Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Zmiana wymiaru pracy, a kuroniówka.

15.05.20, 08:02
    Witam! Wiem, że aby otrzymać ów zasiłek trzeba mieć rok przepracowany w okresie 18 miesięcy. Jednak jak się to ma do zmiany wymiaru pracy? Moja sytuacja wygląda następująco - pracowałem w pewnym miejscu na pełen etat przez równe 11 miesięcy, następnie całej firmie zmieniono etaty na 3/4 przez ograniczoną liczbę zamówień w obecnej sytuacji. Pracuję już drugi miesiąc na 3/4 i nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa. Drugą kwestią jest, że obecna umowa kończy mi się z końcem lipca, więc w razie nie otrzymania nowej umowy będę miał na koncie 11 miesięcy na całym etacie i 4 miesiące na 3/4 (jeśli do tego czasu nie zmienią). Zastanawiam się w takiej sytuacji czy otrzymam zasiłek dla bezrobotnych.
    Pozdrawiam :)
    Obserwuj wątek
      • snajper55 Re: Zmiana wymiaru pracy, a kuroniówka. 16.05.20, 05:04
        thobick91 napisał:

> Witam! Wiem, że aby otrzymać ów zasiłek trzeba mieć rok przepracowany w okresie
        > 18 miesięcy. Jednak jak się to ma do zmiany wymiaru pracy? Moja sytuacja wyglą
        > da następująco - pracowałem w pewnym miejscu na pełen etat przez równe 11 miesi
        > ęcy, następnie całej firmie zmieniono etaty na 3/4 przez ograniczoną liczbę zam
        > ówień w obecnej sytuacji. Pracuję już drugi miesiąc na 3/4 i nie wiadomo jak dł
        > ugo to jeszcze potrwa. Drugą kwestią jest, że obecna umowa kończy mi się z końc
        > em lipca, więc w razie nie otrzymania nowej umowy będę miał na koncie 11 miesię
        > cy na całym etacie i 4 miesiące na 3/4 (jeśli do tego czasu nie zmienią). Zasta
        > nawiam się w takiej sytuacji czy otrzymam zasiłek dla bezrobotnych.

Nie ma znaczenia wymiar etatu. Istotne są zarobki.

Bezrobotny dostanie zasiłek, jeśli UP nie ma dla niego pracy czy stażu a bezrobotny przez 18 miesięcy "był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego była opłacana składka na Fundusz Pracy".

Czyli przez 18 miesięcy zarabiał co najmniej minimalną krajową.

poradnikprzedsiebiorcy.pl/-komu-przysluguje-zasilek-dla-bezrobotnych
        S.
        --
        Ave, Praeses, morituri te salutant! (by witek.bis)
          • snajper55 Re: Zmiana wymiaru pracy, a kuroniówka. 17.05.20, 19:39
            thobick91 napisał:

> Wiem, tylko właśnie gdy zmieniono mi na 3/4 to nie mam nawet najniższej krajowej...

W ciągu ostatnich 18 miesięcy musisz mieć 12 miesięcy z zarobkami na poziomie co najmniej minimalnej krajowej (dokładnie: "za którą otrzymywała co najmniej minimalne wynagrodzenie i od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy."). Inaczej zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje.

Brakuje Ci miesiąca. Może pracodawca pójdzie Ci na rękę i na miesiąc przywróci Ci pełen etat? Może z kimś się dogadasz (i z pracodawcą oczywiście) i przez miesiąc będziecie pracować zamiast 3/4 + 3/4 to 1 + 1/2?

S.
            --
            - Mam dość tego Rydzyka, zmień na Trójkę.
            - To jest Trójka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka