Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Jak zweryfikować "wartość" swojego CV?

  19.08.20, 12:17
  Witam,

  Mam pytanie i prośbę o pomoc w skierowaniu na właściwy adres (jeśli ktoś będzie w stanie pomóc).
  Sprawa dotyczy mojego CV: otóż w ostatnich latach moje zarobki zbliżają się coraz bardziej do średniej krajowej; niestety,zbliżają się od góry,bo jeszcze kilka lat temu moje średnie wynagrodzenie oscylowało wokół dwóch średnich krajowych. Co więcej,w ostatnim okresie dramatycznie zmieniła się także moja sytuacja rodzinna: żona odeszła razem z dzieckiem,zostałem sam,a zasądzone alimenty przy obecnej pensji zmuszają mnie do szukania możliwości zwiększenia zarobków. Problem polega na tym,że nie znam nikogo kto mógłby oszacować moje CV i co za tym idzie szanse ubiegania się o lepszą posadę? Z kwalifikacją zawodu problem mieli np. pracownicy urzędu pracy przed iluś laty. Co więcej, moje CV opiera się głównie na doświadczeniu zawodowym; mam jeden certyfikat zdobyty 9 lat temu (ważny w tej branży aczkolwiek nie najważniejszy; niestety,mimo wysiłków nie jestem w stanie skłonić firmy do dofinansowania ,a sam 4 tysięcy euro nie zdołam w żadnym wypadku wyłożyć). Najgorsze jest to,że coraz więcej osób w branży jest kierowanych przez firmę na to szkolenie (ja mam niestety niezbyt szczodrego dyrektora) i czuję,że coraz bardziej zostaję w tyle,czas gra na moją niekorzyść i za jakiś czas zostanie mi tylko posada kiepsko opłacanego technologa. Muszę znaleźć kogoś,kto mi pomoże oszacować CV i ocenić czy jest sens umieszczać się np. na LinkedIn. Niestety,nie mam znajomych ani przyjaciół (zwłaszcza w branży),więc nie mam co liczyć na ułatwienie w postaci polecenia mnie.
  Dotyczy branży konstrukcji stalowych,region Trójmiasto.
  Obserwuj wątek
   • ga77-77 Re: Jak zweryfikować "wartość" swojego CV? 19.08.20, 12:21
    Jeszcze tytułem uzupełnienia: niestety,mam też w CV "czarną plamę" w postaci praktycznie półtorarocznego (nie licząc dwumiesięcznej dorywczej pracy) bezrobocia (miało to miejsce w okresie kryzysu na przełomie dekad, przed zdobyciem wspomnianego w poprzednim poście certyfikatu),która to "plama" też może stanowić obciążenie,tylko też nie jestem w stanie oszacować w jakim stopniu.
   • snajper55 Re: Jak zweryfikować "wartość" swojego CV? 20.08.20, 09:29
    Nie ma czegoś takiego jak oszacowanie CV. Zarabiasz tyle, ile ktoś jest gotów za Twoją pracę zapłacić. Możesz jedynie szukać kogoś, kto będzie zapłacić więcej niż obecny pracodawca. Cena pracy, tak samo jak cena wszystkich innych rzeczy, jest ceną umowną i nie wynika z jakichś możliwych do policzenia składników.

    S.
    --
    ***** ***
    • ga77-77 Re: Jak zweryfikować "wartość" swojego CV? 20.08.20, 09:59
     I tak i nie. Jest mniej więcej jakiś przedział stawek i da się wyliczyć stawkę średnią. Po prostu moim kolejnym problemem są nadzwyczaj słabe zdolności negocjacyjne (jestem dosłownie przeciwieństwem gościa,którego wywalają drzwiami,a on wchodzi oknem),dlatego na starcie negocjacji muszę wiedzieć ile mogę "standardowo" oczekiwać żeby dość mocno na tym oprzeć swoje stanowisko. Bo nie trzeba czarodziejskiej kuli by przewidzieć,że w negocjacjach przeciwko sobie będę miał "alfę" i cwaniaka w jednym; jeśli nie będę wiedział ile mniej więcej mam podstawy żądać, to na starcie jestem przegrany.
     • snajper55 Re: Jak zweryfikować "wartość" swojego CV 20.08.20, 19:41
      ga77-77 napisał(a):

      > I tak i nie. Jest mniej więcej jakiś przedział stawek i da się wyliczyć stawkę średnią.

      Nikt Ci takiej średniej nie wyliczy, bo nikt nie ma takich danych. A stawki zależą od setki rzeczy.

      > Po prostu moim kolejnym problemem są nadzwyczaj słabe zdolności negocj
      > acyjne (jestem dosłownie przeciwieństwem gościa,którego wywalają drzwiami,a on
      > wchodzi oknem),dlatego na starcie negocjacji muszę wiedzieć ile mogę "standardo
      > wo" oczekiwać żeby dość mocno na tym oprzeć swoje stanowisko.

      Nigdy nie będziesz tego wiedzieć i nikt tego nie wie w czasie rozmowy o pracę. Każdy ma jakieś oczekiwania i negocjuje stawkę.

      > Bo nie trzeba cza
      > rodziejskiej kuli by przewidzieć,że w negocjacjach przeciwko sobie będę miał "a
      > lfę" i cwaniaka w jednym; jeśli nie będę wiedział ile mniej więcej mam podstawy
      > żądać, to na starcie jestem przegrany.

      Jesteś na starcie przegrany jeśli nie wiesz ile chcesz zarabiać.

      S.
      • ga77-77 Re: Jak zweryfikować "wartość" swojego CV 21.08.20, 10:32
       snajper55 napisał:


       > Nikt Ci takiej średniej nie wyliczy, bo nikt nie ma takich danych. A stawki zależą od setki rzeczy.


       > Nigdy nie będziesz tego wiedzieć i nikt tego nie wie w czasie rozmowy o pracę. Każdy ma jakieś oczekiwania i > > negocjuje stawkę."


       Błąd. Środowisko nie jest duże i są osoby,które te stawki znają dzięki szerokiej sieci kontaktów jakie mają; takie też osoby są z reguły zatrudnione na stanowiskach kierowniczych w ewentualnie interesujących mnie firmach. Co więcej, w środowisku ludzie mają też określoną opinię (naprawdę, praktycznie zawsze okazuje się że jesteś bardziej znany w branży niż sądzisz) i niejeden jest praktycznie spalony do tego stopnia,że żadnej poważnej posady nie dostanie. Ja ileś lat temu nieco wypadłem na boczny tor i jestem pozbawiony kontaktów z tymi, od których ewentualnie mógłbym się coś dowiedzieć. Jeśli nie jesteś " w środowisku", to rozmawiają z tobą uprzejmie,oficjalnie... wiesz jak to jest. Bycie nietrunkowym introwertykiem też nie ułatwia sprawy. Zrozum wreszcie,że jestem kompletnie odcięty od informacji: nie mam żadnych bliskich kolegów czy przyjaciół,a Ty się dziwisz że nie mam kogo podpytać ile mógłbym sobie zażyczyć.


       > Jesteś na starcie przegrany jeśli nie wiesz ile chcesz zarabiać.

       Snajper,a znany Ci jest jeden z podstawowych błędów na rozmowie,czyli przestrzelenie stawki? W tym momencie Twoje szanse na pracę maleją,bo rozmówca zaczyna Cię uważać za osobę,która ma za wysokie wymagania i za oferowaną stawkę będzie olewać robotę lub że chce się tylko przechować przez kilka miesięcy do czasu zdobycia lepszej fuchy.
       Niemal dekadę temu (wtedy gdy byłem długo na bezrobociu,przed dostaniem obecnej pracy) wziąłem udział w rozmowie kwalifikacyjnej,która co prawda nie zakończyła się dla mnie pomyślnie,ale w jednym miałem niesamowite szczęście: moja niedoszła przełożona otwarcie podała mi kwotę jaką jest mi w stanie zaoferować. Dzięki temu podczas kolejnej rozmowy wiedziałem mniej więcej ile chcieć,moje oczekiwania zostały skomentowane jako "rozsądne" i następnego dnia po rozmowie dostałem maila żebym zgłosił się po skierowanie na badania. Ale problem w tym,że tym razem na takiego farta nie mam co liczyć.
       A co do tego ile chciałbym zarabiać: MUSZĘ zarabiać znacząco więcej,bo inaczej po rozwodzie nie będę miał szans stanąć na nogi. Dlatego właśnie MUSZĘ przygotować się do tej rozmowy jak najlepiej,bo MUSZĘ wyciągnąć ile się da.
       • snajper55 Re: Jak zweryfikować "wartość" swojego CV 22.08.20, 14:24
        ga77-77 napisał(a):

        > Błąd. Środowisko nie jest duże i są osoby,które te stawki znają dzięki szerokie
        > j sieci kontaktów jakie mają; takie też osoby są z reguły zatrudnione na stanow
        > iskach kierowniczych w ewentualnie interesujących mnie firmach.

        No dobrze, ja znam stawki programistów, informatyków, bo to moje środowisko. Jeden informatyk zarabia 20 PLN/h a inny 200 PLN/h. Średnia to 110 PLN/h. Co daje taka informacja? Nic. Informatyków (i innych fachowców) nie kupuje się na kilogramy ani na sztuki. Pracodawca poszukuje konkretnych umiejętności. Jeśli potrzebuje programisty w C# znającego język rumuński, to zapłaci za niego dużo, a programistę webowego z hiszpańskim w ogóle nie zatrudni, bo do niczego nie jest mu on potrzebny. Tak to działa.

        S.
        • ga77-77 Re: Jak zweryfikować 25.08.20, 09:40
         snajper55 napisał:

         (...)


         Snajper,w Twoim przykładzie jest jeden zasadniczy błąd: piszesz o zawodzie o niebo liczniejszym, o o niebo większej różnorodności wariantów niż mój (do Twojego przykładu jakiś tam start ma co najwyżej prawnik czy lekarz) i o o wiele większej rozpiętości stawek. Zapewniam Cię,że programistów/informatyków jest KILKA RZĘDÓW WIELKOŚCI razy więcej niż przedstawicieli mojej profesji.
         • snajper55 Re: Jak zweryfikować 26.08.20, 01:04
          ga77-77 napisał(a):

          > Snajper,w Twoim przykładzie jest jeden zasadniczy błąd: piszesz o zawodzie o n
          > iebo liczniejszym, o o niebo większej różnorodności wariantów niż mój (do Twoje
          > go przykładu jakiś tam start ma co najwyżej prawnik czy lekarz) i o o wiele wię
          > kszej rozpiętości stawek. Zapewniam Cię,że programistów/informatyków jest KILKA
          > RZĘDÓW WIELKOŚCI razy więcej niż przedstawicieli mojej profesji.

          Nawet spawacz spawaczowi nie jest równy, bo jest multum metod spawania. Pracodawca nie poszukuje przedstawiciela profesji, tylko pracownika z konkretnymi umiejętnościami, cechami. Przypuszczam, że nawet szukając kasjerki szuka takiej, która pracowała na takim typie kasie, jakie ma w sklepie. Przestań patrzeć na swoją profesje, patrz na swoje umiejętności i je oferuj. Nie jestem tym i tym, tylko potrafię to i tamto a zrobiłem to i siamto. Dopiero potem możesz mówić, że chciałbyś zarabiać tyle i tyle. Wtedy dopiero możecie negocjować, bo dopiero wtedy pracodawca jest w stanie powiedzieć czy chce takiego pracownika i ile może mu zapłacić. Sam rekrutowałem jako pracodawca więc mówię Ci to niejako z praktyki.

          S.
     • snajper55 Re: Jak zweryfikować "wartość" swojego CV 28.08.20, 23:20
      truten.zenobi napisał:

      > ale jest coś takiego jak marketing... gro ludzi kupuje badziewie w markecie gdz
      > ie marże są ponad 50% tylko dlatego że na reklamach były ładne obrazki i słowo
      > tanio odmienione na 101posobów

      Ale to już jest sprawa "sprzedawania" swoich umiejętności. Oczywiste jest, że jeden potrafi to robić lepiej, a drugi - gorzej. No i że ten drugi jest w gorszej sytuacji. Zazwyczaj ten potrafiący mniej jest w gorszej sytuacji.

      S.
     • ga77-77 Re: Jak zweryfikować "wartość" swojego CV 31.08.20, 19:47
      truten.zenobi napisał:

      > ale jest coś takiego jak marketing... gro ludzi kupuje badziewie w markecie gdz
      > ie marże są ponad 50% tylko dlatego że na reklamach były ładne obrazki i słowo
      > tanio odmienione na 101posobów
      >

      No na pewno też i o marketing tu chodzi. Moja sytuacja finansowa wynika przecież także (czego nie kryję) ze słabych zdolności autopromocyjnych i negocjacyjnych; jestem gdzie jestem w dużej mierze przez to,że nie potrafię wywrzeć skutecznej presji na moim szefie.Życia nie ułatwia mi fakt,że nie jestem (jak to się mówi) samcem alfa :(

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka