Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Czy pracodawca winien zapewnić wodę pracownikom?

    IP: *.eranet.pl 02.07.06, 21:48
    Witam Was serdecznie,

    Mam pytanie, dotyczące roszczenia pracowników o zapewnienie wody pitnej
    (mineralnej, z dystrybutora typu eden?), której domagają się pracownicy w
    mojej firmie. Nie jest to firma produkcyjna, nie jest to też praca zmianowa
    (typowe biuro, 8 godzin lub 12 praca przy komputerze i z Klientami -
    marketing, recepcja). Nie znalazłam nigdzie żadnego przepisu, na który można
    by się powołać, że wodę nalezy pracownikom zapewnić, ale wolę się upewnić.
    Może słyszeliście o jakiej nowelizacji przepisów? Ja powiem szczerze, śledzę
    różne nowinki prawne na bieżąco i nie spotkałam się z takim uregulowaniem.

    Będę wdzięczna za Waszą pomoc, serdecznie z góry dziękuję i pozdrawiam
    Obserwuj wątek
      • konopielka80 Re: Czy pracodawca winien zapewnić wodę pracownik 02.07.06, 21:53
        Pracodawca zapewnia pracownikom napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy, a w przypadku występowania warunków gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C - napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy.
        Rozporządzenie z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz 279 z późn. zm.).
      • Gość: żenada Oto przykład polskiego pracodawcy !!! IP: *.chello.pl 02.07.06, 22:17
        Pięknie, po prostu pięknie. Czysta przyzwoitość i kultura przemawiałaby za tym,
        zeby w okresie upałów zapewnić pracownikom choćby tą wodę. 5 litrowy baniak w
        sklepie kosztuje nawet 2,8 zł (dziś widziałem), nie mówiąc o cenach hurtowych.
        A potem się dziwić, ze płacą pracownikom po 700 złotych jak nawet na wodzie
        chcą oszczędzić. Żenada! Czasami mam ochotę żeby jednak przyszła jakaś
        rewolucja i zmiotła z powierzchni ziemi takie zenujące kreatury jak ta powyżej.
        Proletariusze wszystkich krajów łączcie się ;)))
      • kaczm77 Pracownikowi nalezy sie H2O ! 03.07.06, 07:48
        Mylisz sie.
        To nie kwestia interpretacji ale Prawa.

        Paragraf 13. Rozporzadzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie
        ogólnych przepisów BHP.
        Dz.U 129.844 z 1997 z p.zm.

        § 13. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić dostateczną ilość _ wody_ zdatnej_
        do_ picia_ oraz do celów higienicznosanitarnych, gospodarczych i przeciwpożarowych.

        2. Ilość wody do celów higienicznych przypadająca dziennie na każdego pracownika
        jednocześnie zatrudnionego nie może być mniejsza niż:

        1) 120 l — przy pracach w kontakcie z substancjami szkodliwymi, trującymi lub
        zakaźnymi albo powodującymi silne zabrudzenie pyłami, w tym 90 l w przypadku
        korzystania z natrysków,

        2) 90 l — przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub
        wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, w tym 60 l
        w przypadku korzystania z natrysków,

        3) 30 l — przy pracach nie wymienionych w pkt 1 i 2.

        3. Niezależnie od ilości wody, określonej w ust. 2, należy zapewnić wodę
        niezbędną do utrzymania czystości pomieszczeń i terenu zakładu pracy w ilości co
        najmniej 1,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni podłogi, wymagającej
        zmywania, oraz co najmniej 2,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni
        terenu poza budynkami, wymagającej polewania (tereny zielone, utwardzone ulice,
        place itp.).

        Oczywiscie nie musi byc to Eden, moze byc np. Staropolanka ;>,

        + rozporzadzenie w sprawie profilaktycznych posilkow i napojow ktore juz Ci tu
        wklejono. Zapoznaj sie z nim.

        - skarga sie PIP i dostaniesz 1000zł mandatu - po co ci to ?

        pozdr.
        behapowiec
        • Gość: aquavita Re: Pracownikowi nalezy sie H2O ! IP: *.eranet.pl 03.07.06, 18:39
          dziękuję pięknie za wyjaśnienie, pozwól, że zapytam zatem, jak się ma przepis
          przez Ciebie cytowany, z któego wnioskuję, że dla pracowników biurowych jest
          obowiązek zapewnienia 30 l (tak rozumiem pracowników nie wymienionych w pkt.1 i
          2)do Dziennika Ustaw nr 60 cytowanego wyżej gdzie wskazanie to jest dość
          szerokie i nie precyzujące tak dokładnie tej kwestii...zgodzisz się, że także
          ten przepis, na który się powołujesz, nie określa dokładnie komu i jakiego typu
          woda winna zostać zapewniona...
          niech się teraz nie podniesie chór obrońców uciśnionych - rozmawiamy
          hipotetycznie poruszając się w obszarach semantyki, co oznacza tak naprawdę
          woda zdatna do picia...dla mnie jest to np. woda z wodociągów miejskich - nie
          ma wskazań, że takiej pić nie wolno, lub jej używanie grozi powikłaniami
          zdrowotnymi.
          bardzo jestem ciekawa Twojej opinii, za którą z góry dziękuję i pozdrawiam
      • iberia30 Re: Czy pracodawca winien zapewnić wodę pracownik 03.07.06, 23:13
        Boziu...gdzie wy wszyscy pracujecie?????Normalnie rece mi opadly,i chyba list
        pochwalny bede pisac do swojego pracodawcy, ktory zapewnia 5 dni w tygodniu
        wode, kawe, herbate, soki do wyboru do koloru po kilka rodzajow w ilosciach
        nieograniczonych a na deser cos slodkiego dla chetnych, czego i Wam zycze.

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka