Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

okres wypowiedzenia a ochronny - jakie mam prawa?

IP: *.gdynia.mm.pl 27.01.09, 22:01
    W moim zakładzie pracy do końca 2008r zakończone zostały zwolnienia pracowników. W ramach zwolnień grupowych (zwolniono 200 osób).Pracodawca uznał, że to jeszcze za mało, w stosunku do tego, co sobie założył.
    Mają być przeprowadzone dalsze zwolnienia indywidualne.
    Moja sytuacja jest następujaca: w m-cu marcu 2009 roku kończę 56 lat. Mam informację, że mogę dostać wypowiedzenie od 1 lutego (okres wypowiedzenia wynosi 3 m-ce) - bo jest planowana likwidacja 1-go z 2-ch równorzędnych stanowisk.
    Chciałbym wiedzieć, jaka jest moja sytuacja prawna w tym wypadku, kiedy do pełnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta) pozostają mi 4 lata, a okres wypowiedzenia zachodzi na okres ochronny, jakim zostanę objeta w marcu (kończąc 56 lat)?
    Obserwuj wątek
      • snajper55 Re: okres wypowiedzenia a ochronny - jakie mam pr 28.01.09, 01:02
        Okres ochronny chroni pracownika przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę przez
        pracodawcę, a nie przed rozwiązaniem umowy o pracę w wyniku wypowiedzenia. Tak
        więc okres wypowiedzenia może kończyć się w okresie ochronnym, jeśli tylko
        wypowiedzenie zostało złożone przed rozpoczęciem się tego okresu.

S.
            • lilithh Re: okres wypowiedzenia a ochronny - jakie mam pr 28.01.09, 14:45
              Pracodawca może wysłać listem poleconym - ale to dla pracodawcy ryzykowne i miałoby sens tylko w przypadku jeśli pracownik świadczy pracę daleko poza siedzibą pracodawcy (np. telepraca, gdzieś w Amazonii).

W każdym innym przypadku, nawet jeśli pracownik z powodu charakteru pracy (np. przedstawiciel handlowy) nie bywa w siedzibie codziennie, wysłanie wypowiedzenia pocztą mija się z celem - a to dlatego, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Nietrudno więc sobie wyobrazić sytuację, że pracownik odbiera pocztę, widzi wypowiedzenie ... no i natychmiast udaje się do lekarza (w końcu, miał prawo źle się poczuć ;-)). Bardzo trudno potem byłoby udowodnić, co nastąpiło najpierw - zapoznanie się z treścią wypowiedzenia czy nagłe pogorszenie samopoczucia skutkujące zwolnieniem lekarskim (które wszak chroni przed wypowiedzeniem)...
                • snajper55 Re: okres wypowiedzenia a ochronny - jakie mam pr 30.01.09, 13:23
                  Gość portalu: krysta napisał(a):

> okazuje się, że ponoć znaleziono precedens (lub kruczek prawny), ktory pozwoli
                  > na zwolnienie pracownika nawet podczas okresu ochronnego..
                  > tyle, że to wiadomość z "poczty pantoflowej" nie wiem, na ile prawdziwa.
                  >
                  > wie Ktoś może cokolwiek w tej kwesti?

Prawdziwe.

Wyrok SN z 19 kwietnia 2006 r. (II PK 287/05, opubl: OSNAPiUS rok 2007, Nr 7-8,
                  poz. 102, str. 310)

S.
          • najlepszywolnyptak Re: okres wypowiedzenia a ochronny - jakie mam pr 28.01.09, 20:25
            Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę, to wręczenie Ci pisma informującego o tym,
            że Twoja firma nie chce Cię już zatrudniać, a rozwiązanie w wyniku wypowiedzenia
            to po prostu od dnia np. 01.02.2009 biegnie Ci okres wypowiedzenia i z dniem
            np.30.05.2009 stosunek pracy z Tobą zostaje rozwiązany. A zatem, jeżeli nie
            przetrzymasz do marca, to zakład pracy wręczył Ci wypowiedzenie jeszcze przed
            okresem ochronnym i jest na prawie. Co do kruczków prawnych to od tego są sądy
            pracy, aby te spory rozstrzygać, ale nie daj się im zwolnić przed okresem
            ochronnym. Okres ochronny dla Ciebie zaczyna się w marcu i wypowiedzenie dane Ci
            w marcu jest wypowiedzeniem wadliwym, a zatem do podważenia. Pozdrawiam
          • snajper55 Re: okres wypowiedzenia a ochronny - jakie mam pr 29.01.09, 00:23
            Gość portalu: krysta napisał(a):

> Snajperze, nie za bardzo rozumiem, jak w praktyce wyglada roznica miedzy "wypow
            > iedzeniem mu umowy o pracę przez pracodawcę" a " rozwiązaniem umowy o pracę w w
            > yniku wypowiedzenia"
            >
            > czy mogłbyś podać przykład, bo przyznam, gubię się w tych definicjach ?

Właściwie to Najlepszywolnyptak chyba już wytłumaczył. Na wszelki wypadek:

W okresie ochronnym nie mogą dać Ci wypowiedzenia. Jednak w okresie ochronnym
            może skończyć się okres wypowiedzenia, jeśli wypowiedzenie zostanie Ci wręczone
            przed okresem ochronnym.

Wypowiedzenie nie można wręczyć w czasie zwolnienia chorobowego, zwolnienia na
            opiekę, urlopu czy innej usprawiedliwionej nieobecności (np tymczasowe
            aresztowanie).

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka