Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

asystent projektanta instalacje sanitarne -pytanie

23.03.08, 21:08
    Witam mam wielką prośbę do znawców o pomoc w ustaleniu wynagrodzenia jakie
    można "zaśpiewać" jako asystent projektanta instalacji sanitarnych w mieście
    120 tyś mieszkańców. Jest to pierwsza praca po 5 letnich studiach inżynieria
    środowiska i roczne studia podyplomowe klimatyzacja i ogrzewnictwo. Znajomość
    Cada i potrzebnej "wiedzy" do projektowania oczywiście jest.... Dzięki z góry
    za podpowiedź.
    Obserwuj wątek
          • schweppes1 Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 30.11.11, 23:31
            Kolega pisał o 2000 netto, a to jest ~2780 netto, a nie 3200...

Skoro Inżynier Sprzedaży tuż po studiach, albo jeszcze podczas ich kończenia zarabia na początek 3000-4000 netto, to dlaczego asystent projektanta nie ma dostać tych 2000-2500?

Ja bym zaśpiewał na takim stanowisku 2500 netto, co pewnie zbiją 1500-2300
        • mateo154 Oferta pracy - Projektant Instalacji elektrycznych 07.10.08, 12:21
          RKJOBS Sp. z o.o.

Dla naszego Klienta międzynarodowej Firmy działającej kompleksowo w
          sektorze instalacji elektrycznych, teletechnicznych oraz
          mechanicznych poszukujemy osoby na stanowisko:

PROJEKTANT INSTALACJI ELEKTRYCZNYCH
          Miejsce pracy: Gdańsk

Zakres obowiązków:

• Projektowanie instalacji elektrycznych,
          • Współudział w pracach związanych z branżą instalacji
          elektrycznych, głównie na etapie planowania i projektowania,
          • Doradztwo techniczne w zakresie przygotowywanych projektów,
          • Konsultacje z podwykonawcami dotyczące szczegółowych ustaleń
          wykonywanych prac oraz kosztów zleconej pracy,
          • Koordynacja międzybranżowa,
          • Analiza rysunków technicznych
          • Zarządzanie zespołem projektowym

Wymagania:

• Wykształcenie wyższe techniczne (w zakresie instalacji
          elektrycznych)
          • Doświadczenie na stanowisku bezpośrednio związanym z
          projektowaniem w branży budowlanej / instalacyjnej (min. 3 lata)
          • Uprawnienia projektowe w zakresie instalacji elektrycznych
          bez ograniczeń
          • Znajomość prawa budowlanego oraz podstawy zarządzania
          kosztami
          • Znajomość obsługi komputera (środowisko Windows)
          • Prawo jazdy kat. B
          • Doskonała organizacja pracy własnej
          • Umiejętność zarządzania zespołem ludzkim, delegowania zadań
          pracownikom i podwykonawcom
          • Umiejętność wyznaczania priorytetów

Forma kontaktu:
          Aplikacje prosimy przesyłać na adres e-mail: m.twardowski@rkjobs.pl

• martka_80 2000 netto dla asystenta???? 31.03.09, 14:54
          Tyle to zarabia asystent projektanta z 4-letnim stażem (część nadzór
          na budowie czesc biuro projektowe), który skończył Polibudę z
          wyróżnieniem i jest kierownikiem działu projektowego, w Krakowie. I
          który rokuje, że za parę miesięcy zda egzamin i będzie samodzielnym
          projektantem;
          • znudzony_30 Re: 2000 netto dla asystenta???? 23.11.09, 21:54
            Kraków to miasto gdzie projektanci zarabiaja stosunkowo malo, jesli
            to jest firma bez kapitalu zagranicznego. Polska
            kapitalistyczna "swinia" nie da zarobic osobie wyksztalconej, gdyz
            sama musi sie wpierw "nachapac" i kupic dzieciom mieszkania.
            P.s. Tez skonczylem polibude krakowska, ale sie stamtad
            wynioslem /na szczescie/.
      • inztom Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 13:43
        Jestem w takiej samej sytuacji jak ty, z wyjątkiem ukończenia studiów
        podyplomowych. Pracuje od 4 miesięcy, przez 3 miesiące był to okres próbny
        dostawałem 1000zł netto, teraz pracuje dalej, pensja wzrosła mi do 1200zł netto.
        Przychylam sie do wypowiedzi poprzednika, że powinno sie zaczynać od 2000zł
        netto, ale jest to nierealne, niewykonalne i lepiej o tym szybko zapomnieć i
        szukać czegoś na własną rękę.
        • roy_x Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 18:48
          Czyli te pieniądze , które zarabiacie to za co ??? Za kserowanie
          dokumentów i składanie projektów ??? Uczyć to trzeba było się na
          studiach, a za naukę się płaci i za lenistwo też. Okres pracy za
          minimalne wynagrodzenie to przechodzi sie podczas nauki. A jeżeli
          jesteście tam dla nauli, to powinniście jeszcze dopłacić. Za darmo
          ma Was ktoś uczyć ?
          Babka z maturą do parzenia kawy, kserowania, odbierania telefonów i
          załatwiania formalności dostaje więcej. No ale ona sie nie uczy. ona
          pracuje.

Wieczni studenci !!! Ale tak to jest jak inżynierów zbywa, a
          przyzwoitych babek do parzenia kawy brakuje.

Pozdr
          • pro-jektant Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 20:47
            Nie nie:) Dziękuję za 1000 netto spodziewałem sie ze 1700 netto na próbnym ok,
            później min 2000 netto jeśli chodzi o naukę to chyba nie potrzebuje żeby mnie
            ktoś uczył...... Dzięki takim chętnym za 1000 netto mamy taką sytuację zarobków
            inżynierów zwłaszcza młodych! dalej nakręcajcie płacę taką niską!!! może
            zacznijcie w końcu śpiewać to wszyscy na tym zyskamy....
            • g1pro Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 22:22
              hehehe, zycze powodzenia :)
              Rozbawil mnie szczegolnie ten fragment o tym, ze nikt ciebie nie bedzie uczyl...
              skoro potrafisz wszystko to dlaczego nie otworzysz swojej firmy projektowej i
              nie zatrudnisz projektanta, ktorego Ty moze czegokolwiek nauczysz? Po co Ci
              praca dla kogos? Badzcie realistami, ze w tym fachu liczy sie zdobyte duze
              doswiadczenie, ktorego nikt z Was nie zdobedzie na studiach. Sprawdzcie sobie
              jakie kwalifikacje wymagane sa od projektantow przy duzych zamowieniach (glownie
              publicznych). Prawda jest taka, ze w wiekszosci przypadkow bardzo dobre zarobki
              zaczynaja sie ok 5lat od zdobycia uprawnien projektowych. Wczesniej mozna tez
              zarobic na mniejszych tematach, przy wklad pracy jest nieporownywalnie wiekszy w
              stosunku od dochodu z projektu. Sam to przerabialem. Jasne, ze stawki powinny
              byc na poziomie 2tys netto, ale te sprawy reguluje rynek i nikt wiecej. Niestety
              na poczatku mlody asystent projektanta moze zapomniec o takiej placy (nie wiem
              jak jest w oslawionej Wawie).
              • ing_greg Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 22:32
                g1pro napisał:

> Jasne, ze stawki powinny
                > byc na poziomie 2tys netto, ale te sprawy reguluje rynek i nikt wiecej. Niestet
                > y
                > na poczatku mlody asystent projektanta moze zapomniec o takiej placy (nie wiem
                > jak jest w oslawionej Wawie).

Tu się akurat nie zgodzę. Z moich danych z G. Śląska i trochę też z Krakowa
                wynika, że tuż po studiach zdarzają się płacę 2000, 2500 netto, aczkolwiek o
                pensjach rzędu od poniżej 1000 do 1500 też słyszałem (zresztą dziwne by było,
                jakby wszyscy zarabiali tyle samo :) ). Natomiast asystent projektanta/inżynier
                budowy z kilkuletnim doświadczeniem, ale jeszcze przed uprawnieniami może
                dostawać i z 3000÷4000 netto. Być może, że to górna granica, ale są to pensje
                realne.

pozdrawiam
                ing_greg
              • pro-jektant Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 22:36
                Witam:)
                Mówiłem o nauce od podstaw nie o wielkich projektach...:)źle się zrozumieliśmy
                mogłem rozwinąć ten temat ale to trzeba by było na żywo porozmawiać a nie
                tutaj:) masz racje , dużo racji!! w doświadczeniu tkwi siła. uważam ze człowiek
                jeśli sam sie nie zainteresuje tematem na studiach...to wychodzi ciemny po nich.
                Później przychodzi do pracy i co.... dalej nauka.. a co do zarobków nawet osób
                zaczynających powinny być adekwatne do drogiego życia i koniec tmatu. Zacząłem
                temat żeby zobaczyć ile Wy jako młodzi dostaliście na wstępie i ile jest możliwe
                w naszym kraju, a nie sprzeczać sie..... i nie wyjść na debila przy rozmowie.
                Pozdrawiam
                • ing_greg Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 22:50
                  pro-jektant napisał:

> Zacząłem
                  > temat żeby zobaczyć ile Wy jako młodzi dostaliście na wstępie (...)

Ważne jest ile dostają teraz absolwenci. To, ile dostawali kiedyś nie ma
                  większego znaczenia. Ja zaczynałem ok. 5 lat temu, wtedy była nędza w branży i
                  absolwenci zarabiali grosze. Teraz jest zupełnie inna sytuacja.

pozdrawiam
                  ing_greg
                      • katja_24 Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 17.10.08, 18:27
                        Goscie po zawodowce czesto zarabiaja wiecej od inzyniera zaraz po
                        studiach, bo ich nikt nie musi pilnowac i sprawdzac. A nad takim
                        asystentem bez uprawnien trzeba stac, pilnowac i jeszcze sprawdzac
                        przed oddaniem projektu, bo w ciemno zaden projektant sie pod tym
                        nie podpisze. Chyba nie musze mowic, ze bez podpisu osoby z
                        uprawnieniami projekt jest wart tyle, co papier, na ktorym zostal
                        wydrukowany i ze ten inzynier z uprawnieniami tez bierze swoja dole?
                        • ing_greg Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 23:28
                          roy_x napisał:

> a zachęta aby iśc na studia ???
                          > Ale i tak uważam , że uczelnie ida na ilość, a nie na jakość ??
                          >

Tu się zgodzę jak najbardziej. To jest bardzo złe zjawisko. Kiedyś matura była
                          już "czymś", a studia, szczególnie na dobrej uczelni, były czymś szczególnym,
                          elitarnym. Dzisiaj nawet dobre uczelnie tracą markę wypuszczając ludzi bez
                          podstawowej wiedzy, nawet tej której by mogli i powinni nauczyć ci teoretycy.

> No bo niby kto ma ich tam uczyć ??? Ludzie co nigdy w "robocie" nie
                          > byli ????
      • ing_greg Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 22:02
        Dwa pytania:

1) Co potrafisz zrobić ? Jesteś w stanie wziąć choćby niewielki temat i zrobić go, no może nie szybko, ale w miarę samodzielnie, bez zadawania tysiąca pytań ? Jesteś w stanie szybko wykreślić coś co zaprojektuje ktoś inny ? Czy może jesteś z tych, których trzeba w ogóle dopiero przyuczać do kreślenia i tłumaczyć podstawowe rzeczy ? Rozpiętość możliwych odpowiedzi na to pytanie jest spora i co za tym idzie rozpiętość możliwych kwot do wynegocjowania też.

2) Na ile stać tą firmę ? Czy ma poważne dobrze płatne tematy, czy przerabia drobnicę, ochłapy których nie biorą inni ? To ważne. Tu rozpiętość też jest spora...

Jak jesteś dobry i trafisz do dobrej firmy możesz wynegocjować i powyżej 2000, nie jestem może obeznany w sytuacji w instalacjach, sądzę, że będzie podobnie jak dla inż. budownictwa. Jeżeli jesteś bardzo początkujący i niewiele umiesz i trafisz jeszcze do marnej firmy, to może być gruuuubo poniżej 2000.

pozdrawiam
        ing_greg
        • pro-jektant Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 24.03.08, 22:21
          Właśnie dobre pytania. Pytań jest dużo i jeszcze więcej można zadać. Jeszcze
          więcej jest odpowiedzi.Zataczamy więc koło. Nie będę pisał co umiem czego nie
          umiem. To pytanie można zadać do wszystkich nawet osób z uprawnieniami którzy
          niektóre projekty robią jak robią.... ing_greg masz racje i Cię popieram
          wszystko zależy od punktu w którym jesteś...sam nieumiejącemu nic nie dałbym
          1200netto... bo za co...
          • roy_x Re: asystent projektanta instalacje sanitarne 24.03.08, 22:45
            Osoba po studiach pracująca jako asystent projektanta może dostać
            2000 netto. Kwota realna z terenu Śląska.

Ale jak ktoś był leniwy i zajety zbytnio studiowaniem , a nie nauką
            to oczywiście nie powinien dostać nic no bo za co ??? Ewentualnie za
            kserowanie, parzenie kawy, latanie z papierami i takie tam bzdety to
            te 1200 powinien dostać. A do tego co wyżej pisze ograniczają się
            umiejetności absolwentów.
            A swoją drogą nie wyobrażam sobie absolwenta dzisiaj, który nie ma
            przynajmnie roku (uskładanego bo uskładanego) doswiadczenia. Pracy
            to się szuka po 4 roku. Po V i obronie to powinna być już osoba z
            doświadczeniem. Tzn potrafiąca coś z tą wiedzą ze studiów zrobić.
            • ing_greg Re: asystent projektanta instalacje sanitarne 24.03.08, 23:24
              roy_x napisał:

> (...) kserowanie, parzenie kawy, latanie z papierami i takie tam bzdety to
              > te 1200 powinien dostać. A do tego co wyżej pisze ograniczają się
              > umiejetności absolwentów.

Nie zgadzam się. Niektórych może i tak, całkiem sporej części nie.

> A swoją drogą nie wyobrażam sobie absolwenta dzisiaj, który nie ma
              > przynajmnie roku (uskładanego bo uskładanego) doswiadczenia. Pracy
              > to się szuka po 4 roku. Po V i obronie to powinna być już osoba z
              > doświadczeniem. Tzn potrafiąca coś z tą wiedzą ze studiów zrobić.

A ja sobie wyobrażam. Studia są od studiowania. Trzeba z nich wynieść pewne
              niezbędne podstawy i w miarę możliwości zdobywać pierwsze doświadczenia. Może i
              będzie się miało mniej pieniędzy na początku, ale to lepsza droga do tego, żeby
              pracować jako samodzielny inżynier. Te braki ze studiów ciągną się za niektórymi
              przez całe życie zawodowe. Widywałem już "inżynierów-praktyków" gardzących
              wiedzą ze studiów, a wygadujących i robiących czasem jakieś totalne bzdury.

A i pisząc "studiowanie" nie miałem na myśli oddawania "projektów-podkładów"
              jako swoich, robienia ściąg na każde kolokwium i egzamin i skrajnego
              kombinowania jak tu się nie wysilić, tylko rozsądnego uczenia się tego co jest
              potrzebne.

pozdrawiam
              ing_greg
              • kot_w_butach84 Re: asystent projektanta instalacje sanitarne 04.12.11, 09:41
                Witam!
                Z jednej strony zgodzę się z przedmówcą, łączenie pracy ze studiami jest bardzo trudne i wiele razy zastanawiałam się czy takie mordowanie się, niedosypianie i czasowe akrobacje mają sens. Ale:
                Skończyłam pierwszy kierunek studiów studiując sobie spokojnie mając czas na naukę i wielkie nadzieje, że po studiach jakoś sobie poradzę. Nie poradziłam sobie, chciałam pracować w zawodzie (geofizyk) a takiej pracy nie było. Rok na bezrobociu i podjęcie drugich studiów: budownictwo. Teraz jestem już na drugim roku, dziennie, pracuję na pół etatu, uczę się na PK, gdzie aby oddać projekt trzeba nad nim posiedzieć wiele godzin i wiedzieć o co w nim chodzi. Projekty robię sama (może nie oddaję ich jako pierwsza w grupie), nocami, łączę to z pracą i kursem angielskiego technicznego. Jest bardzo ciężko.
                I tak: studia powinny być od studiowania, ale to już tylko mit, bo wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracę i zobaczyć, że wymagane jest doświadczenie.
                Pocieszam się myślą, ze może kiedyś nie będę w takim lesie jak po pierwszych studiach. I że wtedy wreszcie się wyśpię ;-)
                Pozdrawiam!
      • marrle oferta pracy dla projektantów instalacji 07.01.09, 14:02

Witam, poszukujemy osoby z wykształceniem i chętnie uprawnieniami w
        branży
        instalacyjnej do pracy w dziale instalacyjnym naszego biura w
        Warszawie.Oczekujemy
        umiejętności wykonywania projektów wielobranżowych w branży
        instalacyjnej,wykazania się
        wiedzą fachową i doświadczeniem projektowym.

Wykonujemy projekty obiektów uzyteczności publicznej ;szpitale,
        szkoły,
        przedszkola,biblioteki; obiekty przemysłowe:fabryki, przetwórnie,
        piekarnie; budownictwo wielorodzinne - osiedla budynków
        wielorodzinnych.

W przypadku zainteresowania proszę o przesłanie cv
        m.leszczelowska@architekci-mpp.pl
        lub ew.
        kontakt 508 210 309
        z poważaniem
        Marlena Helińska-Leszczełowska prezes zarządu

• simuel Re: oferta pracy dla projektantów instalacji 15.02.09, 13:19
          Witam
          w lipcu 2007 roku miałem miesięczną praktykę jako inżynier budowy w firmie
          budowlano-developerskiej, za miesiąc "pracy" 6 godzin dziennie 5 dni w tygodniu
          i jako praktykant dostałem 2000 zł netto, potem przez 1,5 roku pracowałem w
          biurze projektów w Łodzi za 1500 netto tylko, że tutaj miałem umowę zlecenie w w
          Warszawie umowę o pracę. Ludzie z którymi pracowałem w Łodzi zarabiali średnio
          2000 zł bez uprawnień ale z 2 letnim doświadczeniem tylko mieli dwie umowy jedna
          o pracę na minimalną krajową a druga dodatkowa
          teraz kończę studia i szukam pracy w branży w Warszawie i sądzę że na początek
          2500 netto to minimum
          ps. w czasie kiedy pracowałem w biurze w Łodzi odszedł znajomy który dostał w
          Warszawie 6000 i projektuje tylko wentylację
      • bubocz Absolwenci.. 01.04.09, 21:57
        Naszła mnie taka konkluzja ,że na zachodzie praca za 1000 euro jest traktowana
        jako porażka, a u nas traktuje się to jako sukces. Co do jakości wykształcenia
        technicznego, to jest całkowicie oczywiste, że sięgnęło ono dna. Studia na
        polskich politechnikach to jedynie masa teorii i nikomu nie potrzebnych do
        niczego przedmiotów, gdzie jest dużo nauki,ale nieprzydatnej w praktyce, więc
        para idzie w gwizdek. Powiem Wam jak to wygląda w mojej branży-mechanicznej.
        Chciałbym zajmować się konstruowaniem, ale niestety znaleźć takiej pracy nie
        mogę. Poszukiwania praktyk, doświadczenia w projektowaniu na studiach przyniosły
        u mnie mizerny skutek, bo firmy nie są generalnie zainteresowane szkoleniem
        młodych ludzi, tym bardziej, ze nie za bardzo jest gdzie się szkolic, Polska to
        nie Niemcy i przemysłu u nas nie ma, jest raczej drobnica w postaci małych firm.
        Mam doświadczenie w jakości, w serwisie maszyn (w tej branży obecnie pracuję),
        ale nie za bardzo mnie to interesuje, to nie to co chcę robić. Niemniej jednak 9
        miesięcy od ukończenia studiów nie znalazłem niczego co by mnie naprawdę
        usatysfakcjonowało... a wszystko się rozbija o doświadczenie, którego w
        projektowaniu nie mam. Nie oszukujmy się , jestem zieloniutki w tym bo to
        praktyka czyni fachowca. Kolega, który zaczął wątek pisze, że jego uczyć nie
        trzeba. Jeśli nie wie nawet tego, ze nic nie wie to jest z nim bardzo źle.
        Niemniej jednak życzę wytrwałości.
      • job-impulse01 Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 21.04.09, 11:48
        Job Impulse Polska sp. z o.o. poszukuje dla swojego Klienta,
        Kandydatów na stanowisko:

Projektant Instalacji Sanitarnych (Poznań)

Opis stanowiska pracy
        • prace związane z przygotowaniem projektów od momentu powstania
        koncepcji, poprzez etap obliczeń i przygotowanie projektów
        wykonawczych po etap nadzoru autorskiego,
        • współpraca z architektami, przedstawicielami inwestora oraz
        wykonawcami i podwykonawcami robót.
        Wymagania
        • wykształcenie wyższe kierunkowe,
        • doświadczenie przy dużych projektach przemysłowych oraz
        użyteczności publicznej
        • uprawnienia budowlane do projektowania (bez ograniczeń)
        • doświadczenie w projektowaniu instalacji sanitarnych (wentylacja,
        klimatyzacja, ogrzewanie, wod-kan, itp.), - min 5 lat
        • inicjatywa w działaniu, umiejętność pracy w zespole;
        komunikatywność,
        • biegła znajomość programu Autocad,
        • samodzielność, kreatywność

Oferujemy:
        • udział w realizacji ciekawych i prestiżowych projektów,
        • pracę w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku,
        • możliwość stałego rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji,
        • odpowiedzialne zadania, nowoczesne narzędzia pracy,
        • przyjazną i profesjonalną atmosferę pracy, wsparcie merytoryczne
        pozostałych członków zespołu,
        Dodatkowa informacja
        Wykształcenie: Wyższe inżynierskie
        Minimalne doświadczenie: Od 5 do 10 lat
        Miejsce zamieszkania: Polska
        Pozwolenie na pracę: Polska

Kontakt:

Job Impulse Polska sp. z o.o.
        Ul. Głogowska 114/2
        60-243 Poznań
        Tel: 61 886 47 00
        e-mail: mzielinska@job-impulse.pl
      • magdaeska Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 14.08.09, 09:25
        To ja dorzucę poglądowo - żeby udowodnić, że to zależy jak komu
        leży. Inżynier sanitarny z 9 letnim doświadczeniem zawodowym w
        projektowaniu, bez uprawnień, zarabiam 2000 netto i jestem
        zadowolona bo wychodzę z pracy codziennie o 16 i zamykając dzwi
        biura zapominam o robocie. W poprzedniej pracy zarabiałam 1000zł
        więcej, ale dzieci mi wychowywała teściowa, bo wracałam do domu jak
        już prawie spały. Dodatkowo ciągły stres i presja czasu. Teraz nawet
        fuch nie biorę bo cenię sobie czas spędzony z rodziną. Bardzo
        dobrze, że się tak wysoko cenicie, może na tym skorzystam i dostanę
        podwyżkę, ale pracy nie zmienię, bo mi tak wygodnie.
        • lopi1 Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 14.08.09, 14:22
          Jeśli mogę coś doradzić, to rób uprawnienia, 9 lat praktyki to sporo. Wbrew
          potocznemu mniemaniu egzaminy na uprawnienia nie są bardzo trudne. Trzeba ten
          miesiąc, dwa poczytać przepisy, ustawy, ewentualnie pójść na kurs i sama się
          zdziwisz, że jest już po zdanych egzaminach.
          A mówię to dlatego, że jest parcie w kierunku rozdzielenia uprawnień
          instalacyjnych na osobne: 1.ogrzewnictwo i wentylacja, 2.wod-kan, 3.gaz
          Tak więc zrobienie pełnych uprawnień instalacyjnych będzie bardzo czasochłonne i
          kosztowne.
      • descartes007 Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 14.08.09, 11:54
        Właśnie skończyłem pracę (nie praktyki) w okresie wakacyjnym. Jestem po drugim roku studiów i zarobiłem w miesiąc ok 2000zł w branży instalacyjnej jako projektant (właściwie asystent projektanta). Pracowałem w 60tyś. mieście.

Lubię to co mam robić w przyszłości. Niestety to ciężki kawałek chleba... Uprawnienia z tego co zauważyłem ciężko zdobyć - a jak zdobędziesz i założysz własną firmę pracujesz 24h/dobę. Pieniądze są średnie. Ogólnie jestem zaskoczonym trakowaniem "inż" w Polsce. W tym kraju nie wiadomo kim być - jedno jest pewne MIEĆ ZNAJOMOŚCI.

NIENAWIDZĘ POLSKI, za błędy które każda z władz tutaj popełnia. I wcale nie widzę tutaj żadnej lepszej oferty ze strony PO - ta partia mydli oczy ludziom WIELKĄ PRYWATYZACJĄ wszystkiego - dążą wg mnie do tzw. "zasady zachowania pieniądza". Jak nie urodziłeś się bogaty to nie będziesz bogaty ;]. Bo wykształcenie i tak gó... znaczy i odpowiedzialność zawodowa.

Co do uczenia się niepotrzebnych rzecz na studiach... ja studiuje na dość może dla niektórych marnej politechnice. Politechnice Lubelskiej. Jestem zadowolony z poziomu edukacji na niej po doświadczeniu z pracą. Nie mamy za mocnych teoretycznie wykładowców. Jednak wszystko czego się nauczyłem po 2ch latach przydało się w pracy. Jak ktoś uważa że jest za dużo teorii na studiach ma racje i jednocześnie jej nie ma. Większość badziewnych przedmiotów na inżynieri środowiska jest tylko po to żeby kadra mogła być zatrudniona - bo nie widze dla nich żadnego zastosowania w pracy. Ale przedmioty typu Mechanika płynów, terma techniczna, przydały się strasznie, tylko trzeba je rozumieć, a z tym jest ogromny problem bo dla większości studentów IŚ to niemożliwe (co do tego jak się przydały, Ci co je rozumieją zrozumią od razu w pracy przy rozwiązywaniu rzeczywistych problemów projektowania).

Może jakby ktoś wkońcu wpadł na pomysł że istotniejsza jest jakość od ilości - szczególnie studentów warunki edukacji by się polepszyły.

Podsumowując:
        Być inżynierem sanitarnym w Polsce jest ciężko. Finansowo praca jest średnio opłacalna - przynajmniej na razie tak uważam ze swojej prespektywy miesięcznej pracy. Projektowanie to nuda. Investor i tak Cię nie doceni, bo dla wiekszości laików najważniejsze jest to jak prezentuję się budynek z zewnątrz i eventualnie wykończenie wnętrza - nie interesuję go to czego i tak po wykonaniu widać nie będzie. Dla architekta i inż budowy najczęściej się wydaję że stawiasz kreski ;] a nie projektujesz bo w wiekszości nie mają pojęcia o Twojej branży praktycznie żadnego (może tylko ja miałem takie szczęście - ale u mnie dokładnie tak było, a bynajmniej nie projektowałem domków jednorodzinnych, tylko budynki wielokondygnacyjne etc.)

Myślałem że bez wody/energii/gazu/kanalizacji/dobrej wentylacji/eventualnie odpowiedniej klimatyzacji nie da się żyć i to prawda w XXI w. Ale też nie da się na tym wybitnie zarabić ;), choć w sumie jestem po II roku studiów może jeszcze wszystko się zmieni...
        • lopi1 Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 14.08.09, 14:28
          Z Politechniką Lubelską chyba nie jest tak źle jak piszesz.
          W końcu jeden z autorów książki "Ogrzewnictwo"-P. Cholewa stamtąd pochodził.
          Podobnie autor książki "Gazyfikacja"-P. Bąkowski.
          Jeśli lubisz projektowanie w tej dziedzinie to nie pisz, że to nudne, bo tak nie
          jest i sam sobie przeczysz.
          Pozdrawiam
          • descartes007 Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 14.08.09, 18:11
            Ja uważam że to bardzo dobra politechnikam, szczególnie IŚ - bo uczy praktyki. Jest tam naprawdę dużo dobrych inżynierów.

A projektowanie lubie ale i tak to nudne zajęcie, komputer jest usypiający... Inna sprawa gdy poraz kolejny ustalasz przyłącze wody, lokalizacje kotłowni, lokalizacje pionów, to się nudzisz ;). Dużo lepiej by było mieć kreślarza :) sobie pozostawić tą najbardziej wymagającą część projektową. Myslę że tak kiedyś będzie, jak zdobędę uprawnienia. Jeżeli w ogóle je zdobędę.
        • bluemonia22 Re: asystent projektanta instalacje sanitarne -py 22.02.10, 11:28
          ja w sierpniu miałam praktyki zawodowe;) każdy wie rzadko ktoś za nie placi, bo
          za naukę tak jak wielie moich przedmówców się nie płaci... ale zostawili mnie na
          wrzesień bym w czasie urlopów pomagała w obowiązkach biurowych jak i samym
          projektowaniu, dostałam 900 zł za 14 dni roboty a byłam na czwartym roku, moim
          zdaniem spokojnie możesz powiedzieć 1800 zł! każdy psycholog który zajmuje się
          rekrutacją pracownika powie Ci że lepiej się przecenić niż obnizać swoją
          wartość, tak samo jak wiele tutaj osób narzeka na swoje uczelnie NIE RÓBCIE tego
          bo pracodawca pomysli że nic nie umiecie, musi się pokazać z dobrej strony, jest
          taka konkurencja na rynku że pracodwacy nie będą wybierać słabych ogniw;) więc
          do pracy rodacy w czerwcu zamierzam się obronić więc zobaczymy jak to będzie z
          pracą, i moim zdaniem w mniejszym mieście jest łatwiej znaleśc pracę jako
          projektant niż w dużym, ale to moja subiektywna ocena.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka