Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Szkolenie za 2000zł - co mam zrobić?

IP: *.85-237-183.tkchopin.pl 03.06.06, 21:49
    Mam umowę do końca czerwca. Firma w której pracuję od jakiegoś czasu (idzie
    mi raz lepiej raz gorzej) przedłużenie umowy warunkuje tym, że pojadę na
    szkolenie (które wg moich kolegów z pracy niewiele daje pod względem
    mrytorycznym) i następnie podpiszę umowe na 2 lata , z tym że w umowie jest
    zapis że gdybym z jakiś przyczyn przestał pracować w tej firmie musiałbym
    zwrócić 2000zł (taki jest podobno koszt tego szkolenia).
    Jestem osobą dość przezorną, poza tym nie jest to praca moich marzeń, dlatego
    od jakiegoś czasu mocno się zastanawiam co mam zrobić. Z drugiej strony w
    moim mieście nie ma wielu ofert pracy, ja nie mam nic innego na oku i nie
    chce tej decyzji podjąć pochopnie i pozostać bez środków do życia.
    Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji ...
    Co robić ???
    Obserwuj wątek
      • Gość: lukasz r. Re: Szkolenie za 2000zł - co mam zrobić? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.06.06, 21:53
        jedz spokojnie to normalne, bo jesli firma za Ciebie placi to nie chce zbys
        zrezygnowal/a z pracy po tym jak zainwestuje w Ciebie, tym bardziej ze idzie Ci
        raz lepiej raz gorzej. Jesli rozwiazanie stosunku pracy wyniknie po tym ze
        strony pracodawcy bez Twojej winy, to firma nie ebdzie mogla domagac sie zwrotu
        w/w pieniedzy - prosta sprawa do wygrania przed sadem pracy.
        • Gość: teddy Re: Szkolenie za 2000zł - co mam zrobić? IP: *.85-237-183.tkchopin.pl 03.06.06, 22:17
          Powiem szczerze, że gdyby tej firmie szło suuper i byłyby jakieś perspektywy na
          rozwój to być może nie zastanwaiałbym się tak mocno, ale firmie również idzie
          raz lepiej raz gorzej i często słyszę głosy że mogą przenieść mój oddział w
          zupełnie inne miejsce, a ja do pracy która jak pisałem nie jest pracą moich
          marzeń nie chciałbym dodatkowo dojeżdżać - powiedzmy 50 kilometrów - a po
          podpisaniu umowy stałbym się niejako niewolnikiem tych 2000 - dodam że na te
          2000 musiałbym pracować 2 i pół miesiąca.
          Przeczytałem to co napisałem - i może to tak brzmi że nie chcę tej umowy
          podpisać - ale ja naprawdę chcę wszystkie za i przeciw rozpatrzeć a jakoś z
          nikąd nie widać w moim towarzystwie konstruktywnych rad ... - a są mi one
          bardzo potrzebne ...
      • 1realista Re: Szkolenie za 2000zł - co mam zrobić? 03.06.06, 23:13
        Nie jestem prawnikiem więc dokladnie rozważ wartość mej wypowiedzi ;-))) ale ja bym tak postapił gdybym mial taką sytuację...

Ja bym podpisał :-))) ... a potem w razie potrzeby skladając wymówienie wypowiedział rownież umowę. Firma nie ma szans na odzyskanie tych pieniedzy ponieważ ponoszone koszty na szkolenie są znikome (jesli nie dostaniesz znaczącej podwyżki to oznacza że szkolenie nie ma żadnej wartości dla firmy - sztuczne generowanie kosztów i wyłudzenie uprzywilejowanej pozycji wobec pracownika), co wiecej podpis wymuszony jest szantażem ( jak nie podpiszesz to nie masz pracy) a to jest nic innego jak przerzucanie ryzyka prowadzenia działalnosci gospodarczej na pracownika ( a to jest wyraźnie w KP zabronione); co wiecej stawia pracownika w sytuacji nierównej wobec pracodawcy i utrudnia negocjowanie np podwyzki. Argumenty ze strony pracodawcy moglyby mieć wartość jesli pensja pracownika przekracza wartość sredniej krajowej (i dodatkowo szkolenie jest bardzo kosztowne - powiedzmy o wartości rocznych i więcej zarobków dobrej klasy specjalistów) a tak pracodawca w sądzie nie ma szans. Zresztą gdyby pensja twa wynosiła średnią krajową to takie szkolenie z latwością spłacisz. Pytaniem i argumentem kluczowym jest o ile wzrośnie przydatność pracownika po takim szkoleniu? A ten wzrost przydatności mozna wprost wyrazić wzrostem pensji danego pracownika.Zdaje sie obecnie pracodawcy o tym zbyt czesto zapominają i nadużywają swej pozycji. Chyba pora na zainteresować RPO tym tematem...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka