Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    5'minutowa przerwa dla pracujących przy kompie...?

    21.01.06, 00:25
    "warunki udzielania przerw wliczanych do czasu pracy takim pracownikom są określone w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy np. prawo do co najmniej 5 - minutowych przerw wliczanych do czasu pracy po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego (§7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe Dz. U. z 1998r., Nr 148, poz. 973)."

    Czy to oznacza że osobom pracującym przy komputerze przysługuje 5 minutowa przerwa co godzinę?
    Obserwuj wątek
        • krzysztofsf Re: 5'minutowa przerwa dla pracujących przy kompi 21.01.06, 11:01
          Interpretacja jest taka, ze przerwa, ale od pracy bezposredni przy komputerze.
          O ile osoba, ktora wciaz patrzy w monitor i wprowadza dane, moze miez zaakceptowana taka przerwe jak przerwe w pracy, to zwykle za zrealizowanie przerwy uznaje sie odejscie od stanowiska po dokumenty, rozmowe telefoniczna itp.
          Nie jest to przydatne jako srodek nacisku na pracodawce ("a u pana przerw nie mamy")poniewaz powyzsze i podobne czynnosci sa kwalifikowane jako przerwy w pracy z komputerem.
          • Gość: Zoee Re: 5'minutowa przerwa dla pracujących przy kompi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.01.06, 11:08
            Tak naprawdę to człowiek siedząc w pracy 8 godzin pracuje wydajnie jakieś 4.
            Widać jaki to bezsens :) Mnóstwo też się traci na wyjścia do łazienki, na
            papierosa, pogawedki, patrzenie w okno, śniadania, kawki i herbatki. Zwykła
            strata czasu ten 8-godzinny system pracy. Wydajnie pracuje się najbardziej dla
            siebie, o wtedy to się wykorzystuje każdą godzinkę :)) Ja pracuję przy
            komputerze po 12 godzin dziennie.
            • singielek1 Re: 5'minutowa przerwa dla pracujących przy kompi 21.01.06, 21:21
              To oprócz 5 minutowej przerwy pracodawca ma prawo zrefundować Ci okulary,
              podstawa prawna:
              www.abc.com.pl/serwis/du/1998/0973.htm
              Dziennik Ustaw z 1998 r. > Nr 148 > poz. 973
              ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
              z dnia 1 grudnia 1998 r.
              w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w
              monitory ekranowe.
              (Dz. U. z dnia 10 grudnia 1998 r.)

              Pozdrawiania dla Pstrowskiego

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka