Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    okres ochronny w pracy, a zmiana systemu pracy

    11.02.07, 12:45
    Witam.
    Jestem pracownikiem, który jest rok przed odejściem na emeryturę więc chyba
    znajdują się w okresie ochronnym. Moje pytanie w związku z tym brzmi:
    Czy pracodawca może przesunąć mnie z 3-zmianowego trybu pracy na przykładowo -
    jednozmianowy ? W wypadku takiego przesunięcia tracę na wysokości pensji jak
    i na ewentualnej podstawie do obliczenia emerytury.
    Proszę o pomoc i wyjaśnienia mi tych pojęć, szczególnie "okresu ochronnego" i
    jakie wiążą się z nim przywileje dla pracownika jak i być może dla pracodawcy.
    Obserwuj wątek
      • snajper55 Re: okres ochronny w pracy, a zmiana systemu prac 13.02.07, 13:00
        otoidzieon napisał:

        > Czy pracodawca może przesunąć mnie z 3-zmianowego trybu pracy na przykładowo -
        > jednozmianowy ?

        Jeśli jesteś w przedemerytalnym okresie ochronnym, to nie może.

        Art. 39.
        Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie
        więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia
        umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

        Ale tak samo traktuje się wypowiedzenie warunków pracy i płacy:

        Art. 42.
        § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do
        wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

        Jedyne wyjątki to:

        Art. 43.
        Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi, o którym mowa
        w art. 39, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:
        1) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników
        zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,
        2) stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania
        dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień
        koniecznych do jej wykonywania.

        S.
          • snajper55 Re: okres ochronny w pracy, a zmiana systemu prac 13.02.07, 15:54
            Gość portalu: otoidzieon napisał(a):

            > Szięki "snajper55" za odpowiedź na moje pytanie. A czy pracodawcę chroni np.
            > redukcja oddziału. Tzn. likwiduje mój wydział (brygadę) przenosząc mnie i
            > innych pracowników do innych wydziałów ? Pewnie tak bedzie sie tłumaczyć
            > redukcją działu. Co Ty na to ?

            No, niestety:

            Art. 43.
            Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi, o którym mowa
            w art. 39, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:
            1) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników
            zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,

            Termin "grupa, do której pracownik należy" jest dość szeroki. Z drugiej strony
            należy zwrócić uwagę na zwrot "stało się KONIECZNE". Jest to na przykład wtedy,
            gdy pracodawca likwiduje jakąś działalność i zwalnia np kierowców. Lub likwiduje
            trzyzmianowość. Nie wolno mu określić grupy pracowników jako mężczyzn
            pracujących w pokoju numer 3. ;) Nie wiem jak jest w Twoim przypadku.

            S.
            • Gość: otoidzieon Re: okres ochronny w pracy, a zmiana systemu prac IP: *.belchatow.msk.pl 13.02.07, 16:20
              Pracuję w dziale telefoniczno-informatycznym w systemie 3-zmianowym jak na
              razie. Pracodawca chce przenieść mnie na pracę jednozmianową w tym samym
              oddziale. Zakres moich obowiązków się nie zmieni. Zmieni się tylko cykl pracy z
              3 zmian na jedną. W tym wypadku jestem stratny na pensji około 500zł. Jestem
              rok przed odejściem na emeryturę, więc pewnie podstawa do niej też
              automatycznie będzie niższa. Będą na tym stratny. Czy pracodawca może przesunąć
              mnie na system jednozmianowy i pomniejszyć mi pensje, czy np. może płacić mi
              wyrównanie ?
              • snajper55 Re: okres ochronny w pracy, a zmiana systemu prac 13.02.07, 18:19
                Gość portalu: otoidzieon napisał(a):

                > Pracuję w dziale telefoniczno-informatycznym w systemie 3-zmianowym jak na
                > razie. Pracodawca chce przenieść mnie na pracę jednozmianową w tym samym
                > oddziale. Zakres moich obowiązków się nie zmieni. Zmieni się tylko cykl pracy
                > z 3 zmian na jedną.

                Jesli dotyczy to tylko Ciebie, a inni pracujący do tej pory w cyklu 3 zmianowym
                dalej tak pracują, to nie ma prawa. Gdyby w ogóle likwidował cykl 3 zmianowy, to
                by miał prawo.

                > W tym wypadku jestem stratny na pensji około 500zł. Jestem
                > rok przed odejściem na emeryturę, więc pewnie podstawa do niej też
                > automatycznie będzie niższa. Będą na tym stratny.

                Chyba, że tego ostatniego roku nie wybierzesz do obliczania podstawy
                emerytalnej. Ale pewnie nie będzie to opłacalne.

                > Czy pracodawca może przesunąć mnie na system jednozmianowy i pomniejszyć mi
                > pensje, czy np. może płacić mi wyrównanie ?

                A jaki miałby interes w płaceniu Ci wyrównania ? Lepiej już upierać się przy
                niezmienianiu warunków pracy i płacy. Wyrównanie może Ci płacić, potem
                przestanie. Albo znów będzie chciał Ci warunki zmienić, a skoro raz się zgodzisz...

                Nie zgadzaj się na zmianę, powiedz mu, jakie są przepisy. Jakoś jeszcze ten rok
                z Toba wytrzyma. ;)

                S.

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka