Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Działalność gospodarcza- jakie opłaty miesięczne??

IP: *.chello.pl 16.12.08, 21:22
    Witam
    Mam założyć własną działalność. Pracodawca pokryje ZUS (zmniejszony, bo nigdy
    nie miałem firmy). Jakie opłaty oprócz tego muszę ponosić miesięcznie? Wiem,
    że księgowa i podatki.. Ale czy muszę płacić jeszcze jakieś składki? Jak wysokie?
    I jeszcze jedno- czy to prawda, że jeśli będę płacić mniejszy Zus, to nie moge
    potem zamknąć działalności przez 3 lata, bo będę oddawać kasę?

Z góry dzięki.
    Obserwuj wątek
      • Gość: nanana Re: Działalność gospodarcza- jakie opłaty miesięc IP: 213.134.191.* 16.12.08, 22:50
        Z tego co wiem nie możesz mieć zmniejszonego zusu pracując dla swojego dotychczasowego pracodawcy.

"jeśli będę płacić mniejszy Zus, to nie mogę
        potem zamknąć działalności przez 3 lata, bo będę oddawać kasę?" - bzdura!
        Zmniejszony zus przysługuje 2 lata po rozpoczęciu dziłalności. Płacisz dopóki masza firmę, jednak nie dłużej niż 2 lata, po tym okresie masz normalne składki.

Ja mam zmniejszony (lekko ponad 300 zł), rozliczam się na podstawie książki i nie mam żadnych dodatkowych opłat.
          • snajper55 Re: Działalność gospodarcza- jakie opłaty miesięc 17.12.08, 00:19
            Gość portalu: szukam napisał(a):

> dzięki.
            > To nie jest mój dotychczasowy pracodawca- zmieniam pracę.
            > Czyli jeśli pracodawca da mi na zus

Co to znaczy na ZUS" ? Na które składki daje pracodawca kasę ?
            Pamiętasz, że nie masz urlopu i wszystkich ochron i przywilejów wynikających z
            Kodeksu Pracy ?

S.
            • Gość: nananana Re: Działalność gospodarcza- jakie opłaty miesięc IP: 213.134.191.* 17.12.08, 00:39
              Pamiętasz, że nie masz urlopu i wszystkich ochron i przywilejów wynikających z Kodeksu Pracy ?

To prawda, pracodawcy często proponują, że opłacą Ci wszystko jak założysz firmę i będziesz im wystawiał faktury/rachunki, niby ok,
              ALE:
              - płacisz wtedy podatek dochodowy, czyli oddajesz do US przynajmniej 19 % lub DUŻO więcej od tego co zarobisz (chyba, że pracodawca wypłaci Ci na "lewo" pieniądze na podatek - wątpliwe)
              - Dopier po 6 miesiącach płacenia zusu należy Ci się tzw. chorobowe, czyli jak poważnie zachorujesz wcześniej zus nie wypłaci Ci ani grosza i będziesz zdany tylko na siebie (normalnie dostajesz wypłat ę:/).

Jest dużo takich ALE, tylko, że takie czasy nastały, że trzeba kombinować, bo albo zakładasz "firmę", albo nie widzisz ani grosza...
                  • Gość: dei Re: Działalność gospodarcza- jakie opłaty miesięc IP: *.uk.ibm.com 17.12.08, 10:50
                    Nie zapomnij o tym ze bedziesz oddawal jeszcze Panstwu VAT. Czyli lekka reka 22%.
                    Nastepnie od tego co zostanie minus koszty(ktorych raczej miec nie bediesz)
                    musisz jeszcze oddac 19%.

Jesli twoj przysly klient (bo nie masz prawa go nazywac pracodawca) zgodzi sie
                    na zaplate pewnej kwoty ktora cie satyfkacjonuje + podatek + VAT - to jest ok.
                    Inaczej chce Cie wycyckac na nizszych kosztach pracowniczych, ZUSie i podatkach.
                    • Gość: dei Re: Działalność gospodarcza- jakie opłaty miesięc IP: *.uk.ibm.com 17.12.08, 11:04
                      przykladowe wyliczenie "pi razy oko"

Wspanialomyslny klient "pracodawca" chce ci dawac na reke 3000 zl, no i oprocz
                      tego ZUS.
                      Niby calkiem calkiem.... ale!

VAT bedzie wynosil od tego kolo 540 zl...
                      Czyli netto mamy kolo 2460 zl
                      jakies drobne zakupy stanowiace Twoj koszt - zalozmy kolo 200 zl netto (VAT kolo
                      40 zl)

Teraz do obliczenia podarku odejmujemy jeszcze wartosc skladki spolecznej - kolo
                      100.

Czyli mamy 2460 - 200 - 100 = 2160
                      podatek dochodowy 19% kolo 410 zl

od podatku odejmuje sie kwote skladki zdrowotnej - kolo 200 zl

Czyli realnie placisz Panstwu:

500 zl VATu i kolo 200 zl podatku dochowego.

Czyli z 3000 zl niby na reke zostaje 2300 zl... a to juz zadna rewelacja
                      • loyezoo Re: Działalność gospodarcza- jakie opłaty miesięc 17.12.08, 21:37
                        Gość portalu: dei napisał(a):

> przykladowe wyliczenie "pi razy oko"
                        >
                        > Wspanialomyslny klient "pracodawca" ........

Niby tak i nie.Nigdzie nie napisał jaki rodzaj działalności więc nie
                        powiedziane że będzie wystawiał faktury z 22% vat.
                        Po 2 dlaczego nie miałby mieć kosztów uzyskania przychodu?(ktoś
                        wcześniej wspomniał)
                        Poza tym od kwoty podatku odlicza się składkę zdrowotną (uogólniając
                        ciut)Kolejna sprawa że masz kwotę wolną od podatku.Troche to
                        bardziej skomlikowane niż wyliczyłeś:)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka