Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Co się stanie, gdy rzucę pracę?

    IP: *.ksknet.pl 04.09.07, 16:55
    Pracuję na umowę zlecenie, podpisaną do końca września. Jest to sklep, dość
    duży. Niestety, zaczęłam mieć kłopoty ze zdrowiem i muszę podjąć leczenie,a
    dodatkowo praca będzie pogłębiać moje problemy. Chcę ją rzucić. Pracowałam
    miesiąc. Czy pracodawca zażąda, żebym oddała mu pieniądze za szkolenie mnie?
    Proszę o rady, bo nie wiem, co zrobić.
    Obserwuj wątek
          • 0tdr0 Re: Co się stanie, gdy rzucę pracę? 04.09.07, 20:10
            Masz umowe zlecenie, czyli kwestie zwiazane z Kodeksem Pracy Cie nie dotycza, bo
            nie jestes pracownikiem- chyba, ze bedziesz sadzila sie o uznanie stosunku pracy.
            Jesli nie masz w umowie okreslonych kar umownych, to mozesz w kazdej chwili
            zrezygnowac z pracy. Musisz, sie jednak liczyc z tym, ze nie dostaniesz wyplaty.
            Najlepiej byloby Ci wziac pieniadze za przepracowany okres, a potem sie zwinac.
            Z tytulu procesu cywilnego pracodawca moglby Ci wytoczyc sprawe za zerwanie
            umowy tylko w przypadku, gdyby udowodnil, ze w zwiazku z tym poniosl straty.
            Natomiast, jesli pracowalas jako sprzedawca to raczej watpliwe- nie wiem czy
            chcialby ryzykowac proces w sadzie pracy, skoro korzystal z dobrodziejstw
            niby-zlecenia.

            Tak swoja droga co za szkolenie Ci zrobil? Pokazal gdzie co w sklepie lezy?
      • m-q Re: Co się stanie, gdy rzucę pracę? 05.09.07, 00:16
        Umowa zlecenia może być w każdym czasie jednostronnie rozwiązana
        przez którąkolwiek ze stron (Ciebie albo pracodawcę). Na podstawie
        art. 746 KC, dający zlecenie może wypowiedzieć umowę w każdym
        czasie, jednakże powinien on zwrócić przyjmującemu zlecenia
        poniesione nakłady związane z dotychczasowym wykonaniem zlecenia. W
        razie odpłatnego zlecenia jest on również zobowiązany uiścić
        zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym
        czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu,
        powinien także naprawić wynikłą stąd szkodę. W sytuacji gdy to
        zleceniobiorca (Ty) wypowiada zlecenie odpłatne, a wypowiedzenie
        nastąpiło bez ważnego powodu, jest on również odpowiedzialny za
        szkodę jaką poniósł zleceniodawca.
        Ale Ty możesz wcześniej udać się do lekarza. Lekarz wystawi Ci
        zaświadczenie, w którym stwierdzi, że choroba uniemożliwia Ci dalsze
        wykonywanie pracy. I jak już takie zaświadczenie masz mozesz śmiało
        rozwiązać umowę i przedstawić pracodawcy to zaświadczenie od
        lekarza. Wówczas zaświadczenie lekarskie będzie dowodem na to, że
        nie będzie on mógł wystąpić, iż wypowiedzenie nastąpiło "bez ważnego
        powodu" i że poniósł on z tego tytułu szkodę. Nie będzie ryzykować.
        Bedzie się bał jak ognia w takiej sytuacji sprawy w sądzie pracy.

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka