Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Praca w firmie zagranicznej, ale na terenie Polski

IP: *.tvgawex.pl 11.05.05, 09:23
    Witam!
    Otóż mam taki problem. Firma działa w USA, a ja chciałbym wykonywać dla niej
    różne zlecenia. Nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić, aby zarobione
    pieniądze „zalegalizować” w Polsce. Firma ta może wystawić mi każde
    zaświadczenie, np. za wykonaną usługę ale przypuszczam, że wtedy musiał bym
    posiadać własną firmę na terenie Polski (czego raczej mi się nie chcę).
    Słyszałem o takim rozwiązaniu, że pracodawca może załatwić wszelkie
    formalności w Stanach i opłacać tam wszelkie wymagane świadczenia, a ja mogę
    się starać o ten podatek na terenie Polski.

Ma ktoś jakiś inny pomysł na załatwienie tej sprawy. Mogę dodać, że ten
    pracodawca jest w stanie podpisać dla mnie jakąkolwiek umowę: zatrudnienie,
    przyjęcie usługi, itd.

Z góry dziękuje za pomoc.
    Obserwuj wątek
      • Gość: Slav Re: Praca w firmie zagranicznej, ale na terenie P IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 11.05.05, 10:09
        Witam,

Miałem tak samo i faktycznie jest z tym trochę roboty, (zwłaszcza na początku).
        Chciałem państwu legalnie oddać zarobione przeze mnie pieniądze i dodatkowo być
        objętym ubezpieczeniem emerytalnym i zdrowotnym (pół ZUS-u w moim mieście
        się „doktoryzowało” w temacie)

Ale po kolei: miałem umowę o pracę; pracodawca – podmiot zagraniczny bez
        osobowości prawnej w Polsce; praca wykonywana na terytorium pl.

US: co miesiąc składa się prościutki PIT – 53 (uważać na kursy USD/PLN bo się
        doczepią); potem rozliczenie roczne na PIT-36 w/g zasad ogólnych

ZUS: rejestracja i też co miesiąc składki na dobrowolne ubezp. społeczne i
        zdrowotne. Kod pierwszego to 16 10 0 0 ; zdrowotnego 24 10 0 0 (piszę z
        pamięci, więc to sprawdź) Przed opłacaniem zkładki zdrowotnej musisz zawrzeć
        umowę z Funduszem Zdrowia.
        I teraz podstawy:
        PIT – cały miesiąc 19% od dochodu. Jak wpadniesz w II próg to regulujesz
        niedopłatę dopiero w rozliczeniu rocznym.
        ZUS – podstawę na społeczne sam deklarujesz. (849 PLN najniższa pensja)
        Fundusz Zdrowia – co kwartał podstawa dla dobrowolnego się zmienia. Teraz to
        jest ca 2425 PLN. Od tego płacisz 8.5%

Wszystkie w/w uregulowania - dla umowy o pracę, w której pisało że w USA nie
        odprowadzają ode mnie ani grosza i wszystko reguluję sam. W przypadku zleceń,
        etc – nie mam pojęcia.

Pzdr/Slav
        (pytaj jakby co)
        • Gość: jj Re: Praca w firmie zagranicznej, ale na terenie P IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.05.05, 10:42
          Zarabiam w podobny sposob (bez dzialalnosci gospodarczej), wykonujac dziela dla
          firmy ze siedziba za granica. Podpisana jest umowa o dzielo, zaliczke na podatek
          odprowadzam sam - PIT-53.
          Mam tez dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, skladka w tej chwili ok. 206 zl
          (mozliwosc czesciowego odliczenia od podaktu).

• Gość: Master Re: Praca w firmie zagranicznej, ale na terenie P IP: *.tvgawex.pl 11.05.05, 16:22
            Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi.
            Widzę, że nie ja jedyny jestem z tym problemem a rozwiązanie nie jest wcale
            takie trudne. Nastąpiła w obu odpowiedziach rozbierzność apropo ZUS-u, ale ta
            mniejsza stawka ok. 200zł jest chyba ze względu na to, że poza tą pracą
            posiadasz jeszcze inną w firmie polskiej. Jak dla mnie to będzie ta druga opcja
            ok. 850zł, ze względu na to iż jest to mój jedyny dochód.

Jeszcze interesuje mnie kwestia umowy. Czy musi być napisana w języku polskim?
            I czy wogóle musze z nią się stawić w Urzędzie Skarbowym. O czym należy
            pamiętać w tej umowie, co szczególnego w niej zawrzeć.

I jeszcze kwestia ustalenia czy od tej kwoty jest odprowadzany jakikolwiek
            podatek na terenie USA, domyślam się, że jeśli coś już jest odprowadzone mi
            pozostaje wyrównać różnicę do tych 19%. Pojawia się jeszcze pytanie. Ponieważ
            już dziś wiem, że moje dochody bedą przewyższać 74 048zł rocznie, czy od razu
            muszę wpłacać większe zaliczki, tzn. większy procent zarobionych pieniędzy?

Pozdrawiam
            • Gość: Slav Re: Praca w firmie zagranicznej, ale na terenie P IP: *.zicom.pl / *.zicom.pl 11.05.05, 18:03
              Witam,

Po kolei:
              1. Co do ZUS-u to nie ma rozbieżności. Co miesiąc wypełniasz dwa formularze i
              płacisz dwie składki
              a) dobrowolne ubezp. zdrowotne - to 8.5% od podstawy 2400 z hakiem, co daje ok
              200 PLN
              b) dobrowolne ubezp. emerytalne i rentowe. Tu sam deklarujesz podstawę która
              nie może być niższa od najniższej pensji (849 PLN)i od tego co zadeklarujesz
              płacisz jakiś (narzucony przez ZUS) procent. Nie pamiętam ile, ale wychodziło
              mnie jakieś 260 PLN/miesiąc. Oczywiście im wyższą zadeklarujesz podstawę, tym
              więcej ci się uskłada na emeryturę, ale czy warto przepłacać tych złodziei ???
              c) oprócz tego można zdaje się jeszcze płacić na dobrowolne ubezp chorobowe,
              ale ja miałem taki układ że nie musiałem :o)
              2. O umowę nikt mnie nigdy nie pytał - ani ZUS ani skarbówka. Dla ZUS-u
              ubezpieczasz się DOBROWOLNIE, a do skarbówki dochód DEKLARUJESZ. Co nie zmienia
              oczywiście faktu że US pewnie ma prawo jej zażądać żeby sprawdzić czy dochód
              jaki deklarujesz w PIT-53 nie jest czasem niezgodny z umową.
              3. Gratuluję pracodawcy i dochodu. Ja pod koniec roku wpadłem w II próg, ale
              płaciłem cały czas 19%. Potem się to wyrównuje w rocznym rozliczeniu. Żeby cię
              nie bolało, możesz wpłacać wyższe zaliczki jak obliczysz że np. od maja jesteś
              już w wyższym przedziale. Ale czy jest sens pozbywać się kasy wcześniej niż się
              musi ?
              4. Nie wiem czy pracodawca w US będzie odprowadzał za ciebie jakiekolwiek
              zaliczki w Stanach. Zapytaj. Moim zdaniem - może ale nie musi. Za mnie nie
              odprowadzali nic, a byli obsługiwani przez znaną kancelarię podatkową.

Nastaw się od razu na bajzel w ZUS. Przypadek jest w miarę nietypowy i "Pani
              Zosia" powie ci jedno a "pani Krysia" co innego. Efekt - co parę miesięcy
              deklaracje korygujące, strata czasu i nerwów. Co nie zmienia faktu że jak
              czegoś nie wiesz to raczej dzwoń tam i pytaj, a nie wypełniaj papierów na
              wyczucie.

Pzdr/Slav
              • Gość: gosc Re: Praca w firmie zagranicznej, ale na terenie P IP: *.ath.cx / *.internetdsl.tpnet.pl 11.05.05, 18:30
                A ja z innej beczki jak znaleziliscie takich elastycznych pracodawcow? Moze
                jakies namiary na tablice ogloszeniowe,listy dyskusyjne,dodam ze bylbym
                zainteresowany rowniez na zasadzie dzialalnosci gospodarczej.Pozdrawiam
                • Gość: Master Re: Praca w firmie zagranicznej, ale na terenie P IP: *.tvgawex.pl 11.05.05, 19:30
                  No to już widzę sprawę ZUS-u i US mam jasną. Niestety taki ból tego świata, że
                  podatki trzeba płacić. Niektórzy by mi pewnie radzili jak to zrobić, żeby
                  oszukać fiskusa i nic nie zapłacić. A ja tu chcę być legalny i uważam, że jakiś
                  obowiązek wobec mojego państwa mam.

Całe szczęście, że o umowę nie pytają. Pozatym tak naprawde to umowa stanowi
                  bardziej zabezpieczenie dla mnie oraz pracodawcy. Posiadam umowę, ale tylko
                  kopie w języku angielskim, w której o zarobkach jest napisane, że są ustalane
                  indywidualnie na każdy miesiąc, a cała reszta jest o nieujawnaniu tajemnic
                  fimowych oraz o tym, że nie mogę utworzyć konkurenyjnej firmy, itd. (z ang. Non-
                  Disclosure & Non-Competition Issues). Właściwie to nie mam pojęcia czy coś
                  jeszcze powinno być zawarte w umowie o pracę, bo ja nie mam zielonego pojęcia o
                  tym. Pewnie jak ktoś będzie chciał tą umowe zobaczyć to i tak stwierdzi, że
                  wersja angielska mu nie odpowiada (bo niby we wszystkich pracach jeżyki obce są
                  wymagane, to babki w urzędach nie znają nawet dobrze polskiego a stołków się
                  trzymają), więc będzie trzeba zrobić tłumaczenie przysięgłe.

Musi jakieś pieniądze odprowadzić, ale konsultował to ze swoim księgowym i nie
                  ma to nic wspólengo z podatkiem, który mógłbym odzyskać.

Doświadczenia ze zmiennością pań "Kryś i Zoś, a nawet Marysi" miałem już nie
                  raz, ale to nie przy okazji ZUS-u, ale z tego co słyszałem to w ZUS-ie będzie
                  jeszcze gorzej niż moje dotychczasowe doświadczenia. Dobrze, że istnieje takie
                  coś jak pisemne oświadczenie (można takie coś napewno uzyskać w US, nie wiem
                  jak to jest z ZUS-em), to co ci powiedzą ustnie nie ma żadnej wartości prawnej,
                  ale już pisemny tekst jest z pełną odpowiedzialnością.

Apropo pytania "Gościa" to w moim przypadku było odwrotnie. Mój pracodawca mnie
                  znalazł, ale żeby znaleść tego typu robote to nie jest łatwo. Trzeba mieć
                  poprostu duże doświadczenie w dziedzinie informatyki, a pracodawca sam cię
                  znajdzie. :-)

• Gość: jj Re: Praca w firmie zagranicznej, ale na terenie P IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.05.05, 21:12
                    > Całe szczęście, że o umowę nie pytają. Pozatym tak naprawde to umowa stanowi
                    > bardziej zabezpieczenie dla mnie oraz pracodawcy.

Master, widze jeszcze pewne niebezpieczensto zwiazane z VAT-em. Od 1 maja 2004
                    r. nawet osoby bez dzialalnosci gospodarczej moga byc VAT-owcami (umowy
                    zlecenia, umowy o dzielo). Nie bardzo wiadomo, jak prawnie kwalifowac Twoja
                    umowe. Czy to naprawde umowa o prace czy moze jakas inna oVATowana?

Pisze o tym, poniewaz w mojej branzy (tlumaczenia) wielu osob w ogole nie
                    wrocili uwagi na istotne dla nich zmiany ustawy VAT i moze byc beda mieli w
                    przyszlosci z tego powodu ogromne klopoty (Uwaga: od 1 czerwca br. obowiazuje
                    kolejna nowelizacja ustawy VAT).

Osobiscie zlecilem doradcy podatkowemu ocene mojej osobistej sytuacji i
                    wyjasnilem z nim, co i jak. Kosztowalo to troche, ale mam teraz wzgledny spokoj.

• Gość: Master Re: Praca w firmie zagranicznej, ale na terenie P IP: *.tvgawex.pl 11.05.05, 23:23
                      Dzięki za zwrócenie uwagi na to. Po konsultacji z moją znajomą księgową
                      doszliśmy do wniosku, że poprostu umowa ma być jednoznaczna i nie dawać
                      wątpliwości, że jest to umowa na czas nieokreślony (a nie jakieś zlecenia).

Warto także zwrócić uwagę na sposób rozliczania podatku. Najlepszym wyjściem
                      jest zaznaczenie w umowie, że pracownik zobowiązuje się do opłacenia podatku w
                      całości na terenie swojego kraju, a przesyłana pensja będzie brutto.

Postaram się także o ocenę umowy oraz mojej sytuacji, lepiej mieć sumienie
                      czyste niż późniejsze kłopoty z izbą skarbową.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka