Dodaj do ulubionych

10 lecie ZWiK Oława-przypomnienie skandalu

23.10.12, 15:18
W związku z 10 leciem spółki ZWiK Oława, warto przypomnieć mieszkańcom okoliczności powołania Krzysztofa Pękali na funkcję prezesa firmy.

Nominacja ta nie jest wyjątkiem, niestety to rzeczywistość Oławy.

Sprawa, można powiedzieć, ma początek w poprzednim skandalu, związanego ze sprawą budowy Tesco w Oławie. W lutym 2007 roku, szefowa klubu radnych PO w Oławie, pani Anna Tetlak-Pękala jako jedyna z oławskiej PO, zagłosowała za budową Tesco w Oławie. Powołanie więc męża, Krzysztofa Tomasza Pękali na prezesa ZWiK było nagrodą za głosowanie radnej.

Cyt: "Kandydaturę Pękali przedstawił Radzie Nadzorczej ZWiK burmistrz Franciszek Październik, pełniący rolę walnego zgromadzenia wspólników spółki, której stuprocentowym udziałowcem jest miasto Oława. Posiedzeniu przewodniczył Grzegorz Andros - na co dzień pracownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji oławskiego urzędu miejskiego."

Niestety, nominacja Pękali na prezesa ZWiK okazała się złamaniem obowiązującego prawa. W art. 24 f ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym czytamy m.in.: "Radni i ich małżonkowie nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby. Wybór lub powołanie tych osób na te funkcje są z mocy prawa nieważne."

Odpowiedzialnym za całą sprawę miał być (związany z niedawnym skandalicznym powołaniem syna burmistrza Jacka Października na wiceprezesa ZGO Gać) Grzegorz Andros.

Dokładnie 25 maja 2007 roku, rada nadzorcza ZWiK miała przyjąć uchwałę o odwołaniu Krzysztofa Tomasza Pękali z funkcji prezesa zarządu...

Można więc domyślać się, iż nielegalne (kolejny przykład złamania prawa!) zasiadanie w dwóch radach nadzorczych Grzegorza Androsa, a mianowicie w ZGO i w oławskim ZWiK, mogło być kolejną "nagrodą" za lojalność wobec Października!

Opisywana sprawa, jest tylko jedną z wielu przykładów złamania prawa, bądź przyzwolenia na złamanie prawa przez burmistrza miasta Oława, Franciszka Października!
Obserwuj wątek
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka