X-FACTOR ten Polski i co mnie dziwi ze moze jedna lub dwie piosenki sa Polskie a reszta Angielskie probowalam sie kontaktowac z Kubciem W. aby mi to wyjasnil ale bez odpowiedzi moze powinnam sie zwrocic do niego po Angielsku???
   • Gość: Nerilka Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej zar... IP: *.wroclaw.vectranet.pl 22.01.13, 19:30
    Dopiero od wyższej kadry menedżerskiej lub specjalistów odpowiedzialnych za konkretny obszar rynku wymaga się biegłej znajomości drugiego języka obcego.

    W pracy typu "corpo" to akurat odwrotnie. Managerom wystarczy wysoki poziom angielskiego, bo mają kontakt z innymi managerami, którzy raczej też znają angielski. Ale na niższych stanowiskach to pracy z samym angielskim (inaczej określane jako "bez języka", domyślnie poza angielskim) czasem tak dużo nie ma.
     • maklakiewicz Re: Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej z 22.01.13, 21:42
      -jak się uczysz niemca to napisz ile zrozumiałeś ;)

      www.youtube.com/watch?v=E3-UfPCubsE
      (dodam, że to normalna pogoda TV, na mieście ludzie mówią gorzej ;)

      ps. Jak dla wychowania dzieciaków proponuję Szwajcarię. Znajoma już sobie pracuje nawet w Quebec, zna angielski ze szkoły, życia, oraz fr + schwyzerdtüütsch wokół.

      problem z pracodawcami jest taki w PL, że chcą mieć wszystko od razu, ucz się wydawaj, a oni łaskawie zapłacą, kultura pracy w sumie żadna. Ja pamiętam jak korpo wzięło mnie ze 200zl dzień w dzień, żeby tym korpoludkom na stanowiskach managierskich, czyli tacy co angielski tak, ale już przy innym języku się zwoje grzeją, chcieli żebym im tłumaczył strona po stronie z nadesłanych ustaleń z DE kontraktu przedwstępnego, na nasze, potem oni burza mózgów, zanim do prawnika to każdy musiał coś od siebie dodać, każda strona ustaleń musiała być parafowana, naprawdę zanim doszło do ustaleń to 4dni minęły, a gdyby ktoś znał język dałoby radę zwołać wszystkich na minikonfę i to ogarnąć, zebranie zrobić później, potem oczywiście wchodzili już prawnicy za ciężkie pieniądze i zawodowi tłumacze za ciężką kasę, ale mejle musiały być uzgodnione już, a każdy wie jak takie przedwstepne negocjacje moga się na byle pierdołce zatrzymać, bo trzeba coś tam z radcą prawnym przedyskutować, albo jakieś urzędy coś tam w PL moga chcieć albo odwrotnie w DE. Nigdy tego nie zapomnę, bo byłem jedyny tam niepełnoletni... a gó...arza się słuchali, wtedy jeszcze brak jezyka był powodem do wstydu, a jego znajomość do jako takiej lepszej przyszłości mogło prowadzić. Dziś korpoludkowie .... z tamtych czasów mają już 40stkę na karku, odważniejsi, tzn bezczelniejsi branżowo są, potrafią to skrzętnie ukryć, ale pamiętam ich nieudolne początki, dziś młodzież idzie sprzedawać do sklepu internetowego, gdzie może mają po angielsku 1 zamówienie i się marnują.... ale takie czasy, takie sobie wypracowaliście!
      sorki za błedy
    • Gość: PTelecom Scenka rodzajowa. Salon znanej dużej sieci IP: *.n.ue.katowice.pl 23.01.13, 11:23
     telefonii komórkowej (międzynarodowa marka, a jakże!) w dużym polskim mieście. Na tak zwanej bramce dyżur pełni młodziutka dziewczyna; jej zadaniem jest pytać każdego wchodzącego w czym może pomóc oraz instruować jak naciskać automat z numerkami.

     Oto do salonu wchodzi grupa trzech Afrykanów. Jeden z nich podchodzi do panienki i grzecznie pyta: 'Do you speak English'. Panienka namyśla się przej jakieś pół minuty, po czym odrzecze: 'Yes!' Jest sukces, komunikacja została nawiązana!
     Dalsza część rozmowy toczyła się z udziałem dwóch polskich panienek, konsultujących się bez przerwy na wzajem po polsku. Odpowiedzi były Afrykanom dawane głównie w języku polskim, tyle że dość głośno i wyraźnie. Co się dało zapisać (na przykład cyferki) - było zapisywane i tak właśnie demonstrowane...
   • nchyb Re: Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej z 22.01.13, 20:00
    > ciekawe ile jezykow zna pracodawca???? skoro wymaga od tych ktorych zatrudnia t
    > o chyba logiczne ze sam musi tez je znac

    nie, wcale nie logiczne.

    Logiczne, ze wymaga języków, jeżeli jest obcojęzycznych - by się z pracownikami dogadać. Logiczne, ze jeżeli nie zna - to potrzebuje pracowników z takimi - by z obcojęzycznymi kontrahentami się dogadać...
   • Gość: xyz Re: Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej z IP: 195.82.180.* 22.01.13, 22:23
    Śmieszny (jak zwykle) artykulik.

    Prawda jest taka, że na zdecydowaną większość stanowisk znajomość jakiegokolwiek języka jest zbędna. Wmawianie ludziom, że sprzedawca, księgowa, spawacz, piekarz, pracownik produkcji itd. muszą znać biegle angielski, francuski czy mandaryński to głupota.

    Biegła znajomość języka przydaje się naprawdę wąskiej grupie specjalistów, którzy albo korzystają z obcojęzycznych dokumentacji (zazwyczaj w języku angielskim) albo mają kontakt z klientami lub własnymi oddziałami za granicą (tu też język angielski zazwyczaj wystarcza).
   • Gość: lingwista Re: Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej z IP: 192.165.213.* 25.01.13, 08:47
    Otóż jest zupełnie odwrotnie - pracodawca dlatego zatrudnia ludzi z danymi językami, bo sam może ich nie znać. Przecież gdyby znał, to po co miałby płacić za to komuś innemu? Czy jedziesz z samochodem do mechanika wtedy, kiedy wiesz na czym polega problem i umiesz go sam naprawić, czy właśnie wtedy, kiedy nie posiadasz takich umiejętności? ;)

    Pozdrawiam
   • Gość: Anna Re: Jakich języków warto się uczyć, żeby więcej z IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 25.10.13, 20:58
    Pracodawca oczywiście nie musi znać wszystkich tych języków, których wymaga od pracowników, oczywiście wszystko zależy od wielkości firmy niemniej zrozumiałym jest, żeby pracodawca, czyli osoba na wysokim stanowisku umiała porozumieć się z obcokrajowcami.
    Wg mnie warto uczyć się języków mniej popularnych, ale za to przyszłościowych. Jednym z tych języków jest chiński, który jest językiem biznesu, swoją wiarę w wysoką wartość tego języka zamieniłam na lekcje chińskiego w Centrum Języka Chińskiego. Mam nadzieję, że poświęcony czas nie pójdzie na marne, a zainwestowane pieniądze z czasem zaprocentują.
  Inne wątki na temat:

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka